Lütfen Bekleyiniz...
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru
  1. Ana sayfa
  2.  > 
  3. Rehber
  4.  > 
  5. Enerji Tasarrufu Önerileri

Enerji Tasarrufu Önerileri


Enerji Tasarrufu Önerileri

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 Fikirleriniz Önemli
 Sayfaya puan verin ya da yorumunuzu yazın

Enerji tasarrufu sadece çevreye duyarlı olduğumuz için değil, aynı zamanda büyük bir tasarruf aracı olduğu için yapmamız gereken bir şeydir. Hepimizin bildiği gibi evimizde çok daha fazla enerji tasarrufu yapabiliriz ama enerji tasarrufu için nereden başlamalıyız?

 

Elektrik tedarikçilerini karşılaştırıp Ucuz Elektrik kullanabilirsiniz!

 

Siz de yaşam tarzınızda ve evinizde yapacağınız birkaç ufak değişiklikle hem zaman hem de para tasarrufu hem de elektrik tasarrufu yapabilirsiniz. Bu sayede elektrik faturanızda yüzlerce lira tasarruf elde edebilirsiniz. Harcamalarınızı azaltmanın yollarını arıyorsanız, tavsiye edeceğimiz enerji tasarrufu yöntemlerini deneyebilirsiniz.

 

Isınma için Enerji Tasarrufu

 

Isınma ayarınızı düşürün, tasarruf edin. Kombi sıcaklık ayarınızda yapacağınız bir derecelik düşüş bile yıllık önemli miktarda tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Ayrıca ısı ayarınızı düşük ve sabit bir düzeyde tutmanız kombinizi açıp kapatarak yapacağınız tasarrufa göre çok daha fazlası olacaktır.

 

Sıkı giyinin. Evdeyken daha çok kazak, çorap ve terlik giymeniz, aynı zamanda yatağınıza ekstra battaniye koymanız, kombinizin ısı ayarını düşürmeniz için iyi bir yardımcı yöntem olacaktır.

 

 

Duş alırken su basıncını azaltın. Yüksek basınçlı duş almak çok fazla su tüketimine, aynı zamanda sıcaklığın artmasına, dolayısıyla daha fazla faturalara neden olur.

 

Yemek Pişirirken Yapabileceğiniz Enerji Tasarrufu Yöntemleri

 

Zamandan kazanın. Fırın kullanacaksanız, fırınınızdan en iyi şekilde yararlanabilmek amacıyla birkaç yemeği aynı anda fırına atabilirsiniz. Böylece hem fırının tekrar ısınmasını beklemez, hem de zamandan tasarruf edersiniz.

 

Yemek pişirirken aynı zamanda evinizi ısıtın. Fırında yemeklerinizi pişirdikten sonra fırının ısısının mutfağınıza yayılmasını sağlayın. Fırınınız termostatınızın uygun derecede kullanılması için yeterince ısı yayabilir. Isıyı içerde tutmak, sıcağın dışarı gitmesine izin vermekten çok daha etkili bir yöntem olabilir.

 

Bulaşıkları makinede yıkayın. Bulaşıklarınızı makineye atmadan önce ön durulama yapmaktan kaçının. Su ve enerji tasarrufu için makineye koymadan önce üstten kirini almanız yeterli olacaktır.

 

Buzdolabınız ve dondurucunuzun kolay çalışmasını sağlayın. Buzdolabınızın tamamen dolu olması yüksek ayarda çalışmasını gerektirmez. Bu nedenle daha düşük ayarda kullanabilirsiniz. Böylece daha az enerji kullanmış olur. Buzdolabınız ve dondurucunuzdaki boşluklar sadece boşluk değildir, aynı zamanda enerji israfı anlamına da gelmektedir.

 

Küçük şeyler için küçük ocak kullanın. Küçük bir ocağınız varsa küçük tava kullanabilirsiniz. Küçük ocakta büyük tava kullanmak, özellikle az olan yemeklerinizi büyük tavada ısıtmak, enerji israfından başka bir şey olmayacaktır. Tersini denerseniz göreceksiniz, küçük bir ocakta büyük bir tavayı ısıtırsanız, tasarruf ettiğiniz enerji ve paradan daha fazlasını harcamanız çok daha olasıdır.

