Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Aydınlatmada Tasarruf Etmenin 7 Yolu


Aydınlatmada Enerji Tasarrufunun 7 Yolu

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
Ucuz elektrik kullanmak için tedarikçileri EnCazip'te anında karşılaştırın!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

Evimizin elektrik harcama kalemleri arasında en önemli yerlerden birinin sahibi hiç kuşkusuz aydınlatma kaynaklı elektrik tüketimidir. Ayrıca sağlık ve konfor yönü de mevcuttur. Bu durum aydınlatmanın ve kullandığımız ampullerin önemini daha da arttırmaktadır. Kimi zaman akşam evimizde bir odada otururken antrenin, salonun ya da o anda hiç kimsenin kullanmadığı bir yerin ışığını açık bırakırız. Gereksiz yanan lambaları söndürmemiz bize ciddi oranda aydınlatma kullanımında tasarruf sağlayabilir.

Aydınlatmada kolayca tasarruf edin!

Aydınlatma kullanımında tasarruf sağlayacağınız faktörleri sizler için sıraladık:

1- Lambaları söndürün: En kolay uygulanabilecek ve en basit tasarruf eylemi kullanmadığınız ya da işinize yaramayan tüketimleri yapmamaktır. Kullanmadığınız zamanlarda lambayı söndürerek aydınlatmada elektrik tasarrufu yapabilirsiniz.

2- Güneş ışığından yararlanın: Özellikle gündüz vakitlerinde elektrik ile aydınlatmadan kaçının. Perdelerinizi açın ve güneş ışınlarının evinizin içine girmesini sağlayın. Evinizin yer kaplamalarını ve duvar boyasını seçerken açık renkleri tercih ederseniz güneş ışınlarının yansımasını sağlarsınız ve evinizin daha iyi aydınlanmasına olanak tanırsınız. Böylece bedava bir enerji kaynağı olan güneşten mümkün olduğunca faydalanır ve aydınlatma kullanımında enerji tasarrufu sağlamış olursunuz. Perdeleri sonuna kadar açın ve bırakın gün ışığı evi doldursun. Lambaları yakmak yerine gün boyunca güneş ışığında oturmak elektik tüketimini önemli ölçüde düşürecektir. Vaktinizi evde geçiriyor da olsanız ofiste çalışıyor da olsanız aynı yöntemi tercih ederek aydınlatma kullanımında tasarrufedebilirsiniz. Ayrıca güneş ışığından yararlanmak sizleri mutlu eder ve çok daha verimli olmanız için gereken enerjiyi verir. Unutmayın ki güneş girmeyen eve doktor girer!

3- Sensörlerden faydalanın: Fotoselli ya da sensörlü ampuller (veya lambalar) gelişen teknoloji ile birlikte çok daha ucuz ve kaliteli oldu. Çok küçük bir yatırımla evinizde ya da iş yerinizde aydınlatmaları sensörler ile kontrol edebilirsiniz. Bu sensörler hareket sensörleri olduğu gibi, ışık sensörleri de olabilir. Hareket sensörleri ile yalnızca ihtiyaç duyulan zamanda ışıkların kendiliğinden yanmasını sağlayabilirsiniz. Işık sensörleri ise ortamın karanlık olduğunu otomatik olarak anlayacak ve karanlıkta kendiliğinden yanacaktır. Böylece gündüz vakti kendiliğinden sönerek aydınlatmada enerji tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır.

4- Kısmi aydınlatma kullanın: Evinizin tüm ışıklarının tek bir anahtardan kontrol edilmesi yerine, farklı bölgelerin farklı anahtarlardan kontrol edilmesini sağlayın. Böylece yalnızca ihtiyacınız olan bölgede ışıklar yanacak, gereksiz enerji tüketimi ortadan kalkacaktır.

5- Ampul seçmeyi öğrenin: Teknolojideki gelişmelere paralel olarak ampullerin verimliliği önemli ölçüde arttı. Artık çok daha düşük enerji ile çok daha verimli aydınlatma sağlayan ampuller çok ucuz fiyatlara satılmaktadır. Bu ampulleri tercih ederek aydınlatmada enerji tasarrufu elde edebilirsiniz. Ampul seçerken üç noktaya dikkat ederek verimli ampulleri bulabilirsiniz.

- Watt değeri: Watt, enerji tüketimini ifade eden bir birimdir. Watt kesinlikle aydınlatma gücü anlamına gelmemektedir. Watt değerine bakarak bir ampulün bir saatte ne kadar elektrik tüketiiğini anlayabilirsiniz. Tasarruflu ampuller daha düşük Watt değerine sahiptir ve daha az elektrik harcar. Watt değeri düşük bir ampul kullanarak aydınlatmada elektrik tasarrufu elde edebilirsiniz.

- Lumen değeri: Lumen değeri bir ampulün ne kadar ışık vereceğini belirtmektedir. Yüksek lumen değeri olan ampuller daha çok ışık verir. Böylece hangi ampulün ne kadar ışık vereceğini anlayabilirsiniz. Örneğin 100 Watt'lık bir geleneksel ampul, 18 Watt'lık bir ampul ile aynı lumen değerine sahiptir. Yani beşte birden daha düşük bir enerji tüketimi ile aynı aydınlanma elde edilir.

- Kelvin değeri: Kelvin, tıpkı santigrat gibi, bir ısı birimidir. Basitçe söylememiz gerekirse Kelvin değeri yükseldikçe ışığın rengi daha sıcak olmaktadır. Yani düşük Kelvin değerine sahip bir ampul beyaz ve soğuk ışık verirken, yüksek Kelvin değerine sahip ampuller sarı ve sıcak ışık vermektedir.

6- Amacınız aydınlanmak olsun: Dekoratif aydınlatma yapmamaya çalışın. Bu size maksimum oranda aydınlatma kullanımında tasarruf sağlar.

7- Ampulleri azaltın: Pek çok evde gereğinden fazla sayıda ampul kullanılmaktadır. Aydınlatma için gereği kadar ampul kullanarak enerji tasarrufu yapabilirsiniz.


× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.