Lütfen Bekleyiniz...
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru
  1. Ana sayfa
  2.  > 
  3. Rehber
  4.  > 
  5. Güncel Fatura Hesaplama

Güncel Elektrik Faturası Hesaplama


Elektrik Faturası Hesaplama Güncellemesi

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 Fikirleriniz Önemli
 Sayfaya puan verin ya da yorumunuzu yazın

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere elektrik faturası hesaplama formülünü değiştirdi. EnCazip’in sürekli olarak güncellenen elektrik faturası hesaplama modülü ile hızlıca karşılaştırma yapabilir ve elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz.

 

Elektrik tedarikçilerini karşılaştırıp Ucuz Elektrik kullanabilirsiniz!

 

TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Aksa Elektrik
Aksa Elektrik
0,196933 TL%8191 TL
Aksa Elektrik
Aksa Elektrik
0,199074 TL%7167 TL
Kolen Enerji
Kolen Enerji
0,200144 TL%6,5155 TL
Sepaş Enerji
Sepaş Enerji
0,21 TL%1,945 TL
Akedaş
Akedaş
0,211917 TL%124 TL

*Aylık ortalama 300 TL ödeyen bir ev tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Aksa Elektrik
Aksa Elektrik
0,196948 TL%8631 TL
Aksa Elektrik
Aksa Elektrik
0,199089 TL%7552 TL
Kolen Enerji
Kolen Enerji
0,200159 TL%6,5512 TL
Age Enerji
Age Enerji
0,2086 TL%2,56202 TL
Sepaş Enerji
Sepaş Enerji
0,21 TL%1,9150 TL
Akedaş
Akedaş
0,212136 TL%,9171 TL

*Aylık ortalama 1000 TL ödeyen bir işyeri tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır. 

Yeni Elektrik Faturası Kalemleri

 

1 Ocak 2017 tarihinden önce faturalarda pek çok farklı kalem vardı ve bu da faturaların çok karışık ve anlaşılması zor bir halde olması ile sonuçlanıyordu. Bu durum EPDK’nın bu tarihte yapmış olduğu güncelleme sonucunda değişti ve elektrik faturaları daha kolay bir hale geldi. Bu değişim kalemlerini ve tüketicilere etkisi anlatmadan önce elektrik faturası hesaplama işlemlerinin neden yalnızca enerji bedelleri ile değil, başka bedelleri de dahil ederek yapıldığını açıklamak ve dünyanın farklı ülkelerinde uygulamaların nasıl yapıldığını örnekler ile göstermek isteriz.

 

Elektrik Faturası Tutarı Hesaplama

 

Faturaların neden pek çok kalemden oluştuğunu daha iyi anlatabilmek için öncelikle elektrik sisteminin nasıl işlediğinden hızlıca bahsetmek isteriz. Elektrik, yapısı itibariyle depolanamayan (çoğunlukla depolanamayan, depolanmasının ise çok ciddi maliyetleri olan) bir üründür. Elektrik enerjisinin üretildiğinden çok kısa bir zaman sonra son kullanıcıya ulaştırılması ve tüketilmesi gerekmektedir. Bu yüzden üretim tesislerinden son kullanıcılara kadar tüm elektrik sistemi entegre bir yapıyla birbirine bağlanmıştır. Örneğimizde Türkiye’yi baz alırsak, ülkemizin neredeyse her noktası elektrik kabloları ile birbirine bağlanmıştır. Yani ülkemizin herhangi bir yerindeki elektrik santrali ile bir başka yerindeki kullanıcı aslında birbirine bağlıdır. Bu derece büyük bir yapıya sahip olan elektrik sistemi bazı yatırımları ve maliyetleri de beraberinde getirmektedir.

 

Eski elektrik faturası hesaplama kalemlerinden ikisi, bu sistemin kullanılmasından kaynaklanan bedeller olarak tüketicilerden tahsil edilmekteydi. Bu bedeller yeni güncelleme ile direkt olarak faturalarda gözükmese de aslında tek bir kalem olarak tahsil edilen dağıtım bedelleri bu maliyetleri de içermektedir. Sözünü ettiğimiz bu maliyetlerden ilki elektrik enerjisinin iletimi sonucunda ortaya çıkan maliyetlerin karşılanabilmesi için tüketicilerden tahsil edilmektedir. Elektrik iletimi, enerjinin üretildiği yerden şehirlere kadar ulaştırılmasını sağlayan sistemin kullanılması ile enerjinin nakledilmesine verilen isimdir. Yüksek gerilim hatları kullanılarak yapılan bu nakil işleminin sonucunda ortaya çıkan maliyet, elektrik enerjisinin iletim maliyetidir.

