İstanbul Anadolu Görevli Elektrik Tedarikçisi Enerjisa Aesaş
Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
EnCazip Elektrik Abone Grubu
Hemen Tasarruf Etmeye Başlayın
EnCazip İçerik Ekibi  
 ( 1 Oy )

Türkiye Elektrik Kurumu Sonrası Elektrik Dağıtım Hizmetleri

İlk başlarda Türkiye Elektrik Kurumu bünyesinde verilen elektrik dağıtım hizmetleri, öncelikle İl Dağıtım Müesseseleri şeklinde yapılanmış, bir müddet sonra ise bu İl Dağıtım Müesseseleri birleştirilmiş, İstanbul merkez kabul edilerek Edirne, Sakarya, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli illerini kapsayacak şekilde Sınırlı Sorumlu Boğaziçi Elektrik Dağıtım Müessesesi olarak hizmetlerini sürdürmüştür.

Boğaziçi Elektrik Dağıtım Müessesesi kapsamındaki iller görev alanından çıkarılarak sadece İstanbul il sınırında hizmet vermeleri kararlaştırılmıştır. Unvanı İstanbul Elektrik Dağıtım Müessesesi olarak değiştirilerek faaliyetine devam eden müessese faaliyet alanı bir kez daha sınırlandırılarak İstanbul Anadolu Yakası’nın işletme hakkı devredilmiştir. 1990 yılında AKTAŞ ELEKTRİK TİCARET A.Ş.’ye devredilen Anadolu Yakasında faaliyetler devir sonrasında bu şirket bünyesinde gerçekleştirilmiştir.

Özelleştirme ve Enerjisa AESAŞ

TEDAŞ ve bağlı bulunan dağıtım şirketlerinin, 02/04/2004 tarihi ve 2004/22 sayılı Özelleştirme Yüksek Kurulu kararıyla özelleştirme kapsam ve programına dahil edilmesiyle AYEDAŞ da özelleştirilmiştir. 01/01/2005 tarihi itibarıyla İstanbul Anadolu Yakasında hizmet vermek üzere AYEDAŞ Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi kurulmuş ve faaliyetlerin AYEDAŞ tarafından sürdürülmesi sağlanmıştır. Özelleştirilme kapsamında hisse satışı gerçekleştirilen AYEDAŞ’ın şirket hisselerinin %100’ü blok satışı yöntemi ile ihaleye çıkarılmıştır. AYEDAŞ, 15.03.2013 tarihinde yapılan ihale ile ENERJİSA’ya devredilmiştir. AYEDAŞ devir işlemleri 01.08.2013 tarihinde tamamlanmıştır.

Enerjisa AESAŞ ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Devir Süreci

2013 yılından beri İstanbul Anadolu Yakasının dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini yürüten AYEDAŞ, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’nın aldığı kararla dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin ayrı tüzel kişilikler tarafından yürütülmesi kararına yönelik olarak faaliyetlerini ayırmıştır. Dağıtım faaliyetlerini yerine getirmeye devam eden AYEDAŞ, perakende satış faaliyetlerini ise Enerjisa AESAŞ’a devretmiştir. Böylece İstanbul Anadolu Yakasının perakende satış faaliyetleri Enerjisa AESAŞ tarafından gerçekleştirilmeye başlamıştır. Enerjisa AESAŞ Enerjisa’nın İstanbul ayağı olmakla birlikte Başkent bölgesinde Enerjisa Başkent Elektrik ve Toroslar bölgesinde Enerjisa Toroslar Elektrik olarak perakende satış faaliyetlerini yürütmektedir.

Enerjisa Aesaş Abonelik İşlemleri

İstanbul Anadolu Yakası'nda ikamet eden tüketicilerin elektrik abonelik işlemleri için bölgenin görevli elektrik tedarikçisi Enerjisa AESAŞ'a başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Elektrik abonelik işlemleri yapmadan önce evraklarınızın eksiksiz olduğundan emin olmanız gerekir. Elektrik abonelik başvuruları 1 ila 5 gün içinde sonuçlandırılmaktadır. Buna yeni abonelik açtırma, elektrik bağlatma gibi işlemler de dahildir.

Enerjisa Aesaş Abonelik İşlemleri İçin Gerekli Belgeler (Bireysel)
- Kimlik Fotokopisi Bireysel (Şahıs) Başvuruları İçin
- İkametgah
- Daha Önce Kullanılan Tesisat Numarası
- Vergi Kimlik Numarası Fotokopisi (Aslı ile birlikte)
- Vatandaşlık Numarası
- Ev Sahipleri İçin Tapu
- Kiracılar İçin Kira Kontratının Fotokopisi (Aslı ile birlikte)

İlk abonelik işlemleri, perakende satış şirketleri aracılığı ile gerçekleştirilebileceği gibi, bu işlemler için bu bölgedeki görevli elektrik dağıtım firması olan AYEDAŞ ile de irtibata geçebilirsiniz.

