Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Üç Zamanlı Elektrik Tarifesi Nedir?


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 ( 0 Oy )Üç zamanlı elektrik tarifeleri, geceleri daha ucuz elektrik kullanabildiğimiz ve gün boyunca elektrik fiyatlarının saatlere göre değiştiği tarifelerdir. Bu üç zamanlı elektrik tarifelerinin nasıl işlediği, sizin için cazip bir tarife olup olmadığı gibi konularla ilgili cevapları yazımızda bulabilirsiniz.

Üç Zamanlı Elektrik Tarifesi Nedir, Nasıl Çalışır?

Bir elektrik tarifesi türü olan üç zamanlı elektrik tarifesi, günün farklı zaman dilimlerinde elektriğinize farklı fiyat ödediğiniz tarife anlamına gelmektedir. Üç zamanlı elektrik tarifesi ile geceleri kullandığınız elektrik, gün boyu kullandığınız elektriğe göre daha ucuzdur.

Geceleri kullanılan elektrik, gündüz ve puant zaman dilimine göre daha ucuza kullanıldığı için bu tarifeler ülkemizde üç zamanlı elektrik tarifeleri olarak adlandırılmaktadır. Üç zamanlı elektrik tarifesinde standart sayaçlara benzemeyen yani mekanik olmayan sayaçlar kullanılmalıdır. Bunun için gün içinde farklı zaman dilimlerinde kullanmış olduğunuz elektrik tüketimlerinizi kayıt altında tutabilen elektronik-dijital elektrik sayacı ya da diğer adıyla akıllı sayaç kullanılmaktadır.

Üç Zamanlı Elektrik Tarifesi Kullandığımı Nasıl Anlarım?

Üç zamanlı elektrik tarifesinde olup olmadığınızdan emin değilseniz, elektrik faturanıza bakabilirsiniz. Faturanızda gündüz, puant ve gece için farklı birim fiyatlar görüyorsanız bu üç zamanlı elektrik tarifesi kullandığınız anlamına gelir. Aynı zamanda faturanızda yer alan müşteri ya da abone grubu kısmında “üç zamanlı” ibaresi yer alıyorsa üç zamanlı elektrik tarifesi kullanıyorsunuz demektir. Yine de emin olamıyorsanız elektrik tedarikçinizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

Üç Zamanlı Elektrik Tarifelerine Nasıl Geçerim?

Üç zamanlı elektrik tarifesi kullanmıyorsanız ve geçmek istiyorsanız, öncelikli olarak akıllı sayaç sahibi olmanız gereklidir. Akıllı sayaç sahibi olan her abone üç zamanlı elektrik tarifesinden yararlanmaz, bunun için öncelikle üç zamanlı elektrik tarifesine geçebilmek amacıyla görevli elektrik tedarikçinize veya elektrik tedarikçinize başvuru yapmalısınız.

Üç zamanlı elektrik tarifesine geçiş için akıllı sayaç ilk şarttır. Bunun nedeni; mekanik sayaçlar zaman dilimlerine göre tüketimleri ölçememesidir.

Üç Zamanlı Elektrik Tarifesinden Tek Zamanlı Tarifeye Nasıl Geçerim?

Gece tüketimleri az olan ve gündüz ve puant zaman dilimlerinde harcadığı elektriği daha pahalı kullanmak istemeyen tüketiciler, üç zamanlı tarifelerden tek zamanlı tarifelere geçebilirler.

Akıllı sayaç sahipleri, sayaçlarını ilk kullanmaya başladıklarında tek zamanlı tarifeden kullanmaya başlarlar. Üç zamanlı elektrik tarifesi için başvuruda bulunmadıkları sürece elektriğini bu tarifeden kullanmaya devam edeceklerdir. Üç zamanlı elektrik tarifesi kullanıyor olsanız bile aynı zamanda tedarikçinizi değiştirerek de tek zamanlı elektrik tarifeleri ile daha indirimli birim fiyatlardan kullanabilirsiniz.

Üç Zamanlı Elektrik Tarifesi ile Tasarruf Edebilir Miyim?

Üç zamanlı elektrik tarifesi herkes için doğru tarife olmayabilir. Bazı tüketiciler üç zamanlı elektrik tarifesi kullanarak daha fazla elektrik faturası ödeyebilmektedir. Çünkü bu tarifeler onların yaşam tarzına uygun değildir.

Üç zamanlı elektrik tarifelerinin sizin için uygun olup olmadığını anlayabilmeniz birkaç faktöre bağlıdır:

· Elektrik tüketiminiz ne zaman artıyor?

Çoğunlukla geceleri elektrik kullanıyorsanız, üç zamanlı elektrik tarifesi sizin için daha cazip olabilir. Gece saat 22.00 sonrasında yapacağınız tüketimlerle üç zamanlı elektrik tarifesine geçtiğinizde tasarruf edebilme olasılığınız yükselir.

· Hangi tür elektrikli aletleri kullanıyorsunuz?

Üç zamanlı elektrik tarifeleri, özellikle çamaşır ve bulaşık makinesi kullananlar için daha cazip olabilir. Bu tür makineleri geceleri çalıştırma imkanınız varsa daha ucuz elektrik kullanmış olursunuz.

· Nasıl bir yaşam tarzına sahipsiniz?

Eğer elektrikli soba ve elektrikli kombi kullanıyorsanız, elektrik tüketimleriniz normale göre daha fazla olabilir. Gündüzleri evde bulunmadığınızdan dolayı kullanmıyorsanız ve geceleri de çok fazla elektrik tüketmiyorsanız, üç zamanlı elektrik tarifesi sizin için çok da cazip olmayabilir.

Üç zamanlı tarifelerin yaşam tarzınıza uyup uymadığını düşünün. Bunun yerine gündüz çalışıyorsanız geceleri elektrik tüketiminiz daha fazlaysa kendiniz için cazip olabilecek üç zamanlı elektrik tarifesi kullanabilirsiniz.

Üç Zamanlı Tarifeler Hangi Zaman Dilimlerinde Geçerlidir?

Üç zamanlı elektrik tarifeleri, günün üç ayrı zaman dilimine bölünmesiyle oluşturulduğu için Gündüz-Puant- Gece zaman dilimlerinde geçerlidir. Aşağıdaki tabloda zaman dilimi saat aralıkları belirtilmektedir.

Tek Zamanlı Tarife Saat ve Birim Fiyatları (AG - Şubat 2019) - TL/kWh
Mesken 0,279098 TL/kWh
Ticarethane 0,415009 TL/kWh

 

Üç Zamanlı Tarife Saat ve Birim Fiyatları (AG - 2017 4. Çeyrek) - TL/kWh
Gündüz T1 06.00-17.00 MESKEN 0,214715
TİCARETHANE 0,214780
SANAYİ 0,203887
TARIMSAL SULAMA 0,195940
Puant T2 17.00-22.00 MESKEN 0,384052
TİCARETHANE 0,384119
SANAYİ 0,363022
TARIMSAL SULAMA 0,350617
Gece T3 22.00-06.00 MESKEN 0,92380
TİCARETHANE 0,92441
SANAYİ 0,89104
TARIMSAL SULAMA 0,84204

ÖNERİLEN DİĞER SAYFALAR