Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Bingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli Görevli Elektrik Tedarikçisi Fırat Aksa


Fırat Aksa Elektrik

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
Ucuz elektrik kullanmak için tedarikçileri EnCazip'te anında karşılaştırın!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

Elektrik faaliyetlerinin tek bir çatı altında verimli bir şekilde yürütebilmesi amacıyla 1970 yılında Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) kurulmuştur. TEK’in kurulmasıyla 1982 yılında faaliyet gösteren birimler bütünlüğün sağlanması için TEK’e bağlanmıştır. 1994 yılına kadar TEK tarafından yürütülen faaliyetler, TEK’in hukuki varlığının sonlandırılıp yeniden yapılanmaya alınmasıyla Türkiye Elektrik Üretim ve İletim A.Ş (TEAŞ) ve Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) olarak ikiye ayrılmıştır. İki ayrı teşekkülün oluşturulmasıyla faaliyetler çok daha verimli bir şekilde yürütülmeye devam etmiştir. Dağıtım faaliyetlerinin TEDAŞ’a devredilmesiyle TEK sorumluluğunda olan bütün dağıtım müesseseleri TEDAŞ bünyesinde hizmet vermeye devam etmiştir.

2004 yılında alınan kararla TEDAŞ’ın özelleştirilme kapsam ve programına alınmasının ardından bağlı bulunan dağıtım müesseseleri de özelleştirilmeye başlanmıştır. Öncelikle TEDAŞ’a bağlı olarak 7 dağıtım müdürlüğü oluşturulmuştur. Sonrasında Türkiye 21 ayrı bölgeye ayrılmış ve her bölgede hizmet vermek üzere 20 dağıtım şirketi belirlenmiştir. Fırat EDAŞ da bu özelleştirilen şirketlerden biridir.

Özelleştirilme

Özelleştirme kararına yönelik olarak Fırat EDAŞ hisseleri ihaleye çıkarılmıştır. 19.02.2010 tarihinde yapılan ihale sonucunda ise Fırat EDAŞ’ın Kazancı Holding bünyesindeki Fırat Aksa Elektrik’e devrolmasına karar verilmiştir. 31.12.2010 tarihinde devir işlemleri tamamlanarak Fırat Aksa Elektrik Hizmetleri A.Ş. bünyesinde dağıtım ve perakende satış hizmetlerine başlamıştır.

Bölgede perakende satış ve dağıtım faaliyetlerini sürdürmeye devam eden Fırat EDAŞ, 2013 yılında Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan kararla, dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin ayrı tüzel kişilikler tarafından yürütülmesi kararı gereğince dağıtım faaliyetlerini sürdürmüş, perakende satış faaliyetlerinin yürütülmesi için de Fırat Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş.’yi kurmuştur. Böylece 2013 yılı itibariyle perakende satış faaliyetlerini Fırat Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş. üstlenmiştir.

Malatya, Tunceli, Elazığ, Bingöl illerini kapsayan dağıtım bölgesinde görevli tedarikçi şirketi olan Fırat Aksa Elektrik bölgede serbest tüketici olmayan abonelere elektrik temin etmekle görevlidir. Fırat Aksa Elektrik aynı zamanda serbest tüketici olup da farklı elektrik tedarik şirketlerinden elektrik temin etmeyen tüketicilerin de son kaynak tedarikçiliğini yapmaktadır. Tüm Türkiye’de de hizmetlerini sürdüren Fırat Aksa, özel elektrik tedarikçileri  göreviyle de serbest tüketici olan tüketicilere ikili anlaşma yoluyla ucuz elektrik sağlayabilmektedir.

Fırat Aksa Elektrik haricinde Çoruh bölgesinde de dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinde bulunulmaktadır. İki bölgede 3.5 milyon civarında abonesi bulunan Aksa Elektrik, toplamda 9 ilde hizmetlerini sürdürmektedir.


× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.