Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru    ☰  

Ne Kadar Elektrik Tüketimi Yapıyorsun?


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu
Hemen Tasarruf Etmeye Başlayın

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 ( 3 Oy )Elektrik tüketimlerinizi tahmin etmeniz veya bilmeniz zor gibi görünebilir fakat birkaç basit yöntemle ne kadar elektrik tüketimi yaptığınızı anlamanız mümkündür.

Faturamızı Nasıl Anlarız?

Elektrik tüketimi hesaplaması yapmak için öncelikle elektrik faturanızı iyi bir şekilde anlamanız gerekir. Elektrik tedarikçileri tüketicilerine farklı şekil, içerik ve boyutlarda faturalar gönderiyor olsa da faturanızı okuyup anlamanızın kolay olduğunu, en azından bu yazımızı okuduktan sonra bir hayli kolaylaşacağını söyleyebiliriz.

Elektrik faturaları bazı tüketicilere aylık, bazılarına ise bundan daha uzun dönemler halinde gönderilebilmektedir. Ülkemizde sayaçların okunması görevi dağıtım şirketlerine verilmiştir. Dağıtım şirketlerinin görevli personeli her ay düzenli olarak sayacımızın bulunduğu yere gelerek okumalarını yapar. Ancak bazı bölgeler veya dağıtım şirketleri için sayaç okuma periyotları düzenli olmayabilir. Bunu; elektrik faturanız üzerinde yazılı olan ilk okuma ve son okuma tarihlerine bakarak anlayabilir ve faturanızın ne kadarlık bir dönem için kesildiğini anlayabilirsiniz. Bu, elektrik tüketimi hesaplaması yapmanız için daha doğru bir yöntem olacaktır.

Elektrik faturanızı daha iyi anlamak ve elektrik tüketimi hakkında daha çok bilgi sahibi olabilmeniz için EnCazip size yardımcı olacaktır. “Ne kadar elektrik tüketimi yapıyorum?” sorunuza cevap bulabilmeniz için kullanılan yaygın olarak bilinen birkaç faktörü bilmeniz yeterli olacaktır.

Fatura Dönemi: Faturanızın üst kısımlarında yer alan kutucuklarda elektrik tüketimi ve faturanızın hangi aya ait olduğunu görebilirsiniz. Bunlar önemli ölçüde değişiklik gösterebilir, bu nedenle not almanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde harcamalarınız çok da anlamlı olmayacaktır.

Elektrik Tüketimi: Elektrik tüketimi, faturanızın çoğunlukla orta kısmında ve genellikle aktif tüketim bölmesinde yer almaktadır. Bu bölümde yer alan bilgiler, kilowatt saat (kWh) olarak yer alan tüketimleriniz (gerçekleştirilen son sayaç okumanızdaki son endeks ve ilk endeks değerlerini), kilowatt saat birim fiyatınızı içerecektir.

Toplam: Elektrik tüketiminiz KDV’ye tabidir. Ayrıca toplam ödeyeceğiniz tutar, yaptığınız elektrik tüketimi ile direkt olarak ilgili olmayan bu gibi nedenlerden dolayı ekstra ücretlendirmeler de olabilmektedir. Bu bedellere TRT Payı, Enerji Fonu gibi bir çok bedel dahildir. Bu bedeller ve elektrik faturası kalemleri ile ilgili olarak tüm bilgilere elektrik faturası saymamızdan ulaşabilirsiniz.

Kullandığınız elektrik miktarını hesaplayabilmek için önemli rakam toplam elektrik tüketimi ve elektrik birim fiyatınızdır. Bu hangi tedarikçide olduğunuza ve hangi tarifeyi kullandığınıza bağlıdır, zira aynı tüketim rakamları farklı elektrik faturası tutarlarına neden olabilir.

Sayacınızı Okuyabilirsiniz

Son faturanızı bulamıyorsanız ya da faturanızı anlamak için zaman harcamak istemiyorsanız, bu bilgilerin direkt kaynağına gidebilirsiniz. Sayacınız ne kadar elektrik tüketimi yaptığınızı bilmeniz ve bunu hesaplamanız için en iyi yerdir. Çünkü size kullanmakta olduğunuz elektrik tüketimi, elektrik sayacınız tarafından kaydedilmektedir.

Yapmanız gereken tek şey; aylık tüketimlerinizi hesaplayabilmek için sayacınıza bakın, not alın ve aydan aya kontrol edin. Burada elektrik tüketimi bilginizi doğru olarak öğrenebilmeniz için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, en son yaptığınız okumadaki tutardan, önceki dönemde yaptığınız okumadan not ettiğiniz değeri çıkartmanız olacaktır.

En yaygın olan elektrik sayacı türü mekanik sayı basamakları olan standart bir sayaçtır. Soldan sağa doğru rakamları okuyun ve not alın. Dijital sayaçlar, halk arasında akıllı sayaç olarak bilinen sayaçlar, ise üç zamanlı hesaplama yapabildiğinden dolayı günün farklı saat dilimlerinde ne kadar elektrik tüketimi yaptığınızı kayıt altına almaktadır. Ayrıca geçmişe dönük 1 yıllık tüketimlerinizi de hafızasında tutabildiğinden elektrik tüketimi hesaplamalarınızda kolaylık sağlamaktadır. Bu kayıtlara bakarak ne kadar elektrik tüketimi olduğunu öğrenebilirsiniz.

Daha az elektrik tüketin

Ne kadar elektrik kullandığınızı bilmeniz iyi bir şeydir, ancak bu bilgileri biz de öğrenmek isteriz. Bunun temel nedeni tüketimlerinizi düşürebilmeniz için bir şeyler yapmak istediğimizden dolayıdır.

Artık elektrik tüketiiğinizi anlayabildiğinize ve ölçebildiğinize göre yüksek elektrik tüketimlerinizi, dolayısı ile de elektrik faturanızı nasıl düşürebileceğiniz hakkında bilgi verebiliriz. Evinize giren elektrik miktarını azaltmak tüketimlerinizi azaltmanın dolayısıyla faturalarınızı düşürmenin en kolay yoludur. Genel sorun yalıtım olarak adlandırdığımız, zemininiz ve kapılarınızın altındaki veya pencere aralarındaki boşluklardır. Yalıtım yapmak sandığınız kadar zor değildir. Yapı marketlere uğrayarak bunun için gerekli malzemeleri satın alarak kolayca yaptırabilirsiniz.

Çatı yalıtımı hava yalıtımı kadar ucuz olmasa da en büyük enerji tasarrufunu sağlamaktadır. Çatı yalıtımı yapmak faturalarınızı düşürmek istediğinizde çok da üzerinde durulması gereken bir konu değildir aslında. Çoğu ev bu yalıtımı yaptırarak çoktan enerji tüketimini azaltmıştır. Yaptırmanız halinde bu sizin de fayda sağlamanız anlamına gelmektedir. Bu konu ile ilgili daha fazla bilgiye rehberimizden ulaşabilirsiniz.

Aydınlatma ise diğer bir konudur. Ampullerinizi tasarruflu lambalar ile değiştirebilirsiniz veya en kolay yöntem bildiğiniz gibi odadan ayrıldığınızda ışığı kapatmak olacaktır. Böylelikle tüketimleriniz düşecek ve tasarruf etmiş olacaksınız.

Elektrik tüketimi ve enerji tasarrufu hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz rehberimize göz atabilirsiniz.