Lütfen Bekleyiniz...
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

CLK Akdeniz Elektrik


CLK Akdeniz Elektrik

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 Fikirleriniz Önemli
 Sayfaya puan verin ya da yorumunuzu yazın

Boğaziçi, Uludağ ve Çamlıbel dağıtım bölgelerinde hizmet veren CLK Enerji, Akdeniz dağıtım bölgesiyle birlikte toplam 4 bölgede 11 il ve 10 milyonu geçkin sayıdaki müşteriye hizmet vermektedir. CLK Akdeniz Elektrik ise Akdeniz dağıtım bölgesinde 1.7 milyon tüketiciye hizmet vermektedir. Türkiye’de satılan enerjinin %4’ünü karşılayan CLK Akdeniz Elektrik 2012 yılında yaklaşık 7 milyar kWh elektrik satışında bulunmuştur.

 

Elektrik tedarikçilerini karşılaştırıp Ucuz Elektrik kullanabilirsiniz!

 

01.07.2013 tarihinden bu yana bölgenin elektrik enerjisinin ticaretini gerçekleştiren CLK Akdeniz Elektrik bölgenin görevli elektrik tedarikçisi vasfıyla serbest tüketici olmayan yani 2016 yılı baz alındığında 120 TL altında kalan tüketim değerine sahip tüketicilere elektrik temin etmekle görevlidir. Ayrıca CLK Akdeniz Elektrik son kaynak tedarikçisi vasfıyla da serbest tüketici olma hakkına sahip olan fakat henüz elektrik tedarikçileri değişikliği yapmamış olan tüketicilere elektrik temin etmektedir. Tüm Türkiye’de bölge ayrımı olmadan da serbest tüketici olan abonelere indirimli elektrik satışında bulunabilen CLK Akdeniz Elektrik sektörde yüksek pazar payına sahip şirketlerdendir.

 

CLK Akdeniz Elektrik Tarihçesi

 

Türkiye Elektrik Kurumu’nun 1970 yılında kurulmasıyla birlikte TEK tarafından yürütülen tüm elektrik faaliyetleri 1994 yılında TEK’in yeniden yapılandırılmasıyla iki ayrı kısma ayrılmıştır. Elektrik dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin TEDAŞ tarafından sürdürüldüğü sektörde, tüm dağıtım şirketleri TEDAŞ çatısı altında toplanmıştır. İl Dağıtım Müesseseleri olarak yapılanan bu birimler 2004 yılına kadar TEDAŞ bünyesinde dağıtım faaliyetlerini sürdürmüştür.

 

2004 yılında TEDAŞ’ın özelleştirme kapsam ve programına alınmasıyla birlikte 21 ayrı dağıtım bölgesine bölünen Türkiye’de, her bir bölgede hizmet vermesi için görevlendirilen dağıtım şirketlerinden biri de Akdeniz EDAŞ olmuştur. Antalya, Burdur, Isparta illerinde dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini sürdüren Akdeniz EDAŞ, sonrasında özelleştirme kapsamına alınmıştır. Özelleştirme sürecinde TEDAŞ bünyesinde hizmetlerine devam eden Akdeniz EDAŞ, 12.11.2012 yılında özelleştirilme kapsamında ihaleye çıkarılmıştır. İhale sonucunda Akdeniz EDAŞ, Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu’na devredilmiştir.

 

Faaliyetlerin Ayrıştırılması ve CLK Akdeniz Elektrik’in Kuruluşu

 

Özelleştirilme sonrasında da Akdeniz dağıtım bölgesinde dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini yürütmeye devam eden Akdeniz EDAŞ, faaliyetlerin ayrıştırılmasını yapmıştır. 01.01.2013 tarihi itibariyle Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu(EPDK) tarafından alınan 'elektrik dağıtım ve perakende elektrik satış faaliyetlerinin ayrı tüzel kişilikler tarafından yürütülmesi’ kararına istinaden dağıtım ve perakende satış faaliyetleri birbirinden ayrılmıştır. Akdeniz EDAŞ dağıtım faaliyetlerini sürdürürken perakende satış faaliyetlerini yerine getirmek amacıyla da CLK Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş. kurulmuştur. CLK Akdeniz Elektrik ise bölgenin görevli elektrik tedarik şirketi vasfıyla görevini sürdürmektedir.


Tasarruf fırsatlarını kaçırmayın!


EnCazip tasarruf fırsatlarından haberdar olmak için bize e-posta adresinizi bırakabilirsiniz!
E-Posta
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.

× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.