Elektrik Tedarikçileri
Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik Abone Grubu
Hemen Tasarruf Etmeye Başlayın
EnCazip İçerik Ekibi  
 ( 11 Oy )

Elektrik piyasasının rekabete açılması için öncelikli olarak dağıtım şirketleri özelleşti, sonrasında satış faaliyetleri dağıtımdan ayrıldı. 2013 yılından beri tüm tüketicilerin enerjisi dağıtım tarafından değil, elektrik satış şirketleri tarafından sağlanmaya başladı. Bu kapsamda elektrik tedarik şirketleri de kendi aralarında görevli elektrik tedarik şirketleri ve elektrik tedarik şirketleri olarak ikiye ayrıldı. 

Elektrik tedarik şirketi - elektrik dağıtım şirketi arasındaki fark nedir?
Elektrik kablolarının içinin boş olduğunu düşünün. Bu kabloların işletmesini elektrik dağıtım şirketleri yapar. Kabloların içini elektrikle doldurmak, yani size kullanacağınız elektrik enerjisini tedarik etmek ise elektrik tedarik şirketlerinin işidir. Enerjinizi dilediğiniz tedarik şirketinden alabilirsiniz. Ancak oldu ki alacak şirket bulamazsanız, bölgenizdeki görevli elektrik tedarik şirketi size enerji sağlamakla yükümlüdür. Elektrik dağıtım firmaları ise yeni düzenlemelerle birlikte elektrik satamazlar, yalnızca şebekelerin bakımı, onarımı ve işletmesi ile ilgilenirler.Kısacası evinizde, iş yerinizde kullandığınız elektrik, dağıtım şirketleri tarafından değil, elektrik tedarik firmaları tarafından sağlanır.

Serbest tüketici olsun ya da olmasın tüm tüketicilere elektrik satışı yapan şirketlerin tamamı elektrik tedarikçileri olarak adlandırılmaktadır. 

Elektrik Tedarikçileri, Görevli Elektrik Tedarik Şirketleri ve Elektrik Dağıtım Şirketleri

Tüketicilerin elektrik kullanımlarında muhatap oldukları elektrik şirketlerini dağıtım, tedarik ve görevli tedarik sorumluluklarına göre üç ayrı grupta sınıflandırabiliriz:

Elektrik Dağıtım Şirketleri

Şehir içinde bulunan elektrik kablolarının, sayaçlarının teknik işletmesi görevini yerine getiren şirketlerdir. Bu şirketlerin enerji tedariki ile ilgili herhangi bir görevi bulunmadığı gibi, tüketicilerin elektrik tedarikçisi hangi şirket olursa olsun teknik hizmet görevini yerine getirmekle yükümlülerdir. Elektrik dağıtım şirketleri, sağladıkları dağıtım hizmetinin bedelini her elektrik faturası için tahsil etmektedir.

Görevli Elektrik Tedarik Şirketleri

Bölgelerindeki tüketicilerin son kaynak elektrik tedariki ile görevlendirilmiş şirketlerdir. Bu şirketler, görev bölgelerinde daha önce hiç tedarikçi değiştirmemiş ya da daha sonradan tedarikçisi ile sözleşmesi herhangi bir nedenle sona ermiş olan tüketicilerin elektrik enerjisini sağlamakla yükümlüdür. Başka bir deyişle, elektrik tedarikçisi bulamamanız durumunda bu şirketler EPDK'nın(Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) belirlediği tarifelerle size elektrik sağlamak zorundadır. Bunun dışında normal elektrik tedarikçileri ile aralarında hiçbir fark yoktur.

Elektrik piyasasındaki en önemli değişikliklerden biri dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesinin ardından görev ayrıştırılması yapılması olmuştur. Bu ayrıştırma sonucunda dağıtım şirketlerinin sahip olduğu elektrik satışı yetkisi, kendilerinden apayrı tüzel kişilikler olarak kurulan ve görevli elektrik tedarikçileri de denilen perakende satış şirketlerine devredilmiştir. Böylece bu görevli elektrik tedarikçileri perakende satış faaliyetlerini özel bir şirket olarak yürütmeye devam etmiştir.

Serbest tüketici olan veya olmayan tüm tüketicilere elektrik temin etmekle görevli olan bu elektrik tedarikçileri, görevli olduğu dağıtım bölgesinde hizmet vermekle yükümlüdür. Bu yükümlülüğün haricinde ise bölge ayrımı olmaksızın indirimli elektrik satışında bulunabilirler.

