Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Serbest Tüketiciler EnCazip'te İndirimli Elektrik Tarifelerini Karşılaştırıyor!


İndirimli Elektrik Tarifelerini Karşılaştırın

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
Ucuz elektrik kullanmak için tedarikçileri EnCazip'te anında karşılaştırın!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

2017 yılında geçerli olan kanunla göre aylık 82 TL ve üzeri elektrik faturası olan tüketiciler, serbest tüketici olarak cep telefonu operatörlerini değiştirir gibi elektrik tedarikçilerini değiştirip indirimli elektrik kullanabiliyor. EnCazip’de Türkiye’nin en büyük ve en prestijli elektrik tedarikçilerin indirimli elektrik tarifelerini anında karşılaştırıp saniyeler içinde internetten elektrik tedarikçinizi değiştirebilir ve tasarrufa hemen başlayabilirsiniz. 

  

İndirimli elektrik kullanarak aynı miktarda elektrik tüketimi yaparken, daha az elektrik faturası ödersiniz. Tedarikçi değiştirmek serbestleşen elektrik piyasasında Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)’nın serbest tüketici limitlerini düşürmesiyle birlikte mümkün hale geldi. Aylık 82 TL ve üzeri elektrik faturası olan herkes serbest tüketici olarak güvenle elektrik tedarikçisini değiştirebilir.

 

Aslında 2001 yılından beri serbest tüketici olarak indirimli elektrik kullanmak mümkündü, ancak tedarikçi değiştirmek için gerekli elektrik tüketimine herkes sahip değildi. EPDK tarafından belirlenen Serbest Tüketici limitleri zaman içinde düştü, 2017 yılında 82 TL’ye kadar indi ve 82 TL ve üzeri elektrik faturası olan herkes cep telefonu operatörünü değiştirir gibi elektrik tedarikçisini değiştirme hakkına sahip oldu. Eğer Serbest tüketiciyseniz elektrik satan özel firmalar tarafından sunulan indirimli elektrik tarifelerini kullanabilirsiniz.

 

Serbest Tüketici Nedir?

 

Serbest tüketici, cep telefonu operatörünü değiştirir gibi elektrik tedarikçisini değiştirme hakkına sahip olan tüketicilere verilen isimdir. Bu "tabir", Kanunlar ve EPDK tarafından düzenlenen yönetmeliklerin içinde geçtiğininden dolayı elektrik tüketicisini değiştirme hakkına sahip olan bu şekilde adlandırılmaktadır. Serbest Tüketici limitleri, tüketicilerin güvenliği açısından, EPDK tarafından piyasa şartları gözetilerek belirlenmektedir. Bu kavram ilk olarak 2001 yılında ortaya çıkmış ve EPDK’nın belirlediği limitler içinde elektrik faturası olan herkes elektrik tedarikçisini değiştirme hakkını kazanmıştır. 2001 yılından itibaren serbest tüketici olan herkes, elektrik satan özel firmalar tarafından sunulan indirimli elektrik tarifelerini kullanıp daha düşük elektrik faturası ödemektedir. Aradan geçen 14 yıl içinde bu serbest tüketici limitleri, EPDK’nın yayınladığı yönetmelikler ile kademeli olarak düşürülmüş; hem elektrik satan özel firmalar hem de tüketiciler piyasanın değişen koşullarına uyum sağlamak için yeterli zamanı bulabilmiştir. 2017 yılında yayınlanan yönetmelik ile limitler iyice düşmüş ve aylık ortalama 82 TL elektrik faturası ödeyen herkes Serbest Tüketici olarak kabul edilmiştir. Serbest tüketici olan herkes elektrik satan özel firmalar tarafından sunulan indirimli elektrik tarifelerini kullanabilir.

 

Ev, işyeri ya da fabrika ayrımı yapılmadan, aylık ortalama 82 TL faturası olan herkes yasalarla elektrik tedarikçisini değiştirebilir; hiçbir altyapı –sayaç, kablo vs.- değişikliği yapmadan, elektrik kesintisi riski olmadan elektrik satan özel firmalar tarafından sunulan indirimli elektrik tarifelerini kullanmaya başlayabilir. Aslında hiçbir şey değişmez, yalnızca size elektrik faturası kesen şirket değişir.

 

Türkiye’nin en büyük ve en prestijli elektrik tedarikçilerinin indirimli elektrik tekliflerini karşılaştırmak için tüketiciler, EnCazip anasayfasında il, abone grubu seçimlerini yapıp mevcut tüketim bilgilerini giriyor, girdikleri bu bilgilere göre sistem tarafından Türkiye’nin en büyük ve en prestijli elektrik tedarikçilerinin “kişiye özel” teklifleri hazırlanıyor, tekliflerin tüm detayları ve en önemlisi de her bir teklif için bir yılda elde edilecek kazanç tutarı aktarılıyor. Tüketiciler bu tarifeler arasından kendileri için en cazip olanı seçiyor, ardından işlemlerin sonlandırılabilmesi için gerekli bilgileri giriyor ve bu aşamadan sonra tüm işlemler EnCazip tarafından yapılıyor. Üstelik EnCazip ile tedarikçisini değiştirenlerden hiçbir işlem ücreti alınmıyor, tedarikçi değiştirirken elektrik kesilmiyor, sayaç ya da kablo değişmiyor.

