Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik Abone Grubu
Hemen Tasarruf Etmeye Başlayın
EnCazip İçerik Ekibi  
 ( 4 Oy )

Zorlu Elektrik Hakkında

Zorlu Elektrik Enerjisi İthalat İhracat ve Toptan Ticaret A.Ş., kısaca bilinen adıyla da Zorlu Elektrik, enerjinin yurt içinden ve serbest bölgelerden satın alınmasıyla yurt içinde toptan ve doğrudan satışı yapılması ya da yurt dışı ülkelere ihraç edilmesi amacıyla 2000 yılında kurulmuş olan bir Zorlu Enerji Grubu şirketidir. Şirket, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu(EPDK) tarafından verilmiş ‘Tedarik Lisansı’ ile enerji sektöründe faaliyet göstermektedir.

Zorlu Elektrik, 892,4 MW kurulu gücüyle müşterilerine ve iş ortaklarına hizmet sağlamaktadır. Zorlu Enerji Grubu bünyesinde yurt içinde 7 hidroelektrik, 3 jeotermal,3 doğal gaz ve 1 rüzgar santrali olacak şekilde toplam 626 MW gücü bulunmaktadır. Yurt dışında Pakistan’daki 56,4 MW’lık rüzgar santrali ile yüzde 25 hissesine sahiptir ve 840 MW’lık İsrail’deki Dorad Doğal Gaz Çevrim Santrali de kurulu güçlerinde yer alır.

Zorlu Elektrik Faaliyet Alanları

Zorlu Elektrik şirketinin temel faaliyetleri; serbest tüketici kapsamındaki kişi ve kurumlara perakende elektrik satış, tezgahüstü “OTC” piyasalarda toptan elektrik ticareti yapmak, elektrik ihracat ya da ithalatı yapmak ve dengeden sorumlu grup yönetimi yapmaktan oluşmaktadır. Bulgaristan ile elektrik ticareti yapmaktadır ve yeni iş birlikleri için çalışmalarını sürdürmektedir. Temel faaliyetlerinin kapsamında; talep ve fiyat tahminleri, üretim planlaması oluşturma, fiyatlandırma, risk ve portföy yönetimi ve satış ile uzlaştırma ve faturalandırma işlemleri yer almaktadır.

Zorlu Elektrik Enerji Grubu’nun faaliyet alanları arasında; elektrik üretimi, satışı ve ticareti, enerji santrallerinin projelendirme aşamasını kapsamış olan “anahtar teslimi” inşası yer alması, enerji santrallerinin uzun süreli bakım ve onarımı, işletmesi, doğal gaz satışı ve ticareti faaliyetlerinin yer aldığı entegre hizmet sunma yetkinliği sağlayarak faaliyet göstermektedir.

Zorlu Elektrik Türkiye’de ilk defa kalite belgesi alan otoprodüktör şirkettir. TS/EN ISO 9001-2000,OHSAS 18001, ISO 14001 ve Entergre Yönetim Sistemi sertifikaları, şirketin sahip olduğu sertifikalar arasında yer almaktadır. Şirket, aynı zamanda ISO 14064-1 Sera Gazı Emisyon Standardı belgesine sahip olan tek enerji şirketidir.

Zorlu Elektrik, %32 oranında hissesinin Borsa İstanbul’da hizmet görmesiyle, 2000 yılında %20 hissesi halka arz edilen bir grup şirketi olarak halka açılan ilk şirket olma unvanına da sahip olmuştur. Ayrıca Zorlu Enerji 2009 yılında Türkiye’de karbon ayak izini hesaplayan ilk enerji şirketi olmuştur.

Zorlu Elektrik Enerjisi, Denizli ve Manisa’daki jeotermal sahalarda ulaştığı kapasite ile alanında ülkenin en büyük yatırımcısı konumunda bulunmaktadır. Pakistan’da rüzgar enerji santrali kurulması için 2006 yılı itibarıyla Pakistan Alternatif Enerji Geliştirme Kurulu(AEDB) ile anlaşma sağlamıştır ve 20 yıl boyunca geçerli olacak şekilde Pakistan, Haydarabat, Jamphir bölgesinde elektrik üretmektedir.

Zorlu Elektrik Fatura Ödeme

Zorlu Elektrik fatura sorgulama ve ödeme işlemlerinizi internet üzerinden hızlıca tamamlayabilirsiniz.

Zorlu Elektrik dışında EnCazip'te öne çıkan indirimli elektrik tarifelerine ise aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

Tedarikçiİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Yıldırım Enerji
Yıldırım Enerji
%00 TL
Atlas Enerji
Atlas Enerji
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL

*Aylık ortalama 300 TL ödeyen bir ev tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.


Tedarikçiİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Yıldırım Enerji
Yıldırım Enerji
%00 TL
Atlas Enerji
Atlas Enerji
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL

*Aylık ortalama 1000 TL ödeyen bir işyeri tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.

Güncelleme : 20.09.2020 00:49


Bu içerik yalnızca tüketicileri bilgilendirme amaçlıdır. İçerik konusu firmadan herhangi bir reklam ücreti alınmadığı gibi, firma ile Cazip Enerji Ticareti A.Ş.'nin herhangi bir ticari ilişkisi bulunmamaktadır. İlgili firma ile Cazip Enerji Ticareti A.Ş.'nin herhangi bir tedarikçi sözleşmesi bulunmadığından EnCazip güveni ile tüketicilere elektrik tedariği sağlamamaktadır.

Daha fazla bilgi alabilirsiniz...

    • Elektrik faturası nasıl hesaplanır?

    • Serbest tüketici elektrik fiyatları nasıl belirlenir?

    • Elektrik şirketi değiştirme nasıl gerçekleşir?