Ücretsiz Hizmet Ücretsiz Hizmet   Anında Karşılaştırma Anında Karşılaştırma   Güvenilir Güvenilir   Hızlı Başvuru Hızlı 1 Dakikada Başvuru

Elektrik Tedarik Şirketleri


Elektrik Tedarik Şirketleri

EnCazip FacebookEnCazip TwitterEnCazip Google+EnCazip Whatsapp


Elektrik tedarikçinizi hemen değiştirebilirsiniz!
Ucuz elektrik kullanmak için tedarikçileri EnCazip'te anında karşılaştırın!
EnCazip Elektrik İlinizde
EnCazip Elektrik Abone Grubu

Elektrik tedarik şirketleri, tüketicilerin elektrik enerjisini tedarik eden şirketlere verilen isimdir. Ülkemiz elektrik piyasasının özelleştirilmesi ve rekabete açılması ile birlikte elektrik enerjisi tedariği elektrik tedarik şirkeleri tarafından yapılmaya başlanmıştır. Bu sürecin bir parçası olarak elektrik dağıtım şirketlerinden elektrik tedariği görevi alınmıştır. Günümüzde tüm tüketicilerin elektrik enerjisi elektrik tedarik şirketleri tarafından sağlanmakta, elektrik tedarik şirketleri ise Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından verilen lisansları uyarınca tüketicilere elektrik tedariği hizmeti konusunda belli görevleri üstlenmektedir.

Elektrik tedarik şirketleri lisansları uyarınca birbirlerinden iki temel konuda ayrışmaktadır. Elektrik dağıtım şirketlerinden elektrik satışı görevinin alınması ile birlikte bu görev elektrik tedarik şirketlerine verilmiş ve hali hazırda elektrik tedarikçisi seçimi yapmamış ya da serbest tüketici limitleri dahilinde elektrik tüketimi yapıyor olmaması nedeni ile elektrik şirketleri arasında bir değişiklik yapamamış tüketicilere elektrik enerjisi tedariği görevi görevli elektrik tedarik şirketleri tarafından yapılmakta, bu kapsam dışında kalan (yani elektrik şirketleri arasında değişiklik yapmış olan) tüketicilere elektrik tedariği ise elektrik tedarik şirketleri tarafından sağlanmaktadır. Elektrik tedarik şirketleri arasındaki en büyük fark olan bu görev konusu bu şirketleri iki gruba ayırmaktadır.

Görevli Elektrik Tedarik Şirketleri

Ülkemiz elektrik piyasasının özelleştirme süreci ile birlikte 21 ayrı elektrik dağıtım bölgesinde görevli olan elektrik şirketleri birer birer özelleştirilmiş, bu özelleştirme sürecinin son virajında ise elektrik dağıtım ve elektrik tedarik görevleri birbirinden ayrılmıştır. Kanunlara göre bu ayrımın çok kesin olarak yapılması, hatta elektrik dağıtım şirketleri ile elektrik tedarik şirketlerinin logolarının dahi birbirini andırabilecek şekilde olmaması zorunlu tutulmuştur. Burada kanun koyucu ve düzenleyicinin birincil önceliği tüketicilerin herhangi bir ayrım ortaya çıkmaksızın elektrik dağıtım hizmetlerinden faydalanması olduğu düşüncesi hakimiyet kazanmıştır. Bu düşünce ile hazırlanan düzenlemelerle elektrik dağıtım şirketleri ile elektrik tedarik şirketleri birbirinden tamamen ayrılmış, elektrik tedarik görevi ise elektrik tedarikçilerine bırakılmıştır.

Bu süreç dahilinde herhangi bir şekilde elektrik tedarik şirketleri arasında geçiş yapmamış tüketicilerin tamamının elektrik tedariği ile ilgili görevli elektrik tedarik şriketleri yetkilendirilmiştir. Daha önceleri perakende elektrik satış şirketleri olarak adlandırılan bu şirketler günümüzde görevli elektrik tedarik şirketleri olarak adlandırılmaktadır. Türkiye'de 21 adet görevli elektrik tedarikçisi bulunmaktadır. Elektrik dağıtım ve görevli tedarik şirketlerinin hissedarları aynı olsa dahi düzenlemelerle birlikte bu şirketlerin birbirinden tamamen ayrı tüzel kişilikler olması zorunluluğu getirilmiştir. Kısacası eski elektrik dağıtım şirketleri artık ikiye bölünmüş ve temelde elektrik tedariği ile alakalı tüm konular görevli elektrik tedarik şirketleri tarafına devredilirken, şebeke işletimi gibi teknik konular elektrik dağıtım şirketlerine devredilmiştir.

Görevli elektrik tedarik şirketlerini diğer tedarikçilerden ayıran en önemli özellik olan görev konusunu biraz daha detaylı anlatmak isteriz. Çok basitçe ifade etmek gerekirse eğer elektrik tedarikçinizi değiştirmemiş ya da değiştirememişseniz, görevli elektrik tedarik şirketleri sizlere elektrik enerjinizi EPDK'nın belirlemiş olduğu fiyatlarda sağlamakla yükümlüdür.

- İçerik güncelleniyor, lütfen kısa bir süre sonra yeniden ziyaret ediniz. - 


× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.
× 
Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ?
83 TL faturası olan tedarikçisini değiştirebilir!
Ayda 83 TL üzeri faturası olan artık cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirebilir.
EnCazip tedarikçiyi bulun!
Tedarikçinizi kolayca değiştirerek daha az elektrik faturası ödemek için hemen karşılaştırma yapın, hangi tedarikçinin en cazip tarifeyi sunduğunu anında bulun.