Lütfen Bekleyiniz...
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru
  1. Ana sayfa
  2.  > 
  3. Enerji
  4.  > 
  5. İndirimli Elektrik

Nedir indirimli elektrik?


En cazip indirimli elektrik tarifeleri

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 Fikirleriniz Önemli
 Sayfaya puan verin ya da yorumunuzu yazın

2001 yılında başlayan elektrik piyasasının serbestleşme süreci ile birlikte devlet tarafından serbest piyasasının önü açıldı ve sektörde rekabet oluşmaya başladı. Özel şirketlerin kurulmasıyla tüketiciler, kendi elektrik tedarikçisi tercihlerini kendileri yapma hakkını elde etti. Bu durum cep telefonu operatörü değişikliğindeki süreçlere benzerlik göstermektedir. Bunun sonucunda da daha önceleri pek fazla karşımıza çıkmayan indirimli elektrik kavramı ortaya çıkmış oldu.

 

Elektrik tedarikçilerini karşılaştırıp Ucuz Elektrik kullanabilirsiniz!

 

2017 yılı itibarı ile aylık ortalama 82 TL ve üzerinde elektrik faturası ödeyen herkes elektrik tedarikçisini değiştirerek indirimli elektrik kullanabilir ve tasarruf edebilir. Elektrik tedarikçisi değiştirerek indirimli elektrik kullanabilecek tüketicilerin minimum fatura limitleri Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK tarafından her yılın Ocak ayında belirlenmektedir. 2017 yılı için EPDK’nın aldığı kararlar doğrultusunda serbest tüketici limitlerinin yıllık 2400kWh elektrik tüketimi yapan tüketicileri kapsaması kararlaştırılmıştır. Daha önce belirttiğimiz gibi bu limit, aylık 82 TL ve üzerinde elektrik faturası ödeyen herkesin indirimli elektrik kullanabilmesi anlamına gelmektedir.

 

Tasarruf etmeye hemen başlayın!

 

Bu durum aslında yalnızca indirimli elektrik kullanmanın ve tasarruf etmenin ötesinde, tüketicilerin kendi istedikleri ve kabul ettikleri şartlarla elektrik kullanabilecekleri tarifeleri seçmelerini sağladı. Artık tüketiciler ucuz elektrik kullanabiliyor ve aslında bunun da ötesinde tercihini yapacakları tedarikçilerin tarifelerinin teminat koşulları, sözleşme koşulları gibi tüm detaylarını göz önünde bulundurarak tercih yapabiliyor. Tedarikçi değiştirmede öncelikli amaç tasarruf etmek olsa da aslından tüketiciler, elektrik tedarikçisi değiştirerek tasarruftan çok daha fazlasını elde edebiliyor.

 

TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Aksa Elektrik
Aksa Elektrik
0,190512 TL%11262 TL
Elektra Enerji
Elektra Enerji
0,199074 TL%7167 TL
Kolen Enerji
Kolen Enerji
0,200144 TL%6,5155 TL
Sepaş Enerji
Sepaş Enerji
0,21 TL%1,945 TL
Akedaş
Akedaş
0,211917 TL%124 TL

*Aylık ortalama 300 TL ödeyen bir ev tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Aksa Elektrik
Aksa Elektrik
0,190526 TL%11867 TL
Elektra Enerji
Elektra Enerji
0,199089 TL%7552 TL
Kolen Enerji
Kolen Enerji
0,200159 TL%6,5512 TL
Age Enerji
Age Enerji
0,2086 TL%2,56202 TL
Sepaş Enerji
Sepaş Enerji
0,21 TL%1,9150 TL
Akedaş
Akedaş
0,212136 TL%,9171 TL

*Aylık ortalama 1000 TL ödeyen bir işyeri tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır. 

Nasıl cazip elektrik kullanabiliriz?