 

Tedarikçi Değiştiren Hemen Kazanıyor

 

EnCazip ile teklifleri karşılaştırıp tedarikçisini değiştirenler yalnızca indirimli elektrik kullanmakla kalmıyor, eski tedarikçilerine verdikleri teminatları da geri alıyor. Çoğu zaman 2 aylık elektrik faturası kadar olan bu teminatları tedarikçi değiştirir değiştirmez geri alabilen tüketiciler, indirimli elektrik kullanmadan önce tasarruf etmiş oluyor.

 

Neden İndirimli Elektrik?

 

İndirimli elektrik kavramı, serbest tüketici limitlerinin düşmesi ile birlikte hayatımıza girmiş bir kavramdır. Bu kavram aslında ülkemizdeki elektrik piyasasında fiyatların belirlenmesinde ulusal tarifelerin (TEDAŞ tarifeleri) belirleyici unsur olmasından kaynaklanmaktadır. Çok kısa anlatmak gerekirse Ulusal tarifeler EPDK tarafından serbest tüketici olmayan, ya da olup da bu hakkını kullanmayan tüketicilere uygulanacak elektrik fiyatlarını belirler. Elektrik satan özel firmalar ise, bu ulusal tarifelerin üzerinden belirli bir indirim oranı sunarak serbest tüketicilere indirimli elektrik kullanma imkanı sağlarlar. Tüketiciler bu şekilde aynı miktarda elektrik kullanarak daha az elektrik faturası öderler.

 

İndirimli Elektrik Nedir?
İndirimli elektrik, bir elektrik tarifesinin birim fiyatının ulusal elektrik tarifelerine göre belli bir oranda daha ucuz olarak belirleneceğini ifade eder. Belirli bir oranda indirimli olan tarifelerde, ulusal tarife fiyatı üzerinden o oranda bir indirim uygulanarak tüketiciler ücretlendirilir.

 

Aslında mantık çok basittir; yıllardır kullanmakta olduğunuz fiyattan değil, elektrik satan özel firmalar tarafından sunulan indirimli fiyattan elektrik kullanırsınız ve faturanız indirimli fiyatlar üzerinden kesilir. Ulusal Tarifelerle açıklanan elektrik fiyatlarından elektrik kullanmak için hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur. Ancak tedarikçi değiştimenin cazip olması ve tedarikçilerin tüketicileri kazanabilmeleri için belirli bir fiyat avantajı sunmaları gerekir. Elektrik tedarikçileri belirledikleri indirim oranıyla elektrik tedariği yaparlar ve bu şekilde yeni tüketicileri kazanabilirler. Tüketiciler ise aynı miktarda elektrik tüketirler ancak daha az fatura öderler.

 

Tedarikçi değiştirmenin yalnızca indirimli elektrik kullanmak olmadığını, en cazip tarifeyi seçerken EnCazip’de elektrik satan özel firmaların sunmuş oldukları indirimli elektrik tarifelerinin tüm detaylarının dikkate alınması gerektiğini hatırlatmak isteriz. EnCazip’te elektrik satan özel firmaların indirimli elektrik tarifelerini karşılaştırırken dikkat etmeniz gereken herşeyi EnCazip Uyarıyor bölümünde bulabilirsiniz. Ayrıca piyasada öne çıkan en cazip indirimli elektrik tarifelerini de aşağıdaki tabloda kolayca karşılaştırabilirsiniz.

 

Güncel bir faturanız yanınızda olsun!

 

EnCazip’de elektrik tedarikçilerinin tarifelerini karşılaştırırken, mevcut tedarikçiniz tarafından kesilmiş olan güncel bir faturanızın yanınızda olması geçiş işleminizi hızlandıracaktır. Bu fatura üzerinde kolayca bulabileceğiniz bilgileri sisteme kaydederek tedarikçi değiştirme işleminizi çok daha hızlı sonlandırarak kolayca tasarrufa başlayabilirsiniz. “Cazip Geçiş Sistemi” ile hızlı geçiş hizmeti sunan tedarikçilere geçişiniz için yalnızca kimlik bilgilerinizi ve mevcut tedarikçiniz tarafından kesilmiş elektrik faturası üzerinde kolayca bulabileceğiniz birkaç bilgiyi sisteme yazarak, ıslak imzalı sözleşmeye gerek olmadan “Mesafeli Satış Sözleşmesi” ile tedarikçi değiştirme işleminizi onaylayabilir ve hızlıca tasarrufa başlayabilirsiniz. Her serbest tüketici, “Mesafeli Satış Sözleşmesi” ile hızlı ve cazip geçiş hizmeti sunan tedarikçilerin tarifelerine kolayca geçiş yapabilir. Ancak her koşulda indirimli elektrik kullanmak için yasal düzenlemelerde belirtilmiş olan formların ıslak imzalı olarak alınması gerekmektedir.

 


× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.

× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.