Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Meram Elektrik Perakende Satış A.Ş. | MEPAŞ


MEPAŞ | Meram Elektrik

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
Ucuz elektrik kullanmak için tedarikçileri EnCazip'te anında karşılaştırın!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) devlet teşekkülünün kurulması sonrasında köy ve belediyeler bünyesinde faaliyetlerini gerçekleştiren il dağıtım müesseseleri TEK kamu kurumunun bünyesinde faaliyet göstermek üzere İl Elektrik Dağıtım Müesseseleri haline getirilmiştir. MEDAŞ ise ilk olarak 1990 yılında Tek Konya Elektrik Dağıtım Müessesesi, adı altında kurularak faaliyetlerini TEK bünyesinde gerçekleştirmeye başlamıştır. TEK bünyesinde bulunan bu müesseseler ülkemizin elektrik iletim, üretim, dağıtım ve perakende satış ihtiyaçlarını karşılıyorlardı.

Tek Konya Elektrik Dağıtım Müessesesi, 1994 yılına kadar TEK devlet teşekkülünün bünyesinde hizmet vermiştir. Ancak 1994 yılına gelindiğinde TEK devlet teşekkülü yapılanmaya alınarak elektrik enerjisinin iletim, üretim faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere TEAŞ ve dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere ise TEDAŞ iki farklı devlet teşekkülü olacak şekilde kurulmuştur. TEDAŞ’ın kurulmasının ardından Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. kurulmuş ve dağıtım faaliyetlerine bu yeni unvanıyla devam etmiştir.

MEDAŞ, 1995 yılında tescil edilmiş ve TEDAŞ devlet teşekkülüne bağlı olarak hizmetlerini sürdürmüştür. Konya ilinin elektrik dağıtım ve perakende satış hizmetlerini yerine getiren MEDAŞ, TEDAŞ’ın 2004 yılında özelleştirilme kapsamında incelenmesi ile özelleştirilme işlemlerine dâhil olmuştur.

2005 yılında hizmet bölgesine 5 il daha ekleyerek toplamda 6 ilde elektrik dağıtımı yapmaya devam eden MEDAŞ, Konya başta olmak üzere Aksaray, Karaman, Nevşehir, Niğde ve Kırşehir illerinin görevli elektrik dağıtım şirketi olmuştur. 

Özelleştirilme kapsamında 2004 yılında hisse satışı gerçekleştirilecek olan MEDAŞ, 30 Nisan 2009 tarihinde ihaleye çıkarılmış, gerçekleştirilen ihale sonucunda Alarko-Cengiz Holding Grubuna ait olan Alcen Enerji Dağıtım ve Perakende Satış Hizmetleri A.Ş.’ye devri gerçekleştirilmiştir.

Meram Elektrik Perakende Satış A.Ş. (MEPAŞ) Kuruluşu

Özelleştirilme işlemlerinin sonuçlanmasının ardından MEDAŞ, dağıtım ve perakende satış hizmetlerini Alcen Enerji bünyesinde gerçekleştirmiştir. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından 2013 yılında alınan karar ile elektrik enerjisinin dağıtım ve perakende satış hizmetlerinin ayrı farklı tüzel kişilikler tarafından yürütülmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bunun sonucunda MEDAŞ yalnızca elektrik enerjisinin dağıtım faaliyetlerini sürdürmüş, perakende satış hizmetlerini gerçekleştirebilmek üzere de Meram Elektrik Perakende Satış A.Ş. (MEPAŞ) kurulmuştur.

Meram Elektrik, perakende satış lisansına sahiptir. MEPAŞ, 20 Kasım 2013 tarihinde tescil edilmiş ve 01 Ocak 2013 tarihinden itibaren görevli olduğu bölgede elektrik enerjisinin perakende satış faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Meram Elektrik, görev bölgeleri arasında 8 numaralı bölgeye elektrik perakende satışını gerçekleştirmektedir.

Meram Elektrik Perakende Satış A.Ş. (MEPAŞ) Hakkında

MEPAŞ, görev bölgesinde yer alan ve serbest tüketici limitinin altında yer alan abonelere elektrik perakende satış hizmetini gerçekleştirmektedir. Ayrıca Meram Elektrik görev bölgesinde yer alan serbest tüketici olarak adlandırılan yani yıllık ortalama 3600 kWh ve üzeri tüketime sahip olan abonelere son kaynak tedarikçisi sıfatıyla elektrik perakende satış faaliyetini gerçekleştirmektedir. Meram Elektrik Perakende Satış A.Ş. (MEPAŞ) aynı zamanda tüm Türkiye’de bölge fark etmeksizin serbest tüketicilere ucuz elektrik satışında bulunabilmektedir.

Meram Elektrik, 2014 yılında yaklaşık olarak 1,8 milyon müşterisine 4735 GWh elektrik satışında bulunmuştur. MEPAŞ sahip olduğu serbest tüketici sayısı ise 60.000 olup 1300 GWh elektrik sağlamıştır.

 


× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.