Lütfen Bekleyiniz...
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru
  1. Ana sayfa
  2.  > 
  3. Yenilenebilir Enerji

Yenilenebilir Enerji


Yenilenebilir Enerji Kaynakları

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 Fikirleriniz Önemli
 Sayfaya puan verin ya da yorumunuzu yazın

Yenilenebilir enerji terimi radyo, TV ve diğer basın organlarında sürekli olarak duymakta olduğumuz bir terimdir. Peki yenilenebilir enerji ne anlama gelir?

 

Elektrik tedarikçilerini karşılaştırıp Ucuz Elektrik kullanabilirsiniz!

 

Neredeyse her gün bir yerde yenilenebilir enerji hakkında ya bir haber görüyoruz, ya bir yazı okuyoruz ya da bu konu hakkında bir sohbete denk geliyoruz. Ülkemizdeki yatırımcılar yenilenebilir teknolojiler ve bunların geliştirilmesine yaptıkları yatırımları artırırken, halkımız da yenilenebilir enerji ve yenilenebilir teknolojiler konusunda gün geçtikçe daha da bilinçli bir hale geliyor. Hatta bazı elektrik tüketicileri, elektrik üretim portföyünde çok fazla yenilenebilir enerji kaynağı bulunan elektrik tedarikçileri tarifelerine geçiş yapmayı tercih ediyor.

 

TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Aksa Elektrik
Aksa Elektrik
0,196933 TL%8191 TL
Aksa Elektrik
Aksa Elektrik
0,199074 TL%7167 TL
Kolen Enerji
Kolen Enerji
0,200144 TL%6,5155 TL
Sepaş Enerji
Sepaş Enerji
0,211 TL%1,4334 TL
Akedaş
Akedaş
0,211917 TL%124 TL

*Aylık ortalama 300 TL ödeyen bir ev tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Aksa Elektrik
Aksa Elektrik
0,196948 TL%8631 TL
Aksa Elektrik
Aksa Elektrik
0,199089 TL%7552 TL
Kolen Enerji
Kolen Enerji
0,200159 TL%6,5512 TL
Age Enerji
Age Enerji
0,2086 TL%2,56202 TL
Sepaş Enerji
Sepaş Enerji
0,211 TL%1,44113 TL
Akedaş
Akedaş
0,212136 TL%,9171 TL

*Aylık ortalama 1000 TL ödeyen bir işyeri tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır. 

Yenilenebilir Enerji Kaynakları

 

Fosil kaynaklara bağımlı kalmadan, bir anlamda sonu gelmeyecek kaynaklarla üretilen enerjiye yenilenebilir enerji adı verilir. Dünyamızdaki en eski yenilenebilir enerji kaynağı biyokütle iken, güneş enerjisi de uzun süredir kullanmakta olduğumuz yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer almaktadır.

 

Son yıllarda yenilenebilir enerji kaynakları arasından güneş enerjisi kullanımının oldukça yaygınlaştığı ve kullanım trendinin hızlı bir şekilde artış gösterdiği gözlemlenmektedir. Yenilenebilir enerji kaynakları ile üretilen enerjinin kullanımı, hem yakıt maliyetleri açısından ekonomiye sağladığı olumlu etkiler, hem de çevre dostu olmasıyla doğaya zarar vermemesi böylelikle de karbon ayak izi düşürmede olumlu etki sağlar.

 

Büyük Ölçekli Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kullanımı

 

Ülkemizde yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı pek çok kanun, yönetmelik ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK kararıyla desteklenmekte ve teşvik edilmektedir. Yenilenebilir enerji destekleme mekanizması olarak görev yapan YEKDEM ile üreticiler, devletin bu konuda sağlamış oldukları teşvik avantajlarından üst düzeyde faydalanmaktadır. Bu mekanizma ile temel amaç ülkemizin dışa bağımlı olarak süregelmiş enerji arz durumunu düzenlemek ve enerji kaynaklarında dışa bağımlılığı azaltmak ile, bu kaynakların çevreye zarar vermemesi ve özellikle sıfır karbon salgılamasıdır. Bu şekilde doğal enerji kaynaklarına yönelen özel sektör sayesinde hem enerjide dışa bağımlılık azalacak bir o kadar da çevre dostu enerji üretimi olacaktır. Bu mekanizmanın ilerleyen dönemlerde daha da geliştirilmesi ve teşviklerin artırılması, yenilenebilir enerji yatırımların artmasına, böylelikle de kullanımının yaygınlaşmasına imkan sağlayacaktır.

 

Eğer çevreye önem veren biriyseniz, doğal kaynaklarla üretilmiş elektrik kullanmak isteyebilirsiniz. Bu konu ile ilgili olarak ne yazık ki ülkemizde henüz %100 yeşil enerji kullanımı gibi bir sertifikasyon mekanizması tam anlamıyla oturmamıştır. Bu alanda çalışmalar olmakla birlikte, karbon piyasaları da dahil olmak üzere tüm piyasaların oluşturulması sonucunda ancak bu mümkün olabilecektir. Avrupa Birliği ülkelerinin pek çoğunda ise tüketiciler, %100 yenilenebilir kaynaklı elektrik kullanma şansını bulmaktadır.

 

Ülkemizde tüketiciler, elektrik tedarikçilerinin üretim portföylerine bakarak bu kararı verebilir ve bir anlamda teşvik edici unsur olarak tercihlerini yapabilirler. Seçeceğiniz elektrik tedarikçisinin elektrik üretim yatırımlarını kontrol edebilir, ürettiği elektriğin ne kadarının doğal kaynaklı olduğunu öğrenebilir ve bu doğrultuda doğal kaynaklı santrali daha fazla olan elektrik tedarikçisini tercih edebilirsiniz. Tam anlamıyla %100 doğal enerji kullandığınızı söyleyemesek de bu durumda, doğal kaynakların tedarikçiler tarafından daha çok kullanılmasını ve yatırım kararlarının bu doğrultuda alınmasını teşvik edebilirsiniz.

 

Evlerimizde Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kullanımı

 

Ülkemizde tüketici boyutunda enerji üretimi aslında çok yaygındır. Bu cümleyi ilk okuduğunuzda şaşıracağınıza eminiz. Ancak özellikle ülkemizin güney şehirlerinde güneş enerjisi kullanımı oldukça yaygındır. Neredeyse her evin çatısında bir güneş paneline rastlamak kimseyi şaşırtmaz. Bu kullanım elektrik üretiminden ziyade sıcak su sağlamak için yapılmaktadır. Ancak su ısıtmak için harcanılan elektrik ve diğer fosil kaynaklı yakıtlar ile bunların karbon ayak izi düşünüldüğünde, ev tipi su ısıtma güneş panellerinin kullanımı hem ekonomiye hem de çevreye olumlu etki sağlar.