Lütfen Bekleyiniz...
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru
  1. Ana sayfa
  2.  > 
  3. Perakende Elektrik Satış
  4.  > 
  5. Vangölü Elektrik

Vangölü Elektrik | VEPSAŞ


Vangölü Elektrik

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 Fikirleriniz Önemli
 Sayfaya puan verin ya da yorumunuzu yazın

Ülkemizde 1970 yılına kadar elektrik enerjisinin iletim, üretim, dağıtım ve perakende satış hizmetleri gibi faaliyetleri köylere ve belediyelere bağlı müesseseler gerçekleştirmekteydi. Ancak 1970 yılında devletimiz elektrik sektörünün bu dağınık yapısını düzeltebilmek adına Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) adı verilen bir devlet teşekkülü kurulmuştur. Daha öncesinde köylere ve belediyelere bağlı bir şekilde faaliyetlerini gerçekleştiren müesseseler TEK devlet teşekkülünün kurulması ile birlikte artık TEK’in bünyesinde faaliyetlerini gerçekleştirmeye başlamışlardır. TEK bünyesindeki müesseseler daha sonrasında İl Müdürlükleri haline getirilmiştir. TEK faaliyetlerine 1994 yılına kadar devam etmiştir.

 

<

Elektrik tedarikçilerini karşılaştırıp Ucuz Elektrik kullanabilirsiniz!

 

TEK 1994 yılında yapılandırılmaya alınmıştır. TEK devlet teşekkülünün yapılandırılması sonucunda ülkemizde elektrik enerjisinin iletim, üretim faaliyetleri ile dağıtım ve perakende satış hizmetleri birbirinden ayrılmıştır. TEK ayrıştırılarak elektrik enerjisinin iletim ve üretim faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş. (TEAŞ), dağıtım ve perakende satış hizmetlerini gerçekleştirmek üzere ise Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) kurulmuştur.

 

TEDAŞ 2004 yılında özelleştirilmeye alınıp, TEDAŞ çatısı altında faaliyet gösteren dağıtım müesseselerinin de özelleştirilme kapsamında incelenmesi sağlanmıştır. TEDAŞ devlet teşekkülüne ait olan ve özelleştirme döneminin öncesinde Van, Bitlis, Muş, Hakkâri İl Elektrik Dağıtım Müesseseleri olarak ayrı ayrı hizmet veren bu müesseseler, Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin kurulmasının ardından devralınmıştır.

 

Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş. 01 Mart 2005 tarihinde kurulmuş ve 11 Mart 2005 tarihinde de tescil edilerek elektrik dağıtım ve perakende satış hizmetlerini sunmaya başlamıştır.

 

Vangölü Elektrik Kuruluşu

 

Vangölü Elektrik Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan karar ile dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin farklı tüzel kişiliklerce gerçekleştirilmesi gerektiği yönünde karar verilmiştir. Bunun sonucunda ise VEDAŞ yalnızca elektrik dağıtım faaliyetlerini, Vangölü Elektrik Perakende Satış A.Ş. (VEPSAŞ) ise elektrik enerjisinin perakende satış hizmetini gerçekleştirmiştir.

 

Gerçekleştirilen bu ayrım neticesinde özelleştirme işlemlerinin devam etmesi sebebiyle 20 Temmuz 2013 tarihinde hisselerin satışı amacıyla gerçekleştirilen ihale sonucunda Vangölü Elektrik Şirketinin Türkerler Grubu’na devir işlemleri gerçekleştirilmiştir. Türkerler Grubu bünyesinde 04 Ekim 2013 tarihi itibari ile faaliyetlerini gerçekleştirmeye devam etmiştir.

 

Vangölü Elektrik Van, Bitlis, Muş, Hakkâri illerinde görevli elektrik perakende şirketi unvanı ile hizmet vermektedir. Görev bölgesinde yer alan ve serbest tüketici olamayan elektrik abonelerine perakende satış hizmetini sunmaktadır. Vangölü EPSAŞ ayrıca serbest tüketici olarak adlandırılan yani yıllık ortalama 3600 kWh ve üzeri elektrik faturası  olan ancak farklı tedarikçiden elektrik temin etmeyen abonelerin son kaynak tedarikçiliğini yapmaktadır. Tüm Türkiye’de de elektrik satışında bulunabilen Vangölü EPSAŞ, serbest tüketicilere indirimli elektrik satışında bulunabilmektedir.

 


Tasarruf fırsatlarını kaçırmayın!


EnCazip tasarruf fırsatlarından haberdar olmak için bize e-posta adresinizi bırakabilirsiniz!
E-Posta
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.

× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.