Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Elektrik Tedarikçileri


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 ( 7 Oy )Elektrik piyasasının rekabete açılması için öncelikli olarak dağıtım şirketleri özelleşti, sonrasında satış faaliyetleri dağıtımdan ayrıldı. Tüm tüketiciler 2013 yılından beri dağıtımdan değil, satış şirketlerinden elektrik alıyor. Serbest tüketici limitini geçen tüketiciler indirimli elektrik tedarikçileri seçme hakkına sahiptir. EPDK ise 2001 yılından beri bu limiti düşürüyor ve en kısa zamanda bu limitlerin sıfıra indirilmesi bekleniyor.

Serbest tüketici olsun ya da olmasın tüm tüketicilere elektrik satışı yapan şirketlerin tamamı elektrik tedarikçileri olarak adlandırılmaktadır. Elektrik dağıtım şirketleri yeni yasalarla birlikte elektrik satamazlar, yalnızca şebekelerin bakımı, onarımı ve işletmesi ile ilgilenirler. Evinizde, işyerinizde kullandığınız elektrik, dağıtım şirketleri tarafından değil, elektrik tedarik firmaları tarafından sağlanır. Elektrik tedarik şirketleri kendi aralarında farklılıklar gösterir. Bu farklılıkları öğrenmek isterseniz, sayfanın diğer bölümlerindeki bilgileri inceleyebilirsiniz.

İndirimli Elektrik Tedarikçileri Elektrik Fiyatları

Elektrik piyasasında yaşanan değişim ve gelişim sonucunda özel indirimli elektrik tedarikçileri sektöre katılmış ve sayıları kısa bir sürede artmıştır. Özel elektrik tedarikçileri, diğer adıyla elektrik satış şirketleri bölge ayrımı olmaksızın Türkiye’nin her yerine elektrik satışı gerçekleştirebilir. İndirimli elektrik tedarikçileri olarak da adlandırabileceğimiz bu tedarikçiler, EPDK tarafından belirlenen ulusal tarifeler üzerinden kendi tarifelerini hazırlayarak serbest tüketicilere daha ucuz elektrik tedarik edebilmektedir.

Elektrik Dağıtım Şirketleri ile Elektrik Tedarikçileri Arasındaki Fark Nedir?

Elektrik enerjisi farklı şekillerde üretilebilir ve satılabilir. Tüketicilerin bakış açısından düşünmemiz gerekirse, bizler için önemli olan elektrik faturamızı hangi elektrik satış firmasının kestiğidir.

Görevli elektrik tedarikçileri ile indirimli elektrik tedarikçileri arasındaki tek fark görevleridir. Aslında tüm elektrik tedarikçilerinin aynı yetki ve işlevleri vardır. Ancak görevli elektrik tedarikçileri, EPDK ve yasalar tarafından, görevli oldukları bölgede son kaynak tedarikçisi olarak görevlendirilmiştir. Yani, eğer bir bölgede serbest olmayan bir tüketici, serbest tüketici olup da bu hakkını kullanmamış bir tüketici ya da serbest tüketici hakkını kullanmış ama sonradan bundan vazgeçmiş bir tüketici varsa, görevli elektrik tedarikçileri, bu tüketicilere elektrik tedariği sağlamakla yükümlüdür. Ayrıca, görevli elektrik tedarik şirketleri de bölge farklı olmaksızın Türkiye dahilindeki tüm tüketicilere indirimli elektrik tedariği sağlayabilmektedir.

Yasalara göre, elektrik satış yetkisi olan firmalar; elektrik üretim şirketleri, elektrik tedarikçileri (eski adıyla elektrik toptan satış şirketleri) ve görevli elektrik tedarik firmaları (eski adıyla elektrik perakende elektrik satış şirketleri) olarak belirlenmiştir. Ufak bir sayıda olsa da başka türlü lisanslara sahip şirketler de elektrik satışı yapabilir. Ancak sektördeki elektrik satışı çoğunlukla bu üç lisans tipine sahip şirketler tarafından yapıldığından diğer şirketleri bu anlamda şimdilik göz ardı edebiliriz. Tüm bu şirketler için verilen ortak isim elektrik tedarikçileridir. Tedarikçiler, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK’dan aldıkları lisans ile serbest tüketicilere satış yaparlar. Yapılan düzenlemelerle de toptan ya da perakende satış lisansı ayrımı kaldırılmıştır.

