Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Tedarikçileri Karşılaştırma


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 ( 1 Oy )Elektrik fiyatları karşılaştırması yaparak faturanızda tasarruf edebilirsiniz. Elektrik fiyatları karşılaştırarak en cazip elektrik fiyatını bulabilmek için neye para harcadığınızı bilmek ve tedarikçinizi seçerken pek çok faktörü göz önüne almak önemlidir. Bu faktörleri aşağıda şu şekilde sıralayabiliriz:

Güncel Harcama ve Kullanım

Kullandığınız tarifenin yanı sıra güncel elektrik tedarikçilerinizin kim olduğunu öğrenin. Ayrıca geçtiğiniz 12 ayın kullanımlarını (harcanan veya aylık birimleri) not edin. Etkili birim elektrik fiyatları karşılaştırması yapmak için size yardımcı olan bu anahtar bilgilere sahip olmak önemlidir. Tedarikçiler ve tarifelerinizi bulmak için rehberimize göz atabilirsiniz.

Ödeme Yöntemleri

Tedarikçilerin sundukları ödeme yöntemlerini göz önünde bulundurun. Otomatik ödeme ile ödeme yapmak genellikle tüketiciler için çok daha kolay olan bir seçenek olmaktadır. Ayrıca bazı tedarikçilerin internet siteleri üzerinden ödeme yapabilir, internet bankacılığı veya havale ile ödeme yöntemini seçebilir, dilerseniz de PTT şubeleri aracılığı ile de ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Müşteri Hizmetleri

Müşteriler elektrik fiyatları karşılaştırması yaptığında bir en önemli önceliği, en ucuz fiyatı veren tarife ile maksimum tutarda para tasarrufu sağlamaktır. Ancak seçeceğiniz tedarikçinizin müşteri hizmetlerinde ne kadar başarılı olduğunu incelemenizi tavsiye ederiz. Zira, müşteri hizmeti önemlidir ve birkaç kuruş tasarruf için kurban edilmemelidir. Tüm elektrik tedarikçileri ile ilgili detayları inceleyebilmek için karşılaştırma bölümünü inceleyin.

Tarife Türleri

Elektrik fiyatları karşılaştırılırken, tarifeleri incelemek ayrıca önemlidir. Değişken bir tarife şimdi daha ucuzken artan elektrik fiyatları ile yükselebilir, sizi daha zor bir durumda bırakabilir.

İndirim garantili tarifeler; Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından 3 ayda bir belirlenen ulusal tarife elektrik fiyatları üzerinden tedarikçinin belirli indirim oranı uygulayarak sunduğu tarifelerdir. Bu tarifelerde 3 ayda bir elektrik fiyatları güncellemesi yapılırken fiyatların artması yada düşmesi halinde tarifelerdeki birim elektrik fiyatları da etkilenir.

Sabit fiyatlı tarifeler; diğer adıyla zamlanmayan tarifeler, ulusal tarife elektrik fiyatları artışından veya düşüşünden etkilenmeyen tarifelerdir. Bir birim fiyata sabitlenmiş olan bu tarifeler ile sözleşme süresi boyunca aynı birim fiyattan elektrik kullanmış olursunuz.

Fiyat garantisi olmayan tarifeler ise; elektrik tedarikçileri tarafından belirli bir indirim uygulanmış olan fakat tedarikçinin bu indirim oranını uygulayıp uygulamamakta serbest olduğu ve dilediği zaman elektrik fiyatları üzerinde değişiklik yapabileceği tarifelerdir. Diğer tarifelere bakıldığında tercih edilme oranı düşük olan bu tarifeler tüketicilerin ne kadar tasarruf edebileceğini kesin olarak belirtmediğinden dolayı avantaj sağlayamamaktadır. Tedarikçi ile yapacağınız sözleşmelerinizi mutlaka inceleyin. Sözleşmelerin minimum süresine ve cayma bedellerine dikkat edin. Düşük birim fiyatlı ucuz bir elektrik tarifesi size çok cazip gelebilir fakat eğer uzun süreli ve yüksek cayma bedeli talep eden bir tarife sözleşmesi ise bu, sizi tasarruftan çok zarara sokabilir. Ayrıca tarifede teminat bedeli ödemeniz gerekip gerekmediğine ve PSH dediğimiz Perakende Satış Hizmet Bedeli alınıp alınmadığına dikkat etmenizi öneririz.

Faydalar

En ucuz elektrik fiyatları olan tarifeyi veya indirimi az olmasına rağmen daha çok faydası olabilecek tarifeleri de seçebilirsiniz.Hangisinin daha çok fayda sağlayabileceğini düşünün. Şöyle ki; Migros’tan alışveriş yaparak Money Club Kart için puan biriktirdiğinizi varsayalım. Seçebileceğiniz tarifeler arasında Migros ile işbirliği yapan ve tarifesini seçen tüketicilere yüksek oranda puan kazandıran bir tedarikçi olabilir. Böylelikle ucuz elektrik kullanabilmenin yanı sıra alışveriş sırasında kazandığınız bu puanları paraya çevirebilebilirsiniz. Böylece tabiri caizse bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz. Bu da daha ucuz olan elektrik tarifesini seçtiğinizde yapacağınız tasarruftan daha kazançlı olabilir.

Bazı elektrik tedarikçileri ise yılık yapacağı küçük bir indirim karşılığında online fatura almayı kabul edenlere e-fatura gönderebilir. Bu da biraz daha ucuz elektrik kullanabilmeniz anlamına gelebilir.

 

TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 

*Aylık ortalama 300 TL ödeyen bir ev tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.


TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 

*Aylık ortalama 1000 TL ödeyen bir işyeri tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.

Güncelleme : 10.12.2018 00:49ÖNERİLEN DİĞER SAYFALAR