 

Elektrik iletimi yapıldıktan sonra genellikle şehirlerin giriş noktalarında bulunan trafolarda daha düşük voltajlara indirilen elektrik enerjisi bu işlemin ardından dağıtım sistemine aktarılır. Dağıtım sistemi, elektrik enerjisinin şehirlerin içinde dağıtılmasını ve son kullanıcılara iletilmesini sağlayan sistemdir. Bu sistemin kullanım maliyeti olarak elektrik dağıtım bedeli de elektrik faturası hesaplama kalemleri arasında yer alarak tüketicilerden tahsil edilir.

 

Daha önce bahsettiğimiz gibi elektrik enerjisi üretilir üretilmez tüketilmesi gereken, tüketilmemesi durumunda da kaybolan bir üründür. Bunun dışında da doğası gereği elektrik enerjisi, kablolardan geçerken belirli bir ölçüde kayba uğrar. Kaçak kullanım da elektrik enerjisinin kaybolmasında önemli bir faktör olsa da aslında bunun dışında da elektrik enerjisi toprağa karışma, kablolardaki kaçaklar, direnç gibi nedenlerle kaybolduğundan bu durum da bir maliyet oluşmasına sebep olur. Bu maliyet kayıp/kaçak bedeli olarak elektrik faturası hesaplama kalemleri arasına dahil edilerek tüketicilerden alınır.

 

Bunlar dışında sayaçların okunması bedelleri ile çeşitli vergiler de faturalardaki dağıtım bedelleri kalemleri arasında yerini alır.

 

Elektrik Faturası Hesaplama Kalemlerinde Değişiklikler

 

Son yapılan elektrik faturası hesaplama güncellemeleri ile faturalarımız daha kolay anlaşılır bir hale geldi. Tüm kalemleri tek tek yazmak yerine artık EPDK, enerjinin kullanımı ile ilgili direkt bedelleri bir bölümde, enerjinin dağıtımı ile ilgili (direkt olmayan) bedelleri bir bölümde, vergileri de bir bölümde toplayarak faturaların tüketiciler tarafından çok daha rahat anlaşılabilir olmasını hedefledi. Her ne kadar çok fazla tartışılsa da aslında tüketicilere bu düzenlemenin hiç bir zararı olmadı, aksine çok daha kolay anlaşılabilir faturalar sayesinde tüketiciler elektrik faturası hesaplama işlemlerini çok daha hızlı yapabilir hale geldi ve böylelikle de daha fazla bilinçlenmiş oldu. Tüketicilerin daha iyi anlayabilmesi için tüm bedellerin elektrik fatura tutarı toplamına oranını gösteren bir tablo hazırladık. Bu tabloda Aralık 2015 döneminde gelen bir faturadaki bedellerin yüzdesel dağılımı ile Ocak 2016 döneminde gelen bir faturadaki bedellerin yüzdesel dağılımını karşılaştırabilirsiniz.

 

Fatura Kalemi Eski Fiyatların Fatura Yüzdesi Yeni Fiyatın Fatura Yüzdesi
Aktif Enerji Bedeli %50,2 %50,5
Dağıtım Bedeli %10,1 Ocak 2016'da kaldırılmıştır.
İletim Bedeli %2,4 Ocak 2016'da kaldırılmıştır.
Kayıp Kaçak Bedeli %13,9 Ocak 2016'da kaldırılmıştır.
Perakende Satış Hizmetleri Bedeli %1,8 Ocak 2016'da kaldırılmıştır.
Sayaç Okuma Bedeli %0,001 Ocak 2016'da kaldırılmıştır.
Dağıtım Bedelleri Tek Fiyatı (Toplam) %28 %28,3
TRT Payı %1,6 %1,6
Enerji Fonu %0,8 %0,8
Elektrik Tüketim Vergisi %3,9 %3,9
KDV %15,3 %15,3