Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru    ☰  

Elektrik Faturası Detayları


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu
Hemen Tasarruf Etmeye Başlayın
EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Whatsapp

EnCazip İçerik Ekibi  
 ( 10 Oy )


İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre tüketicilerin %75’i elektrik faturası üzerinde ne yazdığını anlamıyor ve faturaları karışık buluyor. Ülkemizdeki elektrik faturası örneklerini göz önünde bulundurduğumuzda durumun daha da kötü olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki tüketicilerin önemli bir çoğunluğu kendilerine gönderilen elektrik faturası üzerinde hangi bilgilerin yer aldığını anlamamaktadır.

EnCazip’te, tüketicilerin daha iyi hizmet almalarının ancak hangi hizmete ne kadar para ödediklerini bildikleri zaman mümkün olacağı düşüncesiyle fatura kalemleri hakkında pratik ve anlaşılabilir bilgiler veriyoruz. Elektrik faturası detayları ve ilgili soruların cevaplarını, bu sayfamızda tüketicilerle paylaşıyoruz.

Abone grubu nedir?

Abone grubu, elektrik tüketim türüne göre tüketicilerin segmentlere ayrılmasıyla elektrik faturalarının belirlenmesini sağlayan gruplandırmaya verilen isimdir. Abone grupları Mesken, Ticarethane, Sanayi, Tarımsal Sulama ve Aydınlatma olarak beş ana gruptan oluşur. Abone grupları ile ilgili daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Elektrik sayacı okuma dönemi nedir?

Elektrik sayaçları en fazla 35 günlük dönem içinde okunur. Faturaların üzerinde okuma dönemi başlığı altında ilk okuma tarihi ve son okuma tarihi olarak iki ayrı tarih bulunur. İlk okuma tarihi, bir önceki okuma döneminin son okuma tarihidir. İlk okuma tarihinden bu dönemki son okuma dönemine kadar geçen süre için toplam ne kadar tüketim yaptığınız dönem faturanızda belirtir. Faturanız ilk okuma ve son okuma tarihleri arasındaki dönemde yaptığınız tüketim için kesilmiştir.

Elektrik faturası son ödeme tarihi ne zamandır?

Fatura dönemine ait borcunuzu ödeyebileceğiniz en geç tarih olan son ödeme tarihi faturaların üzerinde belirtilmektedir. Belirtilen tarihe kadar fatura borcunuzu tedarikçi şirketinize ödemeniz gerekmektedir.

Elektrik faturalarındaki son bir yıllık tüketim ne demek?

Faturaların üzerinde belirtilmiş olan son bir yıllık tüketim bilgisi, kiloWattsaat cinsinden son 12 ayda ne kadar elektrik tüketimi yaptığınızı göstermektedir.

Enerji kullanımına ilişkin fatura kalemleri hangileridir?

Aylık tüketiminize ilişkin bedeller faturada detaylı olarak gösterilmemekte, enerji ve dağıtım bedelleri tek kalem altında, vergi ve fonlar ise ayrı ayrı gösterilmektedir. Bu bedellerin tamamı dönem içindeki kWh cinsinden elektrik tüketiminiz baz alınarak hesaplanmaktadır. Elektrik faturası kalemleri Aktif Enerji BedeliElektrik Dağıtım Bedeli, TRT PayıElektrik Tüketim VergisiEnerji Fonu ve KDV'dir.

Elektrik faturasına itiraz nasıl yapılır?

Elektrik faturasına itiraz hakkınızı kullanmak için 1 yıl süreniz vardır. Yapılan itirazlar 10 gün içerisinde cevaplanır. Elektrik faturanızın yanlış geldiğini düşünüyorsanız, elektrik faturasına nasıl itiraz edilir sayfamızdan bu konuda detaylı bilgi alabilirsiniz.