Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Elektrikte Serbest Tüketici Nedir?


Elektrikte serbest tüketici nedir?

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
Ucuz elektrik kullanmak için tedarikçileri EnCazip'te anında karşılaştırın!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

Serbest Tüketici, cep telefonu numarasını taşır gibi elektrik tedarikçisini değiştirme hakkına sahip olan tüketicilere verilen isimdir. Serbest tüketici uygulaması olarak bilinen uygulamayla EPDK'nın belirlediği limitler içinde elektrik tüketimi olan herkes elektrik tedarikçisini değiştirme ve ucuz elektrik kullanma hakkına sahip oldu. Kısacası, eğer serbest tüketici limitleri dahilinde elektrik tüketiminiz varsa tedarikçinizi değiştirip ucuz elektrik kullanabilirsiniz.

Serbest tüketici terimi, kanunlar ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından düzenlenen yönetmelik ve benzeri resmi evraklarda geçen ve elektrik tedarikçisini değiştirebilecek tüketicilere verilen isimdir. Enerji ve elektrik piyasasını düzenleyen kanunlar ile ilk defa ortaya çıkmış, serbest tüketici kavramı zamanla piyasada geçerli bir isim olarak yerini almıştır. Kısacası elektrik tedarikçisini değiştirme hakkına sahip olan her tüketiciye serbest tüketici adı verilmektedir.

Serbest Tüketici Nedir?
Cep telefonu operatörü gibi değiştirir gibi elektrik tedarikçisini değiştirebilen tüketicilere serbest tüketici adı verilmektedir. 2017 yılında 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödeyen herkes serbest tüketicidir.

Serbest tüketici olmak ve elektrik tedarikçisini değiştirmek için tüketicilerin yıllık belli bir elektrik tüketimi gerçekleştiriyor olmaları gerekmektedir. Serbest tüketici olarak elektrik tedarikçisini değiştirebilecek tüketiciler için tüketim limitleri yıllık olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından alınan kararlarla belirlenmektedir. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 2017 yılı için serbest tüketici limitlerini yıllık 2400kWh elektrik tüketimi olarak belirlemiştir. Bu şu anlama gelmektedir; eğer yıllık olarak toplamda yaklaşık 996 TL elektrik faturası ödeyen tüm tüketiciler 2017 yılında elektrik tedarikçisini değiştirebilir. Yıllık 996 TL olarak elektrik tüketiminiz olması, ayda ortalama 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyor olmanız demektir.

Serbest Tüketici Uygulaması 

Serbest Tüketici uygulaması adı verilen uygulama, elektrik piyasasının serbestleşmesi ile birlikte hayatımıza girmeye başlamıştır. Artık internet sağlayıcımızı, uydu televizyon sağlayıcımızı, telefon operatörümüzü değiştirebildiğimiz gibi, serbest tüketici olarak elektrik tedarikçimizi de değiştirebiliyoruz. Serbest tüketici olarak elektrik tedarikçisi değiştirmenin mantığı numara taşımaya çok benzer, hatta daha kolay bile işlemektedir. Serbest tüketici olalım ya da olmayalım, elektrik kablolarımızın tüm bakım ve onarım işlemleri elektrik dağıtım şirketleri tarafından yapılmaktadır. Sebest tüketici uygulamasının yanında, elektrik tedarikçiliği artık özelleştiğinden bu elektrik dağıtım şirketleri de özel şirketlerdir. Ancak dağıtım şirketlerinden elektrik satışı yetkisi alınmış ve bu görev elektrik tedarikçilerine verilmiştir. Serbest tüketici olan herkes de istediği elektrik tedarikçisinden elektrik tedariğini sağlayabilir. Elektrik tedarikçileri, elektrik dağıtım şirketleri tarafından işletilen kabloları kullanarak bizlere elektriğimizi ulaştırırlar. Elektrik faturanıza dikkatlice bakarsanız, faturayı elektrik dağıtım şirketinin değil, bir başka şirketin kesmiş olduğunu fark edeceksiniz. Hali hazırda elektrik tedarikçinizi değiştirmişken, neden bu kez serbest tüketici olarak elektrik tedarikçinizi değiştirip ucuz elektrik kullanmaya başlamıyorsunuz?

