Ucuz Elektrik Geçiş Süreci

Cazip Enerji altyapısı ile hizmet veren EnCazip’te, indirimli elektrik tarifelerine geçiş yapmak sanıldığından çok daha kolay… Siz de birkaç basit adımda cep telefonu operatörünüzü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirerek indirimli elektrik kullanmaya başlayabilirsiniz.

Cazip Enerji altyapısı ile hizmet veren EnCazip’te, indirimli elektrik tarifelerine geçiş yapmak sanıldığından çok daha kolay… Siz de birkaç basit adımda cep telefonu operatörünüzü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirerek indirimli elektrik kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yazının geri kalanında, sizleri elektrik tedarikçisi değiştirme süreci hakkında kısaca bilgilendireceğiz.

Tedarikçi Değiştirme Süreci

Tedarikçi değiştirme ve indirimli elektrik tarifelerine geçiş süreci biraz uzun olmasına rağmen tüm işlemler aslında gerekli sürede tamamlanmaktadır. Geçiş işlemleri, Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. tarafından yönetilen bir sisteme kayıt yapılmasıyla başlamaktadır. EnCazip’te geçişinizin yapılmasını istediğiniz tedarikçi ve tarifesini seçtikten sonra geçiş talebiniz seçtiğiniz yeni tedarikçinize iletilir. Tedarikçiniz ise talebinizi bu sisteme işlemek zorundadır.

Eğer ki serbest tüketici hakkınızı ilk defa kullanıyorsanız yani daha önce tedarikçi değiştirmediyseniz, talebiniz en geç ayın 5. günü yapılmaktadır. Daha önce serbest tüketici hakkına sahip olup indirimli elektrik kullanan ve yine tedarikçi değişikliği yapmak isteyen tüketicinin talepleri de yeni tedarikçisine iletildikten sonra ayın 9. günü son gün olmak üzere gerçekleştirilir.

Talebin yapılmasının ardından, ayın 22.gününe kadar başvurusu yapılan sayaçların mevzuatlara uygunluğunun denetiminin yapılmasıyla başvuru onaylanır veya reddedilir. Ayın 27. günü onaylanan başvurular kesinleşir, yeni ayın 1.günü itibariyle de serbest tüketiciler seçim yaptığı tedarikçiye geçiş yapmış olur. Bu aşamadan sonra ise indirimli elektrik yeni tedarikçiniz tarafından temin edilir.

Bütün bu süreçler boyunca, EnCazip sizi e-posta ile bilgilendirir.

Tedarikçi Değiştirme Başvurusundan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Tedarikçi değiştirme başvurunuzu yapmadan önce, aşağıdaki konuları göz önünde bulundurmanızda fayda var:

Serbest Tüketici Misiniz?

Tedarikçi değiştirme süreciniz başlamadan önce her yıl ocak ayı sonunda belirlen serbest tüketici limitlerini geçip geçmediğinizi bölgenizdeki görevli dağıtım şirketinizden öğrenebilir, böylece geçiş işlemlerinizin olumsuz sonuçlanmasını engellemiş olursunuz. 2021 yılı itibarıyla, aylık 80 TL ve üzerinde elektrik faturası ödeyen herkes serbest tüketicidir.

Serbest Tüketici İseniz Devam Eden Bir Sözleşmeniz Var mı?

Daha önce indirimli elektrik kullanmadıysanız yani ilk defa elektrik tedarikçisi değişikliği yapıyorsanız ucuz elektrik kullanabilmenizin önünde hiçbir engel yoktur. Asıl dikkat etmeniz gereken daha önce indirimli elektrik kullandıysanız veya halen kullanıyorsanız sözleşmenizin bitip bitmediği veya ne zaman biteceğidir.

Eğer ki devam eden elektrik satış sözleşmenizde yer alan maddeler arasında sözleşmenizi tek taraflı olarak sonlandırmak için bir yükümlülüğünüz yoksa tedarikçinize yazılı olarak bildirimde bulunarak sözleşmenizden vazgeçebilir, böylelikle yeni tedarikçinize geçiş işlemlerinizi gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Sözleşmenizdeki maddelerde sözleşme feshinden dolayı yükümlülük doğuran bir madde varsa eğer, mevcut tedarikçiniz sizden cayma bedeli adı altında cezai bir bedel talep etme hakkına sahip olabilmektedir. Bunu bilmenizin tek bir yolu var, sözleşmenizi kontrol edin!

Sözleşmenizin sona erme tarihini de bilmenizde yarar var. Sözleşmeniz EnCazip’e başvuru yaptıktan 2 ay sonra bitiyorsa ve tedarikçinize sözleşmenizin otomatik yenilenmemesine dair bildiriminizi yaptıysanız başka hiçbir işlem yapmanıza gerek duymuyoruz.

Geçiş süreci esnasında mevcut aboneliğinizin taşındığını varsayarsanız, aboneliğiniz ile ilgili herhangi bir iptal talebinde bulunmanıza gerek yoktur. Eski tedarikçinizden ayrıldığınız için bulunan mevcut aboneliğinizi sonlandırmanız, indirimli elektrik kullanabilmeniz için gerekli olan aboneliğin olmamasına neden olur. Bu nedenle geçiş işlemleriniz gerçekleştirilemez.

Aboneliğinizin taşındığını varsayarsanız, aboneliğiniz ile ilgili herhangi bir iptal talebinde bulunmanıza gerek yoktur. Eski tedarikçinizden ayrıldığınız için bulunan mevcut aboneliğinizi sonlandırmanız, indirimli elektrik kullanabilmeniz için gerekli olan aboneliğin olmamasına neden olur. Bu nedenle geçiş işlemleriniz gerçekleştirilemez.