×
EnCazip Logo Beyaz
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru    ☰  

Elektrik Tasarrufu Etmek İçin Neler Yapabiliriz?


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu
Hemen Tasarruf Etmeye Başlayın

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 ( 4 Oy )Elektrik enerjisi bilindiği gibi hayatımızın, çevremizin, iş yerlerimizin, evimizin olmazsa olmazlarından.  Her alanda kullandığımız ve olmadan yapamayacağımız elektrik kullanımının gün geçtikçe arttığını görüyoruz. Peki çok fazla elektrik kullanımının nelere yol açabileceğini hiç düşündük mü?

Yüksek miktarda elektrik kullanımının ülke ekonomisine verdiği zararın ötesinde çevreye de zarar vermektedir. Elektrik tasarrufu sadece daha az para ödemek anlamına gelmez, hem enerji tasarrufu hem de daha az çevre kirliliği de demektir aynı zamanda. Elektrik tasarrufu yaparak tüketiminizde gerçekleştireceğiniz en ufak bir azalma hem karbon ayak izi oranınızın düşmesine neden olacaktır. Siz de indirimli elektrik kullanıp tasarruf etmye hemen başlayarak küresel ısınmanın azaltılması ve çevre kirliliğinin azaltılması için günümüzde yapılan pek çok çalışmaya destek olabilirsiniz.

Elektrik tasarrufu nasıl yapılır?

Elektrik tasarrufu yapmaya evinizden başlayabilirsiniz. Çünkü elektrik tüketiminin büyük bir çoğunluğu evimizde gerçekleşir. Aylık olarak ne kadar elektrik kullandığınızı ve ne kadar ödediğinizi biliyorsanız ve takip ediyorsanız, işiniz çok daha kolay olacaktır.

En hızlı şekilde elektrik tasarrufu yapabilmek için 3 basit kategoriyi sizin için derledik:

Aydınlatma

• Yaz aylarına yaklaştığımız bu dönemlerde özellikle gün ışığından yararlanmak en büyük tasarruf aracıdır. Yazın evinizde veya işyerinizde güneş ışığından mümkün olduğunca yararlanın. Böylece ampullerin harcayacağı elektrikten tasarruf etmiş olursunuz.

• Evinizdeki ampulleri tasarruflu ampuller ile değiştirin. Böylelikle önemli ölçüde elektrik tasarrufu edebilirsiniz.

• En basit ve bir o kadar etkili bir tasarruf şekli de evinizde kullanmadığınız ışıkları hemen kapatmak. Kullanılmayan ışıkları hemen kapatmanız, boşa elektrik tüketimini engelleyecek ve hem para hem de elektrik tasarrufu sağlayacaktır.

Elektrikli aletler

• Elektrikli aletleri kullanmadığınızda bekleme konumunda bırakmayın. Mümkünse fişini prizden çekin.

• Şarjı dolan telefon, bilgisayar vb. aletleri de şarjları dolduktan sonra fişten çekin. Fişten çekilmeyen eşyalar az da olsa elektrik tüketimine devam etmektedir.

• Ev eşyalarınızı yeni alıyor veya değiştiyorsanız enerji tasarrufu olan modelleri tercih edin. Mümkünse A+ ve üstü modelleri tercih edin.

Isıtma ve soğutma

• Kapı ve pencerelerinizdeki boşlukları kapatmayı deneyin. Pencere ve kapı altlarında gelen hava akımı evinizdeki sıcaklığın düşmesine neden olur.

• Sıcak suyu daha az kullanmaya özen gösterin. Mümkün olduğunca daha az sıcak duş alın.

• Yazları klimayı sıklıkla kullanmamaya çalışın.

• Kışları evinizin sıcaklığını düşük derecelerde tutmaya çalışın.

Bu önerilerimize kulak vermeniz halinde önemli oranda elektrik tasarrufu yapabilirsiniz.