Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Tedarikçi değiştirmenin ve indirimli elektrik kullanmanın en kolay yolu!


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 ( 0 Oy )Elektrik piyasasının serbestleşmesi ile birlikte indirimli elektrik kullanmak mümkün hale geldi. Serbest piyasaların hepsinde rekabet vardır, rekabetin sonucunda da her zaman müşterilere daha iyi hizmet ve ürünler, daha cazip fiyatlarla sunulmaktadır. Ülkemizdeki enerji piyasaları da 2001 yılında serbestleşme süreci içine girmiş, aradan geçen 15 yılda da serbestleşme neredeyse tamamlanmıştır.

Ülkemiz elektrik piyasası tamamen serbestleşmiş olmasa da, yıllar içinde elektrik tedarikçisi değiştirebilme hakkına sahip tüketicileri belirlemek için açıklanan serbest tüketici limitleri düşmüş, günümüzde nihayet aylık 68 TL ve üzerinde elektrik faturası ödeyen tüketiciler için tedarikçi değiştirmek ve indirimli elektrik kullanmak mümkün hale gelmiştir.

Nasıl indirimli elektrik kullanabiliriz?

Kelime anlamından da anlaşılacağı üzere indirimli elektrik, belirli bir fiyat üzerine indirim uygulanması ile elektrik fiyatlarının belirlenmesi anlamına gelmektedir. Yalnızca indirimli elektrik kelimesi bile kendi kendine aklımızda bazı fikirlerin oluşmasına ve bazı kavramların kolayca anlaşılmasına imkan sağlıyor olsa da yine de biz indirimli elektrik kavramının tam olarak ne anlama geldiğini anlatmak isteriz.

Ülkemizdeki tüketici elektrik fiyatları, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından açıklanan ulusal elektrik tarifeleri ile belirlenir. Bu elektrik tarifeleri aslında serbest tüketici olarak elektrik tedarikçisini değiştirmemiş tüketiciler için elektrik fiyatlarını belirliyor olsa da, tüm piyasa fiyatları için en belirleyici unsur olarak öne çıkar. Elektrik tedarikçileri çoğunlukla bu ulusal elektrik tarifeleri üzerinden bir indirim oranı belirleyerek tüketicilere indirimli elektrik tarifeleri sunarlar. Böylece tüketiciler, tedarikçi değiştirmemiş olsalardı ödeyecekleri fiyatlardan daha düşük fiyatlarda elektrik kullanma fırsatını elde etmiş olurlar.

Nasıl indirimli elektrik tarifesi seçmelisiniz?

Serbest piyasanın en büyük nimetlerinden biri de düşük fiyatlardır. Ancak serbest elektrik piyasasında elektrik tedarikçisi değiştirmek isteyen tüketicilerin indirimli elektrik tarifeleri seçerken özellikle fiyatlandırma konusunda birkaç noktaya dikkat etmesi son derece önemlidir. Bu, tarife seçerken yalnızca fiyatlara dikkat etmeniz gerektiği anlamına gelmez, elektrik tarifesi seçerken dikkat etmeniz gereken tüm noktalarla ilgili bilgilere EnCazip Tüketici Bilgilendirme Merkezi ’nden ulaşabilirsiniz.

İndirim Oranı

İndirim oranı, elektrik tedarikçilerinin belirlediği tarifelerde EPDK’nın açıkladığı ulusal tarifelerin üzerinden ne kadarlık bir indirim uygulanacağını belirleyen orandır. Elektirk tedarikçileri, indirimli elektrik tarifelerini oluştururken bu oranı tüketicilere açıklar. Basitçe açıklamak gerekirse EPDK ulusal elektrik fiyatları ne olursa olsun tedarikçiler, belirledikleri indirim oranını bu tarifeler üzerinden uygular ve bu oranda düşürülmüş fiyatları ile tüketicilere hizmet verirler.

EPDK ulusal tarifelerindeki aktif enerji birim fiyatının 10TL olduğunu varsayalım. Bu durumda ulusal elektrik tarifeleri üzerinden %10 indirimli elektrik fiyatı belirlemiş olan bir elektrik tedarikçisinin indirimli elektrik tutarı şu şekilde hesaplanır:

10TL X 0.10 = 1TL

Bu durumda elektrik tedarikçisi, EPDK tarifeleri üzerinden 1TL indirim uygulamaktadır. Yani tedarikçinin indirimli elektrik tarifesinin birim fiyatı ise:

10TL - 1TL = 9TL’dir.

TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 

*Aylık ortalama 300 TL ödeyen bir ev tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.


TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 

*Aylık ortalama 1000 TL ödeyen bir işyeri tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.

Güncelleme : 21.11.2018 00:49


İndirimli elektrik tarifelerinde, elektrik birim fiyatları ne olursa olsun tüketiciler için uygulanacak indirim oranı sabit kalır. Tabi sözleşme koşulları dahilinde elektrik tedarikçileri bu oranı değiştirmezler. Kısacası indirim oranı, tüketicilerin kullanacakları elektrik enerjisinin birim fiyatlarını belirlemek için kullanılır. İndirim oranı, tasarruf oranı anlamına gelmez, yalnızca birim fiyatın hesaplaması için kullanılır. Çoğu zaman tasarruf oranı da indirimli elektrik oranına yakın olsa da, indirim oranının tasarruf oranı anlamına gelmediğini tekrardan hatırlatmak isteriz. Elektrik tarifeleri seçerken dikkat etmeniz gereken noktalara EnCazip Uyarıyor sayfamızdan ulaşabilirsiniz.


ÖNERİLEN DİĞER SAYFALAR