 

Aslında kelime anlamından anlaşılacağı üzere; indirimli elektrik, alışık olduğumuzdan daha düşük fiyatlı anlamına gelmektedir. Ülkemizdeki tüketicilerin önemli bir çoğunluğu cazip elektrik kullanmıyor, serbest tüketici olarak elektrik tedarikçisi değiştirme şansını elde etmiş olsa dahi hiçbir tarife seçimi yapmadığından dolayı olabilecek en pahalı fiyatlardan elektrik kullanıyor.

 

Siz de eğer bir tedarikçinin sunduğu elektrik tarifelerine geçiş yapmadıysanız, ulusal tarifelerde elektrik kullanıyorsunuz demektir. Ulusal tarifeler piyasadaki tavan fiyattaki, yani en yüksek fiyatlı tarifelerdir. Bu yüzden eğer serbest tüketici limitleri dahilinde tüketiminiz varsa, elektrik tedarikçinizi değiştirip indirimli elektrik kullanmak yararınıza olacaktır.

 

İndirimli elektrik hesaplaması

 

İndirimli Elektrik Hesaplaması

 

Elektrik tedarikçilerinin büyük bir çoğunluğu, belirli bir süre için bir indirim oranı belirleyerek tüketiciler hizmet verir. Bu şu anlama gelir: o tedarikçi sözleşme süresi boyunca EPDK’nın belirlediği ulusal elektrik tarifeleri üzerinden, belirtmiş olduğu indirim tutarını uygulayarak tüketicilere bu şekilde fatura düzenler. Örneğin:

 

EPDK’nın ulusal elektrik tarifelerinin birim fiyatının 10 TL olduğunu var sayalım. 10 birimlik elektrik kullanımınızda faturanız şu şekilde hesaplanacaktır:

 

10 TL X 10 birim elektrik = 100 TL

 

Ancak eğer indirimli elektrik kullanıyorsanız, ve elektrik tedarikçinizin indirimli elektrik oranı %10 ise sizin için uygulanacak indirimli elektrik birim fiyatı şu şekilde hesaplanacaktır:

 

EPDK’nın Ulusal Tarifeleri (10 TL) X İndirim Oranı (0,10) = 1 TL (Birim fiyata uygulanacak toplam indirim)

 

Bulunan indirim tutarı EPDK’nın ulusal elektrik tarifelerindeki birim fiyatından çıkartılacak ve böylece sizin indirimli elektrik birim fiyatınız bulunacaktır:

 

10 TL - 1 TL = 9 TL (indirimli birim fiyatınız)

 

Ve daha sonra faturanız şu şekilde hesaplanacaktır:

 

9 TL X 10 birim elektrik = 9 TL

 

Böylece indirimli elektrik tarifelerinin nasıl hesaplandığını açıklamış olduk.

 

En cazip tarifeyi bulmak için tedarikçileri karşılaştırın!

 

EnCazip'te elektrik tarifelerini kolayca karşılaştırabilirsiniz. EnCazip'te elektrik tedarikçilerinin tarifeleri arasında karşılaştırma yaptıktan sonra tercih ettiğiniz en cazip elektrik tarifesini seçebilir, seçmiş olduğunuz cazip elektrik tarifesine geçişinizi hemen üzerinden tamamlayabilirsiniz.

 

EnCazip'te karşılaştırma yapmak için önce sayacınızın bulunduğu şehri seçin, sonrasında elektrik fatura tutarınızı belirtin ve elektrik tedarikçileri arasında karşılaştırma yapın, cazip elektrik tarifelerini kıyasladıktan sonra en cazip olduğunu düşündüğüz, size en cazip gelen elektrik tarifesini seçin seçin. Seçtiğiniz indirimli elektrik tarifesine geçiş işleminizin kusursuz bir şekilde tamamlanabilmesi için bilgilerinizi girin. Bilgilerinizi girdikten sonra yapmanız gereken hiçbir şey kalmıyor; Arkanıza yaslanın ve EnCazip ile cazip elektrik kullanmanın ve tasarruf etmenin keyfini yaşayın!

 

Evrak yok, zahmet yok, indirimli elektrik var!

