×
EnCazip Logo Beyaz
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru    ☰  

Güvence (Teminat) Bedeli


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu
Hemen Tasarruf Etmeye Başlayın

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 ( 1 Oy )Elektrikte güvence bedeli görevli elektrik şirketi tarafından, tüketicinin mevcut kullanım yerinin değişmesi ya da sözleşmesinin sona ermesi durumunda tüketilen elektrik enerjisi miktarının ücretini teminat altına almak için tahsil edilen bir bedeldir.

Neden güvence bedeli ödenir?

Güvence bedeli, tüketilen elektrik enerjisine karşılık gelen borcun ödenmemesi riskine karşı alınan bedeldir. Fatura ödemelerinin yapılmaması durumunda halinde borcunuz ödemiş olduğunuz güvence bedelinden düşülür. Elektrik tedarikçisini hiç değiştirmemiş olan tüketicilerden görevli elektrik tedarikçileri tarafından perakende elektrik satış sözleşmesi kapsamında Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği ve diğer mevzuat uyarınca güvence bedeli alınır. Ancak elektrik tedarikçinizi değiştirmeniz durumunda güvence bedeli alıp almamak yeni tedarikçinizin insiyatifindedir.

Güvence bedeli tutarı ne kadar?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), güvence bedelini yıllık olarak güncellemektedir. Bu bedel tüm görevli elektrik şirketleri tarafından uygulanmaktadır. EPDK’nın 2019 yılı için belirlemiş olduğu kWh başına elektrik güvence bedeli mesken için 29,8 TL, ticarethane için 84,8 TL’dir.

Güvence bedeli taksitle ödenebilir mi?

Mesken elektrik tüketicileri, güvence bedelini abonelik başvurusu sırasında, makbuz karşılığında peşin olarak ödemektedir. Elektrik şirketlerini uygulamasına bağlı olarak güvence bedeli, taksite bölünerek elektrik faturalarına yansıtılabilir yada kredi kartı ile tahsil edilebilir. Bölgenizde bulunan görevli elektrik tedarik şirketine ulaşarak güvence bedeli ödeme şekillerini kolayca öğrenebilisiniz. Ticarethane elektrik tüketicileri ise güvence bedeli yerine bankadan alacakları teminat mektubunu verebilirler. 

Güvence bedeli iadesi nasıl yapılır?

Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’ne göre sözleşmenin feshi ya da sona ermesi durumunda bu bedel tüketiciler tarafından geri alınmaktadır. Güvence bedeli 5 iş günü içerisinde nakit olarak ya da hesaba ödeme yoluyla yapılmaktadır. Güvence bedeli iadesi için tedarikçinizle iletişime geçebilirsiniz. Serbest tüketici olarak tedarikçi değişikliği işlemleri yaparken önceki tedarik firmanızdan almış olduğunuz güvence bedelini, yeni tedarik firmanıza geçişte kullanabilirsiniz. 

İlk defa serbest tüketici hakkını kullanan tüm elektirk tüketicileri, öncesinde elektrik satın almış oldukları görevli tedarik şirketlerine ödemiş oldukları güvence bedelini alabilmektedirler. Güvence bedelinin iadesi için elektrik tüketicilerinin  yapması gerek tek şey güvence bedeli iade formu imzalayarak yeni tedarikçisine iletmesidir.  Bu imzalı formu alan yeni tedarikçi görevli tedarik şirketine iletmektedir. Görevli elektrik tedarik şirketi ise en kısa zamanda güvence bedelini tüketicinin vermiş olduğu banka hesabına yatırır veya elden teslim eder yada PTT aracılığı ile adına göndermektedir.