Yeşilırmak Elektrik | YEPAŞ
Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik Abone Grubu
Hemen Tasarruf Etmeye Başlayın
EnCazip İçerik Ekibi  
 ( 1 Oy )

Türkiye Elektrik Kurumu’nun Yapılanması

Türkiye Elektrik Kurumu, 1994’te yapılanmaya alınarak TEAŞ ve TEDAŞ olarak iki ayrı teşekküle dönüştürülmüştür. Tüm iletim ve üretim faaliyetlerinin TEAŞ, dağıtım faaliyetlerinin ise TEDAŞ sorumluluğuna geçmesiyle birlikte, elektrik dağıtım müesseseleri TEDAŞ bünyesinde hizmetlerine devam etmiştir.

Yeşilırmak EDAŞ Hakkında

Yukarıdaki gelişmelerden sonra TEDAŞ bünyesine dâhil olan Yeşilırmak EDAŞ, 10 yıl TEDAŞ bünyesinde hizmetlerine devam etmiştir. 2004 yılında TEDAŞ’ın özelleştirilmeye alınmasıyla birlikte, Yeşilırmak EDAŞ da özelleştirilme kapsamına alınmıştır.

21 numaralı dağıtım bölgesinde hizmet veren şirketin hisseleri özelleştirilme kapsamında satışa çıkarılmış, 2009 yılında da ihalesi gerçekleşmiştir.  Çalık Enerji’ye satışı yapılan YEDAŞ, 30.12.2010 yılında devir sözleşmesinin imzalanmasıyla Çalık Enerji bünyesinde faaliyete geçmiştir.

Yeşilırmak Elektrik Kuruluş Süreci

2013 yılında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin ayrıştırılması ile ilgili olarak aldığı karara istinaden dağıtım ve perakende satış faaliyetleri ayrı tüzel kişilikler tarafından yürütülmeye başlanmıştır. 01.01.2013 tarihinden bu yana dağıtım faaliyetleri YEDAŞ, perakende satış faaliyetleri ise bu amaçla kurulan Yeşilırmak Elektrik Perakende Satış A.Ş. tarafından gerçekleştirilmektedir.

Yeşilırmak Elektrik; Samsun, Çorum, Ordu, Amasya, Sinop illerinin görevli perakende satış şirketi olarak görev yapmaktadır.

Yeşilırmak Elektrik Abonelik İşlemleri

Samsun, Çorum, Ordu, Amasya, Sinop illerinde ikamet eden tüketicilerin elektrik abonelik işlemleri için bölgenin görevli elektrik tedarikçisi Yepaş'a başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Elektrik abonelik işlemleri yapmadan önce evraklarınızın eksiksiz olması gerekmektedir. Bu başvurular 1 ile 5 gün içinde tamamlanmaktadır. Buna yeni abonelik açtırma, elektrik bağlatma gibi işlemler de dahildir.

Yeşilırmak Elektrik Abonelik İşlemleri İçin Gerekli Belgeler (Bireysel)
- Kimlik Fotokopisi Bireysel (Şahıs) Başvuruları İçin
- İkametgah
- Daha Önce Kullanılan Tesisat Numarası
- Vergi Kimlik Numarası Fotokopisi (Aslı ile birlikte)
- Vatandaşlık Numarası
- Ev Sahipleri İçin Tapu
- Kiracılar İçin Kira Kontratının Fotokopisi (Aslı ile birlikte)

İlk abonelik işlemleri, perakende satış şirketleri aracılığı ile gerçekleştirilebileceği gibi bu bölgedeki görevli elektrik dağıtım firması Yepaş ile de irtibata geçebilirsiniz.

Elektrik aboneliği yasal olarak kullanıcı üzerine olmalıdır!
Tapu sahibi ya da kiracı farkı olmadan tüm elektrik abonelikleri kullanıcının kendi adına kayıtlı olması gereklidir. Örneğin kiracıysanız elektrik aboneliğinin sizin adınıza olması gerekmektedir. Aksi haller kanuna aykırı olduğundan cezai yaptırıma tabii olacaktır.