Elektrik Tedarik Şirketleri

Elektrik tedarik şirketleri dağıtım firmaları tarafından işletilen şebekeyi kullanarak bizlere elektrik enerjimizi sağlarlar. Elektrik tedarik şirketleri, herhangi bir bölge sınırlaması olmaksızın, tüm serbest tüketicilere talepleri doğrultusunda elektrik tedariki sağlayan şirketler olarak da tanımlanabilir.

Yasalara göre, elektrik satış yetkisi olan firmalar; elektrik üretim şirketleri, elektrik tedarikçileri (eski adıyla elektrik toptan satış şirketleri) ve görevli elektrik tedarik firmaları (eski adıyla elektrik perakende elektrik satış şirketleri) olarak belirlenmiştir. Ufak bir sayıda olsa da başka türlü lisanslara sahip şirketler de elektrik satışı yapabilir. Ancak sektördeki elektrik satışı çoğunlukla bu üç lisans tipine sahip şirketler tarafından yapıldığından diğer şirketleri bu anlamda şimdilik göz ardı edebiliriz.

Elektrik tedariki yalnızca elektrik tedarikçileri tarafından sağlanmaktadır
Elektrik şirketi değiştirseniz de kabloların ve şebekenin bakımı, sayacınızın okuması gibi teknik konulardan dağıtım şirketiniz sorumludur. Aynı zamanda, elektrik kesintisi gibi durumlarla da yine elektrik dağıtım şirketiniz ilgilenecektir.

Elektrik tedarikçileri arasında yalnızca "görevli" olanlar için bir farklılık vardır. Bu farklılık da yalnızca serbest tüketici olmayan ya da serbest tüketici olup da bu hakkını kullanmamış olan tüketicileri ilgilendirir. Kanunlar artık bu şekilde olsa da, sektörde çoğunlukla bilindiği şekilde bu şirketleri açıklamak isteriz. Elektrik piyasasında en çok karşımıza çıkan lisans türlerini ve bu lisanslara sahip şirketler arasındaki farklılıkları bu sayfanın alt bölümlerinde bulabilirsiniz. Unutmayın! Hiçbir firma lisans sahibi olmadan piyasada faaliyet gösteremez. Lisansı olmayan bir tedarikçi kullandığınız elektrik için size hiçbir koşul altında fatura kesemez. Ayrıca elektrik dağıtım şirketleri tedarikçi değişikliği yapmanızı gerekçe göstererek hiçbir koşul altında elektriğinizi kesemez. Bu yüzden tedarikçi değiştirirken içiniz rahat olsun!

Yukarıda anlattığımız şekilde elektrik satan firmalar benzer özelliklere sahiplerdir. Bu şirketler arasındaki farkları basitçe özetlememiz gerekirse, elektrik tedarikçileri arasındaki fark ve faaliyet alanları şu şekildedir: 

• Tüm elektrik tedarikçileri ikili anlaşmalarla başka üreticilerden, tüketiciye satma amacıyla elektrik alabilir.

• Tüm elektrik şirketlerinin "borsa" benzetmesiyle örneklendirdiğimiz piyasadan elektrik alıp satma yetkisi vardır ve bu piyasadan tüketiciye satma amacıyla elektrik alabilir.


• Görevli elektrik tedarik şirketleri serbest tüketici olmayan, olup da bu hakkını kullanmayan tüketicilere elektrik tedarik edebilir, bunu da EPDK’nın açıkladığı fiyat ve koşullarda yaparlar.

• Görevli elektrik tedarik firmaları, diğer şirketlerin yaptığı tüm işlemleri de yapabilirler yani her görevli elektrik tedarik şirketi aynı zamanda bir elektrik tedarik şirketi olarak görev yapar. Elektrik üretim şirketleri elektrik üretip tüketicilere satar.

• Elektrik üretim şirketleri de aynı zamanda birer elektrik tedarikçisi olarak sayılmaktadır. Elektrik tedarik şirketleri ise ikili anlaşma yoluyla elektrik üreticilerinden, piyasa üzerinden diğer üreticilerden aldıkları elektriği serbest tüketicilere satabilir.

