Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Aras Elektrik Perakende Satış


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 ( 2 Oy )Aras Elektrik Perakende Satış A.Ş. Erzurum, Erzincan, Ağrı, Ardahan, Kars, Bayburt, Iğdır illerimizde görevli perakende elektrik tedarik şirketi olarak hizmet vermektedir. 31.12.2013 tarihli perakende elektrik satış lisansına sahip olan Aras Elektrik, 01.01.2013 tarihi itibariyle dağıtım faaliyetleri ile perakende satış faaliyetlerinin ayrılması sonucunda sadece perakende elektrik satış hizmeti vermektedir. Hizmet verdiği bölgede yaklaşık 2.250 milyon nüfusa sahip olan Aras Elektrik, 880 bin aboneye hizmet vermektedir.

Görevli elektrik tedarik şirketi olan ve 3 numaralı dağıtım bölgesinde hizmet veren Aras Elektrik, bölgesindeki serbest tüketici olmayan veya serbest tüketici olup da henüz tedarikçisini değiştirmeyen abonelerin son kaynak tedarikçiliğini yapmaktadır.

Elektrik perakende satış hizmeti verdiği toplamda 2 milyon 226 bin 155 müşterisi bulunan Aras Elektrik, ayrıca tüm Türkiye’de serbest tüketici olan abonelere anlaşma yoluyla indirimli elektrik satışında bulunabilmektedir.

Tarihçe

Elektrik piyasasında gerçekleştirilen faaliyetlerin bir bütünlük içerisinde gerçekleştirilebilmesi amacıyla 15.07.1970 tarihinde Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) kurulmuştur. Üretim, dağıtım, iletim faaliyetlerinin tümü Türkiye Elektrik Kurumu bünyesinde toplanmıştır. Sonrasında belediye ve köylere bağlı tüm elektrik tesisleri ve işletmeleri Türkiye Elektrik Kurumu’na devredilmiştir.

1994 yılında Türkiye Elektrik Kurumu’nun hukuki varlığı sona erdirilerek Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş. (TEAŞ) ve Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) olarak iki farklı tüzel kişilik haline gelmiştir. Böylelikle elektrik faaliyetlerinin ayrıştırılması yapılmış ve çok daha verimli bir piyasanın olması sağlanmıştır. TEK’e bağlı olan işletmeler ise TEDAŞ’a devredilerek faaliyetlerin devamı sağlanmıştır.

Hizmetlerin 2004 yılına kadar sürdürülmesi sonrasında TEDAŞ özelleştirilme kapsam ve programına alınmıştır. Dağıtım müesseselerinin de özelleştirilme kapsamına alınmasıyla ülkemiz dağıtım faaliyetlerinin daha verimli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için öncelikle 21 dağıtım bölgesine ayrılmıştır. Sonrasında bu 21 dağıtım bölgesinde hizmet vermek üzere 20 dağıtım şirketi (KCETAŞ zaten imtiyazlı ve özel görevli tedarikçi olduğu için dahil değildir.) görevlendirilmiştir. Erzurum, Ardahan, Ağrı, Kars, Iğdır, Erzincan ve Bayburt illerini kapsayan 3 numaralı dağıtım bölgesinde faaliyetleri yerine getirmek amacıyla Aras Elektik Dağıtım A.Ş. kurulmuştur.

Bölgenin dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini yürütmekte olan Aras Elektrik için aynı yıl özelleştirilme kararı alınmıştır. TEDAŞ’a ait hisselerin satışı için ihaleye çıkarılmıştır. 28 Haziran 2013 tarihinde yapılan ihale sonucunda Çalık- Kiler grubuna satılan Aras Elektrik, 17.08.2013 tarihi itibariyle devir işlemleri tamamlanarak Çalık- Kiler Grubu bünyesinde hizmetlerine devam etmektedir.

Faaliyetlerin Ayrımı ve Kuruluş

Özelleştirilme sonrasında Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan kararla 01.01.2013 tarihinden itibaren dağıtım faaliyetleri ile perakende satış faaliyetleri birbirinden ayrı tüzel kişilikler tarafından yürütülmesi gerekmiştir. Bu kararın yerine getirilmesi amacıyla Aras Elektrik Dağıtım A.Ş. sadece bölgenin elektrik dağıtım faaliyetlerini yerine getirmeye devam etmiştir. Perakende satış faaliyetlerinin yerine getirilmesi için ise Aras Elektrik Perakende Satış A.Ş. kurulmuştur. 13.12.2012 tarihinde kuruluşu gerçekleşmiş ve 31.12.2012 tarihinde tescillenerek hizmetlerine başlamıştır.

Aras Elektrik Abonelik İşlemleri

Erzurum, Erzincan, Ağrı, Ardahan, Kars, Bayburt ve Iğdır illerinde ikamet eden tüketiciler elektrik abonelik işlemleri için bölgenin görevli elektrik tedarikçisi işlemleri için Aras Elektrik’e başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bu işlemleri yapmadan önce tüketici evraklarınının eksiksiz olduğundan emin olması gerekmektedir. Elektrik siz sözleşmeyi imzaladıktan sonra, kullanım yeri bölgesinde 2-5 gün içerisinde kullanıma açılmış olacaktır. Aynı zamanda buna abonelik açtırma, elektrik bağlatma gibi işlemleride kapsamaktadır.

