Elektrik Faturası Hesaplama
Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik Abone Grubu
Hemen Tasarruf Etmeye Başlayın
EnCazip İçerik Ekibi  
 ( 5 Oy )

EnCazip’te mesken AG tarife grubundaki elektrik faturası hesaplama işleminizi kolayca yaparak, elektrik tedarikçinizi değiştirmeniz durumunda bir yılda ödeyeceğiniz fatura miktarını ve yapacağınız toplam tasarrufu anında öğrenebilirsiniz. Elektrik faturası hesaplaması yapmak için aşağıdaki hesaplama modülümüzü kullanabilirsiniz. Diğer tüm tarife gruplarındaki cazip teklifleri görmek için https://encazip.com/ 'da tarifeleri karşılaştırabilirsiniz.

Artık 88 TL ve üzeri aylık elektrik faturası ödeyen herkes cep telefonu operatörünü değiştirir gibi kolay bir şekilde elektrik tedarikçisini de değiştirebiliyor, farklı elektrik tedarikçilerinin tarifelerinden birine geçiş yaparak tasarruf etmeye başlayabiliyor. Elektrik piyasasının serbestleşmesi fiyat rekabetinin önünü açtı, böylece elektrik tedarikçileri de kendi belirledikleri birim fiyatlarla müşterilere elektrik tedarik edebilmeye başladı.

İndirimli elektrik faturanızı anında hesaplayabilirsiniz!
Yukarıda belirtilen bilgileri yazdıktan sonra karşılaştır seçeneği ile hesaplama işleminize devam edebilirsiniz. Bu aşamadan sonra yönlendirileceğiniz sayfalarda ilk önce daha önce ucuz elektrik kullanıp kullanmadığınızın bilgisi istenecektir. Evet ya da hayır seçeneği ile sonraki ekrana geçtikten sonra da buraya mevcut elektrik faturası tutarınızı yazmanız gerekmektedir.

EnCazip’te kolayca elektrik hesaplama yaparak farklı tedarikçilerin tarifelerini anında karşılaştırabilirsiniz. Yapacağınız hesaplama ile sizler için hangi tedarikçiye geçmeniz halinde bir yılda ne kadar tasarruf edeceğiniz anında belirtilir.

Elektrik faturası nasıl hesaplanır? (Ekim 2020)

Kolay elektrik faturası hesaplama için ipucu: Elektrik faturanızı kolayca hesaplamak için toplam elektrik tüketim toplamınız ile vergiler dahil elektrik birim fiyatını çarpabilirsiniz. 2020 yılı Ekim ayı için vergiler dahil elektrik birim fiyatı olan 0,7511 ile kWh cinsinden elektrik tüketim toplamınızı çarpabilirsiniz.

Elektrik faturası hesaplama kalemleri nelerdir?

Elektrik faturası hesaplama işlemi yapılırken yukarıdaki tabloda gördüğünüz bedeller kullanılarak işlem tamamlanır. Daha önce elektrik tedarikçisi değiştirmemiş bir ev tüketicisi için elektrik faturası hesaplama bedelleri EPDK tarafından belirlenir. 2020 yılı Ekim ayı için bu bedeller Aktif Enerji Birim Fiyatı (0,3927), Dağıtım Bedeli (0,2124), TRT Payı (Enerji bedelinin yüzde 2'si), Elektrik Tüketim Vergisi (Enerji bedelinin yüzde 5'i), Enerji Fonu (Enerji bedelinin  yüzde 1'i) ve KDV (Tüm bedellerin yüzde 18'i).

En kolay elektrik faturası hesaplaması nasıl yapılır?

2020 yılı Ekim ayı için vergiler dahil mesken elektrik birim fiyatı 0,7511'dir. kWh cinsinden elektrik tüketiminiz ile bu rakamı çarparsanız toplam ödeyeceğiniz elektrik faturası tutarını bulursunuz. Diğer taraftan toplam elektrik faturası tutarınızı bu rakama bölerseniz de kWh cinsinden toplam elektrik tüketiminizi hesaplamış olursunuz.

Detaylı fatura hesaplama (kWh cinsinden)

Tablodaki boşlukları tüketiminiz ve güncel birim fiyatlar ile doldurarak elektrik faturanızı kendiniz hesaplayabilirsiniz.

Aktif Enerji Birim Fiyatı X kWh =

Aktif Enerji Bedeli (A)

Dağıtım Bedeli Birim Fiyatı X kWh =

Dağıtım Bedeli (D)

Aktif Enerji Bedeli (A)

X %1 =

Enerji Fonu Bedeli (F)

Aktif Enerji Bedeli (A)

X %5 =

Elektrik Tüketim Vergisi Bedeli (T)

Aktif Enerji Bedeli (A)

X %2 =

TRT Payı Bedeli (R)

Hesaplama işleminin ilk bölümünde tüm birim fiyat bedellerini bulmuş olduk. Şimdi hesaplamanın devamında tüm bu bedelleri toplayarak Katma Değer Vergisi(KDV) öncesi elektrik faturası toplamını bulacağız:

(A)

 + 

(D) 

(F) 

+

 (T) 

+

 (R)

= KDV Öncesi Fatura Tutarı

KDV öncesi faturamızı hesaplamış olduk. Elektrik faturası toplam tutarımızı bulmak için de şimdi KDV tutarını ekleyecek ve işlemimizi tamamlamış olacağız.

KDV Öncesi Fatura Tutarı

X

(1 + %18)

=

Elektrik Faturası Toplam Tutarı

İndirimli Elektrik Faturası Hesaplama

EnCazip'te kolayca indirimli elektrik hesaplama işlemi yaparak hangi elektrik tedarikçisinin tarifesinde ne kadar fatura ödeyeceğinizi ve elektrik tedarikçinizi değiştirmeniz durumunda bir yılda yaklaşık ne kadar tasarruf edeceğinizi anında öğrenebilirsiniz. Tarifeleri inceledikten sonra, bu tarifeler arasından en cazip olanını seçerek kolayca tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Bunun için “Tarifeyi Seç” seçeneği ile devam ederek bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Tedarikçiİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Yıldırım Enerji
Yıldırım Enerji
%00 TL
Atlas Enerji
Atlas Enerji
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL

*Aylık ortalama 300 TL ödeyen bir ev tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.


Tedarikçiİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Yıldırım Enerji
Yıldırım Enerji
%00 TL
Atlas Enerji
Atlas Enerji
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL

*Aylık ortalama 1000 TL ödeyen bir işyeri tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.

Güncelleme : 28.10.2020 00:49


Daha fazla bilgi alabilirsiniz...

    • Elektrik faturası son ödeme tarihi ne zamandır?

    • Serbest tüketici nedir?

    • Ucuz elektrik tarifeleri listesi