2017 yılı serbest tüketici limiti

2017 yılı Kasım ayı itibarıyla geçerli olan EPDK kararı uyarınca serbest tüketici olmak için yıllık toplam 2400kWh elektrik tüketiminiz olması gerekir. Bu yıllık toplamda 996 TL elektrik faturası ödüyorsanız serbest tüketici olduğunuz anlamına gelmektedir. Daha detaylı açıklamamız gerekirse:

 

Serbest Tüketici Limiti (kWh) Yıllık Toplam Fatura Aylık Ortalama Fatura
2400kWh 996 TL 83 TL

 

Serbest Tüketici Limitleri Nasıl Belirlenir? 

Serbest tüketici limitleri Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından hazırlanan ve yayınlanan yönetmeliklerle belirlenir. EPDK, piyasa şartlarını izleyerek her yıl bu limitleri günceller. 2001 yılından günümüze kadar kademeli olarak düşürülen serbest tüketici limitleri, 2017 yılında yıllık 2400kWh elektrik tüketimi yapan tüketicileri kapsamıştır. Bu serbest tüketici limitleri doğrultusunda aylık ortalama 82 TL ve üzeri elektrik faturası olan herkes serbest tüketici olarak kabul edilerek elektrik tedarikçisini değiştirme hakkına sahip olmuştur. Serbest tüketici olarak elektrik tedarikçisini değiştiren herkes ucuz elektrik kullanma hakkını elde etmiştir. Önümüzdeki aylarda bu serbest tüketici limitlerinin daha da düşmesi beklense de, şu an içinde yalnızca bu limitler dahilinde elektrik tüketimi olan tüketiciler elektrik tedarikçilerini değiştirebilmektedir.

Ev, işyeri ya da sanayi kuruluşu farkı gözetmeden, aylık ortalama elektrik faturası 82 TL ve üzeri olan herkes serbest tüketici olarak kabul edilir ve bu doğrultuda serbest tüketici olarak elektrik tedarikçisini değiştirerek ucuz elektrik kullanmaya hemen başlayabilir. Eğer sizin de serbest tüketici limitleri üzerinde elektrik tüketiyorsanız, yani aylık 82 TL civarında elektrik faturası ödüyorsanız, EnCazip sayesinde kolayca elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Sistem çok basit işler; elektrik satan firmalar, şehrinizde kurulu olan, elektrik dağıtım şirketleri tarafından işletilen şebekeyi kullanarak elektriği size ulaştırır. Elektrik üretim şirketleri ürettikleri elektriği şebekeye verir ve bu şebeke tüm Türkiye’yi dolaştığından, firmalar ürettikleri elektriği her yerde satabilir. Eğer serbest tüketici limitleri dahilinde elektrik faturası ödüyorsanız, hiçbir altyapı değişikliği yapmadan -sayacınız, kablonuz vs. değişmeden- ucuz elektrik kullanmaya başlayabilirsiniz.

Serbest tüketici olarak tedarikçi değiştirmek hangi avantajları sağlar?

Serbest Tüketici olan herkes cep telefonu operatörünü değiştirir gibi elektrik tedarikçisini değiştirme hakkına sahiptir. Serbest tüketici olsun olmasın istisnasız herkes elektrik kullanmaktadır. Yıllardır alışık olduğumuz şekliyle evlerimizde ya da işyerlerimizde kullandığımız elektrik enerjisi "birileri" tarafından sağlanmaktadır. Burada birileri olarak bahsediyor olmamızın sebebi genellikle tüketicilerin, elektrik tedarikçilerinin hangi firma olduğunu bilmiyor olmalarıdır. Bunun yanında pek çok tüketici serbest tüketici olduğu halde elektrik elektrik tedarikçisini değiştirebileceği hakkında bilgiye sahip değildir. Peki serbest tüketici olarak elektrik tedarikçisi değiştirmenin avantajları nelerdir?

Serbest tüketici olmanın avantajı nedir?
EnCazip'te serbest tüketici olarak elektrik tedarikçinizi değiştirdiğinizde, Kasım 2017 itibarıyla elektrik faturalarınızda %6,1 oranında tasarruf edersiniz.

- Elektrik enerjinizin kalitesi değişmeden, daha ucuz elektrik kullanabilirsiniz.

- Farklı tedarikçilerin sundukları farklı hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Örneğin bir tedarikçi online elektrik faturası ödeme hizmeti sunarken, bir diğeri 24 saat çağrı merkezi hizmeti verebilir. Bu şekilde de sunulan hizmetlerden hangisi size cazip geliyorsa o tedarikçiye geçiş yapabilirsiniz.

