Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş.


Gediz Elektrik İndirimli Satış

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
Ucuz elektrik kullanmak için tedarikçileri EnCazip'te anında karşılaştırın!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

Ülkemizdeki elektrik üretimi, iletimi ve dağıtımı ve perakende satış faaliyetleri 1970 yılı öncesinde dağınık yapılanmış belediye ve köylere bağlı ufak çaplı birimler tarafından gerçekleştirilmekteydi. Ancak 1970 yılına gelindiğinde bu dağınık yapıyı ortadan kaldırabilmek ve piyasada gerçekleştirilen bu faaliyetleri daha düzgün bir şekilde yürütebilmek adına devlet teşekkülü vasfıyla Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) kurulmuştur. Bu kurumun kurulması neticesinde köy ve belediyelere bağlı olarak faaliyet göstermekte olan işletmeler 1982 yılında TEK çatısı altında birleştirilmiştir. TEK bünyesindeki tüm işletmelerin il dağıtım müessesesi haline getirilmesiyle 1994 yılına kadar il müesseseleri hizmet vermiştir. Türkiye Elektrik Kurumu, 1994 yılında yapılanmaya alınarak iletim ve üretim faaliyetlerini yerine getirmek üzere Türkiye İletim ve Üretim A.Ş. (TEAŞ) ve dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini yerine getirmek için ise Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) olacak şekilde iki ayrı teşekküle dönüştürülmüştür.

Elektrik sektöründe gerçekleştirilecek bütün dağıtım faaliyetlerinin TEDAŞ sorumluluğuna geçmesiyle il dağıtım müesseseleri de TEDAŞ’a bağlanmıştır. TEDAŞ 2004 yılında T.C. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından alınan karar neticesinde özelleştirilme kapsam ve programına alınmıştır. Öncelikli olarak ülkemizde elektrik dağıtım faaliyetlerinin daha düzenli ve verimli gerçekleştirilebilmesi amacıyla ülkemiz 21 ayrı dağıtım bölgesine ayrılmış, her bölgede faaliyetleri yerine getirmek amacıyla bir dağıtım şirketi görevlendirilmiştir. Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. ise İzmir ve Manisa illerini kapsayan 11 numaralı bölgede hizmet vermek üzere görevlendirilmiştir.

Gediz Elektrik’in Bereket Enerji’ye Katılması

Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. 2004 yılında alınan karara istinaden özelleştirilme kapsamında TEDAŞ’a ait hisselerinin ihale yoluyla satışa sunulmasına karar verilmiştir. Bunun neticesinde Gediz Elektrik, 07 Mart 2013 tarihinde gerçekleştirilen ihale sonucunda Bereket Enerji Grubu’na ait olan GDZ Enerji Yatırımları A.Ş’ye devri kararlaştırılmıştır. Hisselerin devir işlemlerinin tamamlanmasının ardından özelleştirilme süreci tamamlanan Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. Bereket Enerji Grubu bünyesinde hizmetlerini sürdürmüştür.

Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş.’nin Kurulması

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından 2013 yılında alınan karar sonucunda dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin birbirinden ayrı tüzel kişiliklerce gerçekleştirilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu hüküm gereği 11 numaralı görev bölgesinde elektrik dağıtım faaliyetlerini gerçekleştiren Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. bu görevi yerine getirmeye devam etmiştir. Perakende satış faaliyetlerini gerçekleştirmek amacıyla kurulan Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş. ise görevini yerine getirebilmek amacıyla hizmet vermeye başlamıştır. Devir işlemleri tamamlanırken faaliyet ayrımını da gerçekleştirmiş olan Bereket Enerji Grubu böylelikle 29.05.2013 tarihi itibariyle dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini ayrı tüzel kişilikler olarak sürdürmüştür.

İzmir ve Manisa illerinde görevli tedarik şirketi olarak perakende satış faaliyetlerini üstlenmiş olan Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş. bölgesinde farklı perakende satış şirketinden elektrik temin edemeyen diğer anlamda serbest tüketici olmayan abonelerin görevli elektrik tedarikçisi olarak bu tüketicilere elektrik tedariğinde bulunmaktadır. Gediz Elektrik serbest tüketici hakkı olmasına rağmen henüz tedarikçisini değiştirmemiş olan tüketicilere de son kaynak tedarikçisi olarak elektrik tedarik etmektedir. Son olarak Gediz Elektrik tüm Türkiye genelinde serbest tüketiciler ile ikili anlaşma yoluyla indirimli elektrik satışı gerçekleştirebilmektedir.

 


× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.