Gece Elektrik Kullanımı

Okulların Açılmasıyla Evlerdeki Elektrik Faturaları Haftada 452 Milyon TL Düşecek

Korona virüs nedeniyle pek çok işyeri uzaktan çalışmaya geçerken eğitim kurumları da uzaktan eğitim modeline geçmişti. Böyle olunca evlerdeki elektrik faturaları da yükseldi. Ofislerin yavaş yavaş açılması ve Eylül ayının sonunda yüz yüze eğitimin başlamasıyla ev elektrik faturalarında da düşüş bekleniyor. Elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme internet sitesi encazip.com’un yaptığı çalışmaya göre okulların açılması ile ev elektrik faturalarında haftada 452 milyon TL düşüş olması öngörülüyor.

Korona virüs nedeniyle vaktimizi evde geçirmeye başladık. İşyerleri uzaktan çalışma sistemine geçerken okullar da eğitime evde devam etmeye başladı. Bu da ev kullanıcıları için elektrik faturalarının yükselmesi anlamına geldi. Eylül ayının sonunda yüz yüze eğitime geçişin planlanmasıyla evlerin elektrik faturalarında da düşüş yaşanması bekleniyor. Okula dönüşle birlikte evlerde öğrenci başına haftada 25 TL daha az elektrik tüketilmesi beklenirken 18 milyon öğrenci olduğu düşünüldüğünde okulların açılması ile ev elektrik faturalarında haftada 452 milyon TL düşüş olması öngörülüyor.

Günde 8 Saat Daha Fazla TV

Elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme internet sitesi encazip.com, pandemi döneminde elektrik harcayan aletler özelinde bir inceleme yaptı. Aynı zamanda okullarda yüz yüze eğitime geçilmesiyle bu harcamalarda nasıl değişiklikler olacağını da derledi. Bu çalışmaya göre pandemi sürecinde insanlar evde oturunca günde 6.42 saatlerini TV başında geçirdi. Bu süreye çocukların evde eğitim sürecinde kullandıkları elektrik de dahil edilirse TV başında uzaktan eğitimle günde 8 saat daha fazla TV izlemek anlamına geliyor. Haftada (5 gün) 40 saat daha fazla TV izlendiğinde ortalama bir TV’nin saatte 0,25 kWh elektrik tükettiği düşünülürse haftada 7,2 TL, yıllık bazda ise 370 TL ek TV maliyeti ortaya çıkıyor.

Uzaktan Eğitimde Mutfakta 343 TL Ek Masraf

Fırın en çok elektrik harcayan ev aletleri arasında yer alıyor. Her öğlen evde yemek yendiğinde elektrikli fırın/ocak günde 1 saat daha fazla çalışıyor. Bu da haftada 3,5 TL, yılda 182 TL ek maliyet anlamına geliyor. Söz konusu yemek olduğunda çıkan bu ek maliyetin sadece elektrik üzerinden olduğunu belirtmekte fayda var. Yemek malzemeleri bunun içinde değil. Yemekler evde yendiği için bulaşık makinesi de daha çok çalışıyor. Bir aile haftada ortalama 11 defa bulaşık makinesi çalıştırıyor. Çocukların evde kalması ile yaklaşık 3 defa daha fazla bulaşık makinesi çalıştırılıyor. Bu da faturalara haftada 3,1 TL, yılda ise 161 TL ek maliyet olarak yansıyor.

Yılda 592 TL Ek Aydınlatma Maliyeti

İşe ve okula gidildiği dönemde aydınlatma çok fark eden kalemlerden biri olarak öne çıkıyor. Özellikle kış aylarında günlerin kısalması ve hava koşulları nedeniyle günde en az 4 ampulün 8 saat yanacağını kabul edilirse haftada 11,4 TL yıllık bazda ise 592 TL ek aydınlatma maliyeti oluyor.

encazip.com kurucusu Çağada KIRIM, “Evde geçen sürenin azalmasıyla birlikte evlerdeki elektrik tüketiminin düşeceği aşikar. Ancak yine de zor bir süreçten geçtiğimiz unutulmamalı, dolayısı ile her an uzaktan eğitim hayatımıza tam anlamıyla tekrar girebilir. Ancak bazı ufak tasarruf önlemleriyle evdeki elektrik faturalarınızı bir nebze kontrol altında tutabilirsiniz” şeklinde konuşarak evlerde uygulanabilecek pratik tasarruf önlemlerini sıraladı:

 • Pencerelerinizin yalıtımının iyi olduğundan ve aradan hava kaçırmadığından emin olun.
 • Bulaşık makinenizi tam doldurmadan çalıştırmayın.
 • Çamaşır makinenizi düşük sıcaklıklarda, mümkünse 30 derecede çalıştırın.
 • Hava koşullarına göre kombinizi normalden bir derece düşün, klimanızı da normalden 2 derece yüksek çalıştırın.
 • Hava aydınlıkken perdelerinizi açın, içerideki aydınlatma ihtiyacınızı bedava ve doğal yollardan karşılayın.
 • Hava karanlıkken perdelerin kapatmanız hem sıcak hem de soğuk havalarda ek yalıtım sağlayacaktır.
 • Su kaynatırken yalnızca ihtiyacınız kadar su kaynatın, çaydanlık ya da kettleda ihtiyacınızdan fazla su bulunmasın.
 • Tasarruflu ampulleri kullanırsanız 100 Watt’lık bir ampulün verdiği kadar ışığı 15 Watt tüketen bir ampulle elde etmiş olursunuz.
 • Sosyal tarifeler: Elektrik piyasasında özellikle de elektrik faturası ödemekte zorluk çeken bazı kişiler için sosyal tarifeler bulunmaktadır. Bunlarla ilgili devlet yetkilileri ile iletişime geçebilirsiniz.

Varsayımlar:

 TV

 •  Pandemi sürecinde insanlar evde oturunca günde 6.42 saatlerini TV başında geçirdi.
 •  Çocuklar okulda 8 saat geçiriyor, bunu TV başında uzaktan eğitimle yaparsa günde 8 saat daha fazla TV izler. Haftada (5 gün) 40 saat daha fazla TV izlenmiş olur. Ortalama bir TV saatte 0,25 kWh elektrik tüketir. 

40 X 0,25 =  10kWh daha fazla tüketim

kWh başına maliyet 0,71023 TL

Haftada 0,7123 X 10 = 7,123 TL maliyet

Yıllık bazda 370 TL ek TV maliyeti (7,123 x 52)

 Fırın

 •  Her öğlen evde yemek yenirse elektrikli fırın/ocak günde 1 saat daha fazla çalışır.
 •  Bir fırın 0,975 kWh elektrik tüketir.

 0,975 x 5 = 4,875 kWh haftada

 0,975 x 0,71023 = 3,5 TL haftada ek maliyet 

 182 TL yıllık bazda ek öğlen yemeğini evde yeme maliyeti

 Bulaşık Makinesi

 •  Bir aile ortalama haftada 11 defa bulaşık makinesi çalıştırır. Çocukların evde kalması ile yaklaşık 3 defa daha fazla bulaşık makinesi çalıştırılır.
 •  Bir bulaşık makinesi bir yıkamada 1,44 kWh enerji tüketir.

 1,44 X 3 = 4,32 kWh haftada

 4,32 x 0,71023 = 3,1 TL ek bulaşık makinesi maliyeti haftada

 161 TL yıllık bazda ek bulaşık makinesi maliyeti

 Aydınlatma

 •  Hava aydınlık olsa da özellikle kış aylarında günlerin kısalması ve hava koşulları nedeniyle günde en az 4 ampulün 8 saat yanacağını kabul ettik.
 •  100 Wattlık 4 ampul saatte 400 Watt, 8 saatte 3,2 kWh yakar

 3,2 x 5 = 16 kWh haftada

 16 x 0,71023 = 11,4 TL haftalık ek ampul maliyeti

 592 TL yıllık bazda ek aydınlatma maliyeti

 Çocukların okula gitmeyip evde oturmalarının elektrik ek maliyeti haftada 25 TL.

 Okul açılınca oluşacak maliyetler:

Yemek

 •  Haftada 60 TL (Kaynak: Milli Eğitim Bakanlığına bağlı pansiyonlu okullarda 2020 Mali Yılı Gelir Gider Hazırlama Rehberine göre günlük öğlen yemeği ücreti 12 TL) 

Yıllık bazda 3120 TL

Servis

 • 5 km yol için aylık 405 TL
 • Ayda ortalama 4.2 hafta var, 405 / 4.2 = 92 TL haftalık servis parası

Kıyafet

 • Forma parası 814 TL tutuyor. Ancak bunlar yıllık alındığından haftalık maliyetini bulalım. 814 / 52 = 16 TL haftalık forma maliyeti

Okul açılınca da haftada 60 + 92 + 16 = 168 TL maliyet oluyor.

encazip.com hakkında

2013 yılında kurulan encazip.com, ücretsiz, tarafsız bir karşılaştırma ve elektrik tedarikçisi değiştirme servisidir. Tüketicilere doğru bilgiler ve güncel veriler ile elektrik tedarikçilerinin tarifelerini saniyeler içinde karşılaştırarak en cazip elektrik tedarikçisini bulmalarını sağlayan encazip.com, kolayca tedarikçi değişikliği işlemlerini gerçekleştirilmesine olanak sağlıyor. Çağada Kırım ve Onur Orakçıoğlu tarafından kurulan şirketin ortakları arasında uluslararası yatırımcılardan oluşan Cazip Enerji Holdings Limited bulunuyor.