Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Karbon Ayak İzi Nedir?


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 ( 0 Oy )Karbon ayak izi terimi, uzun yıllardır yalnızca bilim insanları veya konu ile bilimsel anlamda alakadar olmuş belli başlı kişiler tarafından bilinen bir terim olsa da, son yıllarda sıkça duyduğumuz ve radyo yayınlarında, TV programlarında da karşımıza çıkmaya başlayan bir terim haline gelmiştir. Peki günlük hayatımıza girmeye başlayan karbon ayak izi terimi ne anlama gelir? Kişisel olarak karbon ayak izi hesaplaması nasıl yapılır ve nasıl düşürülür?

Karbon Nedir?

Aslında karbon bir elementtir. Karbon ayak izi ile alakalı tüm tartışmalar bazı bileşenler ile ilgilidir. Bunların başlıcaları karbondioksittir (CO2). Petrol, kömür gibi fosil kaynaklı yakıtların yakılması ile enerji elde edilmesi sonucu karbondioksit ortaya çıkar.

Sera Gazı

Karbondioksit ile ilgili en büyük çevresel problem ise bu gazın sera gazı olarak tabir ettiğimiz bir gaz olarak çevreye verdiği etkidir. Basitçe söylememiz gerekirse sera gazları dünyamızın atmosferi içinde birikir, bir sera etkisi yaparak güneş ışınlarının dünya yüzeyine çarptıktan sonra uzaya geri yansımasını engelleyerek gezegenimizin daha fazla güneş ışınına maruz kalması, neticesinde de gereğinden fazla ısınmasına sebep olan gazlardır. Bu bir döngüdür, güneş ışınları dünyanın yüzeyine çarpar ve doğal hallerinde uzaya geri salınarak dünyamızdan uzaklaşırlar. Sera gazı salınımı (ya da atmosferimizin çevresinde birikmiş sera gazı) ne kadar çok ise, bu sera gazı o kadar fazla tutucu etki yaparak daha da fazla güneş ışınının dünyamıza hapsolmasını sağlar. Ne kadar fazla sera gazı, o kadar fazla güneş ışığı, bir o kadar da fazla ısı oluşur. Bunun doğal dengenin dışına çıkacak miktarda oluşması ise dengeyi bozar ve sera gazı etkisi kürsel ısınmaya sebep olur.

Karbon Ayak İzi

Karbon ayak izi kelimesini daha önce duymuş, ancak bu kelime ile ilgili hiçbir bilgi ile karşılaşmamış olabilirsiniz. Basitçe anlatmamız gerekirse; bir kişinin karbon ayak izi, ürettiği ya da daha doğru bir ifade ile belirtmek gerekirse yaşam tarzı nedeniyle ortaya çıkmasına sebep olduğu karbona denilmektedir.

Bir kişinin karbon ayak izi hesabının yapılmasında seyahat ettiği taşıttan yediği yemeğe kadar her etkenin göz önüne alınması gerektiğinden, bu hesaplamanın yapılması da bir o kadar zordur. Karbon ayak izi hesaplaması yapmak her ne kadar zor olsa da, bunun yapılması için çeşitli genel geçer yöntemler mevcuttur. Bu hesaplamanın yapılması önemlidir çünkü eğer ne kadar karbon yarattığımızın farkına varabilirsek, bunu düşürmede o kadar etkili hareketler yapabiliriz.

Karbon Ayak İzi Nasıl Düşer?

Karbon salgılanmasına sebep olma ve salgılanan karbon miktarının düşürülmesi bireylerin tüketim alışkanlıkları ile ilgilidir. Karbon ayak izi hesaplaması yapılması için internette çok sayıda “hesap makinesi” bulunmaktadır. Size önerimiz bu hesaplama yöntemlerinden birini kullanarak öncelikle ortaya çıkmasına sebep olduğunuz karbon miktarının hesaplaması yapmanız ve daha sonrasında gereksiz olarak oluşmasına sebep olduğunuz karbon miktarını azaltmanız. Bunun için dünyada sıkça kullanılan birkaç öneriyi sizlerle paylaşmak isteriz.

Evinizde Karbon Ayak İzi

Hepimizin zamanının büyük bir çoğunluğu evde geçer. Bu yüzden de karbon salgılanmasında en büyük etkenler de evimizde gerçekleşen tüketimlerin sonucu ortaya çıkar. Basitçe söylemek gerekirse, ne kadar az fosil yakıt kaynağı tüketirseniz, karbon ayak iziniz de bir o kadar düşer. Bunun için hızlı birkaç önerimiz işinize yarayabilir: Evinizin yalıtımı iyi mi? Enerji tasarruflu ampulleri tercih ediyor musunuz? Teşvik için, elektrik üretim portföyünde yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak elektrik üreten santraller bulunan bir elektrik tedarikçisinin tarifesine geçtiniz mi? Elektrikli aletlerini kullanmadığınız zaman stand-by moduna almak yerine tamamen kapatıyor musunuz?

Son olarak eklememiz gerekirse; elektrik tedarikçinizi değiştirirken, portföyünde yenilenebilir kaynaklar kullanarak elektrik üretimi yapan santrallerinin yoğunluğu daha fazla olan tedarikçileri tercih edebilirsiniz. Ülkemizde malesef henüz %100 yenilenebilir enerji ya da %100 yeşil enerji kullanabilmeniz mümkün değil. Ancak yine de her zaman fiyat odaklı olmaktansa, biraz da çevre duyarlılığı ile hareket edip, yenilenebilir enerji kaynakları kullanan elektrik tedarikçileri tarifelerini, onları buna teşvik edebilmek amacıyla tercih edebilirsiniz. Böylelik sera gazı salınımını en aza indirgeyen yatırım faaliyetlerinde bulunan elektrik tedarikçilerini teşvik etmiş olur, müşterinin her geçen gün daha da önem kazandığı ve aynı doğrultuda daha çok avantaj elde ettiği elektrik sektöründe sözünüzü geçirir ve tüm şirketlerin düşük sera gazı salgılayan, daha düşük karbon ayak izi bırakan kaynaklar kullanarak elektrik üretimi yapmasına vesile olmuş olursunuz.


ÖNERİLEN DİĞER SAYFALAR