×
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru    ☰  

Güvence (Teminat) Bedeli


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 ( 1 Oy )Elektrik tedarikçinize güvence bedeli ödediniz mi? Tedarikçinizi değiştirdikten sonra önceki tedarikçinize ödediğiniz güvence bedelini geri alamadınız mı? Bu konuda size gerekli bilgileri bu yazımızda vereceğiz. Bu yazıda elektrik tedarikçinizde güvence bedelinizin olup olmadığını nasıl öğrenebileceğinizi, güvence bedelinizi nasıl geri alabileceğiniz hakkında detaylar paylaşacağız.

Güvence Bedeli Nedir?

Elektrik tedarikçileri tarafından elektrik kullanım yerinin değişmesi veya perakende elektrik satış sözleşmesinin sona ermesi halinde, tüketicinin elektrik faturasını ödememesi ihtimaline karşılık olarak, borcunun tahsil edilmesinin garanti altına alınması amacıyla alınan bir bedeldir.

Elektrik Piyasası Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği'nin 26. Maddesine dayanılarak, elektrik aboneliği işlemleri esnasında tahsil edilir ve her tedarikçi bir defaya mahsus olmak üzere güvence bedeli almaktadır.

Elektrik Tedarikçime Güvence Bedeli Ödeyip Ödemediğimi Nasıl Anlayabilirim?

Elektrik faturalarınızı online olarak ödüyor ve kontrol ediyorsanız, güvence bedeli ödeyip ödemediğinizi e-faturalarınızı kontrol ederek öğrenebilirsiniz. Online olarak kontrol etmiyorsanız, faturalarınızı gözden geçirebilirsiniz. Faturanız size tedarikçinize güvence bedeli ödeyip ödemediğinizi söyleyecektir.

Eski Tedarikçime Güvence Bedeli Ödediysem?

Eski tedarikçinize teminat ödediyseniz, bu sizden nakit olarak veya kesilmiş olan faturanıza eklenerek tahsil edilmiş olabilir. DBS (Doğrudan Borçlandırma Sistemi) ile veya teminat mektubu vererek yapmış olabilirsiniz. Bu nedenle güvence bedeli ödemenizi hangi yöntemle yaptıysanız, buna göre geri iade de alabilmeniz mümkündür. Güvence bedelinizi hangi şekilde ödediğinizi bilmiyorsanız tedarikçinizle görüşebilirsiniz.

Neden Güvence Bedeli Ödenir?

Güvence bedeli, elektrik tedarik edebilmek için elektrik satış sözleşmesi yapan her elektrik abonesinin yapmış olduğu tüketimlere karşılık gelen borcunu ödememesi riskine karşın elektrik tedarikçileri tarafından alınan bedeldir. Bu nedenle fatura ödemenizi yapmamanız halinde borcunuz ödemiş olduğunuz güvence bedelinden düşülür. Güvence bedeli, elektrik tedarikçisini hiç değiştirmemiş olan tüketicilerden, görevli elektrik tedarikçileri tarafından perakende elektrik satış sözleşmesi kapsamında tahsil edilen bir bedeldir. Ancak diğer şekilde (örneğin elektrik tedarikçinizi değiştirerek geçiş yaptığınız tedarikçiler) portföyüne geçiş yaptığınız tedarikçiler, bu tutarı tüketicilerden tahsil etmeyebilir.

Güvence Bedeli Tutarı Nedir?

Görevli elektrik satış şirketleri tarafından perakende satış sözleşmeleri uyarınca tahsil edilen güvence bedeli tutarı, mesken ve ticarethane abonelikleri için ayrı ayrı hesaplanmaktadır. Görevli elektrik satış şirketlerinin bu sözleşmeler için uyguladıkları güvence bedeli tahsilat tutarları, EPDK tarafından belirlenmektedir. Bu bedel çoğu zaman iki aylık elektrik faturası tutarına denk gelmektedir. Ancak perakende satış değil, serbest tüketici olarak yapılan elektrik satış sözleşmelerinde güvence bedeli, tedarikçiler tarafından belirlenir. Bazı elektrik tedarikçileri bir aylık fatura tutarı kadar güvence bedeli talep ederken, bazıları bu tutarı iki aylık elektrik faturası tutarı olarak belirlemektedir. Bazı tedarikçiler de bu bedeli hiç tahsil etmemektedir.

Tedarikçimden Güvence (Teminat) Bedeli Nasıl Geri Alınır?

Mevcut tedarikçinizden elektrik temin etmeye devam ediyorsanız, sözleşmenizin bitiminde güvence bedelinizi talep ederek geri alabilirsiniz. Sözleşmeniz henüz bitmediyse tedarikçiniz bu bedeli henüz geri vermeyecektir. Elektrik tedarikçinizi değiştirmenizin ardından önceki tedarikçiniz ile olan sözleşmeniz otomatik olarak biter ve borç durumunuza göre bu bedeli tedarikçinizden geri alabilirsiniz.

Hangi Durumlarda Güvence (Teminat) Bedeli İadesi Yapılır?

Tedarikçiniz ile yaptığınız sözleşmeniz fesih olduysa veya sona erdiyse güvence bedeliniz iade edilmelidir. Güvence bedelinizi nakit olarak ödediyseniz, bu bedel yeniden hesaplanıp güncellenerek tüketiciye iadesi peşinen yapılır.

Tedarikçinize güvence bedelini teminat mektubu vererek ödediyseniz, tedarikçiniz sözleşmenizin feshinde veya sona erdiğinde bu teminat mektubunu tarafınıza iade etmelidir.