İndirimli Elektrik

İndirimli elektrik, elektriğin birim fiyatının ulusal elektrik tarifelerine göre (TEDAŞ tarifeleri) belli bir oranda daha ucuz olacak şekilde belirlenmesini ifade eder. İndirimli elektrik tarifelerinde tüketiciler, ulusal tarife elektrik fiyatları üzerinden belli bir oranda indirim uygulanarak ücretlendirilir.

İndirimli elektrik, elektriğin birim fiyatının ulusal elektrik tarifelerine göre (TEDAŞ tarifeleri) belli bir oranda daha ucuz olacak şekilde belirlenmesini ifade eder. İndirimli elektrik tarifelerinde tüketiciler, ulusal tarife elektrik fiyatları üzerinden belli bir oranda indirim uygulanarak ücretlendirilir.

Basit bir şekilde açıklamak gerekirse ulusal tarifeler EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) tarafından serbest tüketici olmayan ya da olup da bu hakkını kullanmayan tüketicilere uygulanacak elektrik fiyatlarını belirlemek amacıyla açıklanır. Tedarikçiler ise bu ulusal tarifelerin üzerinden belirli bir indirim yaparak serbest tüketicilere daha düşük fiyatlarla enerji kullanma imkanı sağlarlar. Tüketiciler bu şekilde aynı miktarda enerji kullanarak daha az fatura öderler. Bu yapıda, tedarikçilerin tüketicileri kazanabilmeleri için belirli bir fiyat avantajı sunmaları gerekir. Tedarikçiler, rekabet ortamında belirledikleri indirim oranıyla elektrik tedariki yaparlar ve bu şekilde yeni tüketicileri kazanabilirler. Tüketiciler de bu sayede kendilerine en uygun elektrik tarifelerini bulma şansına sahip olurlar.

Kimler İndirimli Elektrik Kullanabilir?

2021 yılının Ocak ayında geçerli olan kararlara göre aylık 80 TL ve üzeri elektrik faturası olan tüketiciler cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçilerini değiştirip indirimli elektrik kullanabiliyor. Tüketiciler indirimli elektrik kullanarak aynı miktarda elektrik tüketimi yaparken, daha az elektrik faturası ödemiş oluyor.

Aslında 2001 yılından beri serbest tüketici olarak indirimli elektrik kullanmak mümkündü ancak tedarikçi değiştirmek için gerekli elektrik tüketimine herkes sahip değildi. EPDK tarafından belirlenen serbest tüketici limitleri zaman içinde düşerek 2021 yılında 80 TL’ye kadar indi ve bu miktar ve üzeri elektrik faturası olan herkes elektrik tedarikçisini değiştirme hakkına sahip oldu.

En Cazip İndirimli Elektrik Tarifeleri

EnCazip'te elektrik tedarikçinizi değiştirerek Ocak 2021 fiyatlarına göre %3 oranında indirimli elektrik kullanabilirsiniz. Ocak 2020 için EnCazip'te öne çıkan tarifeleri ise aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz.

Aylık 1000 TL ve üzeri elektrik faturası ödeyen kullanıcılar için geçerlidir.

Tedarikçi Birim Fiyat İndirim Oranı  
0,526890 TL/kWh % 12,06
0,535000 TL/kWh % 10,70
0,539206 TL/kWh % 10,00
0,551189 TL/kWh % 8,00
0,533215 TL/kWh % 11,00
0,599117 TL/kWh % 0,00
0,510000 TL/kWh % 14,87
0,521832 TL/kWh % 12,90
0,520000 TL/kWh % 13,21
0,537500 TL/kWh % 10,28

İndirimli Elektrik Kullanmanın Avantajları

Serbest tüketici kavramının ortaya çıkmış olması aslında yalnızca düşük fiyatlarda elektrik kullanmanın ve tasarruf etmenin ötesinde, tüketicilerin kendi istedikleri ve kabul ettikleri şartlarla elektrik kullanabilecekleri tarifeleri de seçmelerini sağladı. Artık tüketiciler ucuz elektrik kullanabiliyor ve buna ilave olarak tercihlerini tarifelerin teminat koşulları, sözleşme koşulları gibi tüm detaylarını göz önünde bulundurarak yapabiliyor. Tedarikçi değiştirmede öncelikli amaç tasarruf etmek olsa da aslında tüketiciler, bu imkân sayesinde serbest piyasanın sunduğu pek çok avantajdan faydalanabiliyor.

