Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Elektrik Tedarik Şirketleri


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 ( 1 Oy )Elektrik tedarik şirketleri, tüketicilerin elektrik enerjisini tedarik eden şirketlere verilen isimdir. Ülkemiz elektrik piyasasının özelleştirilmesi ve rekabete açılması ile birlikte elektrik enerjisi tedariği elektrik tedarik şirkeleri tarafından yapılmaya başlanmıştır. Bu sürecin bir parçası olarak elektrik dağıtım şirketlerinden elektrik tedariği görevi alınmıştır. Günümüzde tüm tüketicilerin elektrik enerjisi elektrik tedarik şirketleri tarafından sağlanmakta, elektrik tedarik şirketleri ise Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından verilen lisansları uyarınca tüketicilere elektrik tedariği hizmeti konusunda belli görevleri üstlenmektedir.

Elektrik tedarik şirketleri lisansları uyarınca birbirlerinden iki temel konuda ayrışmaktadır. Elektrik dağıtım şirketlerinden elektrik satışı görevinin alınması ile birlikte bu görev elektrik tedarik şirketlerine verilmiş ve hali hazırda elektrik tedarikçisi seçimi yapmamış ya da serbest tüketici limitleri dahilinde elektrik tüketimi yapıyor olmaması nedeni ile elektrik şirketleri arasında bir değişiklik yapamamış tüketicilere elektrik enerjisi tedariği görevi görevli elektrik tedarik şirketleri tarafından yapılmakta, bu kapsam dışında kalan (yani elektrik şirketleri arasında değişiklik yapmış olan) tüketicilere elektrik tedariği ise elektrik tedarik şirketleri tarafından sağlanmaktadır. Elektrik tedarik şirketleri arasındaki en büyük fark olan bu görev konusu bu şirketleri iki gruba ayırmaktadır.

Görevli Elektrik Tedarik Şirketleri

Ülkemiz elektrik piyasasının özelleştirme süreci ile birlikte 21 ayrı elektrik dağıtım bölgesinde görevli olan elektrik şirketleri birer birer özelleştirilmiş, bu özelleştirme sürecinin son virajında ise elektrik dağıtım ve elektrik tedarik görevleri birbirinden ayrılmıştır. Kanunlara göre bu ayrımın çok kesin olarak yapılması, hatta elektrik dağıtım şirketleri ile elektrik tedarik şirketlerinin logolarının dahi birbirini andırabilecek şekilde olmaması zorunlu tutulmuştur. Burada kanun koyucu ve düzenleyicinin birincil önceliği tüketicilerin herhangi bir ayrım ortaya çıkmaksızın elektrik dağıtım hizmetlerinden faydalanması olduğu düşüncesi hakimiyet kazanmıştır. Bu düşünce ile hazırlanan düzenlemelerle elektrik dağıtım şirketleri ile elektrik tedarik şirketleri birbirinden tamamen ayrılmış, elektrik tedarik görevi ise elektrik tedarikçilerine bırakılmıştır.

Bu süreç dahilinde herhangi bir şekilde elektrik tedarik şirketleri arasında geçiş yapmamış tüketicilerin tamamının elektrik tedariği ile ilgili görevli elektrik tedarik şriketleri yetkilendirilmiştir. Daha önceleri perakende elektrik satış şirketleri olarak adlandırılan bu şirketler günümüzde görevli elektrik tedarik şirketleri olarak adlandırılmaktadır. Türkiye'de 21 adet görevli elektrik tedarikçisi bulunmaktadır. Elektrik dağıtım ve görevli tedarik şirketlerinin hissedarları aynı olsa dahi düzenlemelerle birlikte bu şirketlerin birbirinden tamamen ayrı tüzel kişilikler olması zorunluluğu getirilmiştir. Kısacası eski elektrik dağıtım şirketleri artık ikiye bölünmüş ve temelde elektrik tedariği ile alakalı tüm konular görevli elektrik tedarik şirketleri tarafına devredilirken, şebeke işletimi gibi teknik konular elektrik dağıtım şirketlerine devredilmiştir.

