Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Ağrı, Erzincan ve Erzurum İlleri Görevli Elektrik Tedarikçisi Aras Elektrik


Aras Elektrik İndirimli Satış

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
Ucuz elektrik kullanmak için tedarikçileri EnCazip'te anında karşılaştırın!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

Aras Elektrik Perakende Satış A.Ş. Erzurum, Erzincan, Ağrı, Ardahan, Kars, Bayburt, Iğdır illerimizde görevli perakende elektrik tedarik şirketi olarak hizmet vermektedir. 31.12.2013 tarihli perakende elektrik satış lisansına sahip olan Aras Elektrik, 01.01.2013 tarihi itibariyle dağıtım faaliyetleri ile perakende satış faaliyetlerinin ayrılması sonucunda sadece perakende elektrik satış hizmeti vermektedir. Hizmet verdiği bölgede yaklaşık 2.250 milyon nüfusa sahip olan Aras Elektrik, 880 bin aboneye hizmet vermektedir.

Görevli elektrik tedarik şirketi olan ve 3 numaralı dağıtım bölgesinde hizmet veren Aras Elektrik, bölgesindeki serbest tüketici olmayan veya serbest tüketici olup da henüz tedarikçisini değiştirmeyen abonelerin son kaynak tedarikçiliğini yapmaktadır.

Elektrik perakende satış hizmeti verdiği toplamda 2 milyon 226 bin 155 müşterisi bulunan Aras Elektrik, ayrıca tüm Türkiye’de serbest tüketici olan abonelere anlaşma yoluyla indirimli elektrik satışında bulunabilmektedir.

Tarihçe

Elektrik piyasasında gerçekleştirilen faaliyetlerin bir bütünlük içerisinde gerçekleştirilebilmesi amacıyla 15.07.1970 tarihinde Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) kurulmuştur. Üretim, dağıtım, iletim faaliyetlerinin tümü Türkiye Elektrik Kurumu bünyesinde toplanmıştır. Sonrasında belediye ve köylere bağlı tüm elektrik tesisleri ve işletmeleri Türkiye Elektrik Kurumu’na devredilmiştir.

1994 yılında Türkiye Elektrik Kurumu’nun hukuki varlığı sona erdirilerek Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş. (TEAŞ) ve Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) olarak iki farklı tüzel kişilik haline gelmiştir. Böylelikle elektrik faaliyetlerinin ayrıştırılması yapılmış ve çok daha verimli bir piyasanın olması sağlanmıştır. TEK’e bağlı olan işletmeler ise TEDAŞ’a devredilerek faaliyetlerin devamı sağlanmıştır.

Hizmetlerin 2004 yılına kadar sürdürülmesi sonrasında TEDAŞ özelleştirilme kapsam ve programına alınmıştır. Dağıtım müesseselerinin de özelleştirilme kapsamına alınmasıyla ülkemiz dağıtım faaliyetlerinin daha verimli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için öncelikle 21 dağıtım bölgesine ayrılmıştır. Sonrasında bu 21 dağıtım bölgesinde hizmet vermek üzere 20 dağıtım şirketi (KCETAŞ zaten imtiyazlı ve özel görevli tedarikçi olduğu için dahil değildir.) görevlendirilmiştir. Erzurum, Ardahan, Ağrı, Kars, Iğdır, Erzincan ve Bayburt illerini kapsayan 3 numaralı dağıtım bölgesinde faaliyetleri yerine getirmek amacıyla Aras Elektik Dağıtım A.Ş. kurulmuştur.

Bölgenin dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini yürütmekte olan Aras Elektrik için aynı yıl özelleştirilme kararı alınmıştır. TEDAŞ’a ait hisselerin satışı için ihaleye çıkarılmıştır. 28 Haziran 2013 tarihinde yapılan ihale sonucunda Çalık- Kiler grubuna satılan Aras Elektrik, 17.08.2013 tarihi itibariyle devir işlemleri tamamlanarak Çalık- Kiler Grubu bünyesinde hizmetlerine devam etmektedir.

Faaliyetlerin Ayrımı ve Kuruluş

Özelleştirilme sonrasında Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan kararla 01.01.2013 tarihinden itibaren dağıtım faaliyetleri ile perakende satış faaliyetleri birbirinden ayrı tüzel kişilikler tarafından yürütülmesi gerekmiştir. Bu kararın yerine getirilmesi amacıyla Aras Elektrik Dağıtım A.Ş. sadece bölgenin elektrik dağıtım faaliyetlerini yerine getirmeye devam etmiştir. Perakende satış faaliyetlerinin yerine getirilmesi için ise Aras Elektrik Perakende Satış A.Ş. kurulmuştur. 13.12.2012 tarihinde kuruluşu gerçekleşmiş ve 31.12.2012 tarihinde tescillenerek hizmetlerine başlamıştır.

 


× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.