- Sözleşme şartları (sözleşmeden cayma hakkı, fiyat garantisi süresi, fiyat garantisi şekli gibi) her tedarikçi için değişiklik gösterir. Sözleşme şartları cazip olan tedarikçiye geçiş yapabilirsiniz.

- Tamamen yenilenebilir kaynaklı üretilen elektriği kullanmanız teknik olarak mümkün olmasa da, üretim portföyünün tamamı yenilenebilir kaynaklı olan bir tedarikçiyi tercih ederek çevre duyarlılığını teşvik edebilirsiniz.

- Elektrik piyasası bir havuz sistemi olduğundan, aslında kullandığınız elektrik değişmez. Yalnızca havuza sizin için kimin elektrik vereceği değişir. Örneğin aylık 1000 liralık elektrik kullanımınız varsa, seçeceğiniz tedarikçi sizin için aylık 1000 liralık elektriği havuza verir. Bu şekilde de kullandığınız elektriğin kalitesi hiçbir şekilde değişmeyeceği gibi, elektrik enerjiniz de kesintiye uğramaz.

- Tedarikçi değiştirmenin sağladığı diğer avantajların yanında; daha önce bildiğiniz, güvendiğiniz ve iş yapmayı uygun gördüğünüz bir tedarikçiye geçiş yapabilirsiniz.

- Özel kampanyalardan yaralanabilirsiniz.

Serbestleşen elektrik piyasasında ilk defa internetten farklı tedarikçilerin tekliflerini EnCazip'te anında karşılaştırıp ve kendi seçtiğiniz tedarikçiye geçişinizi saniyeler içinde tamamlayabilirsiniz. Bunun için EnCazip’te yaşadığınız ili, abone grubunuzu seçin ve devamında sizden istenilen bilgileri girin. Bu şekilde kolayca tedarikçilerin tarifelerini karşılaştırıp, en cazip tedarikçiye geçişinizi tamamlayabilirsiniz. Devlet tarafından size verilen haklardan hemen yararlanın, serbest tüketici olarak elektrik tedarikçinizi değiştirerek ucuz elektrik kullanma fırsatını kaçırmayın!

Avrupa Ülkelerinde Serbest Tüketici

Elektrik piyasasının serbest ve rekabete açık bir piyasa haline getirilmesindeki esas amaç tüketicilerin daha kaliteli elektrik enerjisini daha cazip fiyatlarla kullanmasına olanak tanımak olarak belirlenmiştir. Ancak bu sürecin hayata geçirilmiş olmasında en büyük pay sahibi süreç de Avrupa Birliği Uyum Süreci olarak karşımıza çıkmaktadır. Adını ister Avrupa Birliği’ne uyum koyun, isterseniz de modernleşme olarak düşünün, sonuç olarak gelişmiş ülkelerin yıllar önce geçtikleri yoldan ülkemizin de geçmesi, böylelikle çağdaş bir piyasaya sahip olmamız hedeflenmektedir. Bu doğrultuda serbest tüketici ve elektrik tedarikçisi değiştirme kavramının Avrupa ülkelerindeki serüvenini öğrenmek isteyebilirsiniz.

Avrupa Birliği üye ülkelerinin neredeyse tamamı elektrik piyasalarındaki serbestleşmeyi yıllar önce tamamlamış ve günümüzde bu ülkelerdeki elektrik piyasaları tam anlamıyla açık, rekabetin hızlı olduğu serbest piyasalar haline gelmiştir. Hatta bu ülkelerde artık serbest tüketici kavramı dahi ortadan kalkmış, çünkü tüketicilerin tamamı elektrik tedarikçilerini değiştirme hakkına sahip olmuştur. Dolayısı ile serbest tüketici olan ve serbest tüketici olmayan kullanıcılar diye bir ayrım ortadan kalkmıştır. Elektrik piyasası serbest olan ülkelerin de en başında gelen, belki de en gelişmiş elektrik piyasasına sahip ülke İngiltere’dir. İngiltere’de elektrik piyasalarının rekabete açık hale gelmesi fikri 1983 yılında ortaya çıkmıştır. Ülkemizin elektrik piyasasının geçtiği yollardan yaklaşık 25 yıl önce geçmiş olan İngiltere’de 1999 yılında tüm tüketiciler serbest tüketici olarak elektrik tedarikçilerini değiştirme hakkına sahip olmuş, bunun sonucunda da İngiltere elektrik piyasasında 1999 ile 2006 yılları arasında çok ciddi anlamda fiyat düşüşleri yaşanmıştır. Ülkemizde yaklaşık üç yıl önce tecrübe ettiğimiz, elektrik dağıtım şirketleri ile elektrik tedarikçilerinin tam olarak özelleştirilerek birbirinden ayrı yapılar haline getirilme süreci İngiltere’de 1997 yılında tamamlanmış, 1997 ile 2000 yılları arasında ise her ne kadar piyasa kanunen serbestleşmiş ve serbest tüketici hakkı pek çok kişiye verilmiş olsa da, fiilen çok büyük bir rekabet gözlemlenememiştir. Bu, ülkemizin günümüzde geçirdiği döneme tekabül etmektedir. Ancak tedarikçi değiştirme hakkının her bir tüketiciye verilmesini müteakip elektrik piyasası tam anlamıyla serbestleşmiştir.