Elektrik şirketleri arasındaki fark nedir?
Görevli elektrik şirketleri ve diğer elektrik şirketleri arasındaki temel fark görevleridir. Görevli elektrik şirketleri, son kaynak görevi ile tedarikçisini değiştirmemiş olan tüketicilere ulusal elektrik tarifeleri üzerinden elektrik tedariği sağlamakla yükümlüdür.

Görevli elektrik tedarik şirketlerini diğer tedarikçilerden ayıran en önemli özellik olan görev konusunu biraz daha detaylı anlatmak isteriz. Çok basitçe ifade etmek gerekirse eğer elektrik tedarikçinizi değiştirmemiş ya da değiştirememişseniz, görevli elektrik tedarik şirketleri sizlere elektrik enerjinizi EPDK'nın belirlemiş olduğu fiyatlarda sağlamakla yükümlüdür.

Örneğin Ankara’da yaşıyorsunuz ve daha önce hiç elektrik şirketleri arasında değişiklik yapmadınız. Ankara’nın görevli elektrik şirketi bu durumda sizlere Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından her 3 ayda bir defa açıklanan ulusal elektrik tarifeleri üzerinden fatura keserek size hizmet verirler. Görevli elektrik tedarik şirketleri daha önce elektrik şirketini değiştirmemiş olan tüketicilere 2018 yılının Aralık ayında geçerli olan ulusal tarifelere göre aşağıdaki tabloda belirtilen birim fiyatlardan hizmet vererek fatura düzenlerler.

Abone Grubu Aktif Enerji Birim Fiyatı Dağıtım Bedeli Birim Fiyatı Vergi ve Fonlar Dahil Fiyat

Mesken

0,345298 TL/kWh 0,133206 TL/kWh 0,597231 TL/kWh
Ticarethane 0,43478 TL/kWh 0,136198 TL/kWh 0,714797 TL/kWh

Görevli Elektrik Şirketleri Listesi

Daha önce bahsettiğimiz gibi, elektrik şirketleri görevlerine göre ikiye ayrılır. Bu şirketlerle ilgili detaylı bilgi ile listesine görevli elektrik tedarik şirketleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

Elektrik Tedarikçileri

Ülkemizde elektrik şirketleri, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan aldıkları elektrik tedarik lisansı ile tüketicilere enerji tedariği sağlayan elektrik şirketleri olarak piyasada yerini alır. EPDK’dan tedarik lisansı alarak tüketicilere hizmet sunma hakkını elde eden şirketlerin sayısı 200’ün üzerindedir. Ancak piyasa koşulları ve şirketlerin yatırım tercihleri doğrultusunda lisans alan elektrik şirketleri sayısından çok daha az sayıdaki elektrik şirketleri tüketicilere hizmet sunmaktadır.

Elektrik tedarikçileri ve görevli elektrik tedarikçileri arasındaki en önemli fark ise bu şirketlerin sahip oldukları lisanslardır. Görevli elektrik tedarik şirketleri lisanslarında yukarıda belirttiğimiz son kaynak tedarik görevi varken, elektrik tedarik şirketleri ise bu şekilde bir sorumluluğu yerine getirmemektedir. Bunun haricinde tüketiciler açısından (hizmet kalitesi, fiyat vs. gibi göreceli koşulları hariç tutarsak) elektrik şirketleri arasında büyük bir fark bulunmamaktadır.

Elektrik Şirketleri Listesi

EnCazip’te elektrik tedarik şirketleri arasında hızlıca karşılaştırma yaparak elektrik firmanızı kolayca değiştirebilirsiniz. EnCazip’te hizmet veren elektrik tedairkçilerini ve fiyatlarını aşağıdaki listede inceleyebilirisiniz.

TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 

*Aylık ortalama 300 TL ödeyen bir ev tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.


TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 

*Aylık ortalama 1000 TL ödeyen bir işyeri tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.

Güncelleme : 10.12.2018 00:49ÖNERİLEN DİĞER SAYFALAR