Bunlardan bazıları;

 • Güvence bedelinin geri alınması: Eski elektrik tedarikçilerine ödenen ve çoğu zaman iki aylık elektrik faturasına kadar ulaşabilen güvence bedelleri, tedarikçi değiştirir değiştirmez eski tedarikçilerden geri alınır.
 • Daha iyi hizmet: Tüketiciler, ek ücret almadan fatura ödeme, çağrı merkezinden fatura ödeme gibi avantajları sunan tedarikçileri tercih ederek işlerini kolaylaştırabilirler.
 • Zamlara karşı koruma: Bazı tedarikçiler indirim oranını biraz daha düşük tutabilir ancak birim fiyatlarını sabitler. Bu şekildeki tarifelere sabit birim fiyatlı tarife adı verilir ve tüketiciler bu şekildeki tarifelere geçiş yaparsa zamlardan etkilenmez.

Tedarikçi değiştirmenin yalnızca indirimli elektrik kullanmak olmadığını, en cazip tarifeyi seçerken tedarikçilerin tarifelerinin tüm detaylarının dikkate alınması gerektiğini hatırlatmak isteriz. EnCazip’te elektrik satan firmaların indirimli elektrik tarifelerini karşılaştırırken dikkat etmeniz gereken her şeyi karşılaştırma yaparken kolayca görebilirsiniz. Ayrıca piyasada öne çıkan en cazip fiyatlı tarifeleri de yukarıdaki tabloda kolayca karşılaştırabilirsiniz.

İndirimli Elektrik Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Eğer bir tedarikçinin sunduğu elektrik tarifelerine geçiş yapmadıysanız, ulusal tarifelerde elektrik kullanıyorsunuz demektir. Ulusal tarifeler piyasadaki tavan fiyattaki, yani en yüksek fiyatlı tarifelerdir. Bu yüzden eğer serbest tüketici limitleri dahilinde tüketiminiz varsa, elektrik tedarikçinizi değiştirip indirimli elektrik kullanmak yararınıza olacaktır.

Tedarikçilerin büyük bir çoğunluğu, belirli bir süre için bir indirim oranı belirleyerek tüketicilere hizmet verir. Bu şu anlama gelir: o tedarikçi sözleşme süresi boyunca EPDK’nın belirlediği ulusal elektrik tarifeleri üzerinden, belirtmiş olduğu indirim tutarını uygulayarak tüketicilere bu şekilde fatura düzenler. Örneğin:

EPDK’nın ulusal tarifelerinin birim fiyatının 10 TL olduğunu var sayalım. 10 birimlik kullanımınızda faturanız şu şekilde hesaplanacaktır:

 • 10 TL X 10 birim elektrik = 100 TL

Ancak eğer indirimli elektrik kullanıyorsanız, ve tedarikçinizin indirimli elektrik oranı %10 ise sizin için uygulanacak indirimli elektrik birim fiyatı şu şekilde hesaplanacaktır:

 • Ulusal tarife birim fiyatı (10 TL) X İndirim Oranı (0,10) = 1 TL (Birim fiyata uygulanacak toplam indirim)

Bulunan indirim tutarı EPDK’nın ulusal tarifelerindeki birim fiyatından çıkartılacak ve böylece sizin indirimli elektrik birim fiyatınız bulunacaktır:

 • 10 TL - 1 TL = 9 TL (indirimli birim fiyatınız)

Ve daha sonra faturanız şu şekilde hesaplanacaktır:

 • 9 TL X 10 birim elektrik = 9 TL

İndirimli elektrik tarifeleri ile ulusal elektrik tarifeleri arasındaki farkları aşağıdaki tablodan öğrenebilirsiniz.

Birim Fiyatı Adı Normal (Ulusal) Tarife İndirimli Elektrik Tarifesi
Açıklama EPDK tarafından açıklanan ulusal tarifeler belirler. Tedarikçiler tarafından serbest olarak belirlenir.
Aktif Enerji Bedeli 0,3927 %0,5 oranına kadar indirim
Dağıtım Bedeli 0,2124 0,2124
Diğer Vergi ve Fonlar Aktif enerji birim fiyatı üzerinden (dolaylı olarak indirimsiz) Aktif enerji birim fiyatı üzerinden (dolaylı olarak indirimli)

En Cazip Tarifeyi Bulmak İçin Tedarikçileri Karşılaştırın!