Serbest tüketici olan herkes elektrik tedarikçisini değiştirebilir

Ülkemizde enerji piyasaları, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından denetlenmekte ve yönetilmektedir. Tüketicileri ilgilendiren kısım ise, elektrik tedarikçisini değiştirme hakkı verilen kişileri belirleyen serbest tüketici yönetmelikleri ya da bu limitleri belirleyen kararlardır. Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu (EPDK), her yılın Ocak ayında serbest tüketici limitlerini belirlemektedir. 2017 yılı için, daha önce de bahsettiğimiz gibi, serbest tüketici limitleri yıllık 2400kWh olarak belirlenmiş, yani ayda ortalama 82 TL elektrik faturası ödeyen tüketiciler serbest tüketici olarak kabul edilmiştir. Dolayısı ile 82 TL ve üzerinde elektrik faturası ödeyen tüketiciler artık tek bir tedarikçi şirketten tek bir fiyatta elektrik kullanmak zorunda değil, farklı elektrik tedarikçilerinden daha ucuz fiyatlarla elektrik kullanabilmektedir.

Tedarikçileri EnCazip’te karşılaştırıın

EnCazip’te Türkiye’nin sermaye anlamında en güçlü, ticari anlamda en güvenilir, marka anlamında ise en prestijli elektrik tedarikçilerinin tarifelerini saniyeler içinde karşılaştırabilirsiniz. Gücünü dünyanın en önemli elektrik piyasalarında görev almış ve gelişmiş ülkelerin enerji piyasalarını tecrübe etmiş uzmanlardan ve yatırımcılardan alan EnCazip elektrik tedarikçisi karşılaştırma sistemi ile serbest tüketici olan herkes tasarruf etmeye saniyeler içinde başlayabilir. Eğer sizin de aylık 82 TL ve üzeri elektrik faturanız var ise hemen EnCazip’te bir karşılaştırma yapın, en cazip elektrik tedarikçisinin tarifesine kolayca geçiş yapabilirsiniz. EnCazip Türkiye’nin ilk ve en büyük tedarikçi değiştirme internet sitesi olarak öne çıkmakta, her ay yüzlerce tüketici EnCazip’te elektrik tedarikçisini değiştirerek tasarruf etmeye kolayca başlamaktadır.

Serbest tüketici olan herkes EnCazip’te kolayca bir elektrik tedarikçisi karşılaştırması yapabilir ve tedarikçi değişikliği yapması durumunda bir yılda ne kaç Türk Lirası tasarruf edebileceğini saniyeler içinde görebilir. Karşılaştırma yapmanız için elektrik faturanıza, karışık bilgilere gerek yok. Elektrik enerjisine ayda ne kadar ödediğinizi biliyorsanız hemen bir karşılaştırma yapın ve yıllık ne kadar tasarruf edebileceğinizi öğrenin. Üstelik her bir tedarikçinin yalnızca fiyat ve tasarruf bilgilerini değil, elektrik kullanımı ile ilgili tüm şartlarını anında görün ve karşılaştırma yaptıktan sonra tercihinizi belirleyin, en cazip elektrik tedarikçisini seçtikten sonra geçiş başvurunuzu kolayca tamamlayın. 

2017 yılı Kasım ayı serbest tüketici elektrik fiyatları

82 TL ve üzerinde elektrik faturası ödeyen serbest tüketici olarak aşağıdaki tarifelerden birini seçerek tasarruf etmeye hemen başlayabilir. Kasım 2017 itibarıyla EnCazip sistemindeki tarifelere göre ev tüketicileri serbest tüketici olarak tedarikçi değiştirdiklerinde %6,1, ticarethane tüketicileri ise serbest tüketici olarak tedarikçi değiştirdiklerinde %6,1 oranına kadar tasarruf edebiliryor.

