Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Bağlantı anlaşması ve perakende satış sözleşmesi imzalanırken herhangi bir ücret ödenir mi


İkili Elektrik Anlaşması

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
Ucuz elektrik kullanmak için tedarikçileri EnCazip'te anında karşılaştırın!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

İkili elektrik anlaşması, gerçek veya tüzel kişiler arasında özel hukuk hükümlerine tabi olarak, elektrik enerjisi veya kapasitenin alınıp satılmasına dair yapılan ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurul onayına tabi olmayan ticari anlaşmalardır. İkili anlaşmalar tüketiciler ile tedarikçiler arasında yapılmaktadır. Tüm serbest tüketiciler ikili elektrik anlaşması yaparken anlaşmada yer alan fiyat, ödeme koşulu gibi ticari düzenlemeler ile anlaşmanın süresi, yükümlülükleri, fesih hükümleri gibi önemli sayılan maddeleri dikkatli bir şekilde incelediklerinden emin olmaları gerekmektedir. Bölgenizde ki dağıtım şirketinize başvuru işlemlerinizi gerçekleştirdiniz ve ikili elektrik anlaşması imzaladınız. Sizin yapmış olduğunuz bu ikili elektrik anlaşması, kullanım yerinizin dağıtım şebekesine bağlanmasını sağlamaktadır. Sözleşmenin geçerli olması için depozito işlevi gören güvence bedeli ve diğer bedeller olmak üzere elektrik anlaşması ücreti ödenmelidir. Elektrik anlaşması ücreti de Elektrik Piyasası Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği'nin 26. Maddesine dayanılarak, elektrik aboneliği işlemleri esnasında tahsil edilir ve her tedarikçi bir defaya mahsus olmak üzere güvence bedeli almaktadır. Dağıtım bağlantısı yapıldıktan sonra, enerji kullanımına başlamak için bir ikili elektrik anlaşması daha yapmanız gerekmektedir. Yeni kullanın alanızda ilk kez elektrik kullanacağınızda n ötürü öncelikle serbest tüketici niteliğini taşımayacaksınız. Bu şartlar altında öncelikle bölgenizde ki görevli elektrik tedarik şirketinden elektrik almanız gerekmektedir. Serbest olmayan tüketicilerin görevli tedarik şirketi ile yaptığı anlaşmaya perakende satış sözleşmesi denilmektedir.

Kimler elektrikte ikili anlaşma yapabilir?

İçerisinde bulunduğunuz yıl veya geçmiş takvim yılında serbest tüketici limitini aşan miktarda elektrik tüketimi yapan kullanım yerinin serbest tüketici olarak ikili elektrik anlaşması yaparak dilediğiniz tedarikçiden elektrik enerjisi satın alabilirsiniz. Serbest tüketicilerin tedarik şirketleri ile yaptıkları anlaşmaya ikili elektrik anlaşması denmektedir. ilk defa serbest tüketici hakkını kullanacak olanların sayaçlarını, sayaçla ilgili mevzuata uygun olarak tesis edilmiş olmalıdır. 2017 yılı itibariyle yıllık tüketimi 2400 kWh’in üçerinde olan elektrik tüketicilerinin bu miktarın altında yıllık tüketimi olan elektrik tüketicilerinden farklı olarak önemli bir hakları vardır. Serbest tüketici olarak nitelendirilen bu tüketiciler piyasadaki elektrik satan tüm tedarikçilerden bir tanesiyle ikili elektrik anlaşması yaparak elektrik satın alma hakkına sahiptir.  Tüketimleri yıllık 2400 kWh aşmayan yani serbest olmayan elektrik tüketiciler ise tedarikçi seçme hakkına sahip olmayıp tükettikleri elektriği görevli olan ve görevli tedarik şirketi olarak adlandırılan tek bir şirketten elektrik almak zorundadırlar. Serbest olmayan tüketiciler Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenmiş olan perakende satış tarifelerindeki fiyatları ödemekle yükümlüdürler.

Serbest tüketicilerin tedarikçisini seçmemiş olanlar görevli tedarik şirketinden yine EPDK tarafından belirlenen bedeli ödeyerek elektrik satın alabilirler. Tüketicilere uygulanan bu tarifeye son kaynak tedarik tarifesi denilmektedir. Dolaysıyla ayrı bir son kaynak tedarik tarifesi belirlenmemekte ve bu kapsamdaki tüketicilere de perakende satış tarifesi uygulanmaktadır. Yani, serbest olmayan tüketiciler ile tedarikçisini seçmemiş olan serbest tüketicilere uygulanan tarife birebir aynıdır. Tedarikçisini seçmiş olan serbest tüketicilerin ödeyeceği enerji bedeli ise yaptıkları ikili anlaşması kapsamındaki kendi sözleşmelerinde belirlenmektedir.


× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.