Aras Abonelik İşlemleri İçin Gerekli Belgeler (Bireysel)
- Kimlik Fotokopisi Bireysel (Şahıs) Başvuruları İçin
- İkametgah
- Daha Önce Kullanılan Tesisat Numarası
- Vergi Kimlik Numarası Fotokopisi (Aslı ile birlikte)
- Vatandaşlık Numarası
- Ev Sahipleri İçin Tapu
- Kiracılar İçin Kira Kontratının Fotokopisi (Aslı ile birlikte)

Sıfırdan bir abonelik işlemleri, perakende satış şirketleri aracılığı ile gerçekleştirilebileceği gibi bu bölgedeki görevli elektrik dağıtım firması Aras Elektrik ile de irtibata geçebilirsiniz.

Elektrik aboneliği yasal olarak kullanıcı üzerine olmalıdır!
Tapu sahibi ya da kiracı farkı olmaksızın tüm elektrik abonelikleri kullanıcı adına kayıtlı olmalıdır. Örneğin kiracıysanız elektrik aboneliğinin sizin adınıza olması gerekmektedir. Aksi haller kanuna aykırı olduğundan cezai yaptırıma tabiidir.

Aras Elektrik Abonelik Ücreti 2018

Elektrik abonelik ücreti içerisinde bulunan yılın güvence bedeline göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda sayacın bağlantı gücüne göre hesaplanmaktadır. Elektrik abonelik ücretini tedarikçi firma değil EPDK belirlemektedir. Geçerli kanunlar, EPDK yönetmelik ve kararları uyarınca ilk defa abonelik başvurusunda bulunacak tüketicilerin belirli bir abonelik ücreti ile yine aynı şekilde belirlenen güvence bedellerini ödemeleri gerekmektedir. Abonelik ücretleri bir defaya mahsus olarak ödenirken, güvence bedeli yalnızca elektrik tedarik süresi için emanet olarak verilmekte ve tedarikçi değişikliği olması durumunda tüketiciye geri iade edilmektedir. 2018 yılı Aras Elektrik Abonelik ücreti, diğer tüm görevli elektrik tedarik şirketleri ile aynıdır ve aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Abone Grubu (Sözleşme Gücü) Damga Vergisi Açma/Kesme Ücreti Güvence Bedeli
Mesken (5kW) 0,93 TL 22,30 TL 99 TL
Mesken (6kW) 1,12 TL 22,30 TL 118,80 TL

*Bu birim fiyatlara göre ücret en az 5kW üzerinden hesaplanmaktadır. Bu fiyatlar 2018 yılı için geçerli bedellerdir.

Aras İndirimli Elektrik Başvurusu

Aras bölgesinde görevli tedariçi olarak 2.5 milyonun üzerinde aboneye hizmet vermektedir. Aras bölgesinde oturan serbest tüketicilerede indirimli elektrik tarifesi sunmaktadır. Aras indirimli elektrik başvurusu için bu firmayla görüşebilirsiniz.

68 TL üzerinde faturanız varsa indirimli elektrik kullanabilirsiniz
Diğer bölgelerde bulunan aboneler gibi Aras'ın görev bölgesi olan Erzurum, Erzincan, Ağrı, Ardahan, Kars, Bayburt ve Iğdır illerinde ikamet eden ve aylık ortalama 68 TL üzerinde elektrik faturası olan vatandaşlar elektrik tedarikçilerini değiştirerek indirimli elektrik kullanabilir.

Aras Elektrik dışında, EnCazip'te öne çıkan indirimli elektrik tarifelerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz.

TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 

*Aylık ortalama 300 TL ödeyen bir ev tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.


TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 

*Aylık ortalama 1000 TL ödeyen bir işyeri tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.

Güncelleme : 14.11.2018 00:49


Aras Elektrik Tarifeleri

Erzurum, Erzincan, Ağrı, Ardahan, Kars, Bayburt ve Iğdır illerinde ikamet eden tüketicilerin görevi elektrik tedarik şirketi olan Aras Elektrik, daha önceden tedariki değişikliği yapmayan tüm tüketicilerin elektrik enerjisini EPDK tarafından belirlenen tarifelerdeki fiyatlardan tedarik etmekle yükümlüdür. Aras Elektrik Kasım 2018 itibariyla bu şekilde elektrik enerjisi tedariği gerçekleştiren ev tüketicilerine 0,345298 TL/kWh aktif enerjisi birim fiyatı ve 0,133206 TL/kWh dağıtım bedeli birim fiyatı ile, toplamda da vergiler dahil 0,597231 TL/kWh birim fiyattan hizmet vermektedir.

Aras Elektrik ile ilgili diğer sayfalar


ÖNERİLEN DİĞER SAYFALAR