Elektrik tedarikçileri, dağıtım firmaları tarafından işletilen şebekeyi kullanarak bizlere elektrik enerjimizi sağlarlar. Dağıtım şirketleri ile tedarikçiler arasındaki farkın altını çizmek gerekmektedir. Elektrik kablolarının içinin boş olduğunu düşünün. Bu kabloların bakımı ve onarımı elektrik dağıtım firmaları tarafından yapılmaktadır. Elektrik tedarikçileri ise bu kabloların içini "elektrik" ile doldurmakla görevlidir. Elektrik dağıtım şirketleri sağladıkları "dağıtım" hizmetinin bedelini her elektrik faturası için tahsil etmektedir.

Elektrik tedariği yalnızca elektrik tedarikçileri tarafından sağlanmaktadır.
Elektrik şriketi değiştirseniz de kabloların ve şebekenin bakımı, sayacınızın okuması gibi teknik konulardan dağıtım şirketiniz sorumludur. Bu yüzden elektrik kesintisi gibi durumlarla yine elektrik dağıtım şirketiniz ilgilenecektir.

Elektrik tedarikçileri arasında yalnızca "görevli" olanlar için bir farklılık vardır. Bu farklılık da yalnızca serbest tüketici olmayan ya da serbest tüketici olup da bu hakkını kullanmamış olan tüketicileri ilgilendirir. Kanunlar artık bu şekilde olsa da, sektörde çoğunlukla bilindiği şekilde bu şirketleri açıklamak isteriz. Elektrik piyasasında en çok karşımıza çıkan lisans türlerini ve bu lisanslara sahip şirketler arasındaki farklılıkları bu sayfanın alt bölümlerinde bulabilirsiniz. Unutmayın! Hiçbir firma lisans sahibi olmadan piyasada faaliyet gösteremez. Lisansı olmayan bir tedarikçi kullandığınız elektrik için size hiçbir koşul altında fatura kesemez. Ayrıca elektrik dağıtım şirketleri tedarikçi değişikliği yapmanızı gerekçe göstererek hiçbir koşul altında elektriğinizi kesemez. Bu yüzden tedarikçi değiştirirken içiniz rahat olsun!

Yukarıda anlattığımız şekilde elektrik satan firmalar benzer özelliklere sahiplerdir. Bu şirketler arasındaki farkları basitçe özetlememiz gerekirse, elektrik tedarikçileri arasındaki fark ve faaliyet alanları şu şekildedir:

- Tüm elektrik tedarikçileri ikili anlaşmalarla başka üreticilerden, tüketiciye satma amacıyla elektrik alabilir.

- Tüm elektrik şirketleri "borsa" benzetmesiyle örneklendirdiğimiz piyasadan elektrik alıp satma yetkisi vardır ve bu piyasadan tüketiciye satma amacıyla elektrik alabilir.

- Görevli elektrik tedarik şirketleri serbest tüketici olmayan, olup da bu hakkını kullanmayan tüketicilere elektrik tedarik edebilir, bunu da EPDK’nın açıkladığı fiyat ve koşullarda yaparlar.

- Görevli elektrik tedarik firmalar, diğer şirketlerin yaptığı tüm işlemleri de yapabilirler yani her görevli elektrik tedarik şirketi aynı zamanda bir elektrik tedarik şirketi olarak görev yapar. Elektrik üretim şirketleri elektrik üretip tüketicilere satar.

- Elektrik üretim şirketleri de aynı zamanda birer elektrik tedarikçisi olarak sayılmaktadır. Elektrik tedarik şirketleri (toptan ve perakende) ise ikili anlaşma yoluyla elektrik üreticilerinden, piyasa üzerinden diğer üreticilerden aldıkları elektriği serbest tüketicilere satabilir.

 

  Serbest tüketici olmayanlar ST olup hakkını kullanmayan Serbest tüketiciler

Görevli Tedarikçiler

Ulusal tarife fiyatlarından tedarik sağlar

Ulusal tarife fiyatlarından tedarik sağlar

Serbest fiyatlarla tedarik sağlayabilir

Normal Tedarikçiler

Tedarik sağlayamaz

Tedarik sağlayamaz

Serbest fiyatlarla tedarik sağlayabilir

 

- Elektrik tedarik şirketlerinin elektrik üretimleri (buradaki örnek için) yoktur. Elektrik üretim, elektrik toptan satış, elektrik perakende satış lisansına sahip olan tüm şirketlere elektrik tedarikçileri denir ve bu şirketlerin tamamı serbest tüketicilere elektrik satabilir.

*Aynı şirket bünyesinde üretim şirketi de olan tedarikçiler bu genellemenin dışındadır. Yukarıda anlatılanlar örneklerin kolaylaşması açısından basitleştirilmiş ve her şirketin tek lisansa sahip oduğu varsayılmıştır. Bir grup şirketi içerisinde hem üretim, hem tedarik lisansı hem de görevli elektrik satış lisansı olabilir. Ayrıca daha az bir sayıda olsa da daha farklı lisans türleri ile elektrik ticareti yapmak mümkün olabilir. 

