Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Elektrik Tedarikçileri


Elektrik Tedarikçileri

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
Ucuz elektrik kullanmak için tedarikçileri EnCazip'te anında karşılaştırın!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

Serbest tüketici olsun ya da olmasın tüm tüketicilere elektrik satışı yapan şirketlerin tamamı elektrik tedarikçileri olarak adlandırılmaktadır. Elektrik dağıtım şirketleri yeni yasalarla birlikte elektrik satamazlar, yalnızca şebekelerin bakımı, onarımı ve işletmesi ile ilgilenirler. Evinizde, işyerinizde kullandığınız elektrik, dağıtım şirketleri tarafından değil, elektrik tedarik firmaları tarafından sağlanır. Elektrik tedarikçileri kendi aralarında farklılıklar gösterir. Bu farklılıkları öğrenmek isterseniz, sayfanın diğer bölümlerindeki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Elektrik Dağıtım Şirketleri ile Elektrik Tedarikçileri Arasındaki Fark Nedir?

Elektrik enerjisi farklı şekillerde üretilebilir ve satılabilir. Tüketicilerin bakış açısından düşünmemiz gerekirse, bizler için önemli olan elektrik faturamızı hangi elektrik satış firmasının kestiğidir.

Yasalara göre, elektrik satış yetkisi olan firmalar; elektrik üretim şirketleri, elektrik tedarikçileri (eski adıyla elektrik toptan satış şirketleri) ve görevli elektrik tedarik firmaları (eski adıyla elektrik perakende elektrik satış şirketleri) olarak belirlenmiştir. Ufak bir sayıda olsa da başka türlü lisanslara sahip şirketler de elektrik satışı yapabilir. Ancak sektördeki elektrik satışı çoğunlukla bu üç lisans tipine sahip şirketler tarafından yapıldığından diğer şirketleri bu anlamda şimdilik göz ardı edebiliriz. Tüm bu elektrik şirketleri için verilen ortak isim elektrik tedarikçileridir. Elektrik tedarikçileri Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK’dan aldıkları lisans ile serbest tüketicilere elektrik satışı yaparlar. Yapılan düzenlemelerle de toptan ya da perakende satış lisansı ayrımı kaldırılmıştır.

Elektrik tedarikçileri, elektrik dağıtım firmaları tarafından işletilen şebekeyi kullanarak bizlere elektrik enerjimizi sağlarlar. Elektrik dağıtım firmaları ile elektrik tedarikçileri arasındaki farkın altını çizmek gerekmektedir. Elektrik kablolarının içinin boş olduğunu düşünün. Bu kabloların bakımı ve onarımı elektrik dağıtım firmaları tarafından yapılmaktadır. Elektrik tedarikçileri ise bu kabloların içini "elektrik" ile doldurmakla görevlidir. Elektrik dağıtım şirketleri sağladıkları "dağıtım" hizmetinin bedelini her elektrik faturası için tahsil etmektedir.

Elektrik tedariği yalnızca elektrik tedarikçileri tarafından sağlanmaktadır.
Elektrik tedarikçinizi değiştirseniz de kabloların ve şebekenin bakımı, sayacınızın okuması gibi teknik konulardan dağıtım şirketiniz sorumludur. Bu yüzden elektrik kesintisi gibi durumlarla yine elektrik dağıtım şirketiniz ilgilenecektir.

Elektrik tedarikçileri arasında yalnızca "görevli" olan elektrik tedarikçileri için bir farklılık vardır. Bu farklılık da yalnızca serbest tüketici olmayan ya da serbest tüketici olup da bu hakkını kullanmamış olan tüketicileri ilgilendirir. Kanunlar artık bu şekilde olsa da, sektörde çoğunlukla bilindiği şekilde bu şirketleri açıklamak isteriz. Elektrik piyasasında en çok karşımıza çıkan lisans türlerini ve bu lisanslara sahip şirketler arasındaki farklılıkları bu sayfanın alt bölümlerinde bulabilirsiniz. Unutmayın! Hiçbir elektrik tedarikçisi lisansa sahip olmadan piyasada faaliyet gösteremez. Lisansı olmayan bir tedarikçi kullandığınız elektrik için size hiçbir koşul altında fatura kesemez. Ayrıca elektrik dağıtım şirketleri tedarikçi değişikliği yapmanızı gerekçe göstererek hiçbir koşul altında elektriğinizi kesemez. Bu yüzden elektrik tedarikçisi değiştirirken içiniz rahat olsun!

Yukarıda anlattığımız şekilde elektrik satan firmalar benzer özelliklere sahiplerdir. Bu şirketler arasındaki farkları basitçe özetlememiz gerekirse, elektrik tedarikçileri arasındaki fark ve faaliyet alanları şu şekildedir:

- Tüm elektrik tedarikçileri ikili anlaşmalarla başka üreticilerden, tüketiciye satma amacıyla elektrik alabilir.

- Tüm elektrik tedarikçileri "borsa" benzetmesiyle örneklendirdiğimiz piyasadan elektrik alıp satma yetkisi vardır ve bu piyasadan tüketiciye satma amacıyla elektrik alabilir.

- Görevli elektrik tedarik şirketleri serbest tüketici olmayan, olup da bu hakkını kullanmayan tüketicilere elektrik tedarik edebilir, bunu da EPDK’nın açıkladığı fiyat ve koşullarda yaparlar.

- Görevli elektrik tedarik şirketleri, diğer elektrik tedarikçilerinin yaptığı tüm işlemleri de yapabilirler yani her görevli elektrik tedarik şirketi aynı zamanda bir elektrik tedarik şirketi olarak görev yapar. Elektrik üretim şirketleri elektrik üretip tüketicilere satar.

- Elektrik üretim şirketleri de aynı zamanda birer elektrik tedarikçisi olarak sayılmaktadır. Elektrik tedarik şirketleri (toptan ve perakende) ise ikili anlaşma yoluyla elektrik üreticilerinden, piyasa üzerinden diğer üreticilerden aldıkları elektriği serbest tüketicilere satabilir.

 

  Serbest tüketici olmayanlar ST olup hakkını kullanmayan Serbest tüketiciler

Görevli Elektrik Tedarikçileri

Ulusal tarife fiyatlarından tedarik sağlar

Ulusal tarife fiyatlarından tedarik sağlar

Serbest fiyatlarla tedarik sağlayabilir

Normal Elektrik Tedarikçileri

Tedarik sağlayamaz

Tedarik sağlayamaz

Serbest fiyatlarla tedarik sağlayabilir

 

- Elektrik tedarik şirketlerinin elektrik üretimleri (buradaki örnek için) yoktur. Elektrik üretim, elektrik toptan satış, elektrik perakende satış lisansına sahip olan tüm şirketlere elektrik tedarikçileri denir ve bu şirketlerin tamamı serbest tüketicilere elektrik satabilir.

*Aynı şirket bünyesinde üretim şirketi de olan tedarikçiler bu genellemenin dışındadır. Yukarıda anlatılanlar örneklerin kolaylaşması açısından basitleştirilmiş ve her şirketin tek lisansa sahip oduğu varsayılmıştır. Bir grup şirketi içerisinde hem üretim, hem tedarik lisansı hem de görevli elektrik satış lisansı olabilir. Ayrıca daha az bir sayıda olsa da daha farklı lisans türleri ile elektrik ticareti yapmak mümkün olabilir. 

Elektrik Tedarikçileri Karşılaştırma

Ülkemizdeki elektrik piyasasındaki özelleşme neredeyse tamamlanmış, bu doğrultuda ilk önce elektrik dağıtım şirketlerinin tamamı özelleştirilmiştir. Özelleştirmeye paralel olarak da piyasanın serbestleşmesi hız kazanmış ve her geçen gün daha da serbest bir piyasa olma yolunda önemli adımlar kat etmiştir. Serbestleşen elektrik piyasası ise yepyeni bir ihtiyacı beraberinde getirmiştir: Elektrik tedarikçilerini karşılaştırma! 

Elektrik tedarikçileri en cazip tarifelerini EnCazip'te yayınlıyor!

Kısaca özetlememiz gerekirse elektrik tedarikçileri tüketicilerin elektrik enerjisi ihtiyaçlarını karşılayan şirketlere verilen genel isimdir. Serbest tüketicilere hizmet veren indirimli elektrik tedarikçileri ve öne çıkan tarifelerini EnCazip’te bir kaç saniye içinde karşılaştırarak hangi elektrik tedarikçisinin en cazip tarife koşullarını sunduğunu öğrenebilirsiniz. EnCazip’te Türkiye'nin ilk ve en büyük elektrik tedarikçileri karşılaştırma ve internetten elektrik tedarikçisi değiştirme altyapısı sistemi ile güvenle elektrik tedarikçinizi değiştirebilir ve tasarruf etmeye hemen başlayabilirsiniz.

TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Aksa Elektrik
Aksa Elektrik
0,202918 TL%6,1146,8 TL
Başvur
EWE Enerji
EWE Enerji
0,203112 TL%6,01144,6 TL
Başvur
Aksa Elektrik
Aksa Elektrik
0,205295 TL%5120,3 TL
Başvur
Kolen Enerji
Kolen Enerji
0,209617 TL%372,2 TL
Başvur
Elektra Enerji
Elektra Enerji
0,209617 TL%372,2 TL
Başvur
Sepaş Enerji
Sepaş Enerji
0,212725 TL%1,5637,6 TL
Başvur
Limak Enerji
Limak Enerji
0,2161 TL%00 TL
Başvur

*Aylık ortalama 300 TL ödeyen bir ev tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.TedarikçiBirim Fiyatİndirim OranıYıllık Tasarruf 
Aksa Elektrik
Aksa Elektrik
0,202981 TL%6,1485,4 TL
Başvur
EWE Enerji
EWE Enerji
0,203175 TL%6,01478,3 TL
Başvur
Aksa Elektrik
Aksa Elektrik
0,205359 TL%5397,9 TL
Başvur
Elektra Enerji
Elektra Enerji
0,205359 TL%5397,9 TL
Başvur
Age Enerji
Age Enerji
0,2086 TL%3,5278,6 TL
Başvur
Kolen Enerji
Kolen Enerji
0,209682 TL%3238,7 TL
Başvur
Sepaş Enerji
Sepaş Enerji
0,212725 TL%1,59126,7 TL
Başvur
Limak Enerji
Limak Enerji
0,216167 TL%00 TL
Başvur

*Aylık ortalama 1000 TL ödeyen bir işyeri tüketicisi için öne çıkan cazip elektrik tarifeleri ve yıllık tasarruf tutarlarıdır.Elektrik tedarik şirketleri

Elektrik tedarik şirketleri çoğu zaman elektrik dağıtım şirketleri ile karıştırılırlar. Ancak geçtiğimiz yıllarda yürürlüğe giren kanun ve yönetmelikler uyarınca elektrik satış yetkisi elektrik dağıtım şirketlerinden tamamen alınarak elektrik tedarik şirketlerine verilmiştir. Yani sizlerin evlerine elektrik enerjisini getiren firmalar dağıtım değil, elektrik tedarik firmaları olarak görev yapan firmalardır.

Görevli Elektrik Tedarikçileri

Elektrik piyasasındaki en önemli değişikliklerden biri dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesinin ardından görev ayrıştırılması yapılmasıdır. Bu ayrıştırma sonucunda dağıtım şirketlerinin sahip olduğu elektrik satışı yetkisi, kendilerinden apayrı tüzel kişilikler olarak kurulan ve görevli elektrik tedarikçileri de denilen perakende satış şirketlerine devredilmiştir. Böylece bu görevli elektrik tedarikçileri perakende satış faaliyetlerini özel bir şirket olarak yürütmeye devam etmiştir. 

Serbest tüketici olan veya olmayan tüm tüketicilere elektrik temin etmekle görevli olan bu elektrik tedarikçileri, görevli olduğu dağıtım bölgesinde hizmet vermekle yükümlüdür. Bu yükümlülüğün haricinde ise bölge ayrımı olmaksızın indirimli elektrik satışında bulunabilirler.

Diğer Elektrik Tedarik Şirketleri

EnCazip Tedarikçileri arasında Sepaş Enerji ve Akedaş gibi görevli elektrik tedarikçileri ile karşılaşabileceğiniz gibi, görevli olmayan yani sorumlu olduğu bir bölge olmaksızın elektrik satış faaliyetlerini sürdüren elektrik tedarik şirketleri arasında da karşılaştırma yapabilirsiniz. Özel elektrik tedarikçileri olarak da adlandırabileceğimiz bu tedarikçiler, Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirli aralıklarla belirlenen elektrik tarifeleri olan ulusal tarifeler üzerinden belirli indirim oranı uygulayarak serbest tüketicilere ucuz elektrik kullanabilme imkanı sağlarlar.

Gün geçtikçe sayıları artan bu tedarikçiler kendi inisiyatiflerine sunulan bazı elektrik faturası kalemi bedellerini de tahsil edip etmemekte serbesttir. Aynı zamanda özel elektrik tedarikçileri fatura kesme işlemlerini de gerçekleştirmektedir. Yani dağıtım şirketleri tarafından okunan sayaçlar, elektrik tedarikçileri tarafından faturalandırılır.


× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.