Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Sıkça Sorulan Sorular


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 ( 2 Oy )EnCazip nedir?
EnCazip, Türkiye’nin ilk ve en büyük elektrik tedarikçileri karşılaştırma ve internetten elektrik tedarikçisi değiştirme servisidir. Faaliyetlerine 2013 yılında CazipEnerji markası altında başlamış olan ve Cazip Enerji Ticareti A.Ş. tarafından işletilen sistem, bugün EnCazip markası altında uluslararası ortaklı bir şirket olarak faaliyetlerine devam etmektedir.
EnCazip; tüketicilerin ücretsiz olarak faydalanabileceği, elektrik tedarikçilerinin tarifelerini karşılaştırarak internet üzerinden tedarikçi değiştirebilecekleri en büyük internet sitesidir. EnCazip güveni ile elektrik tedarikçinizi değiştirebilir ve tasarruf etmeye kısa sürede başlayabilirsiniz.
Serbest tüketici ne demek?
Ülkemizde güncellenen kanun ve yönetmeliklerle birlikte aylık ortalama 68 TL ve üzerinde elektrik faturası ödeyen herkes, cep telefonu operatörünü değiştirir gibi elektrik tedarikçisini değiştirebilen tüketicilere kanunlarda verilen isimdir. 68 TL ve üzerinde aylık elektrik faturası ödeyenlerin elektrik tedarikçilerini değiştirmeleri serbest olduğundan, bu tüketicilere serbest tüketici adı verilmektedir. Eğer aylık ortalama 68 TL elektrik faturası ödüyorsanız, sizin de elektrik tedarikçinizi değiştirmeniz serbesttir.
Elektrik tedarikçisi değiştirmek mümkün mü?
Evet. Yeni yasalarla birlikte artık tüketicilere elektrik tedarikçisi değiştirme hakkı verilmiştir. Artık elektrik tedarikçinizi değiştirerek farklı fiyat ve koşullarda elektrik kullanabiliyorsunuz. Bu, 2001 yılında başlayan ancak zaman içinde daha da yaygınlaşan bir durumdur. Tedarikçi değişikliğinin ilk başladığı dönemlerde serbest tüketici limitleri daha yüksek seviyelerdeydi ve ancak yüksek tüketime sahip kullanıcılar bu haktan yararlanıyordu. Ancak günümüzde bu limitler düştü ve ev kullanıcıları da dahil olmak üzere tüm abone grupları bu haktan faydalanmaya başladı.
Elektriği devletten almıyor muyuz?
HAYIR. Elektrik piyasasının özelleştirilmesi ve serbestleştirilmesiyle birlikte artık tüm elektrik dağıtım şirketleri özel şirketler olmuştur. Ayrıca artık özel sermayeli elektrik üretim ve tedarik şirketleri de kurulmuş, tüketicilerin elektrik enerjisini artık bu firmalar tedarik etmeye başlamıştır. Elektrik faturalarınıza dikkatlice bakarsanız, elektrik faturasının artık bir elektrik dağıtım şirketi tarafından değil, bir elektrik tedarikçisi tarafından kesildiğini göreceksiniz.
Yani artık tüketicilerin hiçbirisi elektrik enerjisini devletten almıyor, herbiri özel sermayeli şirketler olan elektrik tedarikçilerinden alıyor. Devlet tüketicilere elektrik satışı yapmaktan artık tamamıyla çekilmiş ve bu işi özel şirketlere bırakmıştır. Devlet yalnızca düzenleyici ve denetleyici mekanizma olarak sektörde görev yapmaktadır.
Elektrik tedarikçimi değiştirirken elektriğim kesilir mi?
HAYIR. Tedarikçi değiştirme işlemleri elektrik piyasası sistemi üzerinden kayıt açılarak yapılmaktadır. Eski tedarikçiniz bu kaydın açılmasının ardından bilgilendirilir ve alacak-verecek hesabınızın kapanması için son faturanızı keser. Son faturanızın kesilmesinin ardından kaydınız, yeni tedarikçinizin portföyüne aktarılır ve o andan itibaren yeni tedarikçinize geçişiniz sağlanmış olur. Eski tedarikçinizin son okuması, yeni tedarikçinizin ilk okuması olur. Arada boşluk yoktur. Yani yeni tedarikçinize geçişiniz sistem üzerinde yapıldığından elektriğinizin kesilme ihtimali yoktur. Hatta; tedarikçinizin değiştiğini, yeni tedarikçinizden fatura gelene kadar anlamayacaksınız bile. Bu kadar kolay. Tek değişiklik yeni tedarikçinizden fatura gelmesi olacak.
Kablo veya sayaç değişikliği yapmama gerek var mı?