Elektrik Tedarikçileri Karşılaştırma

Ülkemizdeki elektrik piyasasındaki özelleşme neredeyse tamamlanmış, bu doğrultuda ilk önce elektrik dağıtım şirketlerinin tamamı özelleştirilmiştir. Özelleştirmeye paralel olarak da piyasanın serbestleşmesi hız kazanmış ve her geçen gün daha da serbest bir piyasa olma yolunda önemli adımlar kat etmiştir. Serbestleşen elektrik piyasası ise yepyeni bir ihtiyacı beraberinde getirmiştir: Elektrik tedarikçilerini karşılaştırma! 

Tedarikçiler en cazip tarifelerini EnCazip'te yayınlıyor!

Kısaca özetlememiz gerekirse elektrik tedarikçileri tüketicilerin elektrik enerjisi ihtiyaçlarını karşılayan şirketlere verilen genel isimdir. Serbest tüketicilere hizmet veren indirimli tedarikçileri ve öne çıkan tarifelerini EnCazip’te bir kaç saniye içinde karşılaştırarak hangi elektrik şirketinin en cazip tarife koşullarını sunduğunu öğrenebilirsiniz. EnCazip’te Türkiye'nin ilk ve en büyük elektrik tedarikçileri karşılaştırma ve internetten elektrik tedarikçisi değiştirme altyapısı sistemi ile güvenle elektrik tedarikçinizi değiştirebilir ve tasarruf etmeye hemen başlayabilirsiniz.

TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 

*Aylık ortalama 300 TL ödeyen bir ev tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.


TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 

*Aylık ortalama 1000 TL ödeyen bir işyeri tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.

Güncelleme : 14.11.2018 00:49


Elektrik tedarik şirketleri

Elektrik tedarik şirketleri çoğu zaman elektrik dağıtım şirketleri ile karıştırılırlar. Ancak geçtiğimiz yıllarda yürürlüğe giren kanun ve yönetmelikler uyarınca elektrik satış yetkisi elektrik dağıtım şirketlerinden tamamen alınarak elektrik tedarik şirketlerine verilmiştir. Yani sizlerin evlerine elektrik enerjisini getiren firmalar dağıtım değil, elektrik tedarik firmaları olarak görev yapan firmalardır.

Görevli Elektrik Tedarikçileri

Elektrik piyasasındaki en önemli değişikliklerden biri dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesinin ardından görev ayrıştırılması yapılmasıdır. Bu ayrıştırma sonucunda dağıtım şirketlerinin sahip olduğu elektrik satışı yetkisi, kendilerinden apayrı tüzel kişilikler olarak kurulan ve görevli elektrik tedarikçileri de denilen perakende satış şirketlerine devredilmiştir. Böylece bu görevli elektrik tedarikçileri perakende satış faaliyetlerini özel bir şirket olarak yürütmeye devam etmiştir. 

Serbest tüketici olan veya olmayan tüm tüketicilere elektrik temin etmekle görevli olan bu elektrik tedarikçileri, görevli olduğu dağıtım bölgesinde hizmet vermekle yükümlüdür. Bu yükümlülüğün haricinde ise bölge ayrımı olmaksızın indirimli elektrik satışında bulunabilirler.

Diğer Elektrik Tedarik Şirketleri

EnCazip Tedarikçileri arasında Sepaş Enerji ve Akedaş gibi görevli elektrik tedarikçileri ile karşılaşabileceğiniz gibi, görevli olmayan yani sorumlu olduğu bir bölge olmaksızın elektrik satış faaliyetlerini sürdüren elektrik tedarik şirketleri arasında da karşılaştırma yapabilirsiniz. Özel elektrik tedarikçileri olarak da adlandırabileceğimiz bu tedarikçiler, Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirli aralıklarla belirlenen elektrik tarifeleri olan ulusal tarifeler üzerinden belirli indirim oranı uygulayarak serbest tüketicilere ucuz elektrik kullanabilme imkanı sağlarlar.

Gün geçtikçe sayıları artan bu tedarikçiler kendi inisiyatiflerine sunulan bazı elektrik faturası kalemi bedellerini de tahsil edip etmemekte serbesttir. Aynı zamanda özel elektrik tedarikçileri fatura kesme işlemlerini de gerçekleştirmektedir. Yani dağıtım şirketleri tarafından okunan sayaçlar, elektrik tedarikçileri tarafından faturalandırılır.


ÖNERİLEN DİĞER SAYFALAR