Lütfen Bekleyiniz...
Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Akedaş Elektrik


Akedaş Elektrik

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp

 Fikirleriniz Önemli
 Sayfaya puan verin ya da yorumunuzu yazın

Üç zamanlı elektrik tarifeleri, geceleri daha ucuz elektrik kullanabildiğimiz ve gün boyunca elektrik fiyatlarının saatlere göre değiştiği tarifelerdir. Bu üç zamanlı elektrik tarifelerinin nasıl işlediği, sizin için cazip bir tarife olup olmadığı gibi konularla ilgili cevapları yazımızda bulabilirsiniz.

 

Elektrik tedarikçilerini karşılaştırıp Ucuz Elektrik kullanabilirsiniz!

 

EnCazip tedarikçilerinden AKEDAŞ, Adıyaman ve Kahramanmaraş illerini kapsayan dağıtım bölgesinde hizmetlerini sürdürmektedir. Bölgenin perakende elektrik satış şirketi olarak görevi devir alan AKEDAŞ, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile yaptığı İmtiyaz Sözleşmesi sonucunda TEDAŞ ile de İşletme Devir Hakkı ve Enerji Satış Sözleşmeleri yapmıştır. AKEDAŞ imtiyazlı bir şirket olarak ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle zaten özel bir dağıtım şirketi olan AKEDAŞ, 2004 yılında yapılan TEDAŞ özelleştirilmesinden ayrı tutulmalıdır.

 

Günümüzde AKEDAŞ dağıtım bölgesinde dağıtımda AKEDAŞ Elektrik Dağıtım A.Ş. ve perakende satışta AKEDAŞ Elektrik Perakende Satış A.Ş. olarak iki ayrı tüzel kişilik hizmet vermektedir. Güçlü ve verimli bir elektrik piyasasının oluşturulabilmesi gereğince 4628 ve 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanununda öngörülen bu hedeflerin gerçekleşmesi amacıyla AKEDAŞ gerekli tüm işlemleri yerine getirmektedir.

 

AKEDAŞ Dağıtım Faaliyetleri

 

Ülkemizde faaliyet gösteren 21 adet dağıtım şirketi ve görevli perakende elektrik satış şirketi bulunmakla birlikte bu şirketlerden biri de AKEDAŞ Elektrik’tir. Özelleştirilen ve Yatırımcılar Konsorsiyumu tarafından 1997 yılında kurulan AKEDAŞ, Adıyaman ve Kahramanmaraş illerinin dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini gerçekleştirmek amacıyla faaliyetlerine başlamıştır. AKEDAŞ, İmtiyaz Sözleşmesi yaparak faaliyetleri Göksu Elektrik Dağıtım A.Ş.’den devir almıştır. 27.09.2010 tarihinde bölgenin görevli elektrik dağıtım şirketi olarak belirlenen AKEDAŞ, 01.01.2011 tarihinde Dağıtım ve Perakende Elektrik Satış Lisansını alarak faaliyetlerini sürdürmüştür.

 

Konsorsiyum

 

AKEDAŞ, KİPAŞ Kahramanmaraş İplik Pamuk San. Tic. A.Ş., ARSAN Tekstil Tic. San. A.Ş., NAZAR Tekstil Tic. San. A.Ş., İSKUR Tekstil Enerji Tic. San. A.Ş., KURTEKS Tekstil Enerji Tic. San. A.Ş. ve FARSAN İnş. Teks. San. Tic. A.Ş.’nin oluşturduğu Yatırımcılar Konsorsiyumu tarafından kurulmuştur. Kale Enerji Üretim Ticaret ve Sanayi A.Ş. ve Uhud Enerji Üretim Tic.ve San. A.Ş., aynı zamanda tekstil yatırımcısı olan Kipaş Kahramanmaraş İplik Pamuk Tic.ve San. A.Ş., ARSAN Şirketler Grubu, Nazar Tekstil San.ve Tic. A.Ş, İSKUR Tekstil Şirketler Grubu’nun ortaklığında Enerji üretimi alanında entegre faaliyet yürütmektedir.

 

Elektrik Üretimi ve AKEDAŞ

 

AKEDAŞ kurucuları, elektrik üretimi konusunda da faaliyetlerini sürdürmektedir. Kahramanmaraş Andırın bölgesinde yer alan 35,33 MW kurulu güce sahip Kale Hidroelektrik Santrali 17 Haziran 2010 tarihinde enerji üretimine başlamıştır. Santral yıllık 107.250.000 kWh enerji üretim kapasitesine sahiptir. Bununla birlikte Kale Enerji’ye ait Dilek Rüzgar Enerjisi Santrali’nin 2015 yılında faaliyete geçmesi hedeflenmektedir. AKEDAŞ Yatırımcılar Konsorsiyumuna ait grup şirketlerinden Uhud Enerji Üretim Tic.ve San. A.Ş.’nin Kale HES ile aynı bölgede yer alan 24,88 MW kurulu gücüne sahip Gökgedik HES 17 Mart 2012 tarihi itibari ile elektrik üretimine başlamış ve üretim faaliyetini sürdürmeye devam etmektedir.

 

AKEDAŞ kurucularından Kipaş Holding ise elektrik üretimine Kipaş Mensucat İşletmeleri A.Ş.’nin Kahramanmaraş merkez de bulunan 41,8 MW’lık güçteki Termik Santrali, Karen Kahramanmaraş Elektrik Üretim A.Ş.’nin Konya Ermenek’de bulunan 38 MW güce sahip Hidroelektrik Santrali, Maren Maraş Elektrik Üretim San. ve Tic. A.Ş.’nin Aydın Germencik’de bulunan toplam 140 MW kurulu güce sahip 5 adet Jeotermal Santrali, Ken Kipaş Elektrik Üretim A.Ş.’nin Aydın merkezde bulunan 24 MW’lik güce sahip Jeotermal Santrali ile katkıda bulunmaktadır. Bununla birlikte Kiper Elektrik Üretim A.Ş.’nin Aydın Nazilli’de, Ken Kipaş Elektrik Üretim A.Ş.’nin Aydın merkezde ve Kipaş Kağıt San. İşl. A.Ş.‘nin Kahramanmaraş Türkoğlu’nda 20 MW, 24 MW ve 25 MW güçlerine sahip Termik Santralleri inşa aşamasındadır. İskur Tekstil’e ait elektrik üretimi ise Kahramanmaraş merkezde bulunan ve 5 MW kurulu güce sahip Süleymanlı Hidroelektrik Santrali ile sağlanmaktadır. Santral 20 Nisan 2004 tarihi itibariyle üretime başlamış ve faaliyetini sürdürmeye devam etmektedir.

 

Bunların haricinde Kam Enerji Üretim Tic. ve San. A.Ş. adına Kahramanmaraş merkezde bulunan 15 MW kurulu güce sahip Hidroelektrik Santrali 9 Şubat 2013 tarihi itibariyle üretime başlamıştır.

 

AKEDAŞ Elektrik Perakende Satış A.Ş. Hakkında

 

01.01.2013 tarihinde AKEDAŞ, yürürlükte olan Elektrik Piyasası Kanunu hükümlerince dağıtım faaliyetlerinden ayrılarak perakende satış faaliyetlerini yerine getirmek amacıyla kurulmuştur. Perakende satış hizmetlerini Adıyaman ve Kahramanmaraş illerinde yerine getiren AKEDAŞ, aynı zamanda tüm Türkiye’de serbest tüketicilere indirimli elektrik satışı gerçekleştirmektedir.

 

Bölgenin elektrik ihtiyacını en üst kalitedeki hizmetleriyle karşılayabilmek ve tüm Türkiye’de de markalaşma hedefinde olan AKEDAŞ, EnCazip desteği ile bu amacını yerine getirmeyi hedeflemektedir. EnCazip’te yer alan AKEDAŞ tarifelerine siz de geçiş yapın, dinamik ve büyüyen sektörde üst seviyelerdeki hizmet kalitesinin farkını yaşayın.

 


Tasarruf fırsatlarını kaçırmayın!


EnCazip tasarruf fırsatlarından haberdar olmak için bize e-posta adresinizi bırakabilirsiniz!
E-Posta
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.

× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Aylık 83 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Daha az elektrik faturası ödemek ve tasarruf etmek için hangi elektrik tedarikçisinin en cazip elektrik tarifesini verdiğini EnCazip'te hemen bulabilir ve tedarikçinizi kolayca değiştirebilirsiniz.