HAYIR. Sayacınız değişmeyecek, kablo değişikliği olmayacak. Tedarikçi değiştirme işlemleri elektrik piyasası sistemi üzerinden kayıt açılarak yapılmaktadır. Eski tedarikçiniz bu kaydın açılmasının ardından bilgilendirilir ve hesabınızın kapanması için son faturanızı keser. Son faturanızın kesilmesinin ardından kaydınız, yeni tedarikçinizin portföyüne aktarılır ve o andan itibaren yeni tedarikçinize geçişiniz sağlanmış olur. Eski tedarikçinizin son okuması, yeni tedarikçinizin ilk okuması olur. Okumaların yapıldığı sayaç veya elektrik enerjisinin sizlere iletildiği kablolar değişmez.
Tedarikçi değiştirince kullandığım elektrik enerjisinin kalitesinde değişiklik olur mu?
HAYIR olmaz. Aslında elektrik tedarikçinizi değiştirince, fiziki anlamda kullandığınız elektrik değişmez bile. Cep telefonu operatörü değişikliğinin aksine elektrik tedarikçisi değiştirince altyapı veya ürün değişmez. Bunun sebebi elektrik piyasasının yapısından kaynaklanıyor.
Basit olarak anlatmamız gerekirse; elektrik sistemi bir havuzdur ve üreticiler ile tüketiciler aynı havuzun içindedir. Siz elektrik tüketirken aslında bu havuzun içinden elektrik çekmiş olursunuz. Üretilen elektrik de bu havuza verildiğinden herkesin üretip bu havuza verdiği elektrik birbirine karışır. Dolayısı ile aslında tüm tüketiciler aynı elektriği kullanır. Ancak, sizin tedarikçiniz, sizin kullandığınız elektrik kadar elektriği bu havuza vermekle yükümlü olur. Yani siz ayda 100 birim elektrik kullanıyorsanız, elektrik tedarikçiniz bu havuza 100 birim elektrik verir. Tedarikçinizin verdiği bu elektriğin üretim maliyeti ise ayrı bir şeydir ve bu tedarikçinizin işleyişi ile ilgilidir. Yani eğer tedarikçiniz havuza verdiği elektriği ucuza mal edebiliyorsa sizeucuz elektrik faturası keser.
Tedarikçimi değiştirmemde bir risk var mıdır?
Risk yoktur. Riskten kastınız elektrik enerjinizin kesilmesi ise böyle bir risk kesinlikle yoktur, elektrik enerjiniz bu yüzden kesinlikle kesilmez. Bu imkansızdır. Riskten kastınız maddi risk ise; eğer daha önce elektrik tedarikçi değiştirmediyseniz, zaten en pahallı elektrik tarifelerindesiniz demektir ve sizin için hiçbir maddi risk de yoktur. Tedarikçi değiştirmede hiçbir koşul altında bir risk yoktur, ancak bu konu ile ilgili olarak yeni tedarikçinizin sözleşme şartlarını biliyor olmanız gerekmektedir. Unutmayın, EnCazip tedarikçileri, EnCazip’te açıklanan şartlardan başka hiçbir şartla tüketicilere elektrik enerjisi satışı yapamazlar.
Elektrik faturamı kim kesecek?
Tedarikçi değiştirmeniz durumunda faturalarınız yeni elektrik tedarikçiniz tarafından kesilecektir.
İki kere fatura kesilme ihtimali var mı?
Geçiş tarihinden sonra, eski tedarikçinizden son faturanızın kesilmesinin hemen ardından yeni tedarikçiniz tarafından faturalandırılmaya başlayacaksınız. Aynı tüketim için 2 kere para ödemeyeceğinizden kesinlikle emin olabilirsiniz.
Mevcut tedarikçim ile sözleşmem var mıdır?
Eğer daha önce serbest tüketici olarak indirimli elektrik kullanıp, mevcut tedarikçiniz ile sözleşme imzalamadıysanız mevcut tedarikçiniz ile sözleşmeniz yok demektir ve hemen tedarikçinizi değiştirip yeni tedarikçinizin portföyüne geçebilirsiniz. Eğer daha önce sözleşme imzalayıp indirimli elektrik kullandıysanız, sözleşmenizin ne zaman sona ereceğini veya sözleşmenizden vazgeçme hakkınız olup olmadığını eski tedarikçiniz ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. Eski tedarikçiniz ile imzaladığınız sözleşmeyi sakladıysanız, bu sözleşmenin üzerinde bu bilgileri kolayca bulursunuz. Aksi halde eski tedarikçiniz sistemde sizin yeni tedarikçiye geçiş talebinizi gördüğünde bu talebi reddetme ve sizi portföyünden çıkarmama hakkına sahip olur.
Tedarikçi değiştirince faturaları nereye ödeyeceğiz?
Tedarikçi değiştirme işleminizin tamamlanmasından sonra yeni tedarikçiniz tarafından tüm ödeme detayları sizinle paylaşılacaktır. Tedarikçiler çoğunlukla banka kanalıyla ödeme kabul ederler.
