×
EnCazip Logo Beyaz
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru    ☰  

Elektrikte Abone Grubu Nedir?


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu
Hemen Tasarruf Etmeye Başlayın

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 ( 2 Oy )Elektrik tüketicilerinin kullanım amacına göre belirli gruplara ayrılmasıyla abone grupları oluşturulmuştur. Fiyatlandırmalar yine bu abone gruplarına göre yapılmaktadır.

Elektrikte abone grubu nedir?

Elektrikte abone grubu, elektrik enerjisini farklı amaçlarla kullanan tüketicilerin bu amaçlarına göre segmentlere ayrılmasını sağlayan sistemdir. Farklı amaçlarla elektrik kullanan tüketiciler 5 farklı grupta toplanmaktadır. Abone grubu ve tüketici grubu olarak adlandırılan bu segmentler Mesken, Sanayi, Ticarethane, Tarımsal Sulama ve Aydınlatmadır.

Kimler mesken abone grubunda elektrik kullanır?

Ticari olmayan alanlarda elektrik kullanımı yapan tüketicileri barındıran abone grubudur. Mesken olarak kullanılan müstakil evler, apartman daireleri ve apartman içerisindeki bağımsız bölümler, konut kooperatifleri ve konut siteleri gibi aboneler bu grubun içinde yer almaktadır.

Ticarethane abone grubu

Elektrik enerjisini ticari amaçlı kullanan tüketiciler bu grubun içinde tüketimlerini gerçekleştirir. Oteller, hastaneler, cafeler, marketler, alışveriş merkezleri gibi işletmeler ticarethane abone grubundadır.

Sanayi abone grubu

Üretim yapan tesisler sanayi abone grubu içinde değerlendirilir. Sanayi abone grubu aboneleri; sanayi sicil belgesi sahibi işletmeleri, Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü tüzel kişiliği adına yapılan organize sanayi bölgeleri içerisinde üretim faaliyeti belgelerine sahip olanlar sanayi abone grubunda bulunmaktadır.

Tarımsal sulama abone grubu

Tarımsal sulama abone grubu tarımsal üretimi olan kişilerce kurulmuş olan pompaj tesisleri, sulama kooperatifleri ile ayrı olarak tesis edilmiş tarımsal sulama elektrik tesislerini kapsamaktadır.

Aydınlatma abone grubu

Aydınlatma abone grubu iki alt gruptan oluşmaktadır. Bu grup Genel Aydınlatma Yönetmeliği gereğince genel aydınlatma kapsamında ödenen aydınlatmaları içermektedir. Özelleştirilen erişme kontrollü karayollarının aydınlatması, otoyollar, güvenlik amaçlı yapılmış olan sınır aydınlatmaları vb. halkın ücretsiz kullanımına sahip olduğu abone grubunu kapsamaktadır.