Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru    ☰  

İndirimli elektrik ile 250 TL’lik elektrik faturasında 161 TL tasarruf!


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu
Hemen Tasarruf Etmeye Başlayın
EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Whatsapp

EnCazip İçerik Ekibi  
 ( 2 Oy )


• EnCazip üzerinden yapılan elektrik tedarikçisi değişikliklerine göre Nisan ayında indirimli elektrik kullanmaya başlayan ev kullanıcıları elektrik faturalarında yüzde 8, iş yeri kullanıcıları ise 10,2 tasarruf etti.

• Nisan ayı indirimli elektrik birim fiyatlarına göre 250 TL’lik bir fatura için en yüksek tasarruf ise yıllık 224 TL oldu.

Türkiye’nin ilk elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme sitesi EnCazip üzerinden yapılan indirimli elektrik fiyatları hesaplamalarına göre Nisan ayında elektrik tedarikçisi değiştiren ev tüketicileri, tedarikçi değiştirmeyenlere göre ortalama yüzde 8 daha ucuz elektrik kullanırken, iş yeri kullanıcıları da ortalama yüzde 10,2 oranında indirimli elektrik kullandı. Buna göre aylık elektrik faturası 250 TL olan bir mesken tüketicisinin yıllık tasarruf ortalaması 161 TL, ticarethane abonesinin yıllık tasarrruf ortalaması ise 188 TL oldu.

EnCazip’te yapılan hesaplamalara göre Nisan ayında ortalama birim fiyat ev tüketicileri için indirimli elektrik birim fiyatı kWh başına 0,2021 TL olurken, iş yeri kullanıcıları için bu fiyat 0,1993 oldu.

Abone Grubu Serbest Piyasa Ortalama Birim Fiyatı EPDK Ulusal Tarife Fiyatları İndirim Oranı
Mesken (Ev) 0.2021 0,2195 %8
Ticarethane (İş yeri) 0.1993 0,2196 %10,2

Kaynak: EnCazip

Nisan ayındaki elektrik faturalarında yüzde 11’e kadar indirimli elektrik kullanıldı!

Nisan ayında elektrik tedarikçisi değiştiren tüketiciler için oluşan en yüksek indirimli elektrik oranları ortalama rakamlardan daha yüksek oldu. EnCazip elektrik faturası hesaplama sistemi üzerinden yapılan tedarikçi değişiklikleri başvurularında ev kullanıcıları için en yüksek indirimli elektrik oranı yüzde %11 olurken (birim fiyat: 0,195333 TL), iş yeri kullanıcıları için bu oran yüzde 11’in üzerindeydi (Birim Fiyat: 0,195 TL). Buna göre aylık 250 TL‘lik elektrik faturası ödeyen bir ev tüketicisi indirimli elektrik kullanarak yılda en yüksek 224 TL tasarruf ederken, aynı fatura tutarını ödeyen ticarethane kullanıcısı indirimli elektrik kullanarak yılda 226 TL tasarruf etti.

İndirimli elektrik ne demek?

Türkiye’de elektrik fiyatları serbest tüketici olmayan elektrik tüketicileri için EPDK tarafından her üç ayda bir kez belirlenirken, serbest tüketiciler için elektrik fiyatları serbest piyasa koşulları çerçevesinde herhangi bir zaman sınırlaması olmaksızın belli oluyor. Aylık ortalama 120 TL üzeri elektrik faturası olan herkes serbest tüketici olarak kabul ediliyor ve elektrik tedarikçisini değiştirip indirimli elektrik tarifelerine geçiş yapabiliyor. Serbest piyasadaki elektrik tarifelerinin birim fiyatları, EPDK’nın ulusal tarifelerine endeksli indirim oranları ile belirlendiğinden bu tarifeleri indirimli elektrik tarifeleri deniliyor.