Sıcaklarla ev içi elektrik tüketimi yüzde 22 artacak
Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik Abone Grubu
Hemen Tasarruf Etmeye Başlayın
EnCazip İçerik Ekibi  
 ( 2 Oy )

• EnCazip’in araştırmasına göre ailelerin yaz aylarındaki enerji tüketimi 400 Milyon Lira civarında artıyor.2

• Geçtiğimiz yıllarda Temmuz Ağustos aylarında diğer aylara kıyasla ev içi elektrik kullanımı yüzde 22 arttı.1 Bu, ev içi elektrik tüketiminde iki ayda toplam 400 milyon liradan fazla bir yükselme anlamına geliyor.2

• Ortalama bir hanede, klima elektrik tüketimi ile birlikte bu kullanım sıcak aylarda faturalara 350 TL’lik bir farkla yansıyor.3

• Yüksek sıcaklar ve evlerdeki klima kullanımının yoğunlaşması, bir önceki yıla göre bu yaz elektrik tüketimini artıracak.

• Doğru ekipman kullanımı ile odadaki soğuk hava sızıntısının engellenmesi ve ısı harcamalarına dair bazı ipuçları:

Yaz aylarında sıcaklıkların yükselmesi ile birlikte artacak klima kullanımı elektrik tüketimini yüzde 22 arttıracak. Bunun sonucu olarak ortalama bir ailenin elektrik faturası 15 Haziran ila 15 Eylül tarihleri arasında 350 TL artacak.3

Elektrik tedarikçileri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme internet sitesi EnCazip, yaptığı çalışmalar sonucunda yüksek sıcaklıklardan dolayı artan klima kullanımının faturalara etkisini ve sıcak aylarda hanelerin elektrik faturalarında tasarruf yöntemlerini analiz etti.

EnCazip Kurucu Ortağı Çağada KIRIM, “Önceki yıllara baktığımızda Temmuz ve Ağustos aylarındaki ev içi elektrik tüketimi, aynı yılın diğer aylarına göre yüzde 22 oranında daha yüksek oldu. Bu yaz sıcaklıkların daha da yükselmesi beklendiğinden artış gösterecek klima kullanımı, son birkaç yıldan bile daha fazla elektrik tüketimi olacağını gösteriyor.”

Yaz mevsiminde elektrik faturasından tasarruf etme yöntemleri

Bu durumda artan sıcaklıkların sonucu olarak elektrik faturaları da artarken EnCazip, klima kullanımının fatura üzerindeki etkilerini azaltmak ve yaz ayları süresince evlerde konforu artırmak için bir dizi öneri sunuyor.

En cazip cihazı seçin

Eğer klimanızı henüz satın almadıysanız önce evinizin havalandırma gereksinimini analiz edip ardından ona göre en doğru ekipmanı seçmeli ve doğru yere kurmalısınız. Klima piyasası geniş bir ürün yelpazesi sunuyor ama benzer özelliklere sahip olmasına rağmen bazı cihazlar %60’a kadar daha fazla enerji tüketiyor. Bu nedenle, cihaz seçmeden önce aşağıdaki tavsiyelere uymalısınız:


• Farklı modelleri tanıyın: Eğer evinizde daha verimli bir merkezi havalandırma sistemi yoksa piyasada bulunan merkezi olmayan bireysel cihaz modelleri arasında seçim yapmanız gerekir. Bu modeller, split tipi klimalar, paket tip klimalar ve pencere tipi klimalar olarak adlandırılabilir. Bağımsız klimalar daha fazla alan gerektirir ancak eşit düzeyde enerji kullanarak daha geniş kapasite sunar. Küçük portatif modeller de vardır ancak bunlar diğerlerine göre daha düşük enerji verimliliği sunar.

 Gücü göz önünde bulundurun: Havalandırma sisteminin gücü soğutmak istediğiniz ev ya da odaya bağlı olmalıdır. Örneğin 35-40 m² boyutlarında bir alan için 3 kW güç yeterlidir.

 Enerji etiketini hesaba katın: İklimlendirme cihazlarında enerji verimliliğini gösteren sınıf etiketleri vardır: En verimli olan cihazlar A ile etiketlendirilirken enerji verimliliği düştükçe etiketleme G’ye kadar uzanr. Sadece A sınıfı yerine ve A++ sınıfını kullanarak yılda 56 TL tasarruf edebilirsiniz. (4)

 Doğru alanda kurun: Hem iç hem de dış ünitelerin ısı yayan cihazların uzağında ve iyi hava sirkülasyonu olan, gölgeli alanlarda yer alması gerekir.

Klimayı Verimli Kullanın

Evinizin konforunu yeterli seviyede tutarken, klimanın neden olduğu elektrik tüketimini azaltmak için aşağıdaki tavsiyeleri uygulamanız yeterli olacaktır:

 Klimanın yarattığı soğuk havanın kaybını önlemek için kapıları ve pencereleri kapatın: Evlerdeki ısı kaybının %20’si ısı veya soğuk kaybı neticesinde meydana gelir. Bu nedenle yalıtım bandı kullanın veya pencerelerdeki olası sızıntıları kontrol edin. Bu şekilde iklimlendirme ve ısıtmadan (kış aylarındaki ısı kaybı da dahil edildiğinde) yılda 390 TL tasarruf sağlayabilirsiniz.

 Isı cam veya çift cam kullanın: Yaz mevsiminde soğuk havanın (ve kış mevsiminde sıcak havanın) dışarı sızmasını önler ve tüketimden yıllık %10 oranında tasarruf sağlar.

 Evde doğru sıcaklığı seçin: 24 ila 26 derece arasında sabit bir sıcaklık ayarlamaya özen gösterin. Öte yandan evin içerisindeki sıcaklık ile dışarıdaki sıcaklık arasında 12 dereceden fazla bir fark olmamasına dikkat edin. Sıcaklıkta her 1 derecelik düşüşte cihaz, yaklaşık %8 oranında fazladan enerji tüketir.

Cihazın bakımını ihmal etmeyin: Kirli hava filtreleri, ünitenin evi soğutmak için daha fazla enerji tüketmesine neden olur. Tüketimi artırmamak için cihazın temiz ve bakımlı tutulması çok önemlidir.

 Evden çıkmadan önce kapatın: Evden ayrılmadan yaklaşık 20 dakika önce klimayı kapattığınıza emin olun.

Kendinizi sıcaktan koruyun

Evin içerisindeki sıcaklığı korumaya yönelik bazı yönergelere uyulması, klima ünitelerinin daha az kullanılarak elektrik faturalarından tasarruf etmemizi sağlayacaktır.

 Gölgelik kurun: Güneş ışınlarının daha fazla vurduğu pencerelere gölgelik, panjur, veranda gibi gölgelikler kurarak sıcak havanın evin içerisine girmesini önlersiniz. Bu da %30’un üzerinde enerji tasarrufu sağlar.5

 Doğal hava akımlarından faydalanın: Dışarıdaki hava daha serin olduğunda (sabahın erken saatleri ve akşam saatleri) evi havalandırarak doğal hava akımlarından faydalanın.

 Uygun kıyafetler giyin: Daha fazla odayı soğutmak zorunda kalmamak için evdeyken ince kıyafetler giyin. Mümkün olduğunca pamuklu veya ferah tutan kumaşlar seçin.

 Uygun yemek yiyin: Bolca su ve ferahlatıcı yaz yemeklerinin tüketilmesi, özellikle çocuklarda ve yaşlılarda olmak üzere sıcak çarpmasını ve su kaybını önlemek için önemlidir.

Kaynaklar:

1 - Elektrik Piyasası 2014 Yılı Piyasa Gelişim Raporu, EPDK

2- EnCazip Hesaplaması: 2014 yılı verilerine göre Temmuz ve Ağustos aylarındaki elektrik tüketimi yıllık ortalamalara göre toplamda 4815 GWh artış göstermiştir. TÜİK verilerine göre aynı yıl toplam elektrik tüketiminin yüzde 22,3’ü mesken grubunda gerçekleşmiştir. Bu oran ile ulusal elektrik tarifelerinin tüm vergiler dahil birim fiyatları ile EnCazip tarafından yapılan hesaplama sonucu bu rakam elde edilmiştir.

3- EnCazip Hesaplaması: 3000 kW güce sahip ortalama bir klimanın 15 Haziran – 15 Eylül tarihleri arasında günlük 6 saatlik ortalama çalışması ile oluşacak enerji tüketim tahmini.

4- EnCazip tarafından yapılan analizlerde; tüketim ve iklim şartları açısından Türkiye’ye benzerlik gösteren İspanya’daki veriler kullanılmıştır. 

5- EnCazip tarafından yapılan analizlerde; tüketim ve iklim şartları açısından Türkiye’ye benzerlik gösteren İspanya’daki veriler kullanılmıştır. Veriler güncel TCMB kurları ve EPDK Ulusal Tarifeleri baz alınarak Türkiye piyasasına uyarlanmıştır. Kaynak: İspanya Enerji Tasarrufu Enstitüsü.

EnCazip Hakkında

EnCazip, tüketicilerin elektrik faturalarında tasarruf etmelerine yardımcı olan tarafsız, ücretsiz ve bağımsız bir karşılaştırma ve elektrik tedarikçisi değiştirme platformudur. Tüketicilerin en cazip elektrik tarifelerini kolayca bulabilmeleri için elektrik tedarikçilerinin tarifelerini anlaşılabilir ve şeffaf bir şekilde karşılaştıran EnCazip, tüketicilerin haklarını korumayı ve tüketicilere en yüksek faydayı sağlamayı temel stratejisi olarak belirlemiştir. Şirket, 2015 yılında gerçekleştirdiği uluslararası ortaklık sayesinde kurucuları oldukları şirketler arasında İngiltere’nin en büyük elektrik tedarikçisi karşılaştırma sitesi uSwitch ve Avrupa’nın en büyük karşılaştırma sitesi Kelkoo’nun da bulunduğu güçlü ortaklarının 20 ülkede edindikleri tecrübeleri Türkiye piyasasında uygulamaya geçirmiştir.

Daha fazla bilgi alabilirsiniz...

    • Elektrikte tasarruf nasıl sağlanır?

    • Enerji tasarrufu yöntemleri nelerdir?

    • Hidroelektrik santrali HES nedir ve nasıl çalışır?