Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Perakende Elektrik Satış Şirketleri


Perakende Elektrik Satış

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
Ucuz elektrik kullanmak için tedarikçileri EnCazip'te anında karşılaştırın!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

Perakende elektrik satış şirketleri, diğer adıyla görevli elektrik tedarikçileri, Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından 12/09/2012 tarihli 4019 saylı karara ilişkin olarak kurulan şirketlerdir. Dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin dağıtım şirketleri tarafından 01/01/2013 tarihinden itibaren ayrı tüzel kişilikler altında yürütülmesine ilişkin hazırlanan, “Dağıtım ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar” çerçevesinde görevli dağıtım şirketleri dağıtım faaliyetlerini sürdürmeye devam ederken, perakende satış faaliyetleri için ise perakende elektrik satış şirketleri ayrı tüzel kişilikler olarak kurulmuştur.

Perakende Elektrik Satış Şirketlerinin Görev Ayrımı

Görevli elektrik dağıtım şirketlerinin 2004 yılında alınan özelleştirme kararıyla özelleştirilme işlemleri 2013 yılında tamamlanmıştır. Özelleştirme sonrasında perakende elektrik satış şirketleri yukarıda bahsettiğimiz karara yönelik olarak özelleşen dağıtım şirketlerinden bağımsız ve ayrı tüzel kişilikler olarak kurulmuşlardır. 01/01/2013 tarihinden itibaren her dağıtım bölgesinde görevli dağıtım şirketlerinin yanında perakende elektrik satış şirketleri kurulmuştur. Görevleri de birbirinden farklı olan bu şirketler, dağıtım şirketlerinin eskiden yerine getirmekle yükümlü olduğu perakende elektrik satış faaliyetlerini üstlenmiştir. Böylelikle dağıtım şirketleri de sadece dağıtım faaliyetlerini yürütmekle görevli olmuş, elektrik satış yetkisi ellerinden alınmıştır.

Görev tanımları bu denli keskin bir sınırla ayrılmışken perakende elektrik satış şirketleri ile dağıtım şirketleri de tamamen ayrılması gerekmiştir. Perakende elektrik satış şirketleri dağıtım şirketlerinin devamı niteliğinde olmadığı gibi bu şekilde algılanmaması için markalarının, logolarının ve unvanlarının birbirlerini çağrıştırmaması konusunda da büyük önem gösterilmiştir. Bahsi geçen perakende satış şirketleri ve dağıtım şirketleri sahipleri her ne kadar aynı olsa birbirlerinden tamamen ayrı iki tüzel kişiliğe sahiptirler. Dolayısıyla dağıtım şirketleri kardeş şirketi sayılabilen görevli perakende elektrik satış şirketinden elektriğinizi temin etmediğiniz için sayacınızın okunmaması veya elektriğinizi kesme gibi bir davranışta bulunması söz konusu değildir.

Son Kaynak Tedarikçisi ve Özel Elektrik Tedarikçisi Olarak Perakende Elektrik Satış Şirketleri

Görevli elektrik tedarikçisi olma görevi ve vasfının yanı sıra son kaynak tedarikçiliği de yapan perakende elektrik satış şirketleri, serbest tüketici hakkına sahip olan fakat henüz elektrik tedarikçisi değişikliği yapmayan veya perakende satış sözleşmesi kapsamında elektrik temin ederken fatura ödemelerinin zamanında yapılamaması nedeni dışında herhangi bir nedenle sözleşmesi sonlandırılan ve bölgedeki görevli perakende elektrik satış şirketine geri dönen tüketicilere elektrik temin etmekle de görevlidir.

Özel elektrik tedarikçi olarak da hizmet veren bu şirketler, serbest tüketici olan yani her yıl belirlenen serbest tüketici limitleri üzerinde tüketime sahip olan tüketicilere de ikili anlaşma yoluyla ucuz elektrik temin edebilmektedirler. Görevli elektrik tedarikçileri dediğimiz bu şirketleri diğer özel elektrik tedarikçilerinden ayıran tek fark ise bahsettiğimiz üzere kendilerine verilen görevleridir. Özel tedarikçi vasfıyla perakende elektrik satış şirketleri sadece görevli olduğu bölgede değil tüm Türkiye’de perakende satış faaliyetlerini sürdürebilmektedir.

Yani siz elektrik tedarikçinizi değiştirdiğinizde hangi nedenle olursa olsun sözleşmeniz sonlanırsa veya yeni tedarikçiniz batmış olsa bile açıkta kalmaz ve en kötü ihtimalle yine görevli elektrik tedarikçiniz elektriğinizi temin eder.


× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.