En Ucuz Elektrik Tarifesini Hemen Bulun!

Elektrik piyasasının serbestleşmesi ile birlikte tedarikçiler arasında rekabet açılmış ve böylece tüketiciler tedarikçi değiştirerek daha ucuz elektrik kullanma şansını elde etmiştir.

Ucuz elektrik kullanmak pek çok tüketici için yeni bir kavramdır. Çünkü yıllar boyunca elektrik piyasası devlet tekeli altında kalmış, başka bir deyişle elektrik enerjisi tedariki tek bir kurum tarafından gerçekleştirilmiştir.

Ucuz Elektrik Kullanmak Nasıl Mümkün Oldu?

2001 yılında Avrupa Birliği uyum süreci kapsamında elektrik piyasasında da yeni bir yapılanma süreci içine girilmiştir. Bu sürecin esas amacı, tüm tüketicikere daha kaliteli ve ucuz elektrik enerjisi sağlayabilmektir. Bu doğrultuda hem elektrik üretimi alanında, hem de elektrik satışı alanında rekabetin önü açılmaya, bir taraftan da devletin sahibi olduğu kurumlar özelleştirilmeye başlanmıştır. Bu amaçla Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) kurulmuş, enerji piyasalarının düzenlenmesi ve denetlenmesi görevleri bu kuruma verilmiştir.

Ucuz Elektrik Nedir?

Ucuz elektrik, bir elektrik tarifesinin birim fiyatının EPDK'nın açıkladığı ulusal tarifelerden daha düşük olması demektir. Artık elektrik tedarikçileri özel şirketler olduğundan, bu piyasa rekabete açılmıştır ve böylelikle tüketici en ucuz elektrik tarifesinden faydalanabilmek için tedarikçisini değiştirerek bu alanda da tasarruf edebilmektedir.

Elektrik enerjisinin farklı maliyetlerle üretilebiliyor olması bu rekabetin ve indirimli elektrik kullanabilmenin arkasında yatan temel etkendir. Bununla beraber piyasada rekabetin önünün açılması, şirketlerin kar marjlarının piyasa koşulları çerçevesinde düşürülmesi ile bu ticaretten en büyük menfaati tüketiciler sağlamaktadır.

İlk başlarda elektrik tedarikçisi değiştirme hakkı yalnızca yüksek tüketimi olan tüketicilere verilmiş, böylelikle de enerji gibi stratejik ve milli güvenlik açısından kritik öneme sahip bir sektörün daha sağlam temeller üzerine oturması hedeflenmiştir. Asıl amaç tüketicilere daha ucuz elektrik kullanma imkanını sağlamak olsa da, bu olanağın yavaş yavaş ve sağlam temeller üzerine gelişebilmesi için piyasanın serbestleşmesi kademeli olarak gerçekleştirilmiştir. Ucuz elektrik kullanabilecek olan tüketicilerin elektrik tüketimlerinin ne kadar olması gerektiği EPDK'nın almış olduğu kararlarla belirlenmiş ve 2001 yılından günümüze kadar ulaşan zaman zarfında elektrik tedarikçisi değişikliği yapabilmek için belirlenen limitler git gide düşmüştür.

Kimler Ucuz Elektrik Kullanabilir?

Aylık 80 TL ve üzerinde fatura ödeyen tüketiciler elektrik tedarik şirketlerini değiştirerek ucuz elektrik kullanabilir. 2021 yılı itibarıyla EPDK’nın ilgili kanun ve yönetmelikler uyarınca belirlediği serbest tüketici limitleri 1200kWh'dir. Yıllık 1200kW ve üzerinde elektrik tüketen her tüketici "cep telefonu operatörü değiştirir gibi" elektrik tedarikçisini değiştirebilir. Ocak 2021 tarihinde geçerli fiyatlarla %15,71 oranına kadar daha düşük elektrik faturası ödersiniz.

En Ucuz Elektrik Hangi Şirkette?

encazip.com verilerine göre, Ocak 2021 itibarıyla en ucuz elektrik birim fiyatı 0,505 TL olarak belirlenmiştir. Bu birim fiyatlı tarife, Atlas Enerji tarafından sunulmaktadır. Sayfanın sonundaki tablodan, tedarikçilerin en uygun elektrik fiyatları karşılaştırma işlemlerini yapabilir, detaylı karşılaştırma bölümünde de en uygun elektrik tarifelerinin detaylı bilgilerine anında ulaşabilirsiniz.

Ocak 2021 Dönemi En Ucuz Elektrik Tarifesi Hangisi?

Piyasada öne çıkan en uygun elektrik tarifeleri aşağıdaki tabloda yer almaktadır. Ancak birim fiyatın seçim yapmak için yalnızca bir kriter olduğunu hatırlatır, ve önce EnCazip'te detaylı bir araştırma/karşılaştırma yaparak tarifelerin tüm detaylarını incelemenizi ve size en uygun elektrik tarifesine bu yapacağınız inceleme sonucunda karar vermenizi tavsiye ederiz.

Aylık 1000 TL ve üzeri elektrik faturası ödeyen kullanıcılar için geçerlidir.

Tedarikçi Birim Fiyat İndirim Oranı  
0,526890 TL/kWh % 12,06
0,535000 TL/kWh % 10,70
0,539206 TL/kWh % 10,00
0,551189 TL/kWh % 8,00
0,533215 TL/kWh % 11,00
0,599117 TL/kWh % 0,00
0,510000 TL/kWh % 14,87
0,521832 TL/kWh % 12,90
0,520000 TL/kWh % 13,21
0,537500 TL/kWh % 10,28