Lütfen Bekleyiniz...
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru
  1. Ana sayfa
  2.  > 
  3. Perakende Elektrik Satış
  4.  > 
  5. Başkent Enerjisa

Enerjisa Başkent Elektrik


Enerjisa Başkent Elektrik

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 Fikirleriniz Önemli
 Sayfaya puan verin ya da yorumunuzu yazın

EPDK’nın 01.01.2013 tarihi itibariyle dağıtım bölgelerinde dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini ayrıştırmasıyla birlikte perakende satış faaliyetleri için Enerjisa Başkent Elektrik Perakende Satış A.Ş. kurulmuştur.

 

Elektrik tedarikçilerini karşılaştırıp Ucuz Elektrik kullanabilirsiniz!

 

Ticaret siciline tescili 12.09.2012 tarihinde gerçekleşen Başkent Elektrik Perakende Satış A.Ş. 01.01.2013 başlangıç tarihiyle faaliyetlerine başlamıştır. Ayrıca Başkent Elektrik 20.12.2012 tarihinde EPDK’dan almış olduğu Perakende Satış Lisansı ile hizmet vermektedir.

 

Ankara başta olmak üzere Çankırı, Bartın, Kastamonu, Kırıkkale, Zonguldak ve Karabük illerinin görevli elektrik tedarikçileri olan Başkent Elektrik, bölgedeki serbest tüketici olmayan veya tedarikçi değiştirme hakkına sahip olup da henüz değiştirmemiş olan tüketicilerin son kaynak tedarikçiliğini yapmaktadır. Aynı zamanda Başkent Elektrik bölge ayrımı olmadan Türkiye’deki tüm serbest tüketicilere elektrik tedariğinde bulunabilmektedir.

 

Enerjisa, Başkent Elektrik, AESAŞ ve Toroslar Elektrik ile birlikte toplamda 3 ayrı dağıtım bölgesinde perakende ve dağıtım faaliyetlerini gerçekleştirmekte olup elektrik piyasasında en yüksek pazar payına sahip tedarikçi şirketlerden biridir.

 

Enerjisa Öncesi Başkent Elektrik

 

1970 yılında Türkiye Elektrik Kurumu’nun kurulmasıyla düzenlenen Elektrik Piyayası, 1994 yılında TEK’in varlığının sonlandırılması ve ardından yeniden yapılandırılarak TEDAŞ ve TEAŞ’ın oluşturulmasıyla önemli değişikliklere uğramıştır. Dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin TEDAŞ’a devredilmesiyle TEK bünyesinde hizmetlerini sürdüren müesseseler TEDAŞ sorumluluğuna geçmiştir. İl Dağıtım Müesseseleri olarak yapılanan bu müesseseler öncelikle Ankara İl Elektrik Dağıtım Müessesesi ve Kırıkkale İl Elektrik Dağıtım Müessesesi olarak bölgede hizmet vermeye devam etmiştir. Sonrasında birleştirilen bu müesseseler Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. unvanıyla hizmete devam etmiştir.

 

Başkent EDAŞ Özelleştirilme

 

2004 yılına kadar TEDAŞ’a bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Başkent EDAŞ, TEDAŞ’ın özelleştirilme kapsam ve programına alınmasıyla birlikte özelleştirilmek üzere hisseleri ihaleye çıkarılmıştır. 01.07.2008 tarihinde yapılan ihalede blok satış yöntemi ile Başkent EDAŞ’ın hisselerinin Enerjisa’ya devredilmesi kararlaştırılmıştır. 28.01.2009 tarihinde şirketin devri gerçekleşerek özelleştirilmesi tamamlanmıştır.