Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

İstanbul Anadolu Yakası Görevli Elektrik Tedarikçisi Enerjisa Aesaş


Enerjisa Aesaş

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
Ucuz elektrik kullanmak için tedarikçileri EnCazip'te anında karşılaştırın!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

Türkiye Elektrik Kurumu (TEK)’in 1970 yılında kurulması sonrasında üretim, iletim dağıtım ve ticareti içeren tüm faaliyetler TEK çatısı altında toplanmıştır. TEK’in özelleştirilmesi ve varlığının sona erdirilmesiyle yeni bir yapılanma oluşturulan piyasada TEK, Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş. (TEAŞ) ve Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) tüzel kişilikleri olarak yapılandırılmıştır. Böylelikle daha etkin bir piyasanın oluşması amaçlanmış ve üretim-iletim faaliyetleri ve dağıtım-perakende satış faaliyetleri ayrı tüzel kişiliklerce gerçekleştirilmeye devam edilmiştir. Dağıtım faaliyetlerinin TEDAŞ’a devir olmasıyla perakende satış ve dağıtım hizmetleri TEDAŞ bünyesinde bulunan dağıtım müesseselerince sürdürülmüştür.

TEDAŞ Müesseseleri olarak bilinen bu birimler, önce İl Dağıtım Müesseseleri şeklinde yapılanmış ve bir müddet sonra bu İl Dağıtım Müesseseleri birleştirilmiş, İstanbul merkez kabul edilerek Edirne, Sakarya, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli illerini kapsayacak şekilde Sınırlı Sorumlu Boğaziçi Elektrik Dağıtım Müessesesi olarak hizmetlerini sürdürmüştür. Boğaziçi Elektrik Dağıtım Müessesesi kapsamındaki iller görev alanından çıkarılarak sadece İstanbul il sınırında hizmet vermesi kararlaştırılmıştır. Unvanı İstanbul Elektrik Dağıtım Müessesesi olarak değiştirilerek faaliyetine devam eden müessese faaliyet alanı bir kez daha sınırlandırılarak İstanbul Anadolu Yakası’nın işletme hakkı devredilmiştir. 1990 yılında AKTAŞ ELEKTRİK TİCARET A.Ş.’ye devredilen Anadolu Yakasında faaliyetler devir sonrasında bu şirket bünyesinde gerçekleştirilmiştir.

Özelleştirme ve Enerjisa AESAŞ

TEDAŞ ve bağlı bulunan dağıtım şirketleri 02/04/2004 tarihi ve 2004/22 sayılı Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararıyla özelleştirme kapsam ve programına dahil edilmesiyle AYEDAŞ da özelleştirilmiştir. 01/01/2005 tarihi itibariyle İstanbul Anadolu Yakasında hizmet vermek üzere AYEDAŞ Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi kurulmuş ve faaliyetlerin AYEDAŞ tarafından sürdürülmesi sağlanmıştır. Özelleştirilme kapsamında hisse satışı gerçekleştirilen AYEDAŞ ’ın şirket hisselerinin %100’ü blok satışı yöntemi ile ihaleye çıkarılmıştır. AYEDAŞ, 15.03.2013 tarihinde yapılan ihale ile ENERJİSA’ya devredilmiştir. AYEDAŞ devir işlemleri 01.08.2013 tarihinde tamamlanmıştır.

Enerjisa AESAŞ ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Devir Süreci

2013 yılından beri İstanbul Anadolu Yakasının dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini yürüten AYEDAŞ, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’nın aldığı kararla dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin ayrı tüzel kişilikler tarafından yürütülmesi kararına yönelik olarak faaliyetlerini ayırmıştır. Dağıtım faaliyetlerini yerine getirmeye devam eden AYEDAŞ, perakende satış faaliyetlerini ise kurulan Enerjisa AESAŞ’a devretmiştir. Böylece İstanbul Anadolu Yakasının perakende satış faaliyetleri Enerjisa AESAŞ tarafından gerçekleştirilmeye başlanmıştır.

AESAŞ ismi Anadolu Yakası Elektrik Perakende Satış A.Ş.'nin kısaltmasıdır ve şirket genelde bu kısa ismi ile bilinmektedir. İstanbul Anadolu Yakasının görevli elektrik tedarik şirketi olarak hizmetlerini sürdüren Enerjisa AESAŞ, bölgesinde yaklaşık 2.6 milyon kişiye elektrik satışında bulunmaktadır. Enerjisa AESAŞ bölgesinde serbest tüketici olmayan abonelere enerji temin etmektedir. Ayrıca Enerjisa AESAŞ serbest tüketici olup da farklı elektrik perakende satış şirketlerinden enerji temin etmeyen abonelerin de son kaynak tedarikçiliğini yapmaktadır. Enerjisa AESAŞ bölge ayrımı olmadan 2017 yılında 82 TL ve üzerinde tüketimi olan yani serbest tüketicilere indirimli elektrik satışı yapabilmektedir.

Enerjisa AESAŞ Enerjisa’nın İstanbul ayağı olmakla birlikte Başkent bölgesinde Enerjisa Başkent Elektrik ve Toroslar bölgesinde Enerjisa Toroslar Elektrik olarak perakende satış faaliyetlerini yürütmektedir.


× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.