Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Kaçak Elektrik Kullanımı ve Cezası


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 ( 10 Oy )Kaçak elektrik kullanımı, abonelik olmadan elektrik kullanmak demektir
Kaçak ya da usulsüz elektrik kullanımı yapanların bölgelerinde görevli elektrik dağıtım şirketlerinden herhangi bir aboneliği bulunmadığından, bu kullanıcılar hiç bir koşulda elektrik tedarikçisi değiştirememektedir. Eğer kaçak veya usulsüz elektrik kullanımınız varsa öncelikle bölgenizdeki görevli elektrik dağıtım şirketi ile iletişime geçiniz.

 

Kaçak elektrik kullanımı, dağıtım şirketi ve tüketicinin ikili anlaşma kapsamı dışında usulsüz yollarla elektrik enerjisi elde ederek bu enerjiyi tüketmesi, kullanması anlamına gelir. Eğer tüketicilerin dağıtım şirketinde kayıtlı bir abonelikleri bulunmuyorsa bu tüketici kaçak elektrik kullanıyor anlamına gelmektedir. Aynı zamanda kaçak elektrik kullanımı sadece bu yolla gerçekleşmeyerek, örnek verilmesi gerekirse mevcut bulunan sayaç ve tesisata bilinçli olarak yapılan yanlış müdahaleler kullanılan elektrik tüketimini sağlıklı vermez ve bunun sonucunda tüketimleriniz sizlere düşük miktarda gelir. Bu durum görevli dağıtım şirketinizden gelen görevlilerin sayaç okuma işlemi sırasında belli olur ve bu müdahale kaçak elektrik kullanımı ile eşdeğer bir durumdur.

Kaçak elektrik kullanımında yapılan bir diğer hata ise abonelik ile ilgili bazı sebeplerden dolayı dağıtım şirketi tarafından elektrik kesildiği durumlarda, abonelik sahibi olmayan tüketici görevli dağıtım şirketinin izni olmadan, yani yasal olmayan yollarla elektrik açtırması dağıtım şirketi tarafından kaçak elektrik kullanımı olarak kayıtlara geçer.

Kaçak elektrik kullanımı özetle bir kaç şekilde tanımlanabilmektedir:

- Kullanım yerinde perakende satış sözleşmesi veya ikili anlaşma bulunmadan dağıtım sistemine müdahale edilerek elektrik tüketilmesi,

- Dağıtım sistemine, sayaçlara, ölçü sistemine veya yapı bina girişinden sayaca kadar olan tesisata müdahale edilmesi suretiyle, elektrik tüketimi doğru hesaplanmasını engellemek,

- Müdahale sonucunda sayacın eksik ya da hatalı ölçüm yapması veya hiç ölçüm yapamaması,

- Yasal olarak tahsis edilmemiş sayaçtan geçirilerek, mevzuatlara aykırı bir şekilde elektrik tüketilmesi,

- Dağıtım lisansı sahibi şirketin kestiği elektriği, mücbir sebepler dışında, yükümlülüklerini yerine getirmeden dağıtım şirketinin izni dışında açılması kaçak elektrik kullanımı kapsamına girmektedir.

Kaçak elektrik kullanımı nedir?
Kaçak elektrik; bir sayaçtan aleni olmayan durumda ve aynı zamanda elektrik sayacına zarar verecek bir sistem ile elektrik sayacından gizlice geçmesi durumunda hesaplanmayan ve kullanımı yasak iken kullanılan elektriktir.

Kaçak elektrik kullanımının tespitinin ardından işlemlerin başlatılmasıyla kaçak elektrik cezası uygulanabilmektedir. 

Usulsüz elektrik kullanımı ile kaçak elektrik kullanımı arasındaki fark nedir?

Usulsüz elektrik kullanımı ile kaçak elektrik kullanımı birbirinden farklı durumlardır. Usulsüz elektrikte, kendi adına elektrik satış sözleşmesi yapmadan enerji tüketimi yapmak, abone grubu dışında elektrik kullanmak, mühürsüz sayaçtan elektrik enerjisi kullanmak, kesilen elektrik dağıtım şirketinin haberi olmadan kullanmak vb. gibi durumlar usulsüz kullanım olarak sayılmaktadır.

Usulsüz elektrik enerjisi kullanımı, kullanım yerinde yapılan kontrollerde Elektrik Piyasası Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinin 14. Maddesini kapsamında tanımlanmış olan usulsüz elektrik kullanımı tespitlerinde, müşteriye yükümlülüklerini yerine getirmesi için için 15 gün süre verildiğini bildiren kesme ihbarı bırakılmaktadır. Bu yükümlülüklerini yerine getirmeyen tüketicinin dahil olduğu abone grubundan ait olduğu yıla ilişkin Kurul Kararı ile belirlenen kesme- bağlama ücretinin 5 katı ücret tahsil edilerek elektriği kesilmektedir. Durumlardan da anlaşıldığı üzere, elektrik tüketicisinin usulsüz elektrik kullanım durumuna kolayca düşebilir. Bu kullanım tespit edildiği taktirde tüketicinin ceza ödemesi gerekir, dolayısıyla konu hakkında bilinçlenmek son derece önemlidir.