• Elektrik tedarikçileri arasındaki farkı anlamak için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz:

  Serbest tüketici olmayanlar ST olup hakkını kullanmayan Serbest tüketiciler

Görevli Tedarikçiler

Ulusal tarife fiyatlarından tedarik sağlar

Ulusal tarife fiyatlarından tedarik sağlar

Serbest fiyatlarla tedarik sağlayabilir

Normal Tedarikçiler

Tedarik sağlayamaz

Tedarik sağlayamaz

Serbest fiyatlarla tedarik sağlayabilir


• 
Elektrik tedarik şirketlerinin elektrik üretimleri(buradaki örnek için) yoktur. Elektrik üretim, elektrik toptan satış, elektrik perakende satış lisansına sahip olan tüm şirketlere elektrik tedarikçileri denir ve bu şirketlerin tamamı serbest tüketicilere elektrik satabilir.

• Aynı şirket bünyesinde üretim şirketi de olan tedarikçiler bu genellemenin dışındadır. Yukarıda anlatılanlar örneklerin kolaylaşması açısından basitleştirilmiş ve her şirketin tek lisansa sahip olduğu varsayılmıştır. Bir grup şirketi içerisinde hem üretim, hem tedarik lisansı hem de görevli elektrik satış lisansı olabilir. Ayrıca daha az bir sayıda olsa da daha farklı lisans türleri ile elektrik ticareti yapmak mümkün olabilir.

Elektrik Tedarik Şirketi Değiştirme

Ülkemizdeki elektrik piyasasındaki özelleşme neredeyse tamamlanmış, bu doğrultuda ilk önce elektrik dağıtım şirketlerinin tamamı özelleştirilmiştir. Özelleştirmeye paralel olarak da piyasanın serbestleşmesi hız kazanmış ve her geçen gün daha da serbest bir piyasa olma yolunda önemli adımlar kat etmiştir. Serbestleşen elektrik piyasası ise yepyeni bir ihtiyacı beraberinde getirmiştir: Elektrik tedarikçilerini karşılaştırma!

Elektrik tedarik şirketi değiştirmek isteyen tüketicilerin, değişim yapmadan önce elektrik tedarikçileri arasında karşılaştırma yapmaları tavsiye edilmektedir. Karşılaştırma yapmadan önce tedarikçi karşılaştırma sayfasını inceleyerek hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Serbest tüketicilere hizmet veren indirimli tedarikçileri ve öne çıkan tarifelerini EnCazip’te birkaç saniye içinde karşılaştırarak hangi elektrik şirketinin en cazip tarife koşullarını sunduğunu öğrenebilirsiniz. EnCazip’te Türkiye'nin ilk ve en büyük elektrik tedarikçileri karşılaştırma ve internetten elektrik tedarikçisi değiştirme altyapısı sistemi ile güvenle elektrik tedarikçinizi değiştirebilir ve tasarruf etmeye hemen başlayabilirsiniz.

Tedarikçiİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Yıldırım Enerji
Yıldırım Enerji
%00 TL
Atlas Enerji
Atlas Enerji
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL

*Aylık ortalama 300 TL ödeyen bir ev tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.


Tedarikçiİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Yıldırım Enerji
Yıldırım Enerji
%00 TL
Atlas Enerji
Atlas Enerji
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL

*Aylık ortalama 1000 TL ödeyen bir işyeri tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.

Güncelleme : 23.10.2020 00:49


Diğer Elektrik Tedarik Şirketleri

EnCazip tedarikçileri arasında Sepaş Enerji ve Akedaş gibi görevli elektrik tedarikçileri ile karşılaşabileceğiniz gibi, görevli olmayan yani sorumlu olduğu bir bölge olmaksızın elektrik satış faaliyetlerini sürdüren elektrik tedarik şirketleri arasında da karşılaştırma yapabilirsiniz. Özel elektrik tedarikçileri olarak da adlandırabileceğimiz bu tedarikçiler, Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu tarafından belirli aralıklarla belirlenen elektrik tarifeleri olan ulusal tarifeler üzerinden belirli indirim oranı uygulayarak serbest tüketicilere ucuz elektrik kullanabilme imkanı sağlarlar.

Gün geçtikçe sayıları artan bu tedarikçiler kendi inisiyatiflerine sunulan bazı elektrik faturası kalemi bedellerini de tahsil edip etmemekte serbesttir. Aynı zamanda özel elektrik tedarikçileri fatura kesme işlemlerini de gerçekleştirmektedir. Yani dağıtım şirketleri tarafından okunan sayaçlar, elektrik tedarikçileri tarafından faturalandırılır.

