×
EnCazip Logo Beyaz
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru    ☰  

Ucuz Elektrik Geçiş Süreci


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu
Hemen Tasarruf Etmeye Başlayın

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 ( 2 Oy )İndirimli elektrik ve elektrik tedarikçisi değiştirme terimleri artık daha fazla aşina olduğumuz terimler haline geldi. EnCazip’te detaylı bilgiye sahip olabileceğiniz indirimli elektrik kullanabilme konusunun yanında bilmeniz gereken pek çok konu yer almaktadır.

Cazip Enerji altyapısı ile hizmet veren EnCazip’te indirimli elektrik tarifelerine geçiş yapmak sanıldığından çok daha kolay… Cep telefonu operatörünüzü değiştirir gibi basit birkaç işlemin ardından indirimli elektrik kullanmaya başlayabilirsiniz. Yani siz ulusal tarifelerden elektrik kullanmak yerine daha cazip koşullarla hizmet veren özel elektrik tedarikçilerine geçiş yapabilir, en cazip fiyatlar ile indirimli elektrik tarifelerinden yararlanabilirsiniz.

Tedarikçi Değiştirme Süreci

Daha önce indirimli elektrik kullanmış olanlar bu sürece aşinadır, biz bilmeyenler için konuyu detaylandırıyoruz. Tedarikçi değiştirme ve indirimli elektrik tarifelerine geçiş süreci biraz uzun olmasına rağmen tüm işlemler aslında gerekli sürede tamamlanmaktadır. Geçiş işlemleri Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. tarafından yönetilen bir sisteme kayıt yapılmasıyla başlamaktadır. EnCazip’te geçişinizin yapılmasını istediğiniz tedarikçi ve tarifesini seçtikten sonra geçiş talebiniz seçtiğiniz yeni tedarikçinize iletilir. Tedarikçiniz ise talebinizi bu sisteme işlemek zorundadır.

Eğer ki serbest tüketici hakkınızı ilk defa kullanıyorsanız yani daha önce tedarikçi değiştirmediyseniz, talebiniz en geç ayın 5. günü yapılmaktadır. Daha önce serbest tüketici hakkına sahip olup indirimli elektrik kullanan ve yine tedarikçi değişikliği yapmak isteyen tüketicinin talepleri de yeni tedarikçisine iletildikten sonra ayın 9. günü son gün olmak üzere talebi gerçekleştirilir.

Talebin yapılmasının ardından ayın 22.gününe kadar başvurusu yapılan sayaçlar mevzuatlara uygunluğunun denetiminin yapılmasıyla onaylanır veya reddedilir. Ayın 27. günü ise onaylanan başvuruların kesinleşmesiyle yeni ayın 1.günü itibariyle serbest tüketiciler seçim yaptığı tedarikçiye geçiş yapmış olur. Bu aşamadan sonra ise indirimli elektrik yeni tedarikçiniz tarafından temin edilir.

Endişelenmeyin! Yapılan işlemlerinizin her adımında EnCazip sizi e-posta ile bilgilendirecektir.

Tedarikçi Değiştirme Sürecinizi Hızlandırın!

İndirimli elektrik kullanabilmek için yaptığınız tedarikçi değişikliği işlemleriniz ortalama 4-6 hafta içinde sonuçlanmaktadır. Bu süreci hızlandırabilirsiniz.

Bunun için;

  • Serbest Tüketici Misiniz?

Tedarikçi değiştirme süreciniz başlamadan önce her yıl Ocak ayı sonunda belirlen serbest tüketici limitlerini geçip geçmediğinizi bölgenizdeki görevli dağıtım şirketinizden öğrenebilir, böylece geçiş işlemlerinizin olumsuz sonuçlanmasını engellemiş olursunuz.

  • Serbest Tüketici İseniz Devam Eden Bir Sözleşmeniz Var mı?

Daha önce indirimli elektrik kullanmadıysanız yani ilk defa elektrik tedarikçisi değişikliği yapıyorsanız ucuz elektrik kullanabilmeniz için hiçbir sorun yoktur. Asıl dikkat etmeniz gereken daha önce indirimli elektrik kullandıysanız veya kullanıyorsanız sözleşmenizin bitip bitmediği veya ne zaman biteceğidir.

Eğer ki devam eden elektrik satış sözleşmenizde yer alan maddeler arasında sözleşmenizi tek taraflı olarak sonlandırmak için bir yükümlülüğünüz yoksa tedarikçinize yazılı olarak bildirimde bulunarak sözleşmenizden vazgeçebilir, böylelikle yeni tedarikçinize geçiş işlemlerinizi gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Sözleşmenizdeki maddelerde sözleşme feshinden dolayı yükümlülük doğuran bir madde varsa eğer, mevcut tedarikçiniz sizden cayma bedeli adı altında cezai bir bedel talep etme hakkına sahip olabilmektedir. Bunu bilmenizin tek bir yolu var, sözleşmenizi kontrol edin!

Sözleşmenizin sona erme tarihini de bilmenizde yarar var. Sözleşmeniz EnCazip’e başvuru yaptıktan 2 ay sonra bitiyorsa ve tedarikçinize sözleşmenizin otomatik yenilenmemesine dair bildiriminizi yaptıysanız başka hiçbir işlem yapmanıza gerek duymuyoruz.

Geçiş süreci esnasında mevcut aboneliğinizin taşındığını varsayarsanız, aboneliğiniz ile ilgili herhangi bir iptal talebinde bulunmanıza gerek yoktur. Eski tedarikçinizden ayrıldığınız için bulunan mevcut aboneliğinizi sonlandırmanız, indirimli elektrik kullanabilmeniz için gerekli olan aboneliğin olmamasına neden olur. Bu nedenle geçiş işlemleriniz gerçekleştirilemez.