EnCazip tedarikçileri Türkiye’deki bankaların tamamına yakınıyla anlaşmalıdır ve ödemelerinizi genellikle masrafsız olarak, banka kanalıyla kolayca yaparsınız. Böylece gişelerde sıra beklemez, gereksiz vakit kayıplarından kurtulmuş olursunuz. EnCazip tedarikçileri sizlere ödeme noktaları konusunda her türlü kolaylığı sağlarlar. Yeni tedarikçinize fatura ödemek, eski tedarikçinize fatura ödemenizden hiçbir farkı olmayacaktır ve geçişiniz ardından tüm ödeme detayları sizinle paylaşılacaktır.
Sayacım nasıl okunacak?
Elektrik sayaçlarını bölgelerdeki görevli dağıtım şirketleri okur. Unutmayın! Daha önce de söylediğimiz gibi, artık dağıtım şirketleri elektrik satmazlar ve tek görevleri elektrik kablolarını ve sayaçlarını yönetmektir. Sayaç okuma da bu sisteme dahil olduğundan, dağıtım şirketleri kanunen zorunlu tutuldukları iş olan sayaç okumalarını yaparlar.
Ayrıca bunun için de ücret tahsil ederler, faturanızın üzerinde cüzi de olsa bir ücret tahsil edildiğini göreceksiniz. Bu ücretin adı Sayaç Okuma Bedelidir (ya da PSH Sayaç Okuma). Parasını verdiğiniz bir hizmeti alırsınız, içiniz rahat olsun.
Elektrik kesintisi durumlarında kiminle irtibata geçmem gerekir?
Elektrik kablolarının içinin boş olduğunu düşünün. Elektrik kablolarının her türlü bakımı, arızalarının onarımı elektrik dağıtım şirketlerine aittir.
Elektrik tedarikçilerinin işi, elektrik kablolarını elektrikle enerjisi ile doldurmaktır. Yani elektrik kablolarını ve sayaçlarını işleten görevli şirketler, elektrik dağıtım şirketleridir. Elektrik hatları ile ilgili tüm arıza, kesinti, bakım ve sayaç okuma konularında tek yetkili bağlı olduğunuz elektrik dağıtım şirketidir ve size hizmet vermekle yükümlüdür. Eğer elektrik faturalarınıza dikkatlice bakarsanız, faturaların üzerinde dağıtım bedeli diye bir kalem olduğunu göreceksiniz.
Bu bedel tam da bunun için sizlerden alınmakta ve elektrik dağıtım şirketlerine aktarılmaktadır. Aslında elektrik kablo ve sayaçlarının bakımı için sizler para ödersiniz ve devamında da parasını verdiğiniz bir hizmetten yararlanırsınız, elektrik kesintisi ve arıza durumlarında "Ben para verdiğim hizmeti neden alamıyorum?" diye haklı olarak elektrik dağıtıcınıza sorarsınız. Bölgenizde arıza olursa, tedarikçisini değiştirmemiş olan yan komşunuzla, tedarikçisini değiştirmiş olan üst komuşunuz ve sizin elektriğiniz aynı anda kesilir.
Tedarikçimi değiştirirken eski tedarikçimi aramama gerek var mı?
Hayır. Talebinizi onaylamanızın ardından sistemde yeni tedarikçiniz ile yapacağınız sözleşmenizi göreceksiniz. Bu sözleşme e-posta adresinize de gönderilecektir. Aynı sözleşmeyi hizmet ekibimiz ya da anlaşmalı aracı kurumumuz randevu ile adresinize getirecek ve imzanızı alacaktır. Sözleşmeyi imzalamanızın ardından yeni tedarikçiniz sisteme geçiş talebi kaydınızı açacak ve bu talep eski tedarikçiniz ile sistem üzerinden paylaşılacaktır. Eski tedarikçinize borcunuz yoksa, bu talebi kanunen onaylamama hakkı yoktur. Bu yüzden eski tedarikçiniz ile herhangi bir şekilde iletişime geçmenize gerek yoktur.
Ne kadar sürede elektrik tedarikçim değişmiş olur?
4 ile 6 hafta arasında! Tedarikçinizi değiştirmek için başvurduktan sonra eski tedarikçiniz size son faturanızı gönderecek. Bu son faturanın kesildiği andan itibaren yeni tedarikçinizin sistemine dahil olacaksınız ve bu andan itibaren elektrik kullanımınız yeni tedarikçiniz tarafından faturalandırılacaktır. Bu işlem sistem üzerinde yapılacağından, herhangi bir şekilde elektriğiniz kesintiye uğramayacaktır. Yeni tedarikçinizden gelecek faturanız 1 bazı durumlarda 2 fatura sonra gelebilir;
- Yeni Tedarikçi Kayıt işlemi her ayın 5’ine kadar yapılmaktadır.
- Aynı ayın 22. günü geçiş sonuçları belli olmaktadır.
- Bir sonraki ayın 1. günü elektrik tedarikçiniz değişmiş olur.

 


ÖNERİLEN DİĞER SAYFALAR