Bingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli GTŞ'si Fırat Aksa Elektrik
Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik Abone Grubu
Hemen Tasarruf Etmeye Başlayın
EnCazip İçerik Ekibi  
 ( 1 Oy )

Fırat Aksa Elektrik Hakkında

Özelleştirme kararına yönelik olarak Fırat EDAŞ hisseleri ihaleye çıkarılmıştır. 19.02.2010 tarihinde yapılan ihale sonucunda ise Fırat EDAŞ’ın Kazancı Holding bünyesindeki Fırat Aksa Elektrik’e devrolmasına karar verilmiştir. 31.12.2010 tarihinde devir işlemleri tamamlanarak Fırat Aksa Elektrik Hizmetleri A.Ş. bünyesinde dağıtım ve perakende satış hizmetlerine başlamıştır.

Bölgede perakende satış ve dağıtım faaliyetlerini sürdürmeye devam eden Fırat EDAŞ, 2013 yılında Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan kararla, dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin ayrı tüzel kişilikler tarafından yürütülmesi kararı gereğince dağıtım faaliyetlerini sürdürmüş, perakende satış faaliyetlerinin yürütülmesi için de Fırat Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş.’yi kurmuştur. Böylece 2013 yılı itibariyle perakende satış faaliyetlerini Fırat Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş. üstlenmiştir.

Malatya, Tunceli, Elazığ, Bingöl illerini kapsayan dağıtım bölgesinde görevli tedarikçi şirketi olan Fırat Aksa Elektrik, bölgede serbest tüketici olmayan abonelere elektrik temin etmekle görevlidir. Fırat Aksa Elektrik aynı zamanda serbest tüketici olup da farklı elektrik tedarik şirketlerinden elektrik temin etmeyen tüketicilerin de son kaynak tedarikçiliğini yapmaktadır. Tüm Türkiye’de de hizmetlerini sürdüren Fırat Aksa, özel elektrik tedarikçileri göreviyle de serbest tüketici olan tüketicilere ikili anlaşma yoluyla ucuz elektrik sağlayabilmektedir.

Fırat Aksa Elektrik Çoruh bölgesinde de dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinde bulunulmaktadır. İki bölgede 3.5 milyon civarında abonesi bulunan Aksa Elektrik, toplamda 9 ilde hizmetlerini sürdürmektedir.

Fırat Aksa Abonelik İşlemleri

Malatya, Tunceli, Elazığ, Bingöl illerinde yaşayan tüketicilerin elektrik abonelik işlemleri için mevcut bölgesindeki görevli elektrik tedarikçisi Fırat Aksa'ya başvuruda bulunmaları gerekecektir. Elektrik abonelik işlemleri yapmadan önce evraklarınızın eksiksiz olması gerekmektedir. Elektrik abonelik başvuruları en geç 5 gün içinde tamamlanacaktır.

Fırat Aksa Abonelik İşlemleri İçin Gerekli Belgeler (Bireysel)
- Kimlik Fotokopisi Bireysel (Şahıs) Başvuruları İçin
- İkametgah
- Daha Önce Kullanılan Tesisat Numarası
- Vergi Kimlik Numarası Fotokopisi (Aslı ile birlikte)
- Vatandaşlık Numarası
- Ev Sahipleri İçin Tapu
- Kiracılar İçin Kira Kontratının Fotokopisi (Aslı ile birlikte)

İlk abonelik işlemleri, perakende satış şirketleri aracılığı ile gerçekleştirilebileceği gibi bu bölgedeki görevli elektrik dağıtım firması Fırat Aksa ile de irtibata geçebilirsiniz.

Elektrik aboneliği yasal olarak kullanıcı üzerine olmalıdır!
Tapu sahibi ya da kiracı farkı olmaksızın tüm elektrik abonelikleri kullanıcı adına kayıtlı olması gereklidir. Örnek verilirse kiracıysanız eğer elektrik aboneliğinin sizin adınıza olması gerekmektedir. Değilse kanuna aykırı olduğundan cezai yaptırıma tabii olacaktır.

Fırat Aksa Elektrik Abonelik Ücreti 2020

Fırat Aksa Elektrik; Malatya, Tunceli, Elazığ, Bingöl illerinde görevli dağıtım şirketi olarak tüm abonelerine elektrik satış hizmeti sunmaktadır. Ülkemizde elektrik piyasaları EPDK tarafından yönetilmektedir. Geçerli kanunlar doğrultusunda, EPDK yönetmelik ve kararları uyarınca ilk defa abonelik başvurusunda bulunacak tüketicilerin belirli bir abonelik ücreti ile yine aynı şekilde belirlenen güvence bedellerini ödemeleri gerekmektedir.

Abonelik ücretleri bir defalık olarak ödenirken, güvence bedeli yalnızca elektrik tedarik süresi için emanet olarak verilir ve tedarikçi değişikliği olması durumunda tüketiciye iade edilir. Bu ücretler aşağıdaki tabloda gösterilmiştir:

Abone Grubu (Sözleşme Gücü) Damga Vergisi Güvence Bedeli Açma Kesme Ücreti Dosya Bedeli
Mesken (5 kW) 1,56 TL 165 TL

Alçak Gerilim: 37,3 TL

Orta Gerilim: 189,8 TL

Tedarikçiye göre değişebilir
Mesken (6 kW) 1,88 TL 198 TL
Mesken (9 kW) 8 TL 843,3 TL

*Bu birim fiyatlara göre ücret en az 5kW üzerinden hesaplanmaktadır. Belirtilen bu fiyatlar 2020 yılı için geçerli bedellerdir.

Fırat Aksa İndirimli Elektrik Başvurusu

Fırat Aksa Elektrik, diğer elektrik tedarikçileri gibi, yalnızca kendi bölgesine değil tüm Türkiye’deki tüketicilere indirimli elektrik tedariki sağlayabilir. Fırat Aksa indirimli elektrik başvurusu için bu firmayla görüşebilirsiniz.

88 TL üzerinde faturanız varsa indirimli elektrik kullanabilirsiniz
Yalnızca Fırak Aksa Elektrik’in bölgesinde değil, tüm Türkiye’de aylık ortalama 88 TL üzerinde elektrik faturası olan vatandaşlar, elektrik tedarikçilerini değiştirerek indirimli elektrikten yararlanabilirler.

Fırat Aksa dışında, EnCazip'te öne çıkan diğer indirimli elektrik tarifelerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz:

Tedarikçiİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Yıldırım Enerji
Yıldırım Enerji
%00 TL
Atlas Enerji
Atlas Enerji
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL

*Aylık ortalama 300 TL ödeyen bir ev tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.


Tedarikçiİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Yıldırım Enerji
Yıldırım Enerji
%00 TL
Atlas Enerji
Atlas Enerji
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL

*Aylık ortalama 1000 TL ödeyen bir işyeri tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.

Güncelleme : 23.10.2020 00:49


Fırat Aksa Elektrik Tarifeleri

Malatya, Tunceli, Elazığ, Bingöl illerinde ikamet eden tüketicilerin görevi elektrik tedarik şirketi olan Fırat Aksa, elektrik tedarikçisini daha önceden değiştirmemiş olan elektrik tüketicilerinin elektrik enerjisini EPDK tarafından belirlenen tarifelerdeki fiyatlardan tedarik etmekle yükümlüdür. Fırat Aksa Ekim 2020 itibariyla bu şekilde elektrik enerjisi tedariği gerçekleştiren ev tüketicilerine 0,3927 aktif enerjisi birim fiyatı ve 0,2124 dağıtım bedeli birim fiyatı ile, toplamda da vergiler dahil 0,7511 birim fiyattan hizmet vermektedir.

Fırat Aksa İletişim Bilgileri

Adres: Ataşehir Mah. Malatya Cad. No: 47 ELAZIĞ

Fırat Aksa Elektrik ile ilgili diğer sayfalar

Daha fazla bilgi alabilirsiniz...

    • Fırat Aksa elektrik faturası sorgulama ve ödeme işlemleri nasıl yapılır?

    • Fırat elektrik dağıtım iletişim bilgileri

    • Aksa elektrik indirimli tarifeler