Lütfen Bekleyiniz...
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru
Ana sayfa > enerji > rehber > 1 kWh elektrik

1 kWh Elektrik Fiyatı

 

Mesken ve ticarethane elektrik aboneleri iki tip tarifeden faydalanabilmektedir. Tek zamanlı tarife ve üç zamanlı tarife olarak bilinen bu tarifedeki elektrik fiyatları Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir ve serbest olmayan tüketiciler ve serbest tüketici hakkına sahip olmasına rağmen farklı elektrik tedarikçisinden elektrik tedarik etmeyen tüketiciler bu elektrik fiyatları üzerinden elektrik tedarik eder.

 

Elektrik tedarikçilerini karşılaştırıp ucuz elektrik kullanabilirsiniz!

 

 

Görevli perakende elektrik şirketleri tarafından uygulanan iki tip tarife türü şöyledir;


Tek Zamanlı Tarife: Gün boyunca tüketilen elektriğin tek bir birim fiyattan ücretlendirildiği tarifelerdir.
Üç Zamanlı Tarife: Üç zamanlı tarifede gün üç zaman dilimine bölünür. Gündüz, puant ve gece zaman dilimlerinin her birinde ayrı birim elektrik fiyatları uygulanır.

 

Tek zamanlı ve üç zamanlı tarife elektrik fiyatları tabloda gösterildiği gibidir.

 

Mesken

Üç Zamanlı Tarife

Tek Zamanlı Tarife

Gündüz

0,4105 TL

 

     0,4122 TL

Puant

0,6263 TL

Gece

0,2157 TL

 *Tarifede belirtilen fiyatlar tüm bedeller ve vergiler dahil 1 kWh elektrik fiyatını göstermektedir.

 

Üç zamanlı elektrik tarifeleri, aboneler tarafından görevli elektrik tedarikçilerine başvuru yapılmadıkça kullanılamaz. Üç zamanlı tarifelere geçmek isteyen aboneler, görevli elektrik tedarikçilerine başvuru yaparak bu tarifelerden yararlanabilmektedir. Başvuru yapılmaması halinde tek zamanlı elektrik tarifeleri kullanılmaktadır.

 

Üç zamanlı elektrik kullanıp kullanmadığınızı anlayabilmek için faturanızın üst kısmında yer alan abone grubu bölümüne bakabilirsiniz.

 

Bedeller ve Faturadaki PaylarıElektrik faturası ile sadece harcanan elektrik enerjisinin tutarı ödenmez. Elektriğin size ulaşmasını sağlayan dağıtım sistemine ait bedeller ve de vergiler ve fonlar elektrik faturasını oluşturan diğer bileşenlerdir. Dolayısıyla elektrik faturası hesaplama işlemine farklı birim elektrik fiyatları dahil olur.Aktif Enerji Bedeli: Elektrik faturasındaki yüzdesi 50,8’tir. Okuma dönemi içinde kWh cinsinden tüketilen elektriğin aktif enerji birim bedeli ile çarpılmasıyla hesaplanmaktadır. Bu tutar, vergisiz-kesintisiz bedelidir.
 

Bedeller

 

Dağıtım Bedelleri:  Elektrik enerjisinin santraller ile şehir şebekeleri arası iletim hatlarından tüketim noktalarına dağıtılabilmesi için yatırım, altyapı ve işletme maliyetlerine ait bedellerdir. Dağıtım şirketlerine ödenen bu bedel, faturanın %28’ini oluşturmaktadır.

 

Vergiler, Pay ve Fonlar

 

Enerji Fonu: Aktif enerji bedeli üzerinden %1 oranında alınan katkı payıdır. Enerji sistemimizin geliştirilmesi ve bunun gibi çalışmalar için tahsil edilen bir bedel olarak faturalarımızda yer alır. Faturanın %0,7’sini oluşturur.

 

TRT Payı: Aktif enerji bedeli üzerinden %2 oranında tahsil edilir. Bu bedel faturada %1,5 oranında yer almaktadır.

 

Elektrik Tüketim Vergisi (ETV veya BTV): Bulunulan bölgedeki belediyeye ödenmek üzere tahsil edilen bir bedeldir.  Elektrik faturasının %4’ünü oluşturmaktadır.

 

Bu bedellerin toplamı faturanın KDV’siz toplam tutarını belirtir.

 

K.D.V: Aktif enerji bedeli, dağıtım bedeli, enerji fonu, TRT payı, elektrik tüketim vergisi toplamının üzerinden hesaplanması sonucu % 18 oranında alınan  katma değer vergisidir. Elektrik faturasının %15’ini oluşturmaktadır.

 

Elektrik Fiyatları Kim Tarafından Belirlenir?

 

Elektrik fiyatları, elektrik piyasası otoritesi olan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenmektedir. EPDK, ulusal tarife elektrik fiyatlarını yılda dört kere güncellemektedir. Ulusal tarife aktif enerji birim bedeli ve dağıtım bedelini belirleyen EPDK, bu bedeller haricindeki vergi ve fonların belirlenmesinde yetkiye sahip değildir.

 

Elektrik Fiyatının Artmasının Nedeni

 

Elektrik fiyatları artışını etkileyen unsurlar şunlardır;

Mevsimsel Etkiler: Mevsimsel etkiler elektrik fiyatları değişimlerine neden olabilir. Elektrik üretimine doğrudan etki eden yağışlar, yaz mevsiminde az olması halinde barajların doluluk oranlarını etkileyeceğinden hidroelektrik santrallerinin üretim kapasitesinin de azalmasına neden olur. Üretimin azalmasıyla elektrik fiyatları yükselir.

 

Döviz Kurundaki Değişiklikler: Enerji üretiminde kullanılan kaynaklar çoğunlukla dış ülkelerden ithal edildiği için elektrik fiyatları bundan etkilenir. Elektrik üretimi için ithal edilen kaynaklar için yapılan ödemeler döviz cinsinden yapılır. TL’nin döviz karşısında değer kaybetmesi bu borcu döviz cinsinden ödemek zorunda olan elektrik üreticilerini zora sokacağından elektrik fiyatları yukarı yönlü artış gösterir.

Tasarruf fırsatlarını kaçırmayın!


EnCazip tasarruf fırsatlarından haberdar olmak için bize e-posta adresinizi bırakabilirsiniz!
E-Posta
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 120 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.

Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 120 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.