Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Trakya Elektrik Perakende Satış A.Ş. | TREPAŞ


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 ( 1 Oy )Türkiye Elektrik Kurumu bünyesinde 1970 yılından 1994 yılına kadar yürütülen dağıtım faaliyetleri sonrasında TEDAŞ çatışı altında elektrik enerjisinin dağıtım faaliyetlerini gerçekleştiren Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ) 2004 yılında TEDAŞ hakkında özelleştirilme kararının alınması ile birlikte özelleştirilmeye alınmıştır. TEDAŞ’ın özelleştirilmeye alınmasıyla bünyesinde dağıtım faaliyetlerini gerçekleştiren dağıtım şirketleri de özelleştirilme sürecine dâhil edilmesi söz konusu olmuştur. Ülkemiz 21 ayrı dağıtım bölgesine ayrılmış ve TEDAŞ bünyesinde faaliyetlerini sürdüren dağıtım şirketlerinin %100 oranındaki hisseleri farklı şirketlere satılmıştır. TREDAŞ bu 21 ayrı dağıtım bölgelerinden 13 numaralı bölgede hizmetlerine devam etmiştir.

1995 yılında kurulan ve Trakya Bölgesi’nde elektrik dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini yerine getiren TREDAŞ Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde 20 yıla yakın bir süredir dağıtım faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. 2004 yılında özelleştirilme kapsamında incelenmeye alınan Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ), 12.07.2006 tarihinde TEDAŞ ile devir sözleşmesi yapmıştır. TEDAŞ’a geçen hisseler ve işletme hakkı, özelleştirilme kapsamında gerçekleştirilen ihale sonucunda 575 milyon Dolar bedel ile IC Holding Enerji Grubu’na satılmıştır. IC Holding, TREDAŞ şirketini 2012 yılında bünyesine katarak elektrik dağıtım sektöründe önemli bir adım atmıştır.

Trakya Elektrik Perakende A.Ş. (TREPAŞ) Kuruluşu

4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nun ilgili hükümleri çerçevesinde ülkemizde elektrik enerjisinin dağıtımı ve perakende satışı faaliyetlerinin birbirinden ayrıştırılarak, ayrı tüzel kişilikler tarafından yürütülmesi gerekliliği kararı alınmıştır. Trakya Elektrik Perakende A.Ş. (TREPAŞ) 01 Ocak 2013 tarihinden itibaren elektrik enerjisinin dağıtım faaliyetlerini gerçekleştiren TREDAŞ şirketinden ayrılarak yalnızca elektrik perakende satış faaliyetlerini gerçekleştirmeye yönelik olarak hizmet vermeye başlayabilmek adına kurulmuş bir elektrik tedarik şirketidir.

Trakya Elektrik Perakende A.Ş. (TREPAŞ) görevli elektrik tedarikçileri şirketi niteliği ile serbest tüketici olarak adlandırılmayan yani yıllık elektrik faturası ortalama 130 TL limiti tutarının altında olan abonelere dolayısıyla farklı tedarikçi şirketlerden elektrik enerjisini temin edemeyen abonelere perakende satış faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. TREPAŞ, aynı zamanda serbest tüketici kimliği kazanmış farklı tedarikçi şirketlerden elektrik kullanabilme hakkına sahip olan ancak bu hakkını kullanmayan elektrik abonelerine elektrik enerjisi teminini son kaynak tedarikçisi vasfıyla bölgedeki tedarikçi şirket olarak TREPAŞ sağlamaktadır. Trakya Elektrik Perakende A.Ş. (TREPAŞ) tüm Türkiye’de serbest tüketici kimliği kazanmış bütün elektrik aboneleri ile ikili anlaşma yaparak elektrik enerjisinin perakende satışında bulunabilmektedir.

Trakya Elektrik Abonelik İşlemleri

Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde ikamet eden tüketicilerin elektrik abonelik işlemleri için bölgenin görevli elektrik tedarikçisi Trakya Elekrik'e başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Elektrik abonelik işlemleri yapmadan önce evraklarınızın eksiksiz olduğundan emin olmanız gerekir. Elektrik abonelik başvuruları 1 ile 5 gün içinde sonuçlandırılmaktadır. Buna yeni abonelik açtırma, elektrik bağlatma gibi işlemler de dahildir.