EnCazip'te elektrik tarifelerini kolayca karşılaştırabilirsiniz. EnCazip'te elektrik tedarikçilerinin tarifeleri arasında karşılaştırma yaptıktan sonra, size en uygun elektrik tarifesini seçebilir, seçmiş olduğunuz indirimli elektrik tarifesine geçişinizi hemen tamamlayabilirsiniz.

EnCazip'te karşılaştırma yapmak için;

 • Sayacınızın bulunduğu şehri seçin,
 • Elektrik fatura tutarınızı belirtin ve elektrik tedarikçileri arasında karşılaştırma yapın,
 • İndirimli elektrik tarifelerini kıyasladıktan sonra da, size en uygun elektrik tarifesini seçin.
 • Seçtiğiniz indirimli elektrik tarifesine geçiş işleminizin tamamlanabilmesi için bilgilerinizi girin.

Bilgilerinizi girdikten sonra yapmanız gereken hiçbir şey kalmıyor! Artık indirimli elektrik kullanmaya başlayabilirsiniz.

Hangi Tedarikçiler İndirimli Elektrik Tarifesi Belirleyebilir?

Ülkemizdeki yasal düzenlemeler uyarınca şirketlerin, tüketicilere elektrik tedariki sağlayabilmeleri için EPDK tarafından verilmekte olan lisanslardan birine sahip olmaları gerekmektedir. Kanun, yönetmelik ve kararlar uyarınca pek çok farklı şekilde elektrik piyasası lisansı uygulaması bulunmaktadır. Ancak bu lisansların elektrik tedariki konusunda tüketicilerin en çok karşılaştıkları Görevli Elektrik Tedarik Lisansı, Elektrik Tedarik Lisansı ve Elektrik Üretim Lisansıdır.

Bu lisanslardan herhangi birine sahip olan bir şirket, tüketicilerle anlaşma yaparak belirlediği fiyatlarla elektrik tedariki sağlayabilir. Yani tüketicilere elektrik tedariki sağlamak için bir lisansa sahip olan herhangi bir şirket, farklı fiyatlarda elektrik tarifeleri belirleyerek tüketicilerin indirimli elektrik kullanmasını sağlayabilir.

Elektrik Şirketi Değiştirirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İndirimli elektrik tarifesi seçmeden önce birkaç noktaya dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Piyasadaki elektrik tedarik şirketleri tüketiciler açısından lisanslarına göre görevli tedarikçiler ve normal tedarikçiler olarak ikiye ayrılır. Görevli tedarikçiler, daha önce hiç elektrik tedarikçisi değiştirmemiş kişilere ulusal tarife fiyatlarından tedarik sağlamakla yükümlüyken diğer tedarikçilerin bu şekilde bir yükümlülüğü yoktur. Dolayısı ile tedarikçiler arasında açıkça görünür çok fazla fark olmasa da aşağıdaki maddeleri kontrol etmenin tüketicilerin menfaatine olacağını belirtmek isteriz:

 • Birim fiyat ve indirim oranı: Yüksek indirim oranlı tarifeleri tercih edin. Nisan 2019 tarihinde en yüksek indirim oranı %3 olarak EnCazip'te ortaya çıkmıştır.
 • İndirim garantisi: Değişmeyen indirim oranı garantisi ya da sabit fiyat garantisi vermeyen tedarikçileri tercih etmeyin.
 • Şirket güvenilirliği: Tedarikçi şirketinizin güvenilir bir şirket olması önemlidir. Enerjinizi sözleşme sürenizin sonuna kadar sağlayacak gücü olan şirketleri tercih etmek faydanıza olacaktır.
 • Sözleşme süresi: Tercihinize göre tedarikçilerin sunduğu sözleşme süresini kontrol edin. İyi fiyatlı bir tarife bulduğunuzda daha uzun süreli sözleşme yapmak faydanıza olacaktır.
 • Cayma bedeli: Sözleşmeden vazgeçmeniz durumunda cayma bedeli ödeyip ödemeyeceğinizi kontrol edin. Bireysel kullanıcılar için cayma bedeli, tüketiciye sağlanan tasarruftan daha yüksek olamaz, ancak yine de bu şartı kontrol etmenizi tavsiye ederiz.
 • Güvence bedeli: Güvence bedeli almayan ya da bir aylık fatura tutarının altında bir güvence bedeli talep eden tedarikçileri tercih edebilirsiniz. Güvence bedelinizin ilk faturanıza yansıtılarak tahsil edilmesi faydanıza olacaktır.