 

TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Aksa Elektrik
Aksa Elektrik
0,202918 TL%6,1146,8 TL
Başvur
EWE Enerji
EWE Enerji
0,203112 TL%6,01144,6 TL
Başvur
Aksa Elektrik
Aksa Elektrik
0,205295 TL%5120,3 TL
Başvur
Kolen Enerji
Kolen Enerji
0,209617 TL%372,2 TL
Başvur
Elektra Enerji
Elektra Enerji
0,209617 TL%372,2 TL
Başvur
Sepaş Enerji
Sepaş Enerji
0,212725 TL%1,5637,6 TL
Başvur
Limak Enerji
Limak Enerji
0,2161 TL%00 TL
Başvur

*Aylık ortalama 300 TL ödeyen bir ev tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Aksa Elektrik
Aksa Elektrik
0,202981 TL%6,1485,4 TL
Başvur
EWE Enerji
EWE Enerji
0,203175 TL%6,01478,3 TL
Başvur
Aksa Elektrik
Aksa Elektrik
0,205359 TL%5397,9 TL
Başvur
Elektra Enerji
Elektra Enerji
0,205359 TL%5397,9 TL
Başvur
Age Enerji
Age Enerji
0,2086 TL%3,5278,6 TL
Başvur
Kolen Enerji
Kolen Enerji
0,209682 TL%3238,7 TL
Başvur
Sepaş Enerji
Sepaş Enerji
0,212725 TL%1,59126,7 TL
Başvur
Limak Enerji
Limak Enerji
0,216167 TL%00 TL
Başvur

*Aylık ortalama 1000 TL ödeyen bir işyeri tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır. 

Serbest Tüketici Başvurusu

Serbest tüketici olarak elektrik tedarikçinizi değiştirip tasarrufa başlamanız için öncelikle yeni tedarikçiniz ile bir sözleşme yapmanız gerekmektedir. 2017 yılında geçerli olan kurallar çerçevesinde yapılacak bu sözleşmelerde ıslak imza zorunluluğu bulunmaktadır. Aslında sözleşmeler için herhangi bir imza zorunluluğu olmasa da, serbest tüketici olarak tedarikçi değişikliği yapacak tüketicilerin, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından zorunlu olarak talep edilen ve ikili anlaşma formunu (IA-02 numaralı form) ıslak imzalı olarak gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Bu kural her ne kadar tüketicilerin tedarikçi değişikliğini biraz daha zor hale getiriyor olsa da çok yakında bu form zorunluluğunun ortadan kaldırılması beklenmektedir. Dolayısı ile 2017 yılındaki uygulamaya göre elektrik tedarikçiniz ile geleneksel yöntemlerle yapılmış bir sözleşmeniz olması gerekmektedir.

EnCazip’te elektrik tedarikçileri arasında bir karşılaştırma yaparak kendiniz için en cazip elektrik tarifesini seçmenizin ardından serbest tüketici olarak elektrik tedarikçinizin sorunsuz değişimi için sizden bazı bilgiler talep edilecektir. Bu bilgiler yalnızca elektrik tedarikçisi değişikliği amacıyla yeni tedarikçiniz ile paylaşılacak, elektrik tedarikçisi değişikliği dışında hiç bir şey için bu bilgileriniz üçüncü kişiler tarafından kullanılmayacaktır. Bilgilerinizi girmenizin ve başvurunuzu tamamlamanızın ardından yeni tedarikçiniz ile yapacağınız serbest tüketici elektrik sözleşmesi EnCazip’te karşınıza çıkacak, bu sözleşme aynı zamanda e-posta adresinize de yönlendirilecektir. EnCazip’te başvurunuzu tamamlamanızın ardından bu serbest tüketici elektrik aboneliği sözleşmesi bir kaç gün içinde EnCazip sisteminde belirtmiş olduğunuz adresinize kurye kanalı ile iletilecek ve bu sözleşme için imzanız kapınızda alınacaktır.

Türkiye’de tedarikçi değiştikliği ve serbest tüketici olan herkes için geçiş işlemleri merkezi bir sistem tarafından yapılmaktadır. Bu merkezi sisteme serbest tüketici sayaç kayıtları:

- İlk defa tedarikçi değiştiriliyorsa: her ayın beşinci günü,

- Daha önceden elektrik tedarikçisi değiştirilmiş ise: her ayın dokuzuncu günü tamamlanmaktadır.

