Lütfen Bekleyiniz...
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru
  1. Ana sayfa
  2.  > 
  3. Rehber
  4.  > 
  5. Elektrik Abonelik Ücreti

Elektrik Abonelik Ücreti Nedir?


Elektrik Abonelik Ücreti

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 Fikirleriniz Önemli
 Sayfaya puan verin ya da yorumunuzu yazın

Elektrik abonelik ücreti, ilgili kullanım yeri için bağlantı yapıldıktan sonra aboneliği ve elek başlatabilmek için elektrik tedarikçileri tarafından alınan bir bedeldir. Bu bedel tüketicilerin elektrik faturası borcunu ödememelerine karşın alınmaktadır.

Elektrik tedarikçilerini karşılaştırıp Ucuz Elektrik kullanabilirsiniz!

 

Elektrik abonelik ücreti, elektrik tedarikçileri tarafından değil, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK tarafından belirlenmektedir. Her yıl EPDK tarafından belirlenerek açıklanan elektrik abonelik ücreti olarak adlandırdığımız güvence bedeli, yıl boyunca aynı tutardan hesaplanarak abonelerden tahsil edilir.

 

İlk defa elektrik aboneliği açtırmak için ödenen bedeller şu anda bahsettiğimiz elektrik abonelik ücreti ile farklı konular olup, ilk abonelikte yapılması gereken ve ödenmesi gereken bedeller hakkında bilgiye elektrik aboneliği sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

 

Elektrik abonelik ücreti ne kadar?

 

Elektrik abonelik ücreti diğer deyişle güvence bedeli, görevli elektrik tedarikçileri tarafından bir kereye mahsus olmak üzere tahsil edilen bir bedeldir. Bağlantı yaptırdığınızda kullanım yerinizin sözleşme/bağlantı gücüne göre hesaplanarak tahsil edilmektedir.

 

01.01.2017 tarihi itibariyle güvence bedelleri aşağıdaki birim fiyatlardan hesaplanmaktadır.

 

Abone Grupları

Güvence birim bedeli

TL/kW

Sanayi ve Ticarethane

56 TL

Mesken

19,8 TL

 

 

 

Bu birim fiyatlara göre elektrik abonelik ücreti, en az 6 kW üzerinden hesaplanmakta olup, mesken aboneleri için 2017 yılında en düşük abonelik ücreti 118,8 TL olmaktadır.

 

Hangi Durumlarda Elektrik Abonelik Ücreti Ödenir?

 

Kullanım yeriniz için bağlantı anlaşması yapılarak elektrik dağıtım sistemine bağlantısı gerçekleştirilmiş ise geriye kalan tek şey elektrik aboneliğinizi açtırmak olacaktır. Mevcut bir abonelik varsa ve bu aboneliği üzerinize devir almak istiyorsanız, görevli tedarikçiniz ile elektrik satış sözleşmesi yapmanız gereklidir. Elektrik enerjisi tedarik edebilmek için görevli elektrik tedarikçiniz ile yapacağınız Perakende Elektrik Satış Sözleşmesi sonrasında görevli tedarikçiniz sizden elektrik abonelik ücreti tahsil edecektir.

 

Güvence bedeli öderken mesken aboneleri nakit olarak ödeme yaparak karşılığında makbuz almalıdır. Bazı durumlarda ise elektrik abonelik ücreti kredi kartı ile veya faturanıza yansıtılarak da tahsil edilebilmektedir.

 

Güvence bedeli yalnızca abonelik açtırırken veya mevcut bir aboneliği devir alırken değil, serbest tüketici olan abonelerin tedarikçi değiştirme işlemlerini yapması esnasında da tahsil edilebilmektedir. Özel elektrik tedarikçileri tarafından tahsili zorunlu olmayan bu bedel, bazı tedarikçiler tarafından alınmakta bazıları tarafından ise tahsil edilmemektedir. Aynı şekilde güvence bedeli nakit olarak veya faturaya yansıtılarak ödenmesi mümkün olabilmektedir.

 

EnCazip’te Tedarikçi Değiştirenler Elektrik Abonelik Ücreti Ödemeyecekleri Tarifelere Geçiş Yapıyor.

 

Serbest tüketici olarak tedarikçi değişikliği yapma hakkına sahipseniz, EnCazip Tedarikçileri arasında karşılaştırma yaparak güvence bedeli alınmayan tarifeleri tercih edebilir. Böylece güvence bedeli ödememekle birlikte daha önceki tedarikçinize ödemiş olduğunuz güvence bedelinizi de geri alabilmeniz mümkün.

 


Tasarruf fırsatlarını kaçırmayın!


EnCazip tasarruf fırsatlarından haberdar olmak için bize e-posta adresinizi bırakabilirsiniz!
E-Posta
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.

× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.