Yapılan kontroller sonucunda, tüketicinin usulsüz elektrik kullanmasına dair herhangi bir şüphe gerektirecek bir bulguya rastlandığında kaçak tespit süreci başlatılmaktadır. Bu kullanımın tespit edilmesinde, ilgili tüzel kişinin tespitini doğru bulgu ve belgelere dayandırması ve tüketici haklarının da ihlal edilmemesi esastır. Kaçak işleminin başlatılması sonucu ise tamamlanan sürecin sonunda kaçak elektrik kullanımının tespiti gereklidir. Kaçak elektrik kullanımı tespit edilmesi halinde, Elektrik Piyasası Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği’nin uygulamasına ilişkin usul ve esasların düzenlemesi için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından, “Kaçak ve Usulsüz Elektrik Enerjisi Tüketilmesi Durumunda Yapılacak İşlemlere İlişkin Usul ve Esaslar” hakkında 622 sayılı karar alınmıştır.

Kaçak Elektrik Cezası Nasıl Hesaplanır?

Kaçak elektrik kullanımı tespit edilmesi durumunda kaçak elektrik cezası, mevcut cezalı olan tarife üzerinden hesaplanarak kesilmektedir. Kaçak elektrik kullanımı ile alakalı tüm işlemler Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliğinin 26. 27. 28. 29. 30. 31. Maddelerine istinaden yapılmaktadır.

Bir abonenin kaçak kullanım yaptığının tespiti sonucunda tarife ceza işlemi uygulanmakta ve mevcut faturaya cezalı tarife adı verilmektedir.

- Tüketicinin kaçak kullanımı tespit edildiği taktirde abonenin kullanmış olduğu kaçak tüketim hesaplanır ve aktif enerji bedelinin tek terimine göre 1,5 kat olacak şekilde ceza bedeli hesaplanması sonucu kullanıcının o faturasına yansıtılmaktadır. 

Kaçak elektrik cezası ne kadardır?
Dağıtım şirketi tarafından abonenin kaçak kullanımı tespit edildiği zaman ise cezalı tarife baz alınarak fatura bedeli hesaplanmaktadır. Bu bedel, tüketicinin kaçak kullanım tanımı koyulduğu tarihteki mevcut kullanmış olduğu aktif enerji bedelin 1,5 katı ile çarpılır ve bu bedel tüketiciye fatura edilir.

- Müşteriler tekrarlanan kaçak elektrik kullandığının tespiti durumunda kaçak elektrik cezası, kaçak elektrik enerjisi kullanımının tespit edildiği tarihte yürürlükte olan tek terimli aktif enerji tarife bedelinin 2 katı göz önüne alınarak hesaplama yapılmaktadır.

Kaçak elektrik cezası, kaçak elektrik kullanımı devam ederse artmaktadır.
Tüketicinin ilk sayaç okuma dışında, yani kaçak elektriğin tespit edildiği diğer aylarda da görevli dağıtım şirketi ile anlaşma yapmadığı durumda tekrar tespitte bu defa aktif enerji bedelinin 2 katı tutarında hesaplanarak fatura edilir.

Kaçak elektrik kullanan kişi ilgili görevli elektrik tedarikçisinin müşterisi değil ise, bu durumda kaçak elektrik cezası, ticarethane abone grubu tarifesi üzerinden değerlendirilir ve ticarethane abone grubuna uygulanan ulusal tarife üzerinden faturalandırılır.

Herhangi bir ihbarname aldığınız vakit ödeyeceğiniz tutar açma kapama bedelinin 5 katı olarak hesaplanmakta ve ödememeniz durumunda hukuki işlem başlatılmaktadır.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından genel olarak elektrik tedariki işlemleri gerçekleştirmiş olan firmalar için kesme ve bağlama ücretinin tam olarak 5 katının hesaplanması sonucunda ortaya çıkan rakam sonucunda TL bazında ödeme yapması gerekmektedir. Bu durum firma, mesken kullanıcılarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin; bir mesken (ev) kullanışı için; açma kapama bedeli x 5 = ödenmesi zorunlu olan kaçak kullanım cezası olarak hesaplanabilmektedir.

Kaçak Elektrik Kullanımı İhbarı Nasıl Yapılmalıdır?

Görevli elektrik tedarikçinize kaçak elektrik kullandığından emin olduğunuz tüketicileri şikayet edebilirsiniz.

Bu şikayeti görevli elektrik tedarikçinizin internet sitesi aracılığıyla veya internet sitelerinde yer alan kaçak ihbar formunu doldurarak yapabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz görevli elektrik tedarikçileri müşteri hizmetlerini arayarak şikayetinizi gerçekleştirebilirsiniz.


ÖNERİLEN DİĞER SAYFALAR