Elektrik Şirketi Değiştirme
Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik Abone Grubu
Hemen Tasarruf Etmeye Başlayın
EnCazip İçerik Ekibi  
 ( 2 Oy )

Ekonomik anlamda gelişmiş pek çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi, artık ülkemizde de elektrik şirketi değişikliği yapmak mümkün hale geldi. Bu durum, elektrik piyasasının serbestleşmesi ve özelleşmesi sonucunda gerçekleşti ve düzenlenen serbest tüketici yönetmelikleri ile, elektrik dağıtım şirketi ya da elektrik dağıtım bölgesi fark etmeksizin aylık 88 TL üzerinde fatura ödeyen herkes elektrik şirketini değiştirme ve bununla birlikte farklı elektrik şirketleri tarafından belirlenen tarifeleri kullanma hakkına sahip oldu.

Aylık ortalama 88 TL ve üzeri fatura ödeyen herkes elektrik şirketini değiştirebilir
Bir önceki yıl toplamda en az 1052 TL elektrik faturası ödediyseniz (bu aylık ortalama 88 TL fatura tutarı anlamına gelir) farklı bir elektrik tedarikçisine geçiş yapabilirsiniz. Elektrik tedarik şirketi değiştirerek faturalarınızda 16,3 oranında tasarruf edebilirsiniz. Elektrik tedarikçisi değiştirmek için EnCazip'te karşılaştırma yapmanız yeterli. Yapacağınız kıyaslama sonrasında birkaç saniye içinde elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Öne çıkan tarifeleri aşağıda inceleyebilir ve sonrasında kendi tüketiminiz için ne kadar tasarruf edeceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Tedarikçiİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Yıldırım Enerji
Yıldırım Enerji
%00 TL
Atlas Enerji
Atlas Enerji
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL

*Aylık ortalama 300 TL ödeyen bir ev tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.


Tedarikçiİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Yıldırım Enerji
Yıldırım Enerji
%00 TL
Atlas Enerji
Atlas Enerji
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL

*Aylık ortalama 1000 TL ödeyen bir işyeri tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.

Güncelleme : 23.10.2020 00:49


Elektrik şirketimi neden değiştirmeliyim?

Tüketicilerin önemli bir çoğunluğu daha ucuz birim fiyattan elektrik kullanarak tasarruf etmek için elektrik tedarik şirketi değiştirmektedir. Buna ek olarak eski elektrik tedarikçisine verilmiş olan güvence bedelini geri almak, daha iyi hizmet almak, zamlardan etkilenmemek olarak öne çıkmaktadır.

Elektrik şirketi nasıl değiştirilir?

Elektrik tedarik şirketi değiştirmek cep telefonu operatörü değiştirmekten çok daha kolaydır. Örneğin numara taşırken hat belirli bir süre için kapanırken, elektrik tedarikçisi değişiklik sürecinde herhangi bir kesinti yaşanmaz. Elektrik tedarik şirketinizi değiştirmek için EnCazip'te karşılaştırma yapabilirsiniz.

Elektrik dağıtım şirketi değişikliği yapılabilir mi?

Elektrik tedarik şirketini yukarıda da bahsettiğimiz gibi kolayca değiştirebilirsiniz. Elektrik dağıtım şirketi değişikliği ise farklı bir konudur. Dağıtım şirketleri kablo, sayaç işlemleri gibi teknik konulardan sorumluyken tedarik şirketleri elektrik enerjisinin sağlanmasından sorumludur. Bu durumda dağıtım şirketinizi değil, size enerji sağlayan şirketi değiştirebilirsiniz. Tüketiciler unutmamalıdır ki EnCazip tarafsız, bağımsız bir internet sitesidir. EnCazip'in birinci önceliği tüketicilerin doğru bir karşılaştırma yaparak en cazip elektrik tedarikçisini ve en uygun elektrik tarifesini kolayca seçebilmelerine olanak sağlamaktadır.

Elektrik şirketi değiştirince ne değişir?

Tedarik şirketi değiştirince yalnızca fatura kesen şirket değişir, bir nevi finansal bir sözleşme kurulur; sayacınız, tesisatınız ya da altyapınız değişmez. Elektrik enerjiniz kesilmez ve kullandığınız elektrik enerjisinin kalitesinde değişiklik olmaz. Elektrik dağıtım şirketiniz değişmez çünkü dağıtım şirketiniz bölgenizde tektir ve o şirketin görevi evinize gelen kablolarla sayaçların bakımı ve işletmesidir. Yine arıza, bakım gibi konularda dağıtım şirketleri görevlidir.

Elektrik tedarik şirketi değiştirince sayaçları kim okur?

Sayacınız dağıtım şirketi tarafından okunur. Bu konuda görevli olan dağıtım şirketinizdir. Sayacınız bu şirket tarafından okunur ve tüketim değerleriniz elektrik tedarikçinize iletilir. Böylece tedarikçiniz size kullandığınız kadar elektrik enerjisi için fatura düzenler.

Elektrik şirketi değiştirme süreci nasıl işler?

Elektrik tedarik şirketi değiştirme işlemleri Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) mevzuatları çerçevesinde yapılır ve 25 ila 55 gün arasında sürmekte ve bu sürenin sonunda elektrik şirketi değiştirme işlemi tamamlanır. Bu süreç ise şu şekilde ilerlemektedir. Sözleşme kurulmasını takip eden ayın 5. günü talebiniz Enerji Piyasaları İşletmesi'nin sistemine aktarılır ve bu tarihi takip eden ayın ilk günü elektrik şirketi değiştirme işleminiz tamamlanarak elektrik enerjiniz yeni tedarik şirketiniz tarafından sağlanmaya başlanır.

Elektrik Tedarik Şirketi Değiştirmek Riskli midir?

Elektrik şirketi değiştirme sonucu ortaya çıkabilecek herhangi bir risk yoktur, elektrik enerjisi sağlayabilecek sisteme erişim sahibi olabilecek tüm şirketler EPDK'dan aldıkları lisansla faaliyetlerini gerçekleştirir. Dolayısıyla lisans sahibi olmayan bir şirketin size elektrik tedarik etmesine teknik olarak olanak yoktur. Kullandığınız elektrik enerjisinin kalitesi de değişmez ve aslında yan komşunuz ile aynı elektriği tüketirsiniz.  Elektrik sistemi bir havuzdur, tüm üreticiler ve tüketiciler bu havuzun içindedir. Elektrik tedarik şirketiniz Türkiye'nin herhangi bir yerindeki üretim tesisinden sizin tüketiminiz için gerekli elektriği bu havuzun içine atar. Siz de tüketiminiz kadar elektriği bu havuzun içinden çekersiniz. Tüm işlemler sayaçlarla kontrol altında tutulur. Kısacası siz her koşulda bu havuzun içinden elektrik kullanmaya devam edersiniz.

Daha fazla bilgi alabilirsiniz...

    • Elektrik tedarikçileri listesi

    • En ucuz elektrik tarifesi hangisi?

    • Elektrik tedarikçileri karşılaştırma