Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru    ☰  

Kaçak Elektrik Kullanımı ve Cezası


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu
Hemen Tasarruf Etmeye Başlayın

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 ( 13 Oy )Kaçak elektrik kullanımı, abonelik olmadan elektrik kullanmak demektir
Kaçak ya da usulsüz elektrik kullanımı yapanların bölgelerinde görevli elektrik dağıtım şirketlerinden herhangi bir aboneliği bulunmadığından, bu kullanıcılar hiç bir koşulda elektrik tedarikçisi değiştirememektedir. Eğer kaçak veya usulsüz elektrik kullanımınız varsa öncelikle bölgenizdeki görevli elektrik dağıtım şirketi ile iletişime geçiniz.

Kaçak elektrik kullanımı aşağıdaki şekillerde olabilir:

- Kullanım yerinde perakende satış sözleşmesi veya ikili anlaşma bulunmadan dağıtım sistemine müdahale edilerek elektrik tüketilmesi,

- Dağıtım sistemine, sayaçlara, ölçü sistemine veya yapı bina girişinden sayaca kadar olan tesisata müdahale edilmesi suretiyle, elektrik tüketimi doğru hesaplanmasını engellemek,

- Müdahale sonucunda sayacın eksik ya da hatalı ölçüm yapması veya hiç ölçüm yapamaması

- Yasal olarak tahsis edilmemiş sayaçtan geçirilerek, mevzuatlara aykırı bir şekilde elektrik tüketilmesi

- Dağıtım lisansı sahibi şirketin kestiği elektriği, mücbir sebepler dışında, yükümlülüklerini yerine getirmeden dağıtım şirketinin izni dışında açılması kaçak elektrik kullanımı kapsamına girmektedir.

Kaçak elektrik kullanımı tüketicinin ikili anlaşma ya da son kaynak tedariği kapsamı dışında usulsüz yollarla elektrik enerjisi tüketmesi anlamına gelir. Örneğin tesisata bilinçli olarak yapılan yanlış müdahalelerle sayacın kullanımdan daha düşük ölçüm yapması sağlanması durumu kaçak elektrik kullanımıdır.

Kaçak elektrik kullanımı nedir?
Kaçak elektrik; bir sayaçtan aleni olmayan durumda ve aynı zamanda elektrik sayacına zarar verecek bir sistem ile elektrik sayacından gizlice geçmesi durumunda hesaplanmayan ve kullanımı yasak iken kullanılan elektriktir.

Kaçak elektrik kullanımı ile usulsüz elektrik kullanımı arasındaki fark nedir?

Usulsüz elektrik kullanımı ile kaçak elektrik kullanımı birbirinden farklıdır. Kendi adına elektrik satış sözleşmesi olmadan enerji tüketimi yapmak (bir başkası adına kullanım), abone grubu dışında elektrik kullanmak (ticarethanelerde mesken elektriği kullanmak), mühürsüz sayaçtan elektrik enerjisi kullanmak gibi durumlar usulsüz elektrik kullanımı sayılmaktadır.

Usülsüz elektrik kullanımı cezası nedir?

Usulsüz elektrik enerjisi kullanımı, kullanım yerinde yapılan kontrollerde tespitlerinde, müşteriye yükümlülüklerini yerine getirmesi için için 15 gün süre verildiğini bildiren kesme ihbarı bırakılmaktadır. Bu yükümlülüklerini yerine getirmeyen tüketicinin dahil olduğu abone grubundan ait olduğu yıla ilişkin Kurul Kararı ile belirlenen kesme/açma ücretinin 5 katı ücret tahsil edilerek elektriği kesilmektedir. Durumlardan da anlaşıldığı üzere, elektrik tüketicisinin usulsüz elektrik kullanım durumuna kolayca düşebilir. Bu kullanım tespit edildiği taktirde tüketicinin ceza ödemesi gerekir, dolayısıyla konu hakkında bilinçlenmek son derece önemlidir.

Kaçak elektrik cezası nedir?

Kaçak elektrik kullanımının tespit edilmesi durumunda Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin ilgili maddeleri uyarınca kullanımı gerçekleştiren kişilere kesilen cezadır.

Kaçak elektrik kullanımı cezası ne kadar?

Abonenin toplam kaçak elektrik kullanım miktarı hesaplanır ve aktif enerji bedelinin tek terimine göre 1,5 katı olarak elektrik faturasına yansıtılır. Bu bedel kaçak kullanımın başladığından tespit edilen tarihe kadar olan dönem için geçerli olan bedeldir. Kaçak kullanımın tekrarlanması durumunda ceza, tek terimli aktif enerji tarife bedelinin 2 katı olarak hesaplanmaktadır.

Kaçak elektrik cezası, kaçak elektrik kullanımı devam ederse artmaktadır.
Tüketicinin ilk sayaç okuma dışında, yani kaçak elektriğin tespit edildiği diğer aylarda da görevli dağıtım şirketi ile anlaşma yapmadığı durumda tekrar tespitte bu defa aktif enerji bedelinin 2 katı tutarında hesaplanarak fatura edilir.

Kaçak elektrik kullanımı nasıl ihbar edilir?

Görevli elektrik tedarikçinize kaçak elektrik kullandığından emin olduğunuz tüketicileri şikayet edebilirsiniz.

Bu şikayeti görevli elektrik tedarikçinizin internet sitesi aracılığıyla veya internet sitelerinde yer alan kaçak ihbar formunu doldurarak yapabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz görevli elektrik tedarikçileri müşteri hizmetlerini arayarak şikayetinizi gerçekleştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için elektrikte ihbar ve şikayetler sayfasını ziyaret edebilirsiniz.