En Ucuz Elektrik Tarifesini Hemen Bulun!
Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik Abone Grubu
Hemen Tasarruf Etmeye Başlayın
EnCazip İçerik Ekibi  
 ( 3 Oy )

Ucuz elektrik kullanmak pek çok tüketici için yeni bir kavramdır. Çünkü yıllar boyunca elektrik piyasası devlet tekeli altında kalmış, başka bir deyişle elektrik enerjisi tedariki tek bir kurum tarafından gerçekleştirilmiştir. Ancak 2001 yılında Avrupa Birliği uyum süreci kapsamında elektrik piyasasında da yeni bir yapılanma süreci içine girilmiştir. Bu sürecin esas amacı da tüm tüketicilere daha kaliteli ve daha ucuz elektrik enerjisi sağlayabilmek olarak belirtilmiştir.

Bu doğrultuda hem elektrik üretimi alanında, hem de elektrik satışı alanında rekabetin önü açılmaya, bir taraftan da devletin sahibi olduğu kurumlar yavaş yavaş özelleştirilmeye başlanmıştır. Bu amaçla da Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu (EPDK) kurulmuş, enerji piyasalarının regülasyonu ve denetlenmesi görevleri bu kuruma verilmiştir.

Ucuz elektrik nedir?

Ucuz elektrik, bir elektrik tarifesinin birim fiyatının EPDK'nın açıkladığı ulusal tarifelerden daha düşük olması demektir. Artık elektrik tedarikçileri özel şirketler olduğundan, bu piyasa rekabete açılmıştır ve böylelikle tüketici en ucuz elektrik tarifesinden faydalanabilmek için tedarikçisini değiştirerek bu alanda da tasarruf edebilmektedir.

Elektrik enerjisinin farklı maliyetlerle üretilebiliyor olması bu rekabetin ve ucuz elektrik kullanabilmenin arkasında yatan temel etkendir. Bununla beraber piyasada rekabetin önünün açılması, şirketlerin kar marjlarının piyasa koşulları çerçevesinde düşürülmesi ile bu ticaretten en büyük menfaati tüketiciler sağlamaktadır.

Kimler Ucuz Elektrik Kullanabilir?
Aylık 88 TL ve üzerinde fatura ödeyen tüketiciler elektrik tedarik şirketlerini değiştirerek ucuz elektrik kullanabilir. 2020 yılı itibarıyla EPDK’nın ilgili kanun ve yönetmelikler uyarınca almış olduğu kararla beraber elektrikte "telefon operatörü değiştirir gibi" elektrik tedarikçisi değiştirme hakkı senelik 1400kWh elektrik tüketimi olan her tüketiciye verilmiştir. Ekim 2020 tarihinde geçerli fiyatlarla %16,25 oranına kadar daha düşük elektrik faturası ödersiniz.

İlk başlarda elektrik tedarikçisi değiştirme hakkı yalnızca yüksek tüketimi olan tüketicilere verilmiş, böylelikle de enerji gibi stratejik ve milli güvenlik açısından kritik öneme sahip bir sektörün daha sağlam temeller üzerine oturması hedeflenmiştir. Asıl amaç tüketicilere daha ucuz elektrik kullanma imkanını sağlamak olsa da, bu olanağın yavaş yavaş ve sağlam temeller üzerine gelişebilmesi için piyasanın serbestleşmesi kademeli olarak gerçekleştirilmiştir. Ucuz elektrik kullanabilecek olan tüketicilerin elektrik tüketimlerinin ne kadar olması gerektiği EPDK'nın almış olduğu kararlarla belirlenmiş ve 2001 yılından günümüze kadar ulaşan zaman zarfında elektrik tedarikçisi değişikliği yapabilmek için belirlenen limitler git gide düşmüştür.

En ucuz elektrik hangi şirkette?

EnCazip verilerine göre, Ekim 2020 itibarıyla en ucuz elektrik birim fiyatı 0,488 TL olarak belirlenmiştir. Bu birim fiyatlı tarife, %#%maxdiscountrateprovider%#% tarafından sunulmaktadır. Sayfanın sonundaki tablodan, tedarikçilerin en uygun elektrik fiyatları karşılaştırma işlemlerini yapabilir, detaylı karşılaştırma bölümünde de en uygun elektrik tarifelerinin detaylı bilgilerine anında ulaşabilirsiniz.

Ekim 2020 dönemi en ucuz elektrik tarifesi hangisi?

Piyasada öne çıkan en uygun elektrik tarifeleri aşağıdaki tabloda yer almaktadır. Ancak birim fiyatın seçim yapmak için yalnızca bir kriter olduğunu hatırlatır, ve önce EnCazip'te detaylı bir araştırma/karşılaştırma yaparak tarifelerin tüm detaylarını incelemenizi ve size en uygun elektrik tarifesine bu yapacağınız inceleme sonucunda karar vermenizi tavsiye ederiz.

Tedarikçiİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Yıldırım Enerji
Yıldırım Enerji
%00 TL
Atlas Enerji
Atlas Enerji
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL

*Aylık ortalama 300 TL ödeyen bir ev tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.


Tedarikçiİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Yıldırım Enerji
Yıldırım Enerji
%00 TL
Atlas Enerji
Atlas Enerji
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL

*Aylık ortalama 1000 TL ödeyen bir işyeri tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.

Güncelleme : 22.10.2020 00:49


Daha fazla bilgi alabilirsiniz...

    • Elektrik şirketi nasıl değiştirilir?

    • Serbest tüketici limiti nedir?

    • Ucuz elektrik tedarikçileri: Hangi şirketler tedarikçi şirketlerdir?