Lütfen Bekleyiniz...
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru
  1. Ana sayfa
  2.  > 
  3. Perakende Elektrik Satış
  4.  > 
  5. Çoruh Aksa Elektrik

Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize, Trabzon İlleri Görevli Elektrik Çoruh Aksa


Çoruh Aksa Elektrik

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 Fikirleriniz Önemli
 Sayfaya puan verin ya da yorumunuzu yazın

4628 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ve Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu (EPDK)’nın belirlemiş olduğu faaliyet esaslarına göre hizmetlerini sürdüren Çoruh Aksa Elektrik Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerini kapsayan Çoruh dağıtım bölgesinde hizmet vermektedir. Çoruh Aksa, 29.221 kilometre kare alanda 1.850 milyon aboneye elektrik enerjisinin perakende satışını gerçekleştirmektedir. 2014 yılında ise Çoruh Aksa yaklaşık 2.530 milyar kWh elektrik satışında bulunmuştur.

 

Elektrik tedarikçilerini karşılaştırıp Ucuz Elektrik kullanabilirsiniz!

 

Tüm Türkiye’de perakende elektrik satışı gerçekleştirebilen Çoruh Aksa, serbest tüketicilere indirimli elektrik satmaktadır. Ayrıca Çoruh Aksa Elektrik, hizmet verdiği bölgede serbest tüketici olmayan abonelere elektrik temin etme görevini yerine getirmektedir. Serbest tüketici olmasına rağmen farklı elektrik tedarik firmalarından elektrik temin etmeyen tüketicilerin de son kaynak tedarikçiliğini yapmaktadır.

 

Günümüzde özelleştirilme sonrasında Aksa Elektrik bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Çoruh Aksa, bölgenin görevli elektrik tedarikçiliği görevini üstlenmiştir. 2012 yılında aldığı perakende satış lisansı ile faaliyetlerini sürdüren Çoruh Aksa, 2014 yılında lisansının yenilenmesi sayesinde 2036 yılına kadar bölgenin görevli elektrik tedarikçisi olarak hizmet verecektir.

 

Çoruh Aksa Elektrik Tarihçesi

 

Ülkemizdeki elektrik üretim, iletim, dağıtım ve ticareti faaliyetleri, 1970 yılında Türkiye Elektrik Kurumu’nun oluşturulmasıyla tek bir kurum tarafından idare edilmeye başlanmıştır. Dağınık bir halde bulunan elektrik faaliyetleri TEK altında toplanmış ve 1982 yılında elektrik faaliyetinde bulunan işletmeler de TEK’e dahil edilerek İl Dağıtım Müesseselerine dönüştürülmüştür. Bu şekilde elektrik faaliyetlerini gerçekleştiren Türkiye Elektrik Kurumu, 1994 yılında yeniden yapılandırılmasıyla Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş.(TEAŞ) ve Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.(TEDAŞ) teşekkülleri olarak yeniden hizmete girmiştir.

 

Üretim ve iletim faaliyetlerinin TEAŞ’a devredilmesi ve dağıtım faaliyetlerinin de TEDAŞ tarafından gerçekleştirilmesiyle elektrik faaliyetleri daha verimli bir şekilde gerçekleştirilmeye başlanmıştır. TEDAŞ bünyesinde kendisine bağlı 7 ayrı dağıtım genel müdürlüğü kurulmuştur. 2004 yılına kadar hizmetlerini sürdüren TEDAŞ, aynı yıl içinde özelleştirilme kapsam ve programına alınmıştır. Özelleştirilme kapsamında TEDAŞ’ın hisse sahibi olduğu tüm dağıtım şirketlerinin hisseleri satış amaçlı olarak ihaleye çıkarılmıştır. Özelleştirilmeye bağlı olarak da Türkiye 21 dağıtım bölgesine ayrılmış, bu bölgelerde hizmet vermek üzere 20 dağıtım şirketi (imtiyazlı şirket olan KÇETAŞ hariç) görevlendirilmiştir.

 

TEDAŞ özelleştirilmesiyle birlikte Çoruh EDAŞ da özelleştirilme kapsamına alınmıştır. 6.11.2009 tarihinde yapılan ihale ile Aksa Elektrik’e devredilmesine karar verilen Çoruh EDAŞ, Şubat 2010 tarihinde devir işlemleri tamamlanarak 30 Eylül 2010 tarihinden itibaren Çoruh Aksa Elektrik Hizmetleri A.Ş. bünyesinde hizmetlerine devam etmiştir.

 

Faaliyetlerin ayrılması

 

Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan karar olan 27.09.2012 tarih ve 28424 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Dağıtım Ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırılmasına İlişkin Usul Ve Esaslar’a yönelik olarak bu kararı uygulayan Çoruh EDAŞ, 01.01.2013 tarihi itibariyle hukuki olarak ayrımı gerçekleştirmiştir. Çoruh EDAŞ, sadece dağıtım faaliyetlerini sürdürmeye devam ederken Çoruh Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş.’nin kurulmasıyla 30.06.2013 tarihinde fiilen faaliyetlerini de ayrıştırmıştır. Böylece Çoruh Aksa bölgenin perakende elektrik satış şirketi vasfıyla faaliyetlerine başlamıştır.