Elektrik Üretimindeki Kaynaklar

Elektrik üretiminde farklı enerji kaynakları kullanılabilmektedir. Bu kaynaklar akarsu, rüzgar, güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları ve doğal gaz, kömür gibi fosil yakıtlar olabilir. Üretim kaynaklarının fiyatlarına göre elektrik santrallerinin farklı birim üretim maliyeti vardır. Örneğin; doğalgaz fiyatları arttığında doğalgaz santrali sahibi üreticilerin elektrik fiyatlarını yükseltmesi beklenir. Aynı üreticinin farklı kaynaklarla çalışan santralleri de olabilir. Bu maliyet farklılıkları, üreticilerden elektrik satın alanlar, yani elektrik tedarikçileri için fiyat rekabeti oluştururken, son kullanıcı için de alternatiflerin çoğalması anlamına gelmektedir.

Elektrik Piyasası Toptan Satış Tarifeleri

4628 sayılı yasa gereğince, 2001 yılında başlayan serbestleşme sürecinde TEAŞ faaliyetlere göre yeniden yapılandırılmış, sonucunda kamu adına toptan elektrik satışından sorumlu olan Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş (TETAŞ) kurulmuştur. Bu kuruluş, devletin enerji ve ekonomi politikalarını göz önünde bulundurarak toptan elektrik ticareti gerçekleştirmektedir. TETAŞ’ın uygulayacağı elektrik toptan satış fiyatları EPDK tarafından onaylanmaktadır. Bu fiyatlar tıpkı perakende satış şirketleri gibi yıl içerisinde EPDK tarafından güncellenir. TETAŞ’ın görevi, üreticilerden toptan elektrik olarak aldığı enerjiyi, elektrik dağıtım şirketlerine, görevli tedarikçi şirketlerine ve iletim sistemine doğrudan bağlı müşterilerine satmaktadır.

TETAŞ tarafından görevli elektrik dağıtım ve perakende elektrik satış şirketleri için uygulanacak elektrik toptan satış fiyatları yıllara göre değişiklik göstermiş ve aşağıda listelenmiştir.

Yılllar Elektrik Toptan Satış Fiyatları
2012 16,71 krş/kWh
2013 17,73 krş/kWh
2014 16,32 krş/kWh
2015 17,85 krş/kWh
2016 17,75 krş/kWh

Tedarikçiler Elektriği Nereden Alır?

Perakende elektrik satış şirketleri, farklı üreticilerden toptan elektrik olarak aldıkları enerjiyi tüketicilere perakende elektrik olarak satar. Bu sebeple elektrik tedarikçilerinin müşterilerin talebini tahmin edebilmesi ve enerji satın aldığı kaynakları kullanma stratejisi büyük oranda elektrik toptan satış fiyatlarını belirler. Satılan toptan elektrik kalitesi değişmediği halde, fiyatlarının değişmesinin nedeni budur. Bu sebepten perakende elektrik satış şirketleri tedarikçi maliyetlerini düşürmek için birçok farklı kaynaklardan elektrik satın alabilir. Bunlar:

Kendi üretim santrallerinden: Perakende şirketleri aynı zamanda elektrik üretimi yapan bir şirketin iştiraki olabilir. Bu tür faaliyetlerin farklı kurumsal kimlik altında yürütülmesi gerektiğinden yasalar gereğince şirketler ayrılmak zorundadırlar. Bütün tedarikçilerin elektrik üretim santralleri olmayabilir. Kısaca her tedarikçi sattığı elektriği kendisi üretmez.

Elektrik toptan satış piyasasından: Bu piyasada ise toptan elektrik megaWatt-saat (MWh) fiyatı, arz ve talebe göre günlük olarak belirlenmektedir. Tıpkı elektrik enerjisi borsasıymış gibi düşünebiliriz. Genellikle elektrik talebi tahmin edilenden fazla olduğunda aradaki farkın kapatılması için spot piyasadan alım yapılır.

TETAŞ ile yaptıkları ikili anlaşmalarla: EPDK, piyasa koşullarına göre devletin tarifesinden alım yapacak olan şirketler için elektrik toptan satış fiyatlarını belirlemektedir. Bu fiyat üzerinden görevli elektrik dağıtım ve tedarikçi şirketlere satış yapılır.

Daha fazla bilgi alabilirsiniz...

    Özel elektrik şirketleri listesi

    • Görevli elektrik tedarik şirketi ne demektir?

    • Elektrik şirketleri arasındaki fark nedir?