Trakya Elektrik Abonelik İşlemleri İçin Gerekli Belgeler (Bireysel)
- Kimlik Fotokopisi Bireysel (Şahıs) Başvuruları İçin
- İkametgah
- Daha Önce Kullanılan Tesisat Numarası
- Vergi Kimlik Numarası Fotokopisi (Aslı ile birlikte)
- Vatandaşlık Numarası
- Ev Sahipleri İçin Tapu
- Kiracılar İçin Kira Kontratının Fotokopisi (Aslı ile birlikte)

İlk abonelik işlemleri, perakende satış şirketleri aracılığı ile gerçekleştirilebileceği gibi bu bölgedeki görevli elektrik dağıtım firması Trakya Elektrik ile de irtibata geçebilirsiniz.

Elektrik aboneliği yasal olarak kullanıcı üzerine olmalıdır!
Tapu sahibi ya da kiracı farkı olmaksızın tüm elektrik abonelikleri kullanıcı adına kayıtlı olmalıdır. Örneğin kiracıysanız elektrik aboneliğinin sizin adınıza olması gerekmektedir. Aksi haller kanuna aykırı olduğundan cezai yaptırıma tabiidir.

Trakya Elektrik Abonelik Ücreti 2018

Ülkemizde elektrik piyasaları EPDK tarafından yönetilmektedir. Geçerli kanunlar, EPDK yönetmelik ve kararları uyarınca ilk defa abonelik başvurusunda bulunacak tüketicilerin belirli bir abonelik ücreti ile yine aynı şekilde belirlenen güvence bedellerini ödemeleri gerekmektedir. Abonelik ücretleri bir defalık olarak ödenirken, güvence bedeli yalnızca elektrik tedarik süresi için emanet olarak verilir ve tedarikçi değişikliği olması durumunda tüketiciye iade edilir. 2018 yılı Trakya Elektrik Abonelik ücreti, diğer tüm görevli elektrik tedarik şirketleri ile aynıdır ve aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Abone Grubu (Sözleşme Gücü) Damga Vergisi Açma/Kesme Ücreti Güvence Bedeli
Mesken (5kW) 0,93 TL 22,30 TL 99 TL
Mesken (6kW) 1,12 TL 22,30 TL 118,80 TL

*Bu birim fiyatlara göre ücret en az 5kW üzerinden hesaplanmaktadır. Bu fiyatlar 2018 yılı için geçerli bedellerdir.

Trakya İndirimli Elektrik Başvurusu

Daha önce bahsettiğimiz gibi Trakya Elektrik bir görevli elektrik şirketidir. Ancak sahip olduğu lisans uyarınca şirkete verilen görev dışında diğer elektrik tedarikçileri gibi tüm bölgedeki tüketicilere indirimli elektrik tedariği sağlayabilir. Trakya Elektrik indirimli elektrik başvurusu için bu firmayla görüşebilirsiniz.

68 TL üzerinde faturanız varsa indirimli elektrik kullanabilirsiniz
Diğer bölgelerde bulunan aboneler gibi Trakya Elektrik'in görev bölgesi olan Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli ikamet eden ve aylık ortalama 68 TL üzerinde elektrik faturası olan vatandaşlar elektrik tedarikçilerini değiştirerek indirimli elektrik kullanabilir.

Trakya Elektrik dışında, EnCazip'te öne çıkan indirimli elektrik tarifelerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz.

TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 

*Aylık ortalama 300 TL ödeyen bir ev tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.


TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 

*Aylık ortalama 1000 TL ödeyen bir işyeri tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.

Güncelleme : 21.11.2018 00:49


Trakya Elektrik Tarifeleri

Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde ikamet eden tüketicilerin görevi elektrik tedarik şirketi olan Trakya Elekrik, elektrik tedarikçisini daha önceden değiştirmemiş tüm tüketicilerin elektrik enerjisini EPDK tarafından belirlenen tarifelerdeki fiyatlardan tedarik etmekle yükümlüdür. Trakya Elektrik Kasım 2018 itibariyla bu şekilde elektrik enerjisi tedariği gerçekleştiren ev tüketicilerine 0,345298 TL/kWh aktif enerjisi birim fiyatı ve 0,133206 TL/kWh dağıtım bedeli birim fiyatı ile, toplamda da vergiler dahil 0,597231 TL/kWh birim fiyattan hizmet vermektedir.

Trakya Elektrik İletişim Bilgileri

Adres: 100. Yıl Mahallesi, Barbaros Caddesi, No: 24/2 Süleymanpaşa TEKİRDAĞ

Trakya Elektrik ile ilgili diğer sayfalar


ÖNERİLEN DİĞER SAYFALAR