Elektrik Tasarrufu Etmek İçin Neler Yapabiliriz?
Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik Abone Grubu
Hemen Tasarruf Etmeye Başlayın
EnCazip İçerik Ekibi  
 ( 3 Oy )

Elektrik Tasarrufu

Elektrik enerjisi, bilindiği gibi hayatımızın, çevremizin, iş yerlerimizin, evimizin olmazsa olmazlarından. Özellikle de dünyanın dijitalleşmesiyle birlikte elektrik kullanımının gün geçtikçe arttığını görüyoruz. Peki gereğinden fazla elektrik kullanımının nelere yol açabileceğini hiç düşündük mü?

Yüksek miktarda elektrik kullanımı, kişilerin ve ülkenin ekonomisine verdiği zararın ötesinde, çevreye de ciddi bir zarar vermektedir. Bu yüzden, elektrik tasarrufu sadece daha az para ödemek anlamına gelmez, aynı zamanda enerji tasarrufu yapmak, ve dolayısıyla çevreye katkı sağlamak şeklinde de düşünülebilir. Gerekmedikçe elektrik enerjisi harcamayarak, karbon ayak izimizi, başka bir deyişle insan aktiviteleri sonucu atmosfere salınan karbon oranını düşürmemiz, ve çevreye, doğal yaşama önemli bir katkı sağlamamız mümkün. Bu yüzden, enerji tasarrufunu, daha temiz, sağlıklı ve yaşanılabilir bir çevre için atabileceğimiz küçük ama son derece önemli bir ilk adım olarak düşünebiliriz.

Küresel ısınma ve karbon ayak izi hakkında daha detaylı bilgi almak için, ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Elektrik tasarrufu nasıl yapılır?

Enerji tasarrufu yapmaya evinizden başlayabilirsiniz. Çünkü elektrik tüketiminin büyük bir çoğunluğu evimizde gerçekleşir. Aylık olarak ne kadar elektrik kullandığınızı ve ne kadar ödediğinizi biliyorsanız ve takip ediyorsanız, işiniz çok daha kolay olacaktır.

En hızlı şekilde elektrik tasarrufu yapabilmeniz için üzerinde durmanız gereken 3 basit kategoriyi sizin için derledik:

Aydınlatma

• Yaz aylarına yaklaştığımız bu dönemlerde özellikle gün ışığından yararlanmak en büyük tasarruf şeklidir. Yazın evinizde veya iş yerinizde güneş ışığından mümkün olduğunca yararlanın. Böylece ampullerin harcayacağı elektrikten tasarruf etmiş olursunuz. Ve unutmayın; güneş ışığı sağlıklıdır!

• Evinizdeki ampulleri tasarruflu ampuller ile değiştirin. Böylelikle önemli ölçüde elektrik tasarrufu edebilirsiniz.

• Oldukça basit ve bir o kadar etkili bir tasarruf şekli de evinizde kullanmadığınız ışıkları hemen kapatmaktır. Kullanılmayan ışıkları hemen kapatmanız, boşa elektrik tüketimini engelleyecek ve hem para hem de enerji tasarrufu sağlayacaktır.

Elektrikli Aletler

• Elektrikli aletleri kullanmadığınızda bekleme konumunda bırakmayın. Mümkünse fişlerini prizden çekin.

• Şarjı dolan telefon, bilgisayar vb. aletleri de şarjları dolduktan sonra fişten çekin. Fişten çekilmeyen eşyalar az da olsa elektrik tüketimine devam etmektedir.

• Ev eşyalarınızı yeni alıyor veya değiştiriyorsanız enerji tasarruflu olan modelleri tercih edin. Mümkünse A+ ve üstü modelleri tercih edin.

Isıtma ve Soğutma

• Kapı ve pencerelerinizdeki boşlukları kapatmayı deneyin. Pencere ve kapı altlarından gelen hava akımı evinizdeki sıcaklığın düşmesine neden olur.

• Sıcak suyu daha az kullanmaya özen gösterin. Mümkün olduğunca daha az sıcak duş alın.

• Yazları klimayı sıklıkla kullanmamaya çalışın.

• Kışları evinizin sıcaklığını düşük derecelerde tutmaya çalışın.

Bu önerilerimize kulak vermeniz halinde önemli oranda elektrik tasarrufu yapabilirsiniz.

Elektrik Tedarikçinizi Değiştirmeyi Düşünün

Aylık ortalama 67TL veya üzeri fatura ödeyen herkes, elektrik tedarikçisini değiştirme hakkına sahiptir. Farklı tedarikçilerin sunduğu imkân ve fiyatları inceleyip karşılaştırarak, size en uygun tedarikçiyi bulabilir ve çok kolay bir şekilde transferinizi gerçekleştirebilirsiniz. Düşük fiyatlı tedarikçileri bulabileceğiniz gibi, çevre duyarlı bir yaklaşımla hareket edip, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan tedarikçileri de tercih edebilirsiniz.

Elektrik tedarikçileri ve tedarikçi değiştirmekle ilgili ayrıntılı bilgi için, ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi alabilirsiniz...

    • Ütü kullanımında tasarruf yöntemleri nelerdir?

    • Elektrik tasarrufu nasıl yapılır?

    • Evde elektrik tasarrufu nasıl yapılır?