 

EnCazip'in güçlü altyapısı ve güvenilir ortaklıkları ile artık sözleşme maddeleri ile uğraşmak durumunda kalmadan, ilgisiz sorularla, bilgisiz insanlarla muhattap olmadan, evraklarla uğraşmadan kolayca indirimli elektrik kullanabilir ve hızlıca tasarruf etmeye başlayabilirsiniz. EnCazip'te indirimli elektrik tarifesi seçimi yaptıktan sonra hızlıca elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz.

 

EnCazip, Türkiye'nin ilk ve en büyük elektrik tedarikçisi değiştirme ve karşılaştırma internet sitesidir. EnCazip’in ulusal ve uluslararası güçlü ortaklıkları, tecrübeli kadrosu ile güvenle elektrik tedarikçinizi değiştirebilir, kolayca tasarruf etmeye başlayabilirsiniz.

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK tarafından belirlenen yönetmelikler uyarınca elektrik tedarikçisi değiştirecek tüketicilerden, elektrik tedarikçisi değişimine dair tek sayfalık bir forumun ıslak imzalı olarak alınması zorunludur. EnCazip tedarikçilerinin pek çoğu mesafeli satış sözleşmeleri ile ıslak imzalı sözleşmeye gerek olmadan elektrik tedarikçisi değişiminizi tamamlayabiliyor, ancak yine de EPDK tarafından zorunlu hale getirilen bu formun, değerli müşterilerimizden ıslak imzalı alınması gerekmektedir. Tüketicilerin bunlarla da uğraşmasına gerek yok, EnCazip tüm bu aşamalarda da sizin yanınızdadır ve bu tek sayfalık forum imzalanması için gerekli lojistik altyapı yine tarafımızdan sağlanacaktır. Sizlerin tek yapması gereken tedarikçinizi seçip arkanıza yaslanmak, cazip elektrik kullanarak tasarruf etmenin keyfini yaşamak.

 

En cazip indirimli elektrik tarifeleri!

 

Ülkemizde tedarikçi değiştirmek ve indirimli elektrik kullanmak giderek daha da yaygınlaşmakta, her geçen gün daha fazla tüketici bu fırsattan yararlanmaktadır. Sektördeki tedarikçi sayısının hızla artıyor olması tüketicilerin kafasını karıştırmakta ve tüketiciler tedarikçi seçimi yaparken zorlanmaktadır. Ancak internetten elektrik tedarikçisi değiştirmek en çok tercih edilen kanallardan biri haline gelmekte ve tüketiciler, elektrik tedarikçilerini aynı yerde kıyaslama sitelerini tercih etmektedir. Kısa sürede tüketicilerin yeni alışkanlığı haline gelen internetten elektrik tedarikçisi değiştirme, sağladığı fiyat avantajları, pek çok tedarikçinin tarifesinin aynı anda kıyaslanabilmesi, sunduğu işlem kolaylığı sayesinde artık tüketiciler için bir vazgeçilmez haline gelmiştir.

 

Siz de EnCazip'te cazip elektrik tarifelerini hemen karşılaştırıp elektrik tedarikçinizi kolayca değiştirerek tasarruf etmeye hızlıca başlayabilirsiniz.

 

Hangi tedarikçiler indirimli elektrik tarifeleri belirleyebilir?

 

Ülkemizdeki yasal düzenlemeler uyarınca şirketlerin, tüketicilere elektrik tedariği sağlayabilmeleri için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından tahsis edilmekte olan lisanslardan birine sahip olmaları gerekmektedir. Kanun, yönetmelik ve kararlar uyarınca pek çok farklı şekilde elektrik piyasası lisansı uygulaması bulunmaktadır. Ancak bu lisansların elektrik tedariği konusunda tüketicilerin en çok karşılaştıkları Görevli Elektrik Tedarik Lisansı, Elektrik Tedarik Lisansı ve Elektrik Üretim Lisansıdır.