 

Bulaşık Yıkarken Yapabileceğiniz Enerji Tasarrufu Önerileri

 

Kıyafetleriniz değil, faturanız küçülsün. Makinenizin harcadığı enerjinin %90’ı suyu ısıtmak için harcanmaktadır. Bu nedenle kıyafetlerinizi 30-40 derecede yıkarsanız, önemli miktarda para ve enerji tasarrufu edersiniz.

 

Çamaşırlarınızı asarak kurutun. Çamaşırlarınız makinede kurutmaktansa dışarı asarak kurutmayı tercih edin. Özellikle sıcak ve rüzgarlı hava varsa tercih edebilirsiniz. Üstelik açık havada kuruyan kıyafetlerde koku olmayacaktır.

 

Ütüye harcadığınız fazla zaman size kalsın. Kıyafetleriniz tamamen kurumadan ütü yapmayın. Kıyafetleriniz iyi kuruduğunda ütünüz de çok fazla enerji harcamayacaktır. Böylece siz de çok fazla zaman harcamamış olursunuz.

 

Elektrikli Aletler İçin Enerji Tasarrufu Önerileri

 

Kullanmadığınız aletleri kapatın, tasarruf edin. Sık kullanmadığınız elektrikli aletlerin tümümün fişini çekin. Şarj olmadığında bile elektrik harcamaya devam ederler. Kullanmadığınızda elektrikli aletlerinizi bekleme konumunda bırakmadığınızdan emin olun. Bu daha size daha kolay gelebilir ama prize takılı aletlerinizi kapatmak ve fişten çekmek, boşa elektrik harcanmasını engellemenin en garanti yoludur.

 

Çocuklarınızla ilgilenin. Çocuklarınızla enerji tasarrufu ile ilgili oyunlar oynayın. Evinizde elektriğin israf edildiği yerleri birlikte belirleyin ve nasıl tasarruf edebileceğinizi gözden geçirin.

 

Güneş ışığından yararlanın. Güneşli bir günde perdelerinizi açın. Sıcaklığın evinize girmesine izin verin fakat hava soğuduğunda veya güneş battığında evinizin sıcaklığını korumak için pencerenizi kapatmayı unutmayın.

 

Eviniz için Genel Tasarruf Önerileri

 

Girintili çıkıntılı duvarlarınızı tamir edin. Faturalarınızda yaklaşık %15 tasarruf edebilmeniz için evinizdeki duvarlarınızı tamir edin.

 

Çatı izolasyonunuzu yaptırın. Çatı izolasyonunuzu yaptırmanız size yaklaşık olarak %25 ısı tasarrufu sağlar. Bu nedenle ısı kaybınızın olmaması demek daha az elektrik faturası ödemeniz demektir.

 

Güneş enerjisi panellerini kullanın. Eviniz için güneş paneli kurdurmanız faturanızda üçte bir kadar tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Sıcak su kullanmak için elektrik yerine güneş enerjisinden yararlanmak faydalı olacaktır.

 

Elektrik fiyatlarını karşılaştırın. Elektrik faturalarınıza artık daha fazla ödemeyin. Kendiniz için elektrik tarifelerini birkaç dakika içinde karşılaştırarak en cazip tarifeyi bularak hemen geçiş yapabilir, böylelikle tasarruf edebilirsiniz.

 

TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Aksa Elektrik
Aksa Elektrik
0,196933 TL%8191 TL
Aksa Elektrik
Aksa Elektrik
0,199074 TL%7167 TL
Kolen Enerji
Kolen Enerji
0,200144 TL%6,5155 TL
Sepaş Enerji
Sepaş Enerji
0,211 TL%1,4334 TL
Akedaş
Akedaş
0,211917 TL%124 TL

*Aylık ortalama 300 TL ödeyen bir ev tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Aksa Elektrik
Aksa Elektrik
0,196948 TL%8631 TL
Aksa Elektrik
Aksa Elektrik
0,199089 TL%7552 TL
Kolen Enerji
Kolen Enerji
0,200159 TL%6,5512 TL
Age Enerji
Age Enerji
0,2086 TL%2,56202 TL
Sepaş Enerji
Sepaş Enerji
0,211 TL%1,44113 TL
Akedaş
Akedaş
0,212136 TL%,9171 TL

*Aylık ortalama 1000 TL ödeyen bir işyeri tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.