Bu günlerden sonra başvurular kapanmakta ve bu tarihten sonraki başvurular takip eden dönemde değerlendirmeye alınmaktadır. Bu değerlendirme uyarınca eğer elektrik tüketiminiz serbest tüketici limitleri üzerinde ise hiç bir aksilik olmadan geçiş işlemleriniz tamamlanacaktır. Elektrik tedarikçisi değişikliği için tüketicilerin yıllık minimum 2400kWh elektrik tüketimi yapıyor olmaları gerekmektedir. Bu limit aylık olarak yaklaşık 82 TL faturaya denk gelmektedir.

Tüketicilerin büyük bir çoğunlu aylık 82 TL elektrik faturasının ne anlama geldiği konusunda kafa karışıklığı yaşamaktadır. Aylık yaklaşık 82 TL elektrik faturası tabiri aslında tüketicilerin serbest tüketici olup olmadıklarını daha kolay anlayabilmeleri için sektör oyuncuları tarafından kullanılmaktadır. İşin aslı tüketicilerin yıllık olarak toplamda 1440 TL elektrik faturası ödeyip ödemediğidir. Tüketicilerin tedarikçi değiştirebilmeleri için yılda toplam 1440 TL fatura ödüyor olmaları gerekmektedir. Yılda 1 ay 984 TL ödeyip diğer aylar 0 TL fatura ödüyor olunsa da, her ay düzenli olarak 82 TL ödüyor olunsa da dikkate alınması gereken yıllık fatura toplam tutarıdır.

Peki limiti geçmek için hangi 12 ay dikkate alınır?

Elektrik tedarikçisi değiştirmek için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenmiş olan minimum tüketim limitini geçip geçmediğinizi anlamak için, tedarikçi değişikliği başvurusu yaptığınız (yani elektrik tedarikçinizi değiştirmek istediğiniz günden önceki 12 ay) andan geriye dönük olarak bir senelik elektrik enerjisi tüketiminize bakılmaktadır. Örneğin; 1 Ağustos 2017 tarihinde tedarikçi değişikliği için başvuru yapıyorsanız, sizin tedarikçi değiştirip değiştiremeyeceğiniz geriye dönük 12 ayda yapmış olduğunuz elektrik tüketimine bakılarak anlaşılır. Bunun için Temmuz 2017, Haziran 2017, Mayıs 2017, Nisan 2017, Mart 2017, Şubat 2017, Ocak 2017, Aralık 2016, Kasım 2016, Ekim 2016, Eylül 2016 ve Ağustos 2016 elektrik enerjisi tüketim tutarlarınıza bakılır. Bu bakılan aylarda toplam elektrik tüketiminiz 2400kWh, elektrik enerjisi tüketiminize toplam ödediğiniz fatura tutarı 984 TL’nin üzerinde ise tedarikçi değişikliği için uygunsunuz demektir ve tedarikçi değiştirerek tasarruf etmeye hızlıca başlayabilirisiniz.

Aylık 83 TL faturası olan serbest tüketici olarak kabul edilir.
Bir tüketicinin serbest tüketici olup olmaması son bir yıl içinde tükettiği elektrik enerjisine göre belirlenir. Bir yıl içinde toplam 996 TL fatura ödeyenler serbest tüketicidir. Bu rakam aylık 83 TL’ye eşittir.

Değişiklikten sonra tüketiminiz düşerse ne olur?

Eğer bir defa limitleri geçip tedarikçinizi değiştirirseniz bir sene boyunca tüketiminiz düşse de tedarikçinizi hali hazırda değiştirmiş olduğunuz için bir sorunla karşılaşmazsınız. Ancak bir yılın sonunda bu limitlerin altında tüketiminiz olmaya devam ederse eski tarifelerinize, yani EPDK tarafından belirlenen ulusal elektrik tarifelerine otomatik olarak geri dönüşünüz gerçekleştirilir. Bölgenizde bulunan görevli elektrik tedarikçisi (eğer daha önce tedarikçi değiştirmediyseniz hali hazırdaki tedarikçiniz) sizlere ulusal tarife birim fiyatları üzerinden enerji tedariği sağlamakla yükümlüdür. Yeni geçiş yapmış olduğunuz tedarikçinizden tüketiminizin limitl altında olduğu için çıkartılmanız durumunda bu tedarikçiye (ya da herhangi bir nedenle bu tedarikçiden çıkışınızın yapılması durumunda) geçişiniz otomatik olarak yapılacaktır. Bu şekilde hiç bir zaman elektrik enerjiniz kesilmeyecektir.


× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.