Yeşilırmak Elektrik Abonelik Ücreti 2020

Ülkemizde elektrik piyasaları Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından yönetilmektedir. İlk defa abonelik başvurusunda bulunacak tüketicilerin belirli bir abonelik ücreti ile yine aynı şekilde belirlenen güvence bedellerini ödemeleri gerekmektedir. Abonelik ücretleri bir defalık olarak ödenmektedir. Güvence bedeli ise yalnızca elektrik tedarik süresi için emanet olarak verilir ve tedarikçi değişikliği olması durumunda tüketiciye iade edilir. 2020 yılı Yeşilırmak Elektrik Abonelik ücreti, aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Abone Grubu (Sözleşme Gücü) Damga Vergisi Güvence Bedeli Açma Kesme Ücreti Dosya Bedeli
Mesken (5 kW) 1,56 TL 165 TL

Alçak Gerilim: 37,3 TL

Orta Gerilim: 189,8 TL

Tedarikçiye göre değişebilir
Mesken (6 kW) 1,88 TL 198 TL
Mesken (9 kW) 8 TL 843,3 TL

*Bu birim fiyatlara göre ücret en az 5kW üzerinden hesaplanmaktadır. Bu fiyatlar 2020 yılı için geçerli bedellerdir.

Yeşilırmak İndirimli Elektrik Başvurusu

Daha önce bahsettiğimiz gibi Yeşilırmak Elektrik görevli elektrik satış şirketidir. Sahip olduğu lisans ile şirkete verilen görev dışında diğer elektrik tedarikçileri gibi tüm bölgedeki tüketicilere indirimli elektrik tedariği sağlayabilir. Yepaş indirimli elektrik başvurusu için bu firmayla görüşebilirsiniz.

88 TL üzerinde faturanız varsa indirimli elektrik kullanabilirsiniz
Diğer bölgelerde bulunan aboneler gibi Yepaş'ın görev bölgesi olan Samsun, Çorum, Ordu, Amasya, Sinop ilerinde ikamet eden ve aylık ortalama 88 TL üzerinde elektrik faturası olan vatandaşlar bulunan elektrik tedarikçilerini değiştirerek indirimli elektrik kullanabilir.

Yeşilırmak Elektrik dışında, EnCazip'te öne çıkan indirimli elektrik tarifelerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz.

Tedarikçiİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Yıldırım Enerji
Yıldırım Enerji
%00 TL
Atlas Enerji
Atlas Enerji
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL

*Aylık ortalama 300 TL ödeyen bir ev tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.


Tedarikçiİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Yıldırım Enerji
Yıldırım Enerji
%00 TL
Atlas Enerji
Atlas Enerji
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL

*Aylık ortalama 1000 TL ödeyen bir işyeri tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.

Güncelleme : 20.10.2020 00:49


Yeşilırmak Elektrik Tarifeleri

Samsun, Çorum, Ordu, Amasya, Sinop illerinde ikamet eden tüketicilerin görevi elektrik tedarik şirketi olan Yeşilırmak Elektrik, elektrik tedarikçisini daha önceden değiştirmemiş tüm tüketicilerin elektrik enerjisini EPDK tarafından belirlenen tarifelerdeki fiyatlardan tedarik etmekle yükümlüdür. Yepaş Ekim 2020 itibariyla bu şekilde elektrik enerjisi tedariği gerçekleştiren ev tüketicilerine 0,3927 aktif enerjisi birim fiyatı ve 0,2124 dağıtım bedeli birim fiyatı ile, toplamda da vergiler dahil 0,7511 birim fiyattan hizmet vermektedir.

Yeşilırmak Elektrik İletişim Bilgileri

Adres: Karşıyaka Mah. Ulus 1 Sok. No:17 55080 CANİK - SAMSUN

Yeşilırmak Elektrik ile ilgili diğer sayfalar

Daha fazla bilgi alabilirsiniz...

    • Yeşilırmak elektrik fatura sorgulama ve ödeme işlemleri

    • Yeşilırmak elektrik YEDAŞ iletişim bilgileri

    • Elektrik abonelik iptali nasıl yapılır?