 

Bu lisanslardan herhangi birine sahip olan bir şirket, tüketicilerle anlaşma yaparak kendi belirledikleri fiyatlarla elektrik tedariği sağlayabilir. Yani tüketicilere elektrik tedariği sağlamak için bir lisansa sahip olan herhangi bir şirket,indirimli elektrik tarifeleri belirleyerek tüketicilerin indirimli elektrik kullanmasını sağlayabilir. Bu lisans türlerinin arasında tüketicilerin aklını karıştırma ihtimali en yüksek olan ise Görevli Elektrik Tedarik Lisansıdır.

 

Ulusal tarifeler ile cazip elektrik tarifeleri arasındaki fark

 

Görevli elektrik tedarikçileri, kanunlar ve yönetmeliklerle belirlenmiş bazı görevlere sahiptir. Bu tedarikçilerin en önemli yükümlülüğü, görevli oldukları bölgelerdeki tüm kullanıcıların elektrik enerjisini kullanmaları için gerekli elektrik tedariğini sağlamaktır. Yani bir bölgede serbest tüketici olmayan, olup da bu hakkını kullanmayan ve tedarikçi seçimi yapmayan tüm tüketicilere elektrik enerjisi bu şirketler tarafından sağlanmaktadır. Ayrıca daha önce tedarikçisini değiştirerek indirimli elektrik tarifeleri kullanan bir tüketicinin tedarikçisi ile sözleşmesinin feshedilmesi ve portföy dışına çıkması durumunda da bu tüketiciye elektrik tedariği yapmak, görevli elektrik tedarikçilerinin sorumluluğundadır.

 

Ancak görevli elektrik tedarikçilerinin bu şekilde tedarik hizmeti sundukları tüketicilere uygulanacak birim fiyatlar, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK tarafından belirlenmektedir. Bu şekilde tüketicilere uygulanacak olan fiyatların belirlendiği tarifeler, ulusal tarifeler olarak adlandırılır ve ulusal tarifeler her üç ayda bir EPDK tarafından yeniden düzenlenerek açıklanır. Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında açıklanan bu tarifeler bazı dönemlerde artış gösterirken, bazı dönemlerde de azalma gösterir. Bu tarifeler EPDK tarafından ülkenin ekonomik koşulları, enerji piyasalarının koşulları gibi pek çok değişken göz önünde bulundurularak hakkaniyet çerçevesinde belirlenir.

 

Görevli elektrik tedarikçileri aynı zamanda diğer elektrik tedarikçileri gibi (bölge ayrımı olmaksızın) tüm tüketicilere indirimli elektrik tedariği sağlayabilmektedir. Diğer tedarikçiler (ve Türkiye'deki tüm tüketiciler) için de geçerli olduğu gibi görevli elektrik tedarikçileri de 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren aylık 82 TL ve üzeri elektrik faturası ödeyen tüm tüketicilere indirimli elektrik tedariği yapma hakkına sahip olmuştur. Her ne kadar kamuoyunda indirimli elektrik kullanabilmek için tedarikçi değişikliği yapma zorunluluğu olduğu gibi bir algı oluşmuş olsa da aslında tüketiciler, ilk defa serbest tüketicilik hakkını elde etmişlerse, daha önceden portföyünde oldukları görevli elektrik tedarikçisinin indirimli elektrik tarifelerinden birine de geçiş yapabilir.

 

Kimler indirimli elektrik tarifeleri kullanabilir?

 

Aylık elektrik faturası 82 TL olan herkes elektrik tedarikçisini değiştirerek indirimli elektrik tarifelerini kullanabilir. Eğer sizin de aylık elektrik faturanız 82 TL ve üzerindeyse Türkiye'nin ilk ve en büyük elektrik tedarikçileri karşılaştırma internet sitesi EnCazip'te tedarikçileri karşılaştırın, en cazip indirimli elektrik tarifesini bulun ve tasarruf etmeye hızlıca başlayın.


Tasarruf fırsatlarını kaçırmayın!


EnCazip tasarruf fırsatlarından haberdar olmak için bize e-posta adresinizi bırakabilirsiniz!
E-Posta
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.

× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.