Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Serbest Tüketiciler EnCazip'te İndirimli Elektrik Tarifelerini Karşılaştırıyor!


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp


2018 yılında geçerli olan kanunla göre aylık 68 TL ve üzeri elektrik faturası olan tüketiciler, serbest tüketici olarak cep telefonu operatörlerini değiştirir gibi elektrik tedarikçilerini değiştirip indirimli elektrik kullanabiliyor. EnCazip’de Türkiye’nin en büyük ve en prestijli elektrik tedarikçilerin indirimli elektrik tarifelerini anında karşılaştırıp saniyeler içinde internetten elektrik tedarikçinizi değiştirebilir ve tasarrufa hemen başlayabilirsiniz. 

İndirimli elektrik kullanarak aynı miktarda elektrik tüketimi yaparken, daha az elektrik faturası ödersiniz. Tedarikçi değiştirmek serbestleşen elektrik piyasasında Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)’nın serbest tüketici limitlerini düşürmesiyle birlikte mümkün hale geldi. Aylık 68 TL ve üzeri elektrik faturası olan herkes serbest tüketici olarak güvenle elektrik tedarikçisini değiştirebilir.

Aslında 2001 yılından beri serbest tüketici olarak indirimli elektrik kullanmak mümkündü, ancak tedarikçi değiştirmek için gerekli elektrik tüketimine herkes sahip değildi. EPDK tarafından belirlenen Serbest Tüketici limitleri zaman içinde düştü, 2018 yılında 68 TL’ye kadar indi ve 68 TL ve üzeri elektrik faturası olan herkes cep telefonu operatörünü değiştirir gibi elektrik tedarikçisini değiştirme hakkına sahip oldu. Eğer Serbest tüketiciyseniz elektrik satan özel firmalar tarafından sunulan indirimli elektrik tarifelerini kullanabilirsiniz.

En Cazip İndirimli Elektrik Tarifeleri - Mesken

EnCazip'te elektrik tedarikçinizi değiştirerek Aralık 2017 fiyatlarına göre 6 oranında indirimli elektrik kullanabilirsiniz. Sözleşme süresine göre en ucuz elektrik birim fiyatlı tarifeleri tabloda bulabilirsiniz.

Sözleşme Süresi En Cazip İndirim Oranı İndirimli Elektrik Tedarikçisi
24 Ay %5 EWE Enerji
12 Ay %2 Aksa Elektrik

Tedarikçi Değiştiren Hemen Kazanıyor

EnCazip ile teklifleri karşılaştırıp tedarikçisini değiştirenler yalnızca indirimli elektrik kullanmakla kalmıyor, eski tedarikçilerine verdikleri teminatları da geri alıyor. Çoğu zaman 2 aylık elektrik faturası kadar olan bu teminatları tedarikçi değiştirir değiştirmez geri alabilen tüketiciler, indirimli elektrik kullanmadan önce tasarruf etmiş oluyor.

Neden İndirimli Elektrik?

İndirimli elektrik kavramı, serbest tüketici limitlerinin düşmesi ile birlikte hayatımıza girmiş bir kavramdır. Bu kavram aslında ülkemizdeki elektrik piyasasında fiyatların belirlenmesinde ulusal tarifelerin (TEDAŞ tarifeleri) belirleyici unsur olmasından kaynaklanmaktadır. Çok kısa anlatmak gerekirse Ulusal tarifeler EPDK tarafından serbest tüketici olmayan, ya da olup da bu hakkını kullanmayan tüketicilere uygulanacak elektrik fiyatlarını belirler. Elektrik satan özel firmalar ise, bu ulusal tarifelerin üzerinden belirli bir indirim oranı sunarak serbest tüketicilere indirimli elektrik kullanma imkanı sağlarlar. Tüketiciler bu şekilde aynı miktarda elektrik kullanarak daha az elektrik faturası öderler.

İndirimli Elektrik Nedir?
İndirimli elektrik, bir elektrik tarifesinin birim fiyatının ulusal elektrik tarifelerine göre belli bir oranda daha ucuz olarak belirleneceğini ifade eder. Belirli bir oranda indirimli olan tarifelerde, ulusal tarife fiyatı üzerinden o oranda bir indirim uygulanarak tüketiciler ücretlendirilir.

Aslında mantık çok basittir; yıllardır kullanmakta olduğunuz fiyattan değil, elektrik satan özel firmalar tarafından sunulan indirimli fiyattan elektrik kullanırsınız ve faturanız indirimli fiyatlar üzerinden kesilir. Ulusal Tarifelerle açıklanan elektrik fiyatlarından elektrik kullanmak için hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur. Ancak tedarikçi değiştimenin cazip olması ve tedarikçilerin tüketicileri kazanabilmeleri için belirli bir fiyat avantajı sunmaları gerekir. Elektrik tedarikçileri belirledikleri indirim oranıyla elektrik tedariği yaparlar ve bu şekilde yeni tüketicileri kazanabilirler. Tüketiciler ise aynı miktarda elektrik tüketirler ancak daha az fatura öderler.

Tedarikçi değiştirmenin yalnızca indirimli elektrik kullanmak olmadığını, en cazip tarifeyi seçerken EnCazip’de elektrik satan özel firmaların sunmuş oldukları indirimli elektrik tarifelerinin tüm detaylarının dikkate alınması gerektiğini hatırlatmak isteriz. EnCazip’te elektrik satan özel firmaların indirimli elektrik tarifelerini karşılaştırırken dikkat etmeniz gereken herşeyi EnCazip Uyarıyor bölümünde bulabilirsiniz. Ayrıca piyasada öne çıkan en cazip indirimli elektrik tarifelerini de aşağıdaki tabloda kolayca karşılaştırabilirsiniz.

İndirimli elektrik kullanmanın en kolay yolu!

Serbest tüketici konusunun ortaya çıkmış olması aslında yalnızca indirimli elektrik kullanmanın ve tasarruf etmenin ötesinde, tüketicilerin kendi istedikleri ve kabul ettikleri şartlarla elektrik kullanabilecekleri tarifeleri seçmelerini sağladı. Artık tüketiciler ucuz elektrik kullanabiliyor ve aslında bunun da ötesinde tercihini yapacakları tedarikçilerin tarifelerinin teminat koşulları, sözleşme koşulları gibi tüm detaylarını göz önünde bulundurarak tercih yapabiliyor. Tedarikçi değiştirmede öncelikli amaç tasarruf etmek olsa da aslından tüketiciler, elektrik tedarikçisi değiştirerek tasarruftan çok daha fazlasını elde edebiliyor.

Nasıl indirimli elektrik kullanabiliriz?

Aslında kelime anlamından anlaşılacağı üzere; indirimli elektrik, alışık olduğumuzdan daha düşük fiyatlı anlamına gelmektedir. Ülkemizdeki tüketicilerin önemli bir çoğunluğu cazip elektrik kullanmıyor, serbest tüketici olarak elektrik tedarikçisi değiştirme şansını elde etmiş olsa dahi hiçbir tarife seçimi yapmadığından dolayı olabilecek en pahalı fiyatlardan elektrik kullanıyor.

Siz de eğer bir tedarikçinin sunduğu elektrik tarifelerine geçiş yapmadıysanız, ulusal tarifelerde elektrik kullanıyorsunuz demektir. Ulusal tarifeler piyasadaki tavan fiyattaki, yani en yüksek fiyatlı tarifelerdir. Bu yüzden eğer serbest tüketici limitleri dahilinde tüketiminiz varsa, elektrik tedarikçinizi değiştirip indirimli elektrik kullanmak yararınıza olacaktır.

Elektrik tedarikçilerinin büyük bir çoğunluğu, belirli bir süre için bir indirim oranı belirleyerek tüketiciler hizmet verir. Bu şu anlama gelir: o tedarikçi sözleşme süresi boyunca EPDK’nın belirlediği ulusal elektrik tarifeleri üzerinden, belirtmiş olduğu indirim tutarını uygulayarak tüketicilere bu şekilde fatura düzenler. Örneğin:  

EPDK’nın ulusal elektrik tarifelerinin birim fiyatının 10 TL olduğunu var sayalım. 10 birimlik elektrik kullanımınızda faturanız şu şekilde hesaplanacaktır:

10 TL X 10 birim elektrik = 100 TL

Ancak eğer indirimli elektrik kullanıyorsanız, ve elektrik tedarikçinizin indirimli elektrik oranı %10 ise sizin için uygulanacak indirimli elektrik birim fiyatı şu şekilde hesaplanacaktır:

EPDK’nın Ulusal Tarifeleri (10 TL) X İndirim Oranı (0,10) = 1 TL (Birim fiyata uygulanacak toplam indirim)

Bulunan indirim tutarı EPDK’nın ulusal elektrik tarifelerindeki birim fiyatından çıkartılacak ve böylece sizin indirimli elektrik birim fiyatınız bulunacaktır:

10 TL - 1 TL = 9 TL (indirimli birim fiyatınız)

Ve daha sonra faturanız şu şekilde hesaplanacaktır:

9 TL X 10 birim elektrik = 9 TL 

Böylece indirimli elektrik tarifelerinin nasıl hesaplandığını açıklamış olduk.

En cazip tarifeyi bulmak için tedarikçileri karşılaştırın!

EnCazip'te elektrik tarifelerini kolayca karşılaştırabilirsiniz. EnCazip'te elektrik tedarikçilerinin tarifeleri arasında karşılaştırma yaptıktan sonra tercih ettiğiniz en cazip elektrik tarifesini seçebilir, seçmiş olduğunuz cazip elektrik tarifesine geçişinizi hemen üzerinden tamamlayabilirsiniz.

EnCazip'te karşılaştırma yapmak için önce sayacınızın bulunduğu şehri seçin, sonrasında elektrik fatura tutarınızı belirtin ve elektrik tedarikçileri arasında karşılaştırma yapın, cazip elektrik tarifelerini kıyasladıktan sonra en cazip olduğunu düşündüğüz, size en cazip gelen elektrik tarifesini seçin seçin. Seçtiğiniz indirimli elektrik tarifesine geçiş işleminizin kusursuz bir şekilde tamamlanabilmesi için bilgilerinizi girin. Bilgilerinizi girdikten sonra yapmanız gereken hiçbir şey kalmıyor; Arkanıza yaslanın ve EnCazip ile cazip elektrik kullanmanın ve tasarruf etmenin keyfini yaşayın!

Evrak yok, zahmet yok, indirimli elektrik var!  

EnCazip'in güçlü altyapısı ve güvenilir ortaklıkları ile artık sözleşme maddeleri ile uğraşmak durumunda kalmadan, ilgisiz sorularla, bilgisiz insanlarla muhattap olmadan, evraklarla uğraşmadan kolayca indirimli elektrik kullanabilir ve hızlıca tasarruf etmeye başlayabilirsiniz. EnCazip'te indirimli elektrik tarifesi seçimi yaptıktan sonra hızlıca elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz.

TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 
EWE Enerji
EWE Enerji
0,20529 TL%5120,4 TL
Başvur
Aksa Elektrik
Aksa Elektrik
0,209617 TL%372,2 TL
Başvur
Kolen Enerji
Kolen Enerji
0,209617 TL%372,2 TL
Başvur
Elektra Enerji
Elektra Enerji
0,209617 TL%372,2 TL
Başvur
Aksa Elektrik
Aksa Elektrik
0,211778 TL%248,1 TL
Başvur
Sepaş Enerji
Sepaş Enerji
0,212725 TL%1,5637,6 TL
Başvur
Limak Enerji
Limak Enerji
0,2161 TL%00 TL
Başvur

*Aylık ortalama 300 TL ödeyen bir ev tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 
EWE Enerji
EWE Enerji
0,2053 TL%5,03400 TL
Başvur
Elektra Enerji
Elektra Enerji
0,205359 TL%5397,9 TL
Başvur
Aksa Elektrik
Aksa Elektrik
0,209682 TL%3238,7 TL
Başvur
Kolen Enerji
Kolen Enerji
0,209682 TL%3238,7 TL
Başvur
Aksa Elektrik
Aksa Elektrik
0,211844 TL%2159,2 TL
Başvur
Sepaş Enerji
Sepaş Enerji
0,212725 TL%1,59126,7 TL
Başvur
Age Enerji
Age Enerji
0,216167 TL%00 TL
Başvur
Limak Enerji
Limak Enerji
0,216167 TL%00 TL
Başvur

*Aylık ortalama 1000 TL ödeyen bir işyeri tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.EnCazip, Türkiye'nin ilk ve en büyük elektrik tedarikçisi değiştirme ve karşılaştırma internet sitesidir. EnCazip’in ulusal ve uluslararası güçlü ortaklıkları, tecrübeli kadrosu ile güvenle elektrik tedarikçinizi değiştirebilir, kolayca tasarruf etmeye başlayabilirsiniz.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK tarafından belirlenen yönetmelikler uyarınca elektrik tedarikçisi değiştirecek tüketicilerden, elektrik tedarikçisi değişimine dair tek sayfalık bir forumun ıslak imzalı olarak alınması zorunludur. EnCazip tedarikçilerinin pek çoğu mesafeli satış sözleşmeleri ile ıslak imzalı sözleşmeye gerek olmadan elektrik tedarikçisi değişiminizi tamamlayabiliyor, ancak yine de EPDK tarafından zorunlu hale getirilen bu formun, değerli müşterilerimizden ıslak imzalı alınması gerekmektedir. Tüketicilerin bunlarla da uğraşmasına gerek yok, EnCazip tüm bu aşamalarda da sizin yanınızdadır ve bu tek sayfalık forum imzalanması için gerekli lojistik altyapı yine tarafımızdan sağlanacaktır. Sizlerin tek yapması gereken tedarikçinizi seçip arkanıza yaslanmak, cazip elektrik kullanarak tasarruf etmenin keyfini yaşamak.

En cazip indirimli elektrik tarifeleri!

Ülkemizde tedarikçi değiştirmek ve indirimli elektrik kullanmak giderek daha da yaygınlaşmakta, her geçen gün daha fazla tüketici bu fırsattan yararlanmaktadır. Sektördeki tedarikçi sayısının hızla artıyor olması tüketicilerin kafasını karıştırmakta ve tüketiciler tedarikçi seçimi yaparken zorlanmaktadır. Ancak internetten elektrik tedarikçisi değiştirmek en çok tercih edilen kanallardan biri haline gelmekte ve tüketiciler, elektrik tedarikçilerini aynı yerde kıyaslama sitelerini tercih etmektedir. Kısa sürede tüketicilerin yeni alışkanlığı haline gelen internetten elektrik tedarikçisi değiştirme, sağladığı fiyat avantajları, pek çok tedarikçinin tarifesinin aynı anda kıyaslanabilmesi, sunduğu işlem kolaylığı sayesinde artık tüketiciler için bir vazgeçilmez haline gelmiştir.

Siz de EnCazip'te cazip elektrik tarifelerini hemen karşılaştırıp elektrik tedarikçinizi kolayca değiştirerek tasarruf etmeye hızlıca başlayabilirsiniz.

Hangi tedarikçiler indirimli elektrik tarifeleri belirleyebilir?

Ülkemizdeki yasal düzenlemeler uyarınca şirketlerin, tüketicilere elektrik tedariği sağlayabilmeleri için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından tahsis edilmekte olan lisanslardan birine sahip olmaları gerekmektedir. Kanun, yönetmelik ve kararlar uyarınca pek çok farklı şekilde elektrik piyasası lisansı uygulaması bulunmaktadır. Ancak bu lisansların elektrik tedariği konusunda tüketicilerin en çok karşılaştıkları Görevli Elektrik Tedarik Lisansı, Elektrik Tedarik Lisansı ve Elektrik Üretim Lisansıdır.

Bu lisanslardan herhangi birine sahip olan bir şirket, tüketicilerle anlaşma yaparak kendi belirledikleri fiyatlarla elektrik tedariği sağlayabilir. Yani tüketicilere elektrik tedariği sağlamak için bir lisansa sahip olan herhangi bir şirket, indirimli elektrik tarifeleri belirleyerek tüketicilerin indirimli elektrik kullanmasını sağlayabilir. Bu lisans türlerinin arasında tüketicilerin aklını karıştırma ihtimali en yüksek olan ise Görevli Elektrik Tedarik Lisansıdır.

Ulusal tarifeler ile cazip elektrik tarifeleri arasındaki fark

Görevli elektrik tedarikçileri, kanunlar ve yönetmeliklerle belirlenmiş bazı görevlere sahiptir. Bu tedarikçilerin en önemli yükümlülüğü, görevli oldukları bölgelerdeki tüm kullanıcıların elektrik enerjisini kullanmaları için gerekli elektrik tedariğini sağlamaktır. Yani bir bölgede serbest tüketici olmayan, olup da bu hakkını kullanmayan ve tedarikçi seçimi yapmayan tüm tüketicilere elektrik enerjisi bu şirketler tarafından sağlanmaktadır. Ayrıca daha önce tedarikçisini değiştirerek indirimli elektrik tarifeleri kullanan bir tüketicinin tedarikçisi ile sözleşmesinin feshedilmesi ve portföy dışına çıkması durumunda da bu tüketiciye elektrik tedariği yapmak, görevli elektrik tedarikçilerinin sorumluluğundadır.

Ancak görevli elektrik tedarikçilerinin bu şekilde tedarik hizmeti sundukları tüketicilere uygulanacak birim fiyatlar, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK tarafından belirlenmektedir. Bu şekilde tüketicilere uygulanacak olan fiyatların belirlendiği tarifeler, ulusal tarifeler olarak adlandırılır ve ulusal tarifeler her üç ayda bir EPDK tarafından yeniden düzenlenerek açıklanır. Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında açıklanan bu tarifeler bazı dönemlerde artış gösterirken, bazı dönemlerde de azalma gösterir. Bu tarifeler EPDK tarafından ülkenin ekonomik koşulları, enerji piyasalarının koşulları gibi pek çok değişken göz önünde bulundurularak hakkaniyet çerçevesinde belirlenir. İçinde bulunduğumuz ay için (2017 yılı, Aralık ayı) ulusal elektrik tarifeleri ev tüketicileri için (aktif enerji birim fiyatı) 0,2161 TL/kWh, iş yerleri için ise 0,216167 TL/kWh’dir. Vergiler dahil elektrik birim fiyatı ise evler için 0,411962 TL/kWh, iş yerleri için ise 0,415424 TL/kWh’dir.

Görevli elektrik tedarikçileri aynı zamanda diğer elektrik tedarikçileri gibi (bölge ayrımı olmaksızın) tüm tüketicilere indirimli elektrik tedariği sağlayabilmektedir. Diğer tedarikçiler (ve Türkiye'deki tüm tüketiciler) için de geçerli olduğu gibi görevli elektrik tedarikçileri de 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren aylık 68TL ve üzeri elektrik faturası ödeyen tüm tüketicilere indirimli elektrik tedariği yapma hakkına sahip olmuştur. Her ne kadar kamuoyunda indirimli elektrik kullanabilmek için tedarikçi değişikliği yapma zorunluluğu olduğu gibi bir algı oluşmuş olsa da aslında tüketiciler, ilk defa serbest tüketicilik hakkını elde etmişlerse, daha önceden portföyünde oldukları görevli elektrik tedarikçisinin indirimli elektrik tarifelerinden birine de geçiş yapabilir.

Kimler indirimli elektrik kullanabilir?

Aylık elektrik faturası 68TL olan herkes elektrik tedarikçisini değiştirerek indirimli elektrik tarifelerini kullanabilir. Eğer sizin de aylık elektrik faturanız 68TL ve üzerindeyse Türkiye'nin ilk ve en büyük elektrik tedarikçileri karşılaştırma internet sitesi EnCazip'te tedarikçileri karşılaştırın, en cazip indirimli elektrik tarifesini bulun ve tasarruf etmeye hızlıca başlayın.


× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
68 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 68 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
68 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 68 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.