Elektrik aboneliği yasal olarak kullanıcı üzerine olmalıdır!
Tapu sahibi ya da kiracı farkı olmaksızın tüm elektrik abonelikleri kullanıcı adına kayıtlı olmalıdır. Örneğin kiracıysanız elektrik aboneliğinin sizin adınıza olması gerekmektedir. Aksi haller kanuna aykırı olduğundan cezai yaptırıma tabiidir.

Enerjisa Aesaş Elektrik Abonelik Ücreti 2020

Ülkemizde elektrik piyasaları EPDK tarafından yönetilmektedir. Geçerli kanunlar, EPDK yönetmelik ve kararları uyarınca ilk defa abonelik başvurusunda bulunacak olan tüketicilerin belirli bir abonelik ücreti ile güvence bedellerini ödemelerini gerekli kılmaktadır. Abonelik ücretleri bir defalık olarak ödenirken, güvence bedeli yalnızca elektrik tedarik süresi için emanet olarak verilir ve tedarikçi değişikliği olması durumunda tüketiciye iade edilir. 2020 yılı Enerjisa AESAŞ Elektrik Abonelik ücreti, diğer tüm görevli elektrik tedarik şirketleri ile aynıdır ve aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Abone Grubu (Sözleşme Gücü) Damga Vergisi Güvence Bedeli Açma Kesme Ücreti Dosya Bedeli
Mesken (5 kW) 1,56 TL 165 TL

Alçak Gerilim: 37,3 TL

Orta Gerilim: 189,8 TL

Tedarikçiye göre değişebilir
Mesken (6 kW) 1,88 TL 198 TL
Mesken (9 kW) 8 TL 843,3 TL

*Bu birim fiyatlara göre ücret en az 5kW üzerinden hesaplanmaktadır. Bu fiyatlar, 2020 yılı için geçerli bedellerdir.

Enerjisa Aesaş İndirimli Elektrik Başvurusu

Daha önce bahsettiğimiz gibi Enerjisa AESAŞ bir görevli elektrik şirketidir. Ancak sahip olduğu lisans uyarınca şirkete verilen görev dışında diğer elektrik tedarikçileri gibi tüm bölgedeki tüketicilere indirimli elektrik tedariki de sağlayabilir. Enerjisa indirimli elektrik başvurusu için bu firmayla görüşebilirsiniz.

88 TL üzerinde faturanız varsa indirimli elektrik kullanabilirsiniz
Diğer bölgelerde bulunan aboneler gibi Enerjisa Aesaş'ın görev bölgesi olan İstanbul Anadolu Yakası'nda ikamet eden ve aylık ortalama 88 TL üzerinde elektrik faturası vatandaşlar elektrik tedarikçilerini değiştirerek indirimli elektrik kullanabilir.

Enerjisa AESAŞ dışında, EnCazip'te öne çıkan indirimli elektrik tarifelerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz.

Tedarikçiİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Yıldırım Enerji
Yıldırım Enerji
%00 TL
Atlas Enerji
Atlas Enerji
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL

*Aylık ortalama 300 TL ödeyen bir ev tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.


Tedarikçiİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Yıldırım Enerji
Yıldırım Enerji
%00 TL
Atlas Enerji
Atlas Enerji
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL
Tek Elektrik
Tek Elektrik
%00 TL

*Aylık ortalama 1000 TL ödeyen bir işyeri tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.

Güncelleme : 20.10.2020 00:49


Aesaş Enerjisa Elektrik Tarifeleri

İstanbul Anadolu Yakası'nda ikamet eden tüketicilerin görevi elektrik tedarik şirketi olan AESAŞ Enerjisa, elektrik tedarikçisini daha önceden değiştirmemiş tüm tüketicilerin elektrik enerjisini EPDK tarafından belirlenen tarifelerdeki fiyatlardan tedarik etmekle yükümlüdür. Enerjisa Aesaş Ekim 2020 itibariyla bu şekilde elektrik enerjisi tedariği gerçekleştiren ev tüketicilerine 0,3927 aktif enerjisi birim fiyatı ve 0,2124 dağıtım bedeli birim fiyatı ile, toplamda da vergiler dahil 0,7511 birim fiyattan hizmet vermektedir.

Aesaş Enerjisa İletişim Bilgileri

Adres: Bağlarbaşı Mahallesi Refahevler Sokak No: 2/1 A Blok Maltepe İSTANBUL

Enerjisa Aesaş ile ilgili diğer sayfalar

Daha fazla bilgi alabilirsiniz...

    • Enerjisa Aesaş elektrik faturası ödeme ve borç sorgulama nasıl yapılır?

    • Enerjisa indirimli elektrik tarifeleri

    • Enerjisa Toroslar abonelik işlemleri nasıl yapılır?