Elektrik Aboneliği Ücreti Nedir?
Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik Abone Grubu
Hemen Tasarruf Etmeye Başlayın
EnCazip İçerik Ekibi  
 ( 1 Oy )

Elektrik abonelik ücreti, ilgili kullanım yeri için bağlantı yapıldıktan sonra aboneliği ve elektrik kullanımını başlatabilmek için görevli elektrik tedarikçileri tarafından alınan bir bedeldir ve yeni abonelik açtırırken(örneğin yeni bir yere taşındığınızda ya da bir başka kişiye ait olan sayacı kendi adınıza kaydettirdiğinizde) oluşan bedellere verilen isimdir.

Elektrik Abonelik Ücreti Ne Kadar? (Ekim 2020)

Bu ücret, görevli elektrik tedarikçileri tarafından bir kereye mahsus olmak üzere tahsil edilen bir bedeldir. Bağlantı yaptırdığınızda kullanım yerinizin sözleşme/bağlantı gücüne göre hesaplanarak tahsil edilmektedir. 2020 yılı Ekim ayında elektrik abonelik ücreti (elektrik aboneliği açtırmak için ödenmesi gereken ücretler - elektrik abonelik ücreti 2019) aşağıdaki birim fiyatlarla hesaplanmaktadır.

Abone Grubu (Sözleşme Gücü) Açma/Kesme ücreti Güvence Bedeli
Mesken (1kW) 33,8 TL 29,8 TL
Mesken (5kW) 33,8 TL 149 TL
Ticarethane (1kW) 33,8TL 84,8 TL
Ticartehane (5kW) 33,8 TL 424 TL

*Bu birim fiyatlara göre ücret en az 5kW üzerinden hesaplanmaktadır. Bu fiyatlar 2020 yılı için geçerli bedellerdir.

Hangi Durumlarda Elektrik Abonelik Ücreti Ödenir?

Kullanım yeriniz için bağlantı anlaşması yapılarak elektrik dağıtım sistemine bağlantısı gerçekleştirilmiş ise geriye kalan tek şey elektrik aboneliğinizi açtırmak olacaktır. Mevcut bir abonelik varsa ve bu aboneliği üzerinize devralmak istiyorsanız, görevli tedarikçiniz ile elektrik satış sözleşmesi yapmanız gereklidir. Elektrik enerjisi tedarik edebilmek için görevli elektrik tedarikçiniz ile yapacağınız perakende elektrik satış sözleşmesi sonrasında görevli tedarikçiniz sizden bu bedelleri tahsil edecektir.

Tedarikçi değiştirince güvence bedeli tüketiciye geri ödenir.
Eğer elektrik tedarikçinizi değiştiriseniz, daha önceki tedarikçinize ödemiş olduğunuz güvence bedelini (teminat) geri alırsınız. Eğer yeni tedarikçiniz de güvence bedeli talep etmiyorsa bu bedel size bir anlamda tasarruf olarak yansıyacaktır.

Elektrik Abonelik Ücreti Nasıl Ödenir?

Elektrik abonelik ücreti nakit olarak peşin ödenebildiği gibi abonelik başlatmak için gerekli bedelleri öderken mesken aboneleri nakit olarak ödeme yaparak karşılığında makbuz almalıdır. Bazı durumlarda ise elektrik abonelik ücreti kredi kartı ile veya faturanıza yansıtılarak da tahsil edilebilmektedir. Bu ücret yalnızca abonelik açtırırken veya mevcut bir aboneliği devir alırken tahsil edilmektedir. Elektrik tedarikçisi değiştiren serbest tüketiciler için elektrik abonelik ücreti ödeme zorunluluğu yoktur ve bu şekilde farklı bir elektrik tedarikçisinden enerji almaya karar vermiş olan tüketicilerden istisnai durumlarda güvence bedeli haricinde herhangi bir ücret tahsil edilmemektedir.

Serbest Tüketiciler İçin Elektrik Abonelik Ücreti Ne Kadar?

Serbest tüketici olarak tedarikçi değiştiren tüketicilerden ek ücret alınmamaktadır, yalnızca bazı tedarikçiler tarafından güvence bedeli talep edilebilir. Elektrik tedarikçinizi değiştirmeniz durumunda sizden herhangi bir elektrik abonelik ücreti alınmayacak ve tedarikçi değişikliği işleminiz tamamen ücretsiz yapılacaktır.

Ancak bazı elektrik tedarikçilerinin tüketicilerden güvence bedeli aldığı tarifeler de bulunmaktadır. Bu tür bir tarifeye geçiş yaparken önceki tedarik şirketinize vermiş olduğunuz güvence bedeli tutarını iade alarak yeni elektrik tedarikçinize aktarırsınız.

Teminat talebi olmayan tarifelerde ise yine önceki şirketinize vermiş olduğunuz teminatı geri alırsınız, yeni şirketinize de teminat ödeme yükümlülüğünüz olmadığından iadesini aldığınız bu tutarı ek bir tasarruf olarak düşünebilirsiniz.

Elektrik abonelik ücreti detayları

Elektrik abonelik ücreti, abonelik başlatmak için bazı bedellerin tüketiciden alınmasıyla ortaya çıkan bedeldir. Bu bedeller:

Açma/Kesme Bedeli

Açma kesme bedeli dağıtım şirketlerinin enerjiyi kesme ve açma işlemlerine karşılık tüketicilerden aldıkları bir ücrettir. Elektrik tüketicilerine elektrik hizmetin açılması ve bu hizmetin sonlandırılması hallerinde bu bedel tahakkuk etmektedir.

Güvence Bedeli

Güvence bedeli, sözleşme gücününe göre değişiklik gösteren bir bedeldir. Güvence bedeli sayfasından bu bedelle ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sözleşme Gücü

Abonenin kendi talebi üzerine çekeceği kabul edilen ve sözleşmesinde verilmesi veya çekilmesin konusunda belli hükümler konulmuş bulunan güç miktarıdır.

Damga Vergisi

Damga vergisi, her türlü sözleşmeden doğan ve devlet tarafında alınmakta olan bir vergi türlerinden bir tanesidir. Kişiler ve kurumlar arasında ki anlaşma ve tüm işlemlerin geçerliliğini belgeleyen kağıtlardan alınan vergidir.

Elektrik abonelik ücreti, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından belirlenir ve https://www.epdk.org.tr/Detay/Icerik/18-3/elektrik-piyasasi sayfasından açıklanır.

Daha fazla bilgi alabilirsiniz...

    • Elektrik aboneliği nasıl açtırılır?

    • Teminat bedeli tutarı ne kadar?